Chess games database – Bergamo ITA, 17th Open

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 549 : 20.07.2018

Online chess games 9714
Chess tournaments 55

View all included tournaments

Bergamo ITA, 17th Open

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Club Type Gr Pts. BH.  SB   
   1    4 GM  Moroni Luca               2546 ITA MB   U18  A   5   23½ 19,25 
   2    2 GM  Ivanisevic Ivan           2567 SRB           A   5   23  18,75 
   3    8 IM  Basso Pier Luigi          2484 ITA TV        A   4½  26  19,00 
   4    1 GM  Tiviakov Sergei           2583 NED           A   4½  24  17,25 
   5    6 GM  Korneev Oleg              2506 ESP           A   4½  23½ 16,75 
   6    3 GM  Brunello Sabino           2555 ITA BG        A   4½  22½ 16,00 
   7   11 GM  Solomon Kenny             2408 RSA           A   4½  21  15,75 
   8   49     Lumachi Gabriele          2106 ITA BS   U16  A   4   23½ 14,75 
   9    9 IM  Sonis Francesco           2465 ITA OR   U16  A   4   23½ 14,25 
  10   23     Lain Luigi                2224 ITA VI        A   4   22½ 14,25 
  11   25     Gallana Marco             2216 ITA VE        A   4   21½ 13,00 
  12    5 GM  Godena Michele            2514 ITA SV   S50  A   4   20½ 12,75 
  13   12 IM  Genocchio Daniele         2386 ITA BG        A   4   20½ 12,25 
       21     Andreoni Giuseppe         2227 ITA RM        A   4   20½ 12,25 
  15   14 FM  Barp Alberto              2317 ITA BL   U20  A   4   20  11,25 
       31     Poliakov Artem            2175 RUS      U16  A   4   20  11,25 
  17   17 FM  Seresin Francesco         2273 ITA TN   U20  A   4   19½ 12,00 
  18    7 GM  Dvirnyy Danyyil           2504 ITA TV        A   4   19½ 11,50 
  19   35     Gerola Fausto             2153 ITA PR        A   4   19½ 11,25 
  20   10 IM  Haimovich Tal             2427 ISR           A   4   17½ 9,50  
  21   29     Podetti Davide            2188 ITA MI   U20  A   4   17½ 9,25  
  22   18 WGM Brunello Marina         F 2272 ITA BG        A   3½  22  11,50 
  23   47 WGM Ionica Iulia-Ionela     F 2109 ROU           A   3½  21½ 11,75 
  24   13     Zujev Oleg                2368 LTU           A   3½  20½ 10,75 
  25   32     Dudin Gleb                2174 RUS      U14  A   3½  20½ 10,25 
  26   65     Pivard Jean-Louis         2023 FRA      S50  A   3½  19½ 9,00  
  27   22     Morros Faura Ricard       2227 ESP      S50  A   3½  18  8,00  
  28   37 WFM Gueci Tea               F 2147 ITA PA   U20  A   3½  17½ 9,25  
  29   19 FM  Machidon Cristi           2259 MDA      U20  A   3½  17½ 8,75  
  30   38     Gavrish Leonid            2145 UKR      S50  A   3½  17  8,50  
  31   43     Botta Massimiliano        2133 ITA MI   U18  A   3½  17  8,50  
  32   34     Regondi Lorenzo           2158 ITA CO   U18  A   3½  16½ 8,00  
  33   44 WFM Santeramo Alessia       F 2117 ITA BT   U20  A   3½  14½ 7,00  
  34   36     Tencati Giuseppe          2151 ITA PC        A   3½  13½ 6,75  
  35   24     Tirelli Mauro             2220 ITA PC        A   3   21  10,00 
  36   45     Poysti Nathanael          2111 GER           A   3   21  9,00  
  37   15 WGM Theissl Pokorna Regina  F 2317 AUT           A   3   19½ 8,00  
  38   46     Piccirillo Edoardo        2110 ITA LT        A   3   19  7,75  
  39   28     Ventura Salvatore         2190 ITA BG        A   3   18½ 7,50  
  40   48     Bonade' Massimo           2106 ITA PC        A   3   18½ 7,25  
  41   40 WFM De Rosa Mariagrazia     F 2141 ITA NA        A   3   18  7,75  
  42   20     Signorelli Gaetano        2229 ITA CT        A   3   17½ 8,25  
  43   68     Tarelli Daniele           2003 ITA BG        A   3   17½ 7,50  
  44   16 FM  Trabattoni Franco         2284 ITA MB   S50  A   3   17½ 7,50  
  45   58     Schaefers Andreas         2062 GER           A   3   17½ 7,25  
  46   26     Apanasenok Alexander      2211 RUS           A   3   17  7,00  
  47   60     Granaldi Alessandro       2050 ITA TA        A   3   17  7,00  
  48   64     Andolfatto Maria        F 2028 ITA BG   U18  A   3   16½ 7,50  
       69     Papadiamandis Elliot      2003 FRA      U14  A   3   16½ 7,50  
  50   55     Simonetto Alessio         2094 ITA PD   U18  A   3   16  6,75  
  51   33     Zenari Marco              2165 ITA VR   U18  A   3   14½ 5,75  
  52   39 WIM Jicman Ligia-Letitia    F 2143 ROU      S50  A   3   14  5,50  
  53   59     Garofalo Pietro           2061 ITA BA   S50  A   3   13½ 4,75  
  54   56 FM  Buonanno Raffaele         2088 ITA NA        A   2½  19½ 6,50  
  55   80     Guerini Silvia          F 1924 ITA BG        A   2½  19  7,00  
  56   75     Asperti Giovanni          1969 ITA BG   U18  A   2½  19  6,50  
  57   73     Canali Andrea             1983 ITA PR        A   2½  19  5,75  
  58   27     Guanciale Orazio          2193 ITA RI   S50  A   2½  18  6,75  
  59   79     Pirrello Christian        1935 ITA MB   U18  A   2½  18  6,75  
  60   78     Beck Gerald               1949 GER      S50  A   2½  16½ 5,00  
  61   30     Piantoni Roberto          2182 ITA BG   S50  A   2½  15½ 4,50  
  62   76     Hiebert Kenji             1969 JPN      U18  A   2½  15½ 4,50  
  63   84     Gennari Leone             1902 ITA VI   S50  A   2   19  5,75  
  64   52     Gosio Denis               2099 ITA BS        A   2   18½ 6,00  
  65   82 CM  Mazibuko Khanya           1916 RSA      U18  A   2   17½ 5,25  
  66   53     Bosio Devis               2098 ITA BS        A   2   17  5,00  
  67   71     Danieli Enrico            1994 ITA VI   S50      2   16½ 4,75  
  68   72     Filice Davide             1990 ITA BG   U20  A   2   16½ 4,25  
  69   63     Cappelletto Joshuaede     2029 ITA VE   U14  A   2   16½ 3,75  
  70   67     Andreoli Giorgio          2005 ITA RM   S50  A   2   16½ 2,50  
  71   51     Fuochi Tommaso            2100 ITA BO        A   2   16  4,75  
  72   74     Mlahleki Vusimuzi         1977 RSA      U18  A   2   16  4,25  
  73   42     Bonassi Tommaso           2134 ITA BG        A   2   15  4,50  
  74   81     Valtemara Mattia Angelo   1923 ITA MI   U14  A   2   14½ 2,75  
  75   70     Cerasi Umberto            2000 ITA TR   S50  A   2   12  3,50  
  76   66     Colonetti Fabio           2015 ITA BG   U16  A   2   11  2,50  
  77   61     Nordio Giorgio            2040 ITA LO   U16  A   1½  17½ 2,50  
  78   50     Cocconcelli Lorenzo       2105 ITA CO        A   1½  16½ 3,25  
  79   77     Cagnotto Marco            1955 ITA MI   U16  A   1½  13½ 3,50  
  80   57     Korning Peter             2062 SWE      S65  A   1½  13½ 1,75  
  81   54     De Palma Fabrizio         2097 ITA CR        A   1   15½ 2,50  
  82   83     Spina Simonpietro         1912 ITA CT        A   1   12  1,50  
  83   62     Orizondo Hugo             2038 USA      S50  A   0   14  0,00  
  84   41     Stefanetti Marco          2137 ITA NO        A   0   12  0,00  


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year