For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 550 : 01.08.2018

Online chess games 16210
Chess tournaments 82

View all included tournaments

Avoine FRA, 33rd Open

33ème Open International d'Avoine
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2548 F SenM 47 2565
2 g NAUMKIN Igor 2379 F SepM PAC Nice Alekhine 45½ 2456
3 m SHIRAZI Kamran 2330 F VetM IDF Tremblay en France 42½ 2430
4 m LERCH Patrice 2405 F SenM EST Mulhouse Philidor 7 46½ 2442
5 g HAUB Thorsten Michael 2405 F SenM NOR L'Echiquier Dieppois 7 46½ 2423
6 m COLIN Vincent 2381 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 7 46½ 2417
7 f TRAVADON Loic 2344 F MinM IDF C.E. de Bois-Colombes 7 45 2411
8 mf NAVROTESCU Andreea-Cristiana 2182 F SenF PAC Grasse Echecs 7 43 2270
9 gf SANDU Mihaela 2248 F SenF 7 42 2355
10 m MANEA Alexandru 2394 F SenM BRE Echiquier Guingampais 7 42 2296
11   DUTREUIL Raphael 2200 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 7 42 2283
12 f BURRI Quentin 2423 F CadM EST Mulhouse Philidor 7 41½ 2317
13 f BOUGET Alexandre 2282 F SenM BRE Echiquier Guingampais 7 41 2255
14 f DEVALLEE Jeremie 2230 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 7 40½ 2188
15   BRESSY Theo 2194 F CadM OCC Echiquier Piscénois - Pézénas 7 40½ 2170
16   NGUYEN-CADORET Nathan 1923 F BenM IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 7 37½ 2145
17 m BAILET Pierre 2503 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 48½ 2398
18   VIERS Emmanuel 2126 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 45½ 2294
19   MAZZELLA Enzo 2273 F CadM PAC La Tour Hyéroise 44½ 2305
20   MALASSAGNE Raphael 2275 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 43½ 2299
21 f OLLIER Pablo 2398 F SenM NAQ Echiquier Médocain 43 2275
22   BONNAUD Remy 2234 F SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 43 2254
23   GELY Yann 2162 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 43 2215
24 f ZACHARY Matheo 2271 F MinM EST Mulhouse Philidor 42½ 2220
25   DAESCHLER Florian 2228 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 42 2239
26   DEGARDIN Sylvain 2197 F SenM EST Mulhouse Philidor 41½ 2275
27   COIFFAIT Pierre-Basile 2253 F CadM PAC Cannes Echecs 41½ 2185
28 f EUGENE Floryan 2332 F CadM PDL Echiquier de l'Erdre 41 2186
29   REAL Thibault 2246 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 40½ 2218
30 f MEVEL Alberic 2169 F SepM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 40 2171
31 f FRICK Christoph 2215 F VetM EST Mulhouse Philidor 40 2168
32 f DESLANDES Pascal 2362 F SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 39½ 2196
33   VALLET Marc 2182 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 39½ 2187
34   BOURNEL Antoine 2066 F MinM EST L'Echiquier Chalonnais 39½ 2121
35   ROGER Mehdi 2177 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 38 2099
36 f TOMASI Albert 2302 F MinM CRS Echecs-Club Ajaccien 37 2128
37   TROUVE Guillaume 2176 F CadM EST Mulhouse Philidor 36½ 2144
38 f MANCINI Mario 2157 F SepM IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 35½ 2004
39   MIDY Robin 2148 F CadM PDL Echiquier Club Le Mans 6 44½ 2142
40   NAJART David 2230 F SenM BRE Echiquier Guingampais 6 43 2190
41   DJIDJELI Sofiane 2130 F CadM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 6 43 2187
42 f RODRIGUEZ RODRIGUEZ Antonio 2088 F SepM CVL Echiquier Descartois 6 43 2181
43   ENGELMANN Herve 1998 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 6 42 2137
44   YCHE Michel 1924 F SenM BRE Echiquier Guichenais 6 42 2108
45   WEIBEL Theo 1964 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 6 42 2066
46   DEVEQUE Guillaume 2043 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 41½ 2124
47   MEUNIER-PION Jean 2170 F CadM CVL U.S. Orléans.Echecs 6 41 2128
48   LAMBERT Thomas 1967 F JunM PDL Club d'Echecs Fontenay-le-Comte 6 41 1977
49   GAO Etienne 2249 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 6 40½ 2144
50 f VIEL Simon 2316 F CadM NOR Echecs Plus de Cherbourg-Octeville 6 40½ 2126
51   DJIDJELI Sarah 1927 F MinF ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 6 40½ 2051
52   DUBOIS Thomas 1895 F SenM EST C.E. de la Mossig 6 40½ 2009
53   SCHMIT Vincent 2285 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 6 39½ 2084
54   POTTIER Simeon 2061 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 6 39½ 2083
55   KUMPEN Jona 1749 F CadM 6 39½ 2009
56   DI PAOLO Marco 1883 F SepM 6 39 1938
57   DROIN Augustin 2095 F PupM IDF Nomad' Echecs 6 38 2102
58   POIGNOT Quentin 2191 F SenM BFC Tour Prends Garde! Besancon 6 38 2024
59   IMPEROR Amelie 1912 F CadF IDF GIF-CC2-Echecs 6 38 2019
60   BEX Lennert 1920 F SenM 6 38 2009
61   DARPAN Inani 1969 F SenM 6 38 1969
62   DUBE Dimitri 2061 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 6 37½ 2047
63   BIANCHI Guillaume 2071 F SenM HDF Le Cavalier Noir d'Arras 6 37½ 2006
64   GIREL Joseph 2011 F BenM NAQ LEC Echiquier Limousin 6 37½ 1973
65   PRIMEL Dominique 1951 F SepM PDL Club d'Echecs de Sautron 6 37½ 1862
66   MERENCIANO Alexandre 2139 F SenM PAC Echiquier Montelais 6 37 2042
67   DUPONT Victor 1999 F SenM HDF La Tour Basilienne 6 37 2028
68   BATTEUX Mickael 2106 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 6 36½ 2068
69   THIBAULT Pierre-Olivier 2042 F SepM NAQ Echiquier Bordelais 6 36 1957
70   MAUFFREY Hugues 1876 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 6 35½ 1930
71   DE LA FONTAINE Christophe 1989 F SenM PDL Arçonnay Echecs Le Roi s'amuse 44 2155
72   SERRALTA Michel 2126 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 43 2084
73   ENGLISCH Colya 2097 F MinM PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 42½ 2132
74   HARUTYUNYAN Safar 2050 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 42 2104
75   MATHIEU Phileas 1935 F BenM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 41½ 2120
76   KERN Nicolas 2104 F JunM EST Mulhouse Philidor 41½ 2050
77   VIERS Matthieu 2028 F SenM EST Saverne 41½ 2047
78   LUCAS Jean-Christian 2024 F SepM IDF C.E. de Rueil Malmaison 41½ 1961
79   MALOBERTI David 2136 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 41 2094
80   GARCIA Adrien 2066 F SenM NOR Echecs Le Fresne-Conches Tour du Pays d… 40½ 2098
81   LE Quan Anh 2068 F CadM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 40 2099
82   RADOVANOVIC Luka 1980 F BenM PAC Cannes Echecs 40 1997
83   KAVCIYAN Yega 2039 F JunM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 39½ 2067
84   VEYSSEYRE Robin 1882 F JunM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 39½ 1982
85   LUCIDARME Damien 1947 F SepM HDF Saint André - Echec et Mat 39½ 1933
86   DEFROMONT Benjamin 2132 F MinM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 39 1993
87   SUEZ-PANAMA Gilles 2010 F SenM MAR Arsenal 39 1985
88   DEVAURE Guillaume 1933 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 38½ 1980
89   DE CONINCK Erik 1988 F CadM 38½ 1969
90   DUBUISSON Samuel 2031 F CadM HDF Amicale Laique de Molinghem 38½ 1942
91   DUPONT Arthur 1915 F SenM HDF La Tour Basilienne 38 2038
92   RETAILLEAU Elise 1901 F JunF PDL Club d'Echecs de Sautron 38 1966
93   BERTHAUT Alexandre 1921 F JunM PAC C.E.M.C. Monaco 38 1931
94   CAU Benjamin 2093 F SenM ARA Echecs Club de Corbas 37½ 1974
95   BERNAT-WINTER Vassili 1638 F MinM NAQ Echiquier Bordelais 37½ 1929
96   GIMENEZ Gregoire 2035 F CadM CVL U.S. Orléans.Echecs 37 1884
97   MAS Victor 2006 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 36½ 2022
98   PELLEGRINI Thibaud 1871 F SenM PDL Club d'Echecs de Sautron 36½ 1876
99   GOBBETTO Jean-Claude 1708 F VetM NAQ Echiquier Poitevin 36½ 1860
100   NOTTOLA Adrien 1855 F BenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 36 1928
101   BOURDEAUX Gabin 1894 F BenM PDL Club d'Echecs de Sautron 36 1919
102   GATTUSO Christophe 1880 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 36 1902
103   PLESSIS Arnaud 2073 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 35½ 1957
104   DESCHIN Pierre-Antoine 2131 F SenM HDF La Tour Prends Garde! Henin Beaumont 35½ 1927
105   BOURDEAUD'HUY Thomas 1919 F SenM HDF La Tour Basilienne 35½ 1892
106   GEY Marc-Emile 1900 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 35½ 1849
107   COUCOUREUX Michel 1717 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 35½ 1844
108   BAUCHE Timothe 2086 F SenM IDF Echiquier de Franconville 35 1933
109   SCHMUCK Corentin 1959 F SenM EST La Prise en Passant-Mommenheim 35 1903
110   ROUX Baptiste 1901 F BenM CRS Corsica Chess Club 35 1797
111   KOCUR Johan 2077&nbsnbsp;F SenM 34½ 1902
112   ARENDO Marc 1770 N SenM NAQ Echec et Mat de Bressuire 34½ 1878
113   BAUDON Andrew 1920 F SenM BRE Echiquier Quimpérois 34½ 1850
114   SELEBRAN Henri 2183 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 34 1888
115   COMMIN-HUMEAU Augustin 1772 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 34 1808
116   LOUGNON Florian 1784 F SenM ARA Tour Noire Huriel 32 1855
117   DARTIGE Thomas 1768 F CadM PDL Echiquier Coevronnais 29½ 1664
118   BUDAK Rewi 2075 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 5 45 2086
119   JOLY Julien 1917 F MinM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 5 43½ 2075
120   RUBINO William 2106 F SenM CVL Echiquier du Gâtinais 5 43½ 2065
121   SOBRY Sebastien 2052 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 5 42½ 1959
122   GIAMMARI Santu 1874 F BenM CRS Corsica Chess Club 5 42 1904
123   NEAU Julien 1926 F SenM NAQ Poitiers-Migne Echecs 5 41 1932
124   AUBERT Estee 1854 F MinF IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 5 40½ 1965
125   RONCE Nathan 2198 F SenM EST Saverne 5 40 2162
126   HEURTEBIZE Christophe 2030 F SenM PDL Echiquier Club Le Mans 5 40 1973
127   MARCHAIS Antoine 1753 F MinM BRE Rennes Paul Bert 5 40 1938
128   KEMPINSKI Andre 1898 F SepM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 40 1914
129   VEKEMANS Sylvain 1929 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 39½ 1946
130   MAUFFREY Victor 1844 F BenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 5 38½ 1960
131   TARDI Oscar 1868 F SenM IDF Clichy-Echecs-92 5 38 2023
132   NAVARATNAM Rohan Shan Tze 1943 F BenM 5 38 1950
133 ff FRUTEAU Sabine 2071 F SenF NOR Orcher la Tour 5 38 1921
134   NORTIER Julien 1949 F MinM CVL Club d'Echecs d'Avoine 5 38 1887
135   DESSENNE Francois 2038 F SepM HDF C.E. Neuville-en-Ferrain 5 38 1877
136   TROUBAT Alexandre 1843 F MinM BRE Echiquier Gouesnousien 5 37½ 1997
137   LOMBART Philippe 1852 F SepM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 5 37½ 1888
138   FORGET Cyril 1837 F SenM IDF La tour de Juvisy 5 37½ 1885
139   LENEN Pierre 1758 F SenM BRE Echiquier Guichenais 5 37½ 1870
140   VEKEMANS Denis 1961 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 37½ 1858
141   LAMOUROUX Lucas 1430 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 5 37½ 1825
142   FRETEL Liza 1874 F JunF EST L'Echiquier Chalonnais 5 37½ 1823
143   FOUCHER Gregory 1719 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 5 37½ 1789
144   BODICKER Rob 2039 F VetM 5 37 1845
145   DREUX Vincent 1995 F SenM EST Cercle d'Echecs de Creutzwald 5 37 1833
146   LARDON Quentin 1780 F BenM IDF Le Perreux-sur-Marne 5 37 1829
147   EL FAKKAK Radouan 1858 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 5 36½ 1973
148   ONEY Fatmanur 1780 F SepF 5 36½ 1905
149   GRALL Alba 1824 F MinF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 5 36½ 1811
150   LEBRET Jean-Michel 2073 F SepM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 36 1904
151   RAGNEAU Freddy 1772 F SenM NAQ Echiquier Poitevin 5 36 1871
152   ARENE Olivier 1888 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 5 36 1856
153   CROOK Oliver-James 1844 F JunM BRE Echiquier Guingampais 5 36 1837
154   BOURGOIS Gael 1723 F SenM PDL Echiquier Ruaudinois 5 36 1835
155   MOTHERON Romain 1734 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 5 35½ 1864
156   BUDAK Rezan 1946 F JunM NAQ LEC Echiquier Limousin 5 35½ 1858
157   HOGAN Nawzad 1739 F CadM CVL Echiquier Tourangeau 5 35½ 1800
158   TRIBOUT Alexandre 1795 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 5 35½ 1755
159   HABERTHUR Maxime 1747 F MinM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 5 34½ 1788
160   ROUSSEL Maxime 1739 F MinM NOR Echecs Le Fresne-Conches Tour du Pays d… 5 34½ 1713
161   CHACHIACHVILI Mariam 1762 F CadF BRE USAM Echiquier Brestois 5 34 1849
162   DALAUD Dorian 2122 F MinM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 5 34 1841
163   FAROU Fabrice 1932 F SepM HDF Echiquier Beauvaisien 5 34 1747
164   PIRON Jean-Marie 1710 F SepM 5 34 1706
165   BOURGES Jerome 2070 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 5 33 1809
166   BRARD Laurent 1752 F SepM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 5 33 1731
167   DE LAGONTRIE Jean 1778 F VetM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 5 33 1707
168   BIZOT Jean-Christophe 1708 F SenM IDF La Tour Montjoie 5 32½ 1628
169   VIERS Alexandre 1631 F CadM NAQ LEC Echiquier Limousin 5 32 1754
170   BREMOND Abel 1763 F CadM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 5 32 1727
171   GAFTARNIK Olivier 1786 F SepM PDL Fillé sur Sarthe 5 31½ 1738
172   THOREL Gregoire 1841 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 5 31½ 1717
173   ALAIME Maxime 1593 F BenM CVL Echiquier Descartois 5 31 1624
174   FAMEL Edouard 1835 F BenM BRE Echiquier Domloupéen 5 30½ 1685
175   IMPEROR Lorene 1914 F JunF IDF GIF-CC2-Echecs 41 1910
176   DROGOU Gerard 1939 F VetM IDF C.S.M. Puteaux Echecs 40 1935
177   BOULART Emilie 1762 F MinF PDL Carquefou Echecs 40 1876
178   BERNHARD Simon 1863 F SenM EST C E Bruche- Ergersheim- Molsheim 39½ 1908
179   LAGUNES Jean-Renaud 1943 F VetM NAQ Echiquier Bordelais 38½ 1863
180   ROZEC Mialy 1622 F MinF PAC Grasse Echecs 38½ 1739
181   DAVY Bruno 1841 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 38 1926
182   COIFFAIT Casimir 1937 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 38 1839
183   ZACHARY Bastian 1887 F PupM EST Mulhouse Philidor 38 1837
184   POLINIERE Matthias 1718 F JunM CVL Club d'Echecs d'Avoine 38 1821
185   MARTIN Axel 1759 F MinM BRE Echiquier Domloupéen 37 1872
186   DESGRANGES Christophe 1683 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 37 1846
187   BEGHIN Ronan 1986 F SenM IDF Lutèce Echecs 4½frac12; 37 1842
188   TOMASI Elise 1847 F BenF CRS Corsica Chess Club 37 1815
189   BRIAND Amaury 1639 F BenM PDL Carquefou Echecs 37 1800
190   LAMAZE Simon 1838 F PupM PDL Echiquier Club Le Mans 36½ 1866
191   DUBUISSON Mathias 1695 F MinM HDF Amicale Laique de Molinghem 36½ 1774
192   ESCAILLE Titouan 1566 F MinM CVL A.A.J. Blois 36½ 1759
193   AZOUNI Anais 1775 F JunF NAQ Echiquier Bordelais 36½ 1758
194   KOCUR Marc 1836 F SepM 36 1872
195   CHOCHOY Patrick 1598 F VetM IDF Echiquier de Franconville 36 1720
196   MAUGIN Narada 1609 F JunM PDL L'Echiquier Angevin 35½ 1838
197   SALGUES Michel 1840 F SepM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 35½ 1831
198   PREVOT Rodolphe 1891 F SepM CVL A.A.J. Blois 35½ 1820
199   GOURIO Benjamin 1524 F CadM CVL Club d'Echecs d'Avoine 35½ 1771
200   ALGABA Pedro 1905 F SepM PDL Echiquier de l'Erdre 35 1789
201   PERRIN Alexis 1866 F SenM ARA Tour Noire Huriel 35 1772
202   LECCIA Antoine 1678 F BenM CRS Corsica Chess Club 35 1750
203   PICHOURON Eric 1831 F SenM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 35 1750
204   GUILLO Nicolas 1822 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 34½ 1746
205   STANKOWSKI Yves 1855 F SenM EST Cercle d'Echecs de Creutzwald 34½ 1734
206   FRETEL Didier 1740 F SepM PDL Geneston Sud Loire échecs 34½ 1666
207   DELHOMMOIS Laurent 1729 F SenM PDL Les Fous du Roi 34 1698
208   CANIVET Arnaud 1857 F CadM PAC Sanary Echecs 33½ 1710
209   MONTBROUSSOUS Adrien 1729 F SenM ARA Cluses - St Jeoire 33½frac12; 1703
210   MOLHO Antoine 1793 F SenM CVL U.S. Orléans.Echecs 33½ 1697
211   DE MARIA Isaia 1744 F SepM 33 1752
212   RENARD Emmanuel 1802 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 33 1737
213   DANIEL Jean-Claude 1730 F VetM PDL Club d'Echecs Gétignois 33 1723
214   LAFOURCADE Victor 1834 F BenM OCC Maison des Echecs Toulouse Lardenne 33 1712
215   NOBLECOURT Nicolas 1855 F SenM IDF Livry Gargan "La Dame de Sévigné" 33 1697
216   KAPALA Serge 1726 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 33 1697
217   BUDAK Lori 1707 F CadF NAQ LEC Echiquier Limousin 33 1668
218   MASSON Benoit 1806 F SenM PDL Echiquier Saumurois 33 1644
219   BOURSEAU Pascal 1611 F SenM IDF Echiquier de la Butte 32½ 1723
220   AUBERT Elea 1527 F MinF ARA Grenoble Bayard Echecs 32½ 1644
221   LEGRAIN Patrick 1696 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 32 1593
222   PALOMAR Felix 1668 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 32 1591
223   JOUHANEAU Jacques 1677 F VetM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 31½ 1712
224   LAOUAMRI Samy 1701 F PupM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 31½ 1662
225   REAU Laurent 1660 F SenM NAQ Club d'échecs de Thouars 31½ 1530
226   LETONNELIER Jean-Pierre 1748 F SepM PDL Les Fous du Roi 31½ 1512
227   BUREL Lysiane 1538 F JunF BRE Mat Club de Guipavas 31 1656
228   NAVARATNAM Ishaan Quan Tze 1257 F PouM 31 1549
229   MOREL Jeanne 1162 F PupF BRE Echiquier Domloupéen 30½ 1558
230   BORDE Corentin 1520 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 30½ 1553
231   LEVEQUE Franck 1697 F SepM IDF Fou du Roi 30½ 1458
232   SIFFERT Arman 1629 F PupM CVL Echiquier Tourangeau 30 1657
233   GIUA Marie 1323 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 30 1615
234   BALLANDRAS Marc 1716 F SepM BFC Dijon Echiquier des Ducs 30 1609
235   BRIAND Frederick 1451 F SenM PDL Arçonnay Echecs Le Roi s'amuse 30 1454
236   AMALRIC Antoine 1119 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 27 1454
237   LENAERTS Robbe 1557 F CadM 4 39 1677
238   ROBERT Yoann 1686 F BenM PDL Club d'Echecs de Sautron 4 38½ 1812
239   RAYNE Remy 2028 F SenM PAC Echiquier Centre Vaucluse 4 38 1896
240   JASSEM Philippe 1699 F SepM 4 38 1856
241   DAVID Irene 1579 F MinF PDL Echiquier Club Le Mans 4 37½ 1772
242   JORDAN Mark A 1585 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 37 1776
243   ANDRE Victoria 1674 F MinF CVL Chevau-légers de la Choisille 4 37 1751
244   FRANCOIS-HAUGRIN Said 1821 F MinM MAR Arsenal 4 36½ 1856
245   PIONNIER Camille 1798 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 36½ 1745
246   VIDALENC Marc 1399 E SenM ARA Lyon Olympique Echecs 4 36½ 1666
247   COURJAL Pauline 1530 F BenF BRE Betton Echecs Club 4 36 1714
248   REUILLON Hadrien 1443 F MinM CVL A.A.J. Blois 4 35½ 1670
249   GLEDEL Bernard 1728 F SepM BRE L'Echiquier des Templiers 4 35½ 1649
250   NAVEILHAN Roland 1606 F VetM NAQ C.E. Chatelleraudais 4 35½ 1579
251   DUMONT Gilles 1684 F SenM PAC Echiquier Craurois 4 35 1720
252   PONTHIEUX Franck 1489 F SepM HDF AJE (Amicale des Joueurs d'Echecs de Co… 4 35 1711
253   ENGLISCH Caroline 1516 F BenF PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 4 34½ 1682
254   RIGAUD Alexandre 1590 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 4 34½ 1601
255   COUSIN Romain 1455 F SenM PDL Fillé sur Sarthe 4 34½ 1586
256   DUVAL Merlin 1348 F MinM PDL Le Fou du Roi - La Flèche 4 34 1624
257   BOURDEAUX Angele 1515 F MinF PDL Club d'Echecs de Sautron 4 33½ 1590
258   NGUYEN-RABOT Lucian 1131 F PupM CVL La Pile Chess Club 4 32½ 1408
259   HERREMAN-BOUTOT Louise 1755 F MinF BRE Echiquier Domloupéen 4 32 1608
260   MOREL Jules 1269 F BenM BRE Echiquier Domloupéen 4 32 1608
261   NOYER Bastien 1534 F MinM PDL Les Fous du Roi 4 32 1579
262   DELAFENETRE Alexandre 1645 F MinM PDL L'Echiquier Challandais 4 32 1572
263   DAVID Marie 1509 F BenF PDL Echiquier Club Le Mans 4 32 1522
264   VALLEE Louis 1427 F PouM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 4 31½ 1576
265   LE Tuan Anh 1724 F CadM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 4 31 1556
266   CARBONNEAUX Maxence 1465 F MinM HDF Droit au Mat 4 31 1511
267   DAUBERT Cedric 1706 F SenM IDF La Tour Montjoie 4 30½ 1572
268   EQUEY Daniel 1504 F VetM NAQ La Tour de Germanicus 4 30½ 1558
269   WOLFANGEL Claude 1575 F SepM HDF Echiquier Bernotois 4 30½ 1525
270   LEBRET Loriane 1722 F SenF HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 30½ 1498
271   BERNARD Thomas 1482 F MinM CVL Chevau-légers de la Choisille 4 30½ 1445
272   ROGIER Nicolas 1500 F SenM PDL Château du Loir 4 30 1426
273   CASSAGNES Theo 1756 F CadM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 4 29½ 1577
274   AMIARD Jean-Claude 1662 F SepM PDL Ecole de la Marche des Petits Pions - E… 4 29½ 1568
275   GAILLET Philippe 1621 F SepM IDF La tour de Juvisy 4 29 1467
276   HAVARD Alain 1504 F VetM NOR Saint Thomas - Le Havre - Echecs 4 29 1440
277   TIREAU Jean-Marie 1542 F SepM NAQ Couzeix Chess Club (C3) 4 28 1423
278   JOLY Charlotte 1066 F MinF EST Ecole Française d'Echecs de Metz 4 28 1344
279   GIUA Louka 1337 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 27½ 1506
280   JEANNERET Denis 1497 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 4 27½ 1475
281   GUILMENT Thomas 1399 E SenM BRE USAM Echiquier Brestois 4 27 1424
282   CATHERINOT Margot 1318 F BenF BRE Echiquier du pays de Liffré 4 25 1411
283   LECLERCQ Robin 1131 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 24½ 1374
284   NAVROTESCU Vlad-Andrei 1516 F MinM NOR Avant-Garde-Caennaise 39 1709
285   OUADI Ali 1889 F SenM EST C.E. Strasbourg 36 1637
286   DANZANVILLIERS Patrice 1724 F VetM IDF GIF-CC2-Echecs 36 1632
287   MONTIBUS Clement 1370 N CadM NAQ LEC Echiquier Limousin 35 1585
288   DARRE Alain 1628 F SepM CVL Club d'Echecs de Châteauroux 34½ 1543
289   LABBE Georges 1616 F SepM ARA Riom Echecs 34½ 1526
290   OTTL Eric 1561 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 34 1571
291   VIDAL Etienne 1529 F SenM ARA Lyon Olympique Echecs 33½ 1620
292   CARREEL Claire 1589 F SenF PDL Fillé sur Sarthe 33½ 1556
293   BOUTEILLER Charles 1532 F SenM PDL La Tour de Mayet 33 1623
294   GAC Riwal 1740 F BenM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 33 1618
295   GAGNEPAIN Laurent 1756 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 33 1592
296   LE ROC'H Daniel 1673 F SepM ARA Club d'Echecs de Val d'Isere 33 1568
297   REAU Philippe 1826 F SenM NAQ Club d'échecs de Thouars 33 1562
298   DELAVEAU Nathan 1337 F MinM CVL Echiquier Corpopetrussien 33 1518
299   VIOLLEAU Jean-Claude 1667 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 33 1515
300   CALONNE Pascal 1523 F VetM HDF Les Tours d'Haubourdin 33 1468
301   CATHERINOT Laetitia 1564 F SenF BRE Echiquier du pays de Liffré 32½ 1530
302   GAULIN Jean-Pierre 1548 F VetM PDL Fillé sur Sarthe 32½ 1525
303   TABARY Anaelle 1501 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 32½ 1497
304   NOYER Christophe 1499 F SenM PDL Les Fous du Roi 32½ 1496
305   CATHERINOT Remi 1390 F SenM BRE Echiquier du pays de Liffré 32½ 1480
306   JURBERT Chriss 1611 F SenM IDF Choisy-Echecs "les 2 Fous" 32 1565
307   CHAARI Mehdi 1629 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 32 1538
308   SALVADO Salome 1437 F BenF BFC Echiquier Ledonien 32 1499
309   CYRILLE Dominique 1516 F SepF NAQ La Tour de Germanicus 32 1468
310   PETRERA Salvatore 1615 F VetM CVL U.S. Orléans.Echecs 31½ 1474
311   DERRIEN Fabrice 1513 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 31 1503
312   HATREL Arnaud 1362 F SenM PDL Arçonnay Echecs Le Roi s'amuse 31 1472
313   CASIMIR Matthieu 1302 F CadM MAR Arsenal 31 1433
314   GUIGNARD Jonathan 1523 F BenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 31 1413
315   LAUDAT Philippe 1434 F SenM CVL LE 64 CASES DE DEOLS 30½ 1493
316   TURPIN Jean-Baptiste 1402 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 30 1419
317   LECCIA Thomas 1570 F PupM CRS Corsica Chess Club 30 1369
318   THOMAS Jean-Noel 1645 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 30 1357
319   PELLAT Camille 1416 F MinF PDL Carquefou Echecs 29½ 1411
320   TRANCHANT Alain 1646 F SepM NAQ C.E. Chatelleraudais 29½ 1359
321   PINEAU Pierre 1396 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 29 1504
322   BOURDEAUD'HUY Darius 1302 F BenM HDF La Tour Basilienne 29 1501
323   HUTOIS Christophe 1436 F SepM PDL Echiquier de l'Erdre 29 1476
324   SPIES Jules 1308 F PupM CVL La Pile Chess Club 28½ 1464
325   CHEMINADE Paulin 1306 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 27½ 1340
326   MICHELI Elora 1466 F PupF CRS Echecs Club du Fium'Orbu 27½ 1328
327   APRESYAN Samvel 1373 F PouM PDL Echiquier Club Le Mans 27 1421
328   BESNARDEAU Emilien 1120 N CadM PDL Le Fou du Roi - La Flèche 27 1378
329   D'INTRONO Noe 1283 F BenM CVL Echiquier Tourangeau 26 1369
330   LANDREAU Gabin 1098 F PupM NAQ Echec et Mat de Bressuire 26 1358
331   ENGLISCH Susanne 1259 F SepF PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 23 1241
332 f GRIMBERG Gilbert 2229 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 3 38 2130
333   JOSSE Sebastien 1867 F SenM NOR Echecs Le Fresne-Conches Tour du Pays d… 3 35½ 1582
334   GAC Jean-Luc 1514 F VetM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 3 35 1493
335   ANDRE Emmanuel 1567 F SepM CVL Chevau-légers de la Choisille 3 33 1472
336   PIONNIER Axel 1457 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 32½ 1406
337   MAUFFREY Fabienne 1364 F SepF IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 3 30½ 1432
338   KUFFERATH Camille 1447 F PouM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 3 30½ 1296
339   COLIN Julie 1501 F MinF CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 30 1449
340   BINETRUY Typhanie 1392 F SenF IDF Choisy-Echecs "les 2 Fous" 3 30 1421
341   MENIER Eric 1300 F SenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 30 1377
342   PINAUD Laurine 1158 F CadF CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 29½ 1358
343   KUMPEN Kurt 1524 F SenM 3 29½ 1350
344   BERNAT Harold 1340 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 3 29½ 1350
345   EUGENE Nathael 1273 F PouM PDL Club d'Echecs de Sautron 3 29½ 1348
346   DESCAMPS Serge 1280 F SepM PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 3 29 1329
347   DEGREE Ombeline 1089 F PupF PDL Club d'Echecs de Sautron 3 29 1323
348   CHAINAY Gerard 1340 F VetM IDF Club 608 d'Echecs Paris 3 29 1311
349   THEVENAUX Andre 1277 F VetM BFC La Dame Blanche - Nevers 3 28½ 1356
350   FRANCOIS Guillaume 1459 F SenM PDL Echiquier Coevronnais 3 28½ 1314
351   FOURCHE Bernard 1581 F VetM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 3 28 1343
352   BOURGOIS Leo 1224 F PupM PDL Echiquier Club Le Mans 3 28 1298
353   TELLIER Nathan 1300 N PouM NAQ Club d'Echecs de Cognac 3 27½ 1267
354   DORE Vincent 1311 F SenM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 3 27½ 1231
355   CATHERINOT Noemie 1257 F MinF BRE Echiquier du pays de Liffré 3 26½ 1258
356   COURTOIS Pierre-Andre 1401 F VetM CVL Club d'Echecs de Bourgueil 3 26½ 1252
357   LAMARRE Armand 1255 F PouM PDL Echiquier Club Le Mans 3 26 1376
358   CHARRIER Jules 1059 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 26 1177
359   LEGRAS Nicolas 1155 F PouM BRE Echiquier Vitréen 3 25½ 1307
360   WOLFANGEL Jocelyne 1290 F SepF HDF Echiquier Bernotois 3 25 1204
361   POTIN Lana 1090 N MinF PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 3 24½ 1260
362   LEROYER Thierry 1250 F SenM PDL Le Fou du Roi - La Flèche 3 24 1244
363   LEMOINE Norbert 1231 F SepM BRE Echiquier Hennebontais 3 24 1235
364   KOLISSO Bernardin 1300 F SenM CVL Echiquier Corpopetrussien 3 24 1206
365   RETAILLEAU Anne 1179 F SepF PDL Club d'Echecs de Sautron 3 23½ 1188
366   GRIMAUD Jean-Claude 1264 F SenM ARA Tour Noire Huriel 3 23½ 1176
367   FAMEL Diane 1144 F PouF BRE Echiquier Domloupéen 3 22½ 1229
368   VIERS Sandrine 1230 F SepF NAQ LEC Echiquier Limousin 3 19 1088
369   PERTUISOT Daniel 1690 F VetM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 34½ 1691
370   DUCHESNE Morgan 1274 F SenM CVL Echiquier du Vendômois 33 1510
371   VEKEMANS Paul 1628 F VetM HDF Echiquier Beauvaisien 30 1313
372   ALCINDOR Samuel 1556 F CadM MAR Arsenal 29½ 1349
373   LACROIX Guillaume 1303 F SenM ARA Echiquier du Roannais 29 1373
374   FARGEAU Francis 1510 F SepM CVL Club d'Echecs de Bourgueil 28½ 1258
375   BIMONT Gael 1304 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 27 1233
376   VAN MARLE Margot 1078 F MinF PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 26½ 1232
377   DUVAL Lucie 1210 F BenF BRE Rennes Paul Bert 26 1171
378   DE TARADE Loic 1234 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 25½ 1334
379   ROBERT Cecil 1206 F PupM IDF Clichy-Echecs-92 25½ 1286
380   GAIK Jean-Francois 1392 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 22 1070
381   LOUVET Christophe 1797 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 29½ 1545
382   VERNADET Bernard 1342 F VetM CVL Echiquier Tourangeau 2 29½ 1292
383   ARANDELLE Ludwig 1399 E SenM CVL Echiquier Corpopetrussien 2 28½ 1139
384   AMRAM Roger 1581 F VetM IDF Issy-Les-Moulineaux 2 27½ 1606
385   LEROYER Enzo 1190 N MinM PDL Le Fou du Roi - La Flèche 2 27½ 1138
386   DE COHEN Lisa 1272 F SepF IDF Bagneux 2 27 1212
387  nbsp; MARECHAL Philippe 1333 F VetM PDL Les Fous du Roi 2 27 1180
388   CATHERINOT Loic 1100 N PupM BRE Echiquier du pays de Liffré 2 25½ 1107
389   GARCIA Elias 1172 F PupM PDL Echiquier Club Le Mans 2 25 1202
390   SOUWEINE Edwige 1067 F SenF 2 24½ 1106
391   ROINEL Liv 1010 N BenF CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 24 1029
392   TABARY Yvan 1100 F BenM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 23½ 1200
393   GRIMAUD Heloise 1076 F MinF ARA Tour Noire Huriel 2 23½ 1071
394   FERRY Loic 1072 F PouM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 23 1075
395   GOMARD Alexiane 1089 F MinF CVL Saint-Etienne Echecs 2 22½ 1043
396   LARDON Aymeric 1074 F PupM IDF Le Perreux-sur-Marne 2 21½ 1093
397   LOPEZ Nathan 1121 F PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 21½ 1024
398   LERICHE Nelly 1085 F SepF NAQ Poitiers-Migne Echecs 2 21½ 1020
399   FERRY Emilie 1070 N PupF CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 21 1008
400   AULAGNET Alois 1040 N PupM CVL A.A.J. Blois 2 21 968
401   BOURDEAUD'HUY Galaad 1030 N PupM HDF La Tour Basilienne 2 21 889
402   MIOMANDRE Eloise 1044 F BenF CVL Club d'Echecs d'Avoine 2 20½ 1042
403   APRESYAN Ariadna 1054 F PouF PDL Echiquier Club Le Mans 27 1030
404   BOURSEAU Matthieu 1140 N PupM IDF Association Gennevilloise des Echecs 24½ 970
405   PHILIPPEAU Sylvain 1505 F SepM CVL MJC Chécy 1 28 1480
406   BIZOT Thomas 1099 E PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 1 25 1059
407   GOMARD Alban 1010 N PouM CVL Saint-Etienne Echecs 1 23½ 584
408   PELLEGRIN Remi 1100 N PupM CVL Club d'Echecs d'Avoine 1 21½ 965
409   DELPAS Jean-Claude 1199 E VetM CVL Club d'Echecs d'Avoine 0 22 623
410   DAVY Manon 1199 E BenF IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 0 20½ 448


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year