Chess games database – Banska Stiavnica SVK, V4 Open 2018

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 549 : 20.07.2018

Online chess games 9714
Chess tournaments 55

View all included tournaments

Banska Stiavnica SVK, V4 Open 2018

Rank SNo.     Name                           Rtg FED Club                                       Type Pts BH. ratP BH. 
   1    1 GM  Aczel Gergely                 2538 HUN Aquaprofit Nagykanizsai Tungsram Sakk-Klub      8½  49½ 2699 54  
   2    2 GM  Pacher Milan                  2467 SVK Sk Slovan Bratislava                             7  52  2499 57  
   3    6 IM  Szeberenyi Adam               2364 HUN Penzugyor Sportegyesulet                         7  52  2446 57½ 
   4    5 GM  Talla Vladimir                2402 CZE SK HM Ostrava                                    7  44  2354 47½ 
   5   43 CM  Pniaczek Marek                2082 POL UKS przy SP8 Chrzanow                      U18   7  44  2334 47  
   6    7 FM  Jablonicky Martin             2360 SVK Sk Osuske                                        7  42  2341 46  
   7    4 IM  Druska Juraj                  2441 SVK Sk Prakovce                                     6½  48½ 2375 53  
   8   27 WGM Sikorova Olga               F 2193 CZE TZ Trinec                                       6½  48  2340 51½ 
   9   35     Zatko Gregor                  2144 SVK Sk Junior Cvc Banska Bystrica                   6½  47  2351 49  
  10   28     Jozefek Michal                2182 SVK Sk Osuske                                       6½  43½ 2289 48  
  11    3 IM  Bokros Albert                 2465 HUN Sk Dunajska Streda                               6  50  2372 54½ 
  12   11 FM  Urhegyi Marton                2303 HUN KOBANYA SC                                       6  50  2337 54½ 
  13   45     Ferkova Dominika            F 2075 SVK Bsk Bardejov                               U18   6  46½ 2297 50  
  14   24 FM  Bombek Peter                  2201 SVK Sks Dubnica N/V                                  6  45½ 2239 50  
  15   15 IM  Franzen Jozef                 2258 SVK Sk Slovan Bratislava                       S60   6  45  2208 49½ 
  16   18 FM  Ruckschloss Karol             2245 SVK Sk Slovan Bratislava                       S60   6  44½ 2267 48½ 
  17   29     Lintner Igor                  2173 SVK Ksn Bratislava                             U18   6  44½ 2212 48½ 
  18   26     Kostolansky Sebastian Lukas   2197 SVK Sk Slovan Bratislava                       U18   6  44½ 2211 48½ 
  19   12 IM  Stockova Zuzana             F 2301 SVK Msk Kdv Kezmarok                                 6  43  2188 47½ 
  20   16     Chmiel Marcin                 2249 POL Krakowski Klub Szachistow                        6  42½ 2188 46½ 
  21   20     Seres Bela                    2212 HUN Honved Aurora Sportegyesulet                     6  42  2099 46  
  22   25 FM  Jamrich Gyorgy                2200 HUN VIADUKT NKFT SE                                  6  39½ 2107 43½ 
  23   30     Macko Michal                  2158 SVK Liptovska Sachova Skola                         5½  48½ 2273 52½ 
  24    9 FM  Vojtek Vladimir               2310 SVK Sks Dubnica N/V                                 5½  45  2297 49½ 
  25   23 WIM Mrvova Alena                F 2202 SVK Sachy Reinter                                   5½  44½ 2185 49  
  26    8 FM  Gelle Istvan                  2344 HUN Fabulon Sport Club                              5½  44½ 2113 48½ 
  27   32     Cech Dominik                  2151 SVK Sk Zemplin Michalovce                           5½  43½ 2214 47  
  28   19     Molnar Erno                   2231 SVK Komarnansky Sc Komarno                          5½  43½ 2186 47½ 
  29   10 IM  Petran Peter                  2303 SVK Sk Slovan Bratislava                       S60  5½  43½ 2162 48  
  30   62     Dylag Emilia                F 1989 POL Krakowski Klub Szachistow                  U18  5½  42½ 2127 44  
  31   14     Polyik Peter                  2265 HUN KOBANYA SC                                 U18  5½  42  2147 46½ 
  32   22 WFM Kanakova Natalie            F 2206 CZE Interchess Z.S.                                 5½  42  2138 46½ 
  33   37 WIM Horvath Julia               F 2107 HUN Vasas Sport Club                                5½  42  2097 46  
  34   68     Bochnicka Vladimir            1974 SVK Ksn Bratislava                             U18  5½  42  2056 44  
  35   33     Bango Lukas                   2148 SVK Sk Komplet Modranka                        U18  5½  41  2125 44½ 
  36   17     Sarkozy Ladislav              2247 SVK Sk Krivan L.Ondrasova                           5½  41  2118 45½ 
  37   49     Bojda Lubomir                 2064 SVK Topolciansky Sachovy Klub                       5½  41  2086 44½ 
  38   40     Balogh Peter                  2097 SVK Sk Ou Russel Gabcikovo                          5½  40½ 2121 44  
  39   42     Lukac Roman                   2089 SVK Sk Junior Cvc Banska Bystrica                   5½  40  2034 43½ 
  40   21     Sikora Jan                    2209 CZE TZ Trinec                                       5½  39½ 2096 43  
  41   81     Hyll Jan                      1915 SVK Sk Medea Martin – Zabokreky                     5½  39½ 2043 42½ 
  42   73     Jencopala Alexander           1943 SVK Bsk Bardejov                               U18  5½  36  1954 38  
  43   31 FM  Nogrady Vilmos                2154 HUN Foti SE                                         5½  34½ 1992 36½ 
  44   56     Milcova Zuzana              F 2002 SVK Sk Medea Martin – Zabokreky                      5  45  2179 47½ 
  45   34     Demeter Peter                 2146 SVK Psk Tatran Dason Ism Presov                S60   5  44½ 2152 47½ 
  46   65     Sosovicka Jakub               1982 SVK Sk Strelec Devinska Nova Ves               U18   5  43  2060 46½ 
  47   52     Posa Norbert                  2036 HUN Honved Aurora Sportegyesulet                     5  41½ 2065 44  
  48   41     Kerdik Adam                   2091 SVK Liptovska Sachova Skola                          5  41½ 2044 44½ 
  49   38     Bronis Marian                 2101 SVK Sk Krasnany                                      5  41  2058 44½ 
  50   53 FM  Tepper Frantisek              2034 SVK Sk Slovan Bratislava                       S60   5  41  1995 44½ 
  51   71     Sandor Martin                 1968 SVK Ksn Bratislava                             U18   5  41  1963 42½ 
  52  103     Sarkozi Szabolcs              1808 SVK Msk Corvin Velky Meder                     U18   5  40½ 2016 42½ 
  53   47     Volcko Richard                2068 SVK Bsk Bardejov                               U18   5  40  2039 43½ 
  54   61     Gyerpal Adrian                1990 SVK Sk Junior Cvc Banska Bystrica              U18   5  39½ 1951 42½ 
  55   76     Redzisz Michal                1937 POL KS Laura Chylice                           U18   5  39  1920 42½ 
  56   90     Slaba Andrea                F 1889 SVK Sk Kupele Piestany                         U18   5  38½ 2002 41½ 
  57   48     Odler Daniel                  2067 SVK Nitrianska Sachova Akademia                      5  38  1990 41  
  58   59     Chrenko Kristian              1992 SVK Nitriansky Sachovy Klub Nitra                    5  38  1982 40½ 
  59   79     Ihnat Marek                   1922 SVK Sk Zemplin Michalovce                      U18   5  38  1970 41  
  60   70     Istok Vojtech                 1971 SVK Sk Junior Cvc Banska Bystrica                    5  38  1939 40½ 
  61   77     Budinsky Jozef                1931 SVK Sk Slovan Nova Bana                        S60   5  37½ 1899 41  
  62   60     Gajdosik Andrej               1992 SVK Tj Mladost Zilina                                5  37  1960 39  
  63   69     Gombar Peter                  1974 SVK Sk Sparta Povazska Bystrica                      5  34½ 1923 36½ 
  64   85     Marsina Stefan                1907 SVK Tsc - Msk Martin                           S60   5  34  1895 37  
  65   72     Kuna Martin                   1947 SVK Nitriansky Sachovy Klub Nitra                    5  34  1843 36  
  66   36     Hrbek Stepan                  2129 CZE Interchess Z.S.                            U18  4½  46  2088 49½ 
  67   39     Brozyna Mateusz               2098 POL MAT Myslenice                              U18  4½  43½ 2054 47  
  68   51     Panko Radoslav                2049 SVK Sk Stropkov+svidnik                             4½  41½ 2042 44  
  69   74     Gzib David                    1939 SVK Sk Strelec Devinska Nova Ves               U18  4½  41½ 1963 43½ 
  70   57     Bakalar Jan                   1998 SVK Tj Slovan Rajecke Teplice                  S60  4½  41  2000 44  
  71   46     Brhel Jan                     2070 SVK Mkss-Sk Kysucke Nove Mesto                      4½  40½ 2172 44  
  72   63     Mandak Miroslav               1989 SVK Sk Krasnany                                S60  4½  40  1997 42½ 
  73   13 IM  Kantorik Marian               2279 SVK Tj Inbest Dunajov                               4½  39½ 2063 43  
  74   75     Tomanek Rafael                1939 SVK Sk Doprastav Bratislava                         4½  39  1848 42½ 
  75   98     Bango Dominik                 1835 SVK Sk Komplet Modranka                        U18  4½  38½ 1913 40  
  76   54     Toma Rudolf                   2018 SVK Sk Opevnenie Banska Stiavnica                   4½  38  1965 41  
  77   50     Bartek Ladislav               2049 SVK Sk Krivan L.Ondrasova                           4½  37½ 1956 41  
  78   83     Brnusak Tomas                 1910 SVK Liptovska Sachova Skola                    U18  4½  37  1994 40  
  79   64     Budinsky Martin               1985 SVK Sk Veza Cvc Banska Bystrica                     4½  37  1943 40  
  80   89     Ucekajova Veronika          F 1892 SVK Sachy Reinter Kosice                       U18  4½  36  2002 39½ 
  81   87     Liska Jaroslav                1900 SVK Sk Lubochna                                S60  4½  36  1912 38½ 
  82   92     Panko Eduard                  1871 SVK Sk Stropkov+svidnik                        U18  4½  36  1880 38½ 
  83   97     Huncar Martin                 1840 SVK Sk Doprastav Bratislava                         4½  35  1785 37½ 
  84   86 WCM Gresova Zuzana              F 1900 CZE Interchess Z.S.                            U18  4½  34½ 1902 37  
  85   67     Pericka Tomas                 1975 SVK Sk Osuske                                       4½  34½ 1807 37½ 
  86   84     Stanko Ivan                   1908 SVK Sk Doprastav Bratislava                         4½  32½ 1795 35  
  87   58     Antal Jozsef                  1995 HUN Balatonfuredi Sport Club                   S60  4½  32½ 1768 35  
  88   78     Rezak Milan                   1928 SVK Sk Domu Kultury Ruzinov                    S60  4½  31½ 1845 34  
  89   99     Gonda Jozef                   1832 SVK Sk Podpolanie                                   4½  31  1655 34  
  90   82     Pasztor Ladislav              1911 SVK Sk Cebovce                                 S60  4½  30½ 1738 33  
  91   80     Kucera Michal                 1921 SVK Sk Strelec Devinska Nova Ves               S60   4  41  1969 44½ 
  92   55     Bednar Jan                    2010 SVK Sk Doprastav Bratislava                          4  37  1902 39  
  93   66 FM  Pesztericz Laszlo             1980 HUN Vasas Sport Club                           S60   4  37  1836 40½ 
  94   88     Pereszlenyi Gejza             1899 SVK Nitriansky Sachovy Klub Nitra              S60   4  35½ 1874 38  
  95  101     Weis Dusan                    1818 SVK Sk Vinica                                  S60   4  35½ 1695 38½ 
  96   93     Brnusak Andrej                1866 SVK Liptovska Sachova Skola                    U18   4  35  1822 38  
  97  105     Pollak Rudolf                 1801 SVK Bsk Bardejov                               S60   4  35  1787 36½ 
  98  104     Rabovszky Gyorgy              1807 HUN Honved Aurora Sportegyesulet               S60   4  35  1689 37  
  99  112     Hagara Eduard                 1758 SVK Msk Kdv Kezmarok                           S60   4  34½ 1805 36  
 100   44 FM  Treybal Dusan                 2081 SVK 1. Sk Kosice                               S60   4  34½ 1763 37  
 101  133     Kramar Matus                  1573 SVK Sk Komplet Modranka                        U18   4  34  1783 36  
 102  120     Hudec Timotej                 1719 SVK Sk Opevnenie Banska Stiavnica                    4  34  1750 35½ 
 103   95     Urhegyi Ferenc                1851 SVK Sk Cebovce                                 S60   4  33½ 1731 36  
 104  100     Kebis Milos                   1828 SVK Sk Krasnany                                S60   4  33  1682 35½ 
 105  115     Cedzo Adam                    1737 SVK Tj Mladost Zilina                          U18   4  33  1651 35½ 
 106   91     Popovic Martin                1874 SVK Tj Slavia Kosice                           U18   4  32  1719 34½ 
 107   94     Komlosi Frantisek             1861 SVK Nitrianska Sachova Akademia                      4  31½ 1758 34  
 108  106     Vyletel Samuel                1798 SVK Tj Slovan Rajecke Teplice                  U18  3½  40  1904 43½ 
 109  142     Rakovsky Jakub                1409 SVK Nitriansky Sachovy Klub Nitra              U18  3½  39  1901 42½ 
 110  108     Furman Slavomir               1768 SVK Bsk Bardejov                                    3½  38  1824 41  
 111  113     Fizer Marek                   1740 CZE Interchess Z.S.                            U18  3½  38  1802 40  
 112  125     Cabanova Kristina           F 1691 SVK Sk Garde Cvc Detva                         U18  3½  37½ 1795 41  
 113  117     Slaby Jozef                   1731 SVK Sk Kupele Piestany                              3½  37½ 1783 41  
 114  131     Bobro Jan                     1584 SVK Sk Garde Cvc Detva                         U18  3½  36  1811 39½ 
 115  122     Jarabek Milan                 1707 SVK Sk Osuske                                       3½  35½ 1824 39  
 116  107     Antal Jakub                   1787 SVK Tj Slavia Kosice                           U18  3½  35½ 1780 37½ 
 117  102     Paksi Gyula                   1811 HUN Honved Aurora Sportegyesulet               S60  3½  34  1691 36  
 118  121     Zentko Ladislav               1711 SVK Nitrianska Sachova Akademia                S60  3½  33½ 1627 36½ 
 119  151     Szotak Alexander              1000 SVK Individualny Clen                               3½  33  1709 35  
 120  129     Zicho Anton                   1611 SVK Sk Opevnenie Banska Stiavnica                   3½  31  1741 33  
 121  114     Beno Milan                    1739 SVK Sk Lokomotiva Caissa Bratislav             S60  3½  31  1536 33  
 122  141     Kanak Matyas                  1410 CZE Beskydska Sachova Skola Z.S.               U18  3½  30½ 1682 32½ 
 123  111     Soldan Jan                    1759 SVK Sk Modra                                   S60  3½  30½ 1674 32  
 124  126     Budinsky Emil                 1688 SVK Sk Slovan Nova Bana                        S60  3½  30½ 1633 32½ 
 125  146     Kubiczek Michal               1252 CZE Sachova akademie Ostrava                   U18  3½  29½ 1618 32  
 126  123     Siska Kristof                 1705 SVK Sk Kupele Piestany                         U18  3½  29½ 1568 31  
 127   96     Malinovsky Jozef              1842 SVK Sk Sparta Povazska Bystrica                S60  3½  25½ 1535 27  
 128  139     Bidulsky Matej                1471 SVK Tj Slavia Kosice                           U18   3  36  1760 39  
 129  118     Celustkova Lubica           F 1725 SVK Sk Osuske                                        3  35  1584 37  
 130  116     Juhaniak Lubomir              1732 SVK Sk Krasnany                                      3  34½ 1727 37  
 131  124     Sadlon Matus                  1695 SVK Sk Osuske                                        3  34  1628 35½ 
 132  119     Valicek Jaroslav              1720 SVK Sk Visnove                                       3  32  1570 34  
 133  137     Bidulska Lenka              F 1495 SVK Tj Slavia Kosice                           U18   3  29½ 1446 31  
 134  140     Ihnat Marek                   1459 SVK Sk Zemplin Michalovce                            3  29  1430 31  
 135  130     Bobrova Katarina            F 1597 SVK Sk Garde Cvc Detva                         U18   3  27½ 1509 29  
 136  143     Horbalova Ivana             F 1343 SVK Sk Furca                                         3  27  1509 29  
 137  148     Sikorova Jana               F 1105 CZE TZ Trinec                                  U18   3  26  1492 27½ 
 138  109     Holicky Miroslav              1765 SVK Lokomotiva Trnava                                3  24  1331 25½ 
 139  128     Slivka Vasil                  1618 SVK Tj Sokol Lubotice                          S60  2½  33½ 1683 35  
 140  134     Kuna Patrik                   1568 SVK Nitriansky Sachovy Klub Nitra              U18  2½  33½ 1677 36½ 
 141  135     Hrdlicka Martin               1525 SVK Sk Osuske                                  U18  2½  33  1620 36  
 142  127     Paulicka Ivan                 1657 SVK Sk Slovan Bratislava                       S60  2½  32  1558 34  
 143  132     Furman Maximilian Jan         1573 SVK Bsk Bardejov                               U18  2½  31½ 1546 34½ 
 144  110     Babinsky Michal               1762 SVK Sk Levice                                  S60   2  35½ 1528 37½ 
 145  136     Stefanides Karol              1496 SVK Msk Trstena                                S60   2  32  1264 34  
 146  145     Nater Nikolas                 1303 SVK Sk Osuske                                  U18   2  29½ 1320 31  
 147  149     Kubiczek Petr                 1066 CZE Sachova akademie Ostrava                   U18   2  29½ 1318 31½ 
 148  150     Hrbkova Johana              F 1006 CZE Sachy Stepan                               U18   2  28  1337 30  
 149  144     Caban Michal                  1307 SVK Sk Garde Cvc Detva                         U18   2  27  1472 29  
 150  138     Hatala Peter                  1495 SVK Sk Domu Kultury Ruzinov                    S60  1½  29  1389 30½ 
 151  147     Hrbek Jachym                  1214 CZE Sachy Stepan                               U18  1½  28  1361 29½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year