For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 514 : 01.08.2017

Online chess games 15049
Chess tournaments 68

View all included tournaments

Avoine FRA, 32nd Open

Open d'Avoine 2017
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2565 F SenM 45½ 2586
2 g MAIOROV Nikita 2531 F SenM 7 47 2562
3 g FELLER Sebastien 2569 F SenM LOR Club d'Echecs Metz Fischer 7 46½ 2519
4 m MANEA Alexandru 2414 F SenM BRE Echiquier Guingampais 7 46 2531
5 m COLIN Vincent 2373 F SenM NOR Club d'Echecs Lexovien 7 43½ 2421
6 f EUGENE Floryan 2193 F CadM PDL Echiquier Club Le Mans 7 41½ 2307
7 f MARCANTONI Herve 2231 F SepM IDF Echiquier de Cergy 7 40½ 2297
8 f BOUGET Alexandre 2210 F SenM BRE Echiquier Guingampais 7 40 2314
9 m SHIRAZI Kamran 2356 F SepM IDF Tremblay en France 48½ 2462
10 f DESLANDES Pascal 2356 F SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 42½ 2371
11   GIACOMINI Hector 2226 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 42½ 2350
12   RIVALIN Kenny 2074 F SenM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 42 2345
13 g HAUB Thorsten Michael 2414 F SenM NOR L'Echiquier Dieppois 42 2312
14   VALLET Marc 2190 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 41 2328
15 m LEJARRE Ludovic 2335 F SenM BRE Rennes Paul Bert 41 2293
16   VIEL Simon 2230 F MinM NOR Echecs Plus de Cherbourg-Octeville 41 2276
17   NAJART David 2193 F SenM PAC Nice Alekhine 41 2222
18   TOMASI Albert 2141 F BenM CRS Echecs-Club Ajaccien 40½ 2383
19 f OLLIER Pablo 2378 F SenM NAQ Echiquier Médocain 40½ 2301
20   MALASSAGNE Raphael 2230 F SenM PAC Echiquier Montelais 40½ 2267
21 mf HERNANDEZ MOYA Yuleisy 2256 F SenF 40 2242
22   CAU Benjamin 2098 F SenM ARA Echecs Club de Corbas 39½ 2139
23   CALOONE Thomas 2162 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 44½ 2314
24 f BURRI Quentin 2397 F MinM ALS Mulhouse Philidor 6 43½ 2303
25   MEUNIER-PION Jean 2213 F MinM CVL U.S. Orléans.Echecs 6 43 2249
26 f GRIMBERG Gilbert 2258 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 6 42½ 2275
27 f BRAEUNING Rudolf Wilhelm 2326 F SepM IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 6 42½ 2274
28   GATINEAU Yovann 2215 F MinM ALS Mulhouse Philidor 6 42 2246
29   MIDY Robin 2143 F CadM PDL Echiquier Club Le Mans 6 41½ 2190
30 f TRAVADON Loic 2371 F MinM IDF C.E. de Bois-Colombes 6 41 2218
31   SCHMIT Vincent 2043 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 6 40½ 2258
32 f RAVOT Sylvain 2241 F SenM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 6 40½ 2245
33 gf BELENKAYA Dina 2323 F SenF NOR L'Echiquier Dieppois 6 40½ 2236
34 f PIETRASANTA Jeremy 2234 F SenM IDF J.E.E.N. 6 40½ 2120
35 f MEVEL Alberic 2189 F SepM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 6 40 2203
36 f FRICK Christoph 2239 F VetM ALS Mulhouse Philidor 6 39 2158
37   MARIMOUTOU Loic 2143 F SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 6 39 2121
38   DJIDJELI Sofiane 2065 F MinM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 6 39 2105
39   ZEUNER Michael 2122 F SenM 6 38 2076
40   JACKSON Thomas 2043 F MinM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 6 37½ 2105
41   RIBEIRO Romain 2200 F SenM IDF L'échiquier fou 6 37½ 2052
42   SEITE Yamina 1786 F CadF BRE Echiquier Domloupéen 6 37½ 2041
43   KAVCIYAN Yega 2082 F JunM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 6 37½ 1989
44   BRESSY Theo 2031 F CadM OCC Echecs Club Montpellier 6 36½ 2001
45   PRIMEL Dominique 1933 F SepM PDL Club d'Echecs de Sautron 6 36½ 1997
46   MALOBERTI David 2161 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 6 36 2119
47   AUBERT Estee 1890 F BenF IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 6 36 1920
48   KUTCHOUKOV Daniel 1772 F PupM IDF Sporting Cheminot Pratique Omnisport 6 35 2038
49   ROUX Baptiste 1915 F PupM CRS Corsica Chess Club 6 35 2031
50   KEMPINSKI Andre 1899 F SepM IDF Club 608 d'Echecs Paris 6 35 1976
51 ff GVANCELADZE Anna 2244 F SenF 46½ 2337
52 f SIM Sylvain 2254 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 44 2192
53 f HEURTEBIZE Olivier 2271 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 43½ 2283
54   ROUSSEL Glenn 2184 F CadM BRE Echiquier Guingampais 43 2225
55   GOETTELMANN Guillaume 2136 F SenM ALS Mulhouse Philidor 43 2170
56   DOYEN Remi 2135 F JunM NAQ Echiquier Henri IV Pau 41½ 2115
57   BAUCHE Timothe 2049 F SenM ARA Clermont-Ferrand Echecs 41 2128
58   CANTIN Loic 2184 F SenM ALS Illkirch-Graffenstaden 40½ 2209
59   BUDAK Rewi 2080 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 40½ 2100
60   NORTIER Julien 1661 F MinM CVL Club d'Echecs d'Avoine 40 2054
61   PODVIN Antoine 2048 F JunM CRS Corsica Chess Club 40 2043
62   DEGARDIN Sylvain 2149 F SenM ALS C.E. Strasbourg 39½ 2127
63   BURILLE Matthieu 2135 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 39 2085
64   FRANCOIS Adrien 1935 F CadM BRE Echiquier du pays de Liffré 38½ 2137
65 f DELORME Alban 2283 F SenM PDL Echiquier Club Le Mans 38½ 2059
66   MERGEN Bat 1752 F SenM NOR Rouen Echecs 38 2060
67   RUBINO William 2136 F SenM CVL Echiquier du Gâtinais 38 2039
68   VEKEMANS Sylvain 1919 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 38 2013
69   LUCIDARME Damien 1894 F SepM HDF Saint André - Echec et Mat 38 1893
70   DURAND-LE LUDEC Brendan-Budok 2184 F SenM BRE Betton Echecs Club 37 2108
71   TROUVE Guillaume 2214 F MinM ALS Mulhouse Philidor 37 2105
72   ALGABA Pedro 1913 F SepM PDL Echiquier de l'Erdre 37 1922
73   DEVEQUE Guillaume 1962 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 37 1887
74   VALETTE Christian 2069 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 36½ 1977
75   THIBAULT Pierre-Olivier 2028 F SepM NAQ Echiquier Bordelais 36½ 1968
76   DESSENNE Francois 1955 F SepM HDF C.E. Neuville-en-Ferrain 36½ 1954
77   MIR Nicolas 1682 F CadM CHA L'Echiquier Chalonnais 36 1976
78   RETAILLEAU Elise 1965 F CadF PDL Club d'Echecs de Sautron 36 1965
79   DALAUD Dorian 1937 F BenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 36 1923
80   GELY Yann 1964 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 36 1923
81   ROUSSEL Simon 2020 F CadM PDL Carquefou Echecs 35½ 1944
82   DE LUSSAC Rainier 2149 F CadM CVL Chevau-légers de la Choisille 35 1956
83   FLACHET Thierry 2128 F SepM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 35 1950
84   TESTA Stephane 1976 F SenM BRE Rennes Paul Bert 35 1884
85   VIERS Emmanuel 2149 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 34½ 1912
86   PILLE Edouard 1791 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 34½ 1886
87   ONEY Fatmanur 1724 F SepF 34½ 1842
88   NGUYEN Vincent 2045 F CadM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 34 1928
89   TROUBAT Alexandre 1760 F BenM BRE Echiquier Gouesnousien 34 1883
90   KOLLAR Romain 2021 F MinM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 34 1867
91   GREGO Pierre 1891 F SepM GUA Echiquier Saint Franciscain 33½ 1863
92   PIONNIER Camille 1722 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 33½ 1830
93   GEY Marc-Emile 1892 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 33½ 1830
94   DAVY Bruno 1787 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 33 1800
95 f DEVALLEE Jeremie 2261 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 5 42 2127
96   LE Quan Anh 1922 F MinM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 5 40½ 2044
97   HEURTEBIZE Christophe 2053 F SenM PDL Echiquier Club Le Mans 5 40 1941
98   BOURNEL Antoine 2084 F MinM CHA L'Echiquier Chalonnais 5 39½ 2078
99   BODICKER Rob 2076 F VetM 5 39½ 2071
100   MARCHAIS Antoine 1794 F BenM BRE Rennes Paul Bert 5 39½ 1969
101   PEETERS Florian 1965 F SenM CVL Joué Sud Touraine Echecs 5 39½ 1967
102   DELINOTTE Mathieu 1740 F SenM PDL Echecs pour tous 5 39½ 1951
103   LEBRET Jean-Michel 2063 F SepM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 39 2020
104   RAYNE Remy 2071 F SenM PAC Echiquier Montelais 5 39 2012
105   GAUCLAIN Loic 1832 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 5 39 2007
106   POTTIER Simeon 2008 F JunM NAQ Rois et Dames des Trois Cites 5 38½ 2024
107   MERENCIANO Alexandre 2165 F SenM PAC Echiquier Montelais 5 38½ 2006
108   OUADI Ali 1856 F SenM ALS C.E. Strasbourg 5 38½ 1967
109   GATTUSO Christophe 1888 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 5 38½ 1928
110   BOURGES Jerome 2071 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 5 38 2010
111   RADOVANOVIC Luka 1928 F PupM PAC Cannes Echecs 5 38 1908
112   BATTEUX Mickael 2076 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 5 37½ 2037
113   MARAZANOF Jean-Francois 1942 F SepM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 37½ 2010
114   TAILLE Jean-Yves 1977 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 5 37½ 1935
115   GOULESQUE Camille 1909 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 37½ 1924
116   JULIEN Jules-Alois 2124 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 5 37½ 1907
117   PERCHE Louis 1951 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 37½ 1906
118   DREUX Vincent 1947 F SenM LOR Cercle d'Echecs de Creutzwald 5 37 1957
119   HERDIER Goulwenn 2149 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 5 37 1949
120   DUPONT Arthur 1972 F SenM HDF La Tour Basilienne 5 37 1910
121   PIAR Hugo 1556 F BenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 5 37 1830
122   THEREZE Ludovic 2028 F SenM NOR Caen Alekhine 5 36½ 1857
123   MAUFFREY Hugues 1923 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 36 1951
124   LARY Damien 1788 F BenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 5 36 1931
125   MAUFFREY Victor 1813 F BenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 36 1892
126   QUETIN Alois 1748 F MinM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 36 1837
127   LARDON Quentin 1648 F BenM IDF Le Perreux-sur-Marne 5 35½ 1845
128   JOLY Julien 1820 F BenM LOR Ecole Française d'Echecs de Metz 5 35 1908
129   SEITE Sullian 1886 F MinM BRE Echiquier Domloupéen 5 35 1908
130   RAGNEAU Freddy 1755 F SenM NAQ Echiquier Poitevin 5 35 1777
131   GAFTARNIK Olivier 1764 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 5 34½ 1868
132   FRANCEZ Theo 1926 F CadM BRE Echiquier du pays de Liffré 5 34½ 1854
133   GAGNEPAIN Laurent 1817 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 5 34½ 1791
134   CESAIRE-HIERSO Florian 1787 F CadM MAR Arsenal 5 34½ 1755
135   PELLEGRINI Thibaud 1795 F SenM PDL Club d'Echecs de Sautron 5 34 1894
136   AUGEREAU Cyrille 1837 F SenM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 5 34 1882
137   LAFOURCADE Victor 1666 F BenM CRS Scacchera 'llu Pazzu 5 34 1827
138   CONTI Anne-Marie 1887 F MinF IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 34 1813
139   ESTIEU Frederic 1526 F SenM CVL U.S. Orléans.Echecs 5 34 1682
140   MAS Victor 1853 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 5 33½ 1857
141   GENEREAU Thierry 1868 F SepM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 5 33 1846
142   PIRON Jean-Marie 1697 F SepM 5 33 1813
143   MOLHO Antoine 1886 F SenM CVL U.S. Orléans.Echecs 5 33 1798
144   GUILLO Nicolas 1878 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 5 33 1685
145   VALLET Vincent 1785 F SenM CHA L'Echiquier Chalonnais 5 32½ 1805
146   GLEDEL Bernard 1749 F SepM BRE L'Echiquier des Templiers 5 32½ 1770
147   DJIDJELI Sarah 1865 F BenF ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 5 32 1878
148   GIAMMARI Santu 1774 F PupM CRS Corsica Chess Club 5 32 1783
149   CAVAILLES Evan 1806 F PupM IDF C.E. de Bois-Colombes 5 32 1759
150   PATARIN Arnaud 1793 F MinM CVL Club d'Echecs d'Avoine 5 31½ 1724
151   KAPALA Serge 1719 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 5 31½ 1710
152   CONTI Angelo 1780 F CadM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 31½ 1693
153   DUMONT Gilles 1807 F SenM PAC Echiquier Marseillais 1872 5 30½ 1661
154   TURPIN Jean-Baptiste 1342 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 5 30 1554
155   BALLANDRAS Marc 1765 F SepM BFC Dijon Echiquier des Ducs 5 29½ 1680
156   VUCENOVIC Damian 1569 F PupM 5 27½ 1558
157   NEAU Julien 1930 F SenM NAQ Poitiers-Migne Echecs 40½ 1916
158   VEKEMANS Denis 1952 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 39½ 1983
159   SUEZ-PANAMA Gilles 2057 F SenM MAR Arsenal 38½ 1900
160   RIOLAND Paul 1872 F JunM CVL Saint-Etienne Echecs 38½ 1882
161   BAT Bilguun 1902 F PouM NOR Rouen Echecs 38 1940
162   NGUYEN-CADORET Nathan 1843 F PupM IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 38 1911
163   VIERS Alexandre 1610 F CadM NAQ LEC Echiquier Limousin 38 1908
164   LAGUNES Jean-Renaud 1951 F VetM NAQ Echiquier Bordelais 38 1864
165   JARRETON Herve 2006 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 38 1845
166   BOURDEAUX Gabin 1868 F BenM PDL Club d'Echecs de Sautron 37½ 1975
167   BOULNOIS Boris 1840 F MinM HDF A.J.E. Noyon 37½ 1901
168   DUPONT Victor 1998 F JunM HDF La Tour Basilienne 37½ 1870
169   KIBLEUR Christophe 2008 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 37½ 1855
170   LERICHE Ines 2006 F CadF NAQ Poitiers-Migne Echecs 37 1840
171   TARDI Oscar 1900 F SenM IDF Clichy-Echecs-92 37 1820
172   NICOLAS-MANCEAU Maya 1615 F SenF CVL Echiquier Tourangeau 37 1779
173   HUBERT Raphael 1949 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 36½ 1760
174   LUBINEAU Mathis 1670 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 35½ 1912
175   BUDAK Rezan 1841 F JunM NAQ LEC Echiquier Limousin 35½ 1897
176   MOTHERON Romain 1797 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 35½ 1844
177   ZEUNER Ole 1664 F PupM 35½ 1839
178   ARNAUD Aurelien 1804 F MinM CHA L'Echiquier Chalonnais 35½ 1817
179   BOURDEAUD'HUY Thomas 1964 F SenM HDF La Tour Basilienne 35½ 1772
180   FOUCHER Gregory 1724 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 35½ 1730
181   CHARRAIS Kevin 1842 F SenM PDL Club d'Echecs de Sautron 35 1850
182   WEIBEL Theo 1862 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 34½ 1880
183   COMMIN-HUMEAU Augustin 1771 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 34½ 1802
184   DEGREMONT Patrick 1871 F SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 34½ 1800
185   FAROUZ Thomas 1668 F MinM IDF Issy-Les-Moulineaux 34½ 1747
186   PICHOURON Eric 1855 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 34 1862
187   LOUVET Christophe 1809 F SepM IDF Club 608 d'Echecs Paris 33½ 1758
188   OTTL Eric 1558 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 33½ 1713
189   TRIBOUT Alexandre 1614 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 33 1803
190   RENARD Emmanuel 1799 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 33 1757
191   AMRAM Roger 1673 F VetM IDF Issy-Les-Moulineaux 33 1721
192   AZOUNI Anais 1581 F CadF IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 33 1716
193   RUHLMANN Helene 1861 F SenF BRE Echiquier du pays de Liffré 33 1706
194   OLLIVIER Clemence 1742 F SenF PAC Echiquier Montelais 33 1696
195   NEAU Alain 1766 F SepM NAQ Echiquier Poitevin 33 1683
196   DARRE Alain 1640 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 32½ 1758
197   VOICULESCU-HOLVAD Stefan 1668 F SenM HDF Cambrai - Echecs 32½ 1709
198   BIZOT Jean-Christophe 1698 F SenM IDF La Tour Montjoie 32½ 1707
199   TIREAU Jean-Marie 1562 F SepM NAQ Couzeix Chess Club (C3) 32½ 1632
200   TRIBOULET Benjamin 1738 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 32 1743
201   DELHOMMOIS Laurent 1695 F SenM PDL Les Fous du Roi 32 1697
202   BOULART Emilie 1693 F MinF PDL Carquefou Echecs 32 1673
203   JASSEM Philippe 1736 F SepM 32 1592
204   GRATEAU Jean-Noel 1882 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 31½ 1699
205   DE LAGONTRIE Jean 1791 F VetM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 31½ 1680
206   GAC Riwal 1576 F BenM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 31½ 1643
207   BRIAND Amaury 1400 F PupM PDL Carquefou Echecs 31½ 1639
208   LEMIRE Salomee 1361 F MinF NOR Ass Familliale d Evreux Section Echecs … 31 1659
209   MATTHEYS Eddy 1832 F SepM 31 1633
210   BENASSIS Nicola-Henri 1568 F BenM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 31 1578
211   GIMENEZ Gregoire 1731 F MinM CVL U.S. Orléans.Echecs 30½ 1706
212   BREBANT Eric 1637 F SepM HDF Echiquier Soissonnais 30½ 1617
213   LENEN Pierre 1700 F SenM BRE Echiquier Guichenais 30 1686
214   FRETEL Didier 1645 F SenM PDL Geneston Sud Loire échecs 30 1641
215   LE TALBODEC Emmanuel 1816 F SenM BRE Echiquier Hennebontais 30 1619
216   WOLFANGEL Claude 1641 F SepM HDF Les Tours de Haute Picardie 30 1553
217   CARBONNEAUX Maxence 1416 F BenM HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 30 1536
218   GIUA Marie 1408 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 30 1477
219   GARCIA Diego 1527 F SenM HDF Echiquier Beauvaisien 29 1586
220   DE LUSSAC Octave 1725 F JunM CVL Chevau-légers de la Choisille 28½ 1557
221   BOURSEAU Pascal 1590 F SenM IDF Echiquier de la Butte 28½ 1537
222   GRIMMER Jonathan 1970 F SenM IDF J.E.E.N. 4 40½ 1899
223   LAMBERT Thomas 1885 F CadM PDL Club d'Echecs Fontenay-le-Comte 4 40 1919
224   LOUIS-SIDOIS Charles 2055 F SenM IDF L'échiquier fou 4 39 2008
225   FAMEL Edouard 1716 F BenM BRE Echiquier Quimpérois 4 36½ 1885
226   YCHE Michel 1934 F SenM BRE Echecs-Passion Yffiniac 4 36½ 1786
227   LATAPIE Frederic 1622 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 4 36 1780
228   PALOMAR Felix 1661 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 4 36 1737
229   CHOCHOY Patrick 1605 F SepM IDF Echiquier de Franconville 4 36 1715
230   CHEIKH-BOUKAL Ziyad 1699 F BenM BRE Echiquier du pays de Liffré 4 35½ 1771
231   DELALANDE Thierry 1997 F SenM PDL Geneston Sud Loire échecs 4 35½ 1718
232   JACKSON Edgar 1655 F SenM OCC Gondrin Echecs Loisirs 4 35½ 1679
233   BOURDEAUD'HUY Darius 1244 F BenM HDF La Tour Basilienne 4 35½ 1524
234   JOACHIM Rodny 1685 F SenM MAR Arsenal 4 35 1779
235   MARTIN Axel 1730 F MinM BRE Echiquier Domloupéen 4 35 1715
236   NOTTOLA Adrien 1595 F BenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 4 35 1685
237   ROESLER Hannah Clara 1439 F CadF 4 35 1572
238   GRALL Alba 1686 F MinF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 4 34 1802
239   LETONNELIER Jean-Pierre 1707 F SepM PDL Les Fous du Roi 4 33½ 1754
240   JOUCAVIEL Gabrielle 1581 F SenF IDF L'échiquier fou 4 33½ 1631
241   AROUS Andre 1510 F VetM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 33½ 1584
242   JORDAN Mark A 1593 F SepM 4 33½ 1578
243   HURSTEL Alexis 1711 F PupM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 4 33 1686
244   LE ROC'H Daniel 1678 F SepM ARA Club d'Echecs de Val d'Isere 4 33 1646
245   ROZEC Mialy 1435 F BenF PAC Grasse Echecs 4 33 1639
246   PONTHIEUX Franck 1532 F SenM HDF AJE (Amicale des Joueurs d'Echecs de Co… 4 33 1536
247   COUCOUREUX Michel 1715 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 4 32½ 1709
248   ROUSSEL Antoine 1469 F MinM PDL Carquefou Echecs 4 32½ 1631
249   DERRIEN Fabrice 1534 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 4 32½ 1456
250   GOURIO Benjamin 1477 F CadM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 32 1631
251   GAC Jean-Luc 1456 F VetM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 4 32 1567
252   SABIANI Chjara 1718 F BenF PAC Cannes Echecs 4 32 1554
253   MARRAKCHI Amine 1352 F SenM IDF L'échiquier fou 4 32 1523
254   COURTOIS Pierre-Andre 1388 F VetM CVL Club d'Echecs de Bourgueil 4 32 1442
255   LEVEQUE Franck 1716 F SepM IDF Fou du Roi 4 31½ 1635
256   ADAM Flavia 1571 F CadF CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 31½ 1604
257   EQUEY Daniel 1575 F VetM NAQ La Tour de Germanicus 4 31½ 1554
258   BUDAK Lori 1559 F CadF NAQ LEC Echiquier Limousin 4 31½ 1499
259   FOURMOND Tony 1561 F SenM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 4 31½ 1496
260   LEGRAIN Patrick 1727 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 31 1586
261   JOUHANEAU Jacques 1686 F VetM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 4 31 1578
262   PHILIPPEAU Sylvain 1478 F SenM CVL MJC Chécy 4 30½ 1503
263   FAROUZ Pierre 1678 F SepM IDF Issy-Les-Moulineaux 4 30 1630
264   PIAR Baptiste 1613 F PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 4 30 1549
265   LE Tuan Anh 1781 F CadM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 4 30 1506
266   PINEAU Pierre 1490 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 4 30 1473
267   FOURCHE Bernard 1564 F SepM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 4 29½ 1464
268   PLATEAUX Lucas 1199 E MinM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 29½ 1464
269   GAIK Jean-Francois 1352 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 29½ 1344
270   VEKEMANS Paul 1679 F VetM HDF Echiquier Beauvaisien 4 29 1527
271   TEMPLIER Benoit 1705 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 4 29 1522
272   MAISONNEUVE Lionel 1416 F SepM PDL Le Club d'Echecs des Basses Vallées Ang… 4 29 1471
273   MAUFFREY Fabienne 1423 F SepF IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 4 29 1403
274   VIDAL Etienne 1572 F SenM CVL Echiquier du Vendômois 4 29 1372
275   LAMBERT Jerome 1230 F VetM BRE Rennes Paul Bert 4 28½ 1415
276   MARMION Alexandre 1372 F MinM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 4 28 1578
277   WOLFSTIRN Michel 1493 F SepM CVL L'Echiquier Pernaysien 4 28 1513
278   BOURDEAUX Angele 1516 F MinF PDL Carquefou Echecs 4 26½ 1390
279   COLIN Julie 1147 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 26 1324
280   LABBE Georges 1677 F SepM ARA Riom Echecs 4 25½ 1409
281   LEMOINE Norbert 1201 F SepM BRE Echiquier Hennebontais 4 25½ 1388
282   MICHEL-MAZZOLENI Antoine 1112 F PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 4 25½ 1295
283   CHEIKH-BOUKAL Ammar 1567 F SenM BRE Echiquier du pays de Liffré 4 25 1378
284   DUREZ Gerard 1542 F SepM IDF La Dame Noire 4 23½ 1253
285   DANIEL Jean-Claude 1739 F VetM PDL Club d'Echecs Gétignois 35 1586
286   LAOUAMRI Samy 1506 F PupM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 34½ 1692
287   VIEL Jean-Marc 1624 F VetM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 34 1663
288   BUDAK Mehmet 1455 F SepM NAQ LEC Echiquier Limousin 33½ 1608
289   DESGRANGES Christophe 1727 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 33½ 1536
290   SERE Nicolas 1556 F BenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 33½ 1511
291   LOMBART Philippe 1921 F SepM HDF Les Tours de Haute Picardie 33 1658
292   GRANTAIS Noe 1561 F JunM CVL Club d'Echecs de Bourgueil 33 1619
293   CHABEAUD Jean-Jacques 1633 F VetM NAQ Echiquier Poitevin 33 1610
294   ARGUIJO Fernando 1430 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 33 1550
295   DELLA RAGIONE Enzo 1705 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 32½ 1662
296   GIGNOUX-PEZZETTI Nathan 1441 F PouM ARA La Tour de Vienne 32½ 1473
297   HAZARABEDIAN Guy 1324 F VetM CRS Balagna Chess Club 32½ 1438
298   FRANCOIS-HAUGRIN Said 1515 F BenM MAR Arsenal 31½ 1536
299   VERNADET Bernard 1404 F VetM CVL Echiquier Tourangeau 31½ 1488
300   AUBERT Elea 1427 F BenF ARA Grenoble Bayard Echecs 31½ 1466
301   GIUA Louka 1263 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 31 1521
302   QUILLARDET Jean 1484 F SenM IDF L'échiquier fou 30½ 1473
303   DAUBERT Cedric 1784 F SenM IDF La Tour Montjoie 30 1579
304   NAVEILHAN Roland 1654 F VetM NAQ C.E. Chatelleraudais 30 1441
305   DE TARADE Loic 1258 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 30 1440
306   TABARY Anaelle 1399 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 29½ 1530
307   HATREL Arnaud 1385 F SenM PDL Arçonnay Echecs Le Roi s'amuse 29½ 1443
308   PRIVAT Michel 1407 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 29 1415
309   TRANCHANT Alain 1715 F SepM NAQ C.E. Chatelleraudais 29 1390
310   RIVALIN Patrick 1533 F SepM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 29 1390
311   VOSGIEN Balthazar 1490 N PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 29 1357
312   DUCHESNE Morgan 1284 F SenM CVL Echiquier du Vendômois 29 1316
313   NGUYEN Clement 1550 F PupM IDF Noisiel Echecs 28½ 1478
314   MENIER Eric 1187 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 28½ 1350
315   PIONNIER Axel 1409 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 27½ 1446
316   VOSGIEN Bartolomeo 1600 N PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 27½ 1377
317   CHAINAY Gerard 1399 F VetM CVL L'Echiquier Berrichon - St Marcel 27 1501
318   HUTOIS Christophe 1469 F SepM PDL Echiquier de l'Erdre 26½ 1412
319   BAT Anu 1172 F PpoF NOR Rouen Echecs 26 1325
320   EUGENE Nathael 1042 F PpoM PDL Carquefou Echecs 25½ 1249
321   MARX Arthur 1274 F SenM IDF Club du Canal St-Martin Paris 25 1333
322   SOUWEINE Edwige 1030 F SenF 25 1250
323   BECHARD Noah 1090 N PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 23 1294
324   GAULIN Jean-Pierre 1543 F VetM PDL Fillé sur Sarthe 3 33 1568
325   PEETERS Simonne 1688 F SepF 3 33 1497
326   JEANNERET Denis 1396 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 3 32½ 1455
327   LAUDAT Philippe 1505 F SenM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 3 32½ 1422
328   LEBRET Loriane 1721 F SenF HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 3 32 1657
329   PERRIN Vincent 1713 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 3 31½ 1607
330   LAFRECHOUX Laurent 1784 F SenM ARA Le Champ du Fou 3 31 1565
331   PEIGNELIN Alexandre 1779 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 31 1527
332   SOISSONG Elisabeth 1480 F SepF NAQ Echiquier Bordelais 3 31 1484
333   CYRILLE Dominique 1533 F SepF NAQ La Tour de Germanicus 3 30½ 1479
334   BUCHARD Jacques-Henri 1486 F VetM CVL U.S. Orléans.Echecs 3 30 1501
335   DE LUSSAC Alienor 1296 F MinF CVL Chevau-légers de la Choisille 3 30 1393
336   LEPLAT Sebastien 1306 F SenM HDF Echiquier Beauvaisien 3 30 1384
337   SERE Frederic 1354 F SepM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 3 29 1383
338   WOLFANGEL Jocelyne 1315 F SepF HDF Echiquier Bernotois 3 28½ 1358
339   SPIES Jules 1293 F PupM CVL La Pile Chess Club 3 28½ 1276
340   LACROIX Guillaume 1300 F SenM ARA Echiquier du Roannais 3 28 1316
341   LECLERCQ Robin 1089 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 27½ 1330
342   RETAILLEAU Anne 1196 F SepF PDL Club d'Echecs de Sautron 3 27½ 1318
343   PALLANDRE Christian 1214 F VetM IDF Le Perreux-sur-Marne 3 27½ 1315
344   JACKSON Sue 1364 F SenF OCC Gondrin Echecs Loisirs 3 27½ 1203
345   FAYOLET Yannick 1208 F SepM IDF Club 608 d'Echecs Paris 3 27 1298
346   ROUSIER Valentin 1181 F MinM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 27 1255
347   REZZE Loris 1009 E PouM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 3 26½ 1117
348   LEGENDRE Aurelien 1200 F SenM PDL L'Echiquier Angevin 3 26 1227
349   KUTCHOUKOV Thomas 1193 F PouM 3 26 1179
350   PINAUD Laurine 1248 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 25½ 1275
351   CHARRIER Jules 1171 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 25 1257
352   KUFFERATH Camille 1009 E PouM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 3 25 1217
353   MAZELLA Lino 1150 N BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 24½ 1279
354   LARDON Aymeric 1068 F PouM IDF Le Perreux-sur-Marne 3 24 1158
355   TABARY Yvan 1067 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 22 1212
356   BOURDEAUD'HUY Galaad 1010 N PouM HDF La Tour Basilienne 3 22 1151
357   MARCHAIS Paul 1322 F CadM BRE Rennes Paul Bert 28½ 1409
358   SUAREZ-PAZOS Olivier 1423 F SenM NAQ Rois et Dames des Trois Cites 27 1233
359   LE COZ Yannick 1311 F VetM BRE Echiquier Hennebontais 27 1224
360   BONNAMY Olivier 1399 E SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 27 1189
361   VIERS Sandrine 1300 N SepF NAQ LEC Echiquier Limousin 26½ 1186
362   AUPERIN Helene 1246 F SenF NOR Club d'Echecs Lexovien 26 1166
363   MELKI Augustin 1210 N PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 25 1105
364   PELLEGRIN Remi 1099 E PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 20½ 1161
365   GOMARD Alexiane 1263 F BenF CVL Saint-Etienne Echecs 19½ 1166
366   GOMARD Alban 1009 E PouM CVL Saint-Etienne Echecs 19 924
367 f RODRIGUEZ RODRIGUEZ Antonio 2142 F SepM CVL Echiquier Descartois 2 33 1727
368   GIELESSEN Anthony 1634 F SenM CVL Echiquier Corpopetrussien 2 30½ 1517
369   DE COHEN Lisa 1340 F SepF IDF Bagneux 2 25½ 1129
370   DE TARADE Simon 1043 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 24 1100
371   VIDONI Salma 1090 N PouF IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 2 24 1073
372   TRAN Hadrien 1092 F PpoM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 2 23½ 1092
373   DELAFONTAINE Yannis 1040 N PpoM PDL Le Fou du Roi - La Flèche 2 23½ 1011
374   LEDIG Marius 1010 N PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 23 925
375   LOPEZ Nathan 1009 E PouM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 23 847
376   FERRY Emilie 1099 E PupF CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 21½ 963
377   FERRY Loic 1009 E PouM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 20½ 1062
378   BONNAMY Yannis 1009 E PouM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 19 906
379   GOMARD Valentin 1010 N PouM CVL Saint-Etienne Echecs 19½ 925
380   CHALON Maceo 1099 E PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 1 23½ 1061
381   PLEUVRY Enzo 1099 E PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 1 19½ 915
382   HOFFMANN Roger 1992 F SepM LOR Thionville Echecs 0 26½ 1316


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year