For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 561 : 20.11.2018

Online chess games 4318
Chess tournaments 46

View all included tournaments

Brno CZE, 8th Open

Rank SNo.    Name                          Rtg FED Club                         Type Gr Pts BH. BH.  SB   BL 
   1    4    Sernecki Franciszek          2188 POL Muks Mdk Srodmiescie Wroclaw      F   7  47  51  39.00 5  
   2   13    Moskvin Anatoly              2088 RUS                              U16  F   7  44  47  35.50 5  
   3    1 FM Kratochvil Josef             2332 CZE Sk Lokomotiva Brno                F  6½  48½ 52½ 37.25 5  
   4    2 IM Piankov Evgenij              2227 UKR                              S60  F  6½  46  50  33.50 4  
   5   22    Benes Miroslav               1982 CZE                                   F  6½  44½ 48½ 32.75 4  
   6   17    Jires Jiri                   2059 CZE Mks Vyskov                        F  6½  38  41  27.50 4  
   7   15    Barthel Ansgar               2066 GER Sc Pirmasens 1912                 F   6  47  51  31.50 5  
   8    7    Tikovsky Alexandr            2173 CZE Moravska Slavia Brno              F   6  45½ 50  31.75 5  
   9    6 FM Bartos Jan                   2173 CZE Unichess                          F   6  43½ 47½ 30.25 4  
  10    8 FM Bengherabi Khalil            2163 ALG                                   F   6  41  45  29.25 4  
  11   10    Meszaros Ludek               2101 CZE Sokol Tabor                  S60  F  5½  50½ 54½ 31.75 5  
  12    5    Seddaoui Yamine              2176 ALG                                   F  5½  49½ 53  30.25 4  
  13   31    Slabicki Andrzej             1898 POL Mdk Gambit Swidnica               F  5½  46½ 49½ 26.50 5  
  14   27    Bensadi Lotfi                1946 ALG                                   F  5½  45  49  28.25 4  
  15   12    Mulenko Alexander            2098 RUS Vulkan                            F  5½  45  46½ 26.00 5  
  16    3 IM Chudinovskikh Alexander M.   2207 RUS                              S60  F  5½  41½ 45  25.50 5  
  17   19    Tesar Jan                    2041 CZE Tj Caissa Trebic                  F  5½  40  43½ 24.25 4  
  18   24    Snorek Milan                 1973 CZE Sk Lokomotiva Brno           S60  F  5½  39  42½ 24.25 4  
  19   11 CM Juricek Stanislav            2100 CZE Zbrojovka Vsetin             S60  F  5½  39  42½ 23.75 4  
  20   14    Djaballah Farouk             2082 ALG                                   F  5½  38½ 42  24.75 4  
  21   16    Fojtik Tomas                 2065 CZE Spgs Znojmo                       F   5  44  48  22.75 4  
  22    9    Kredl Karel                  2124 CZE Moravska Slavia Brno              F   5  41  45  23.50 4  
  23   44    Nezval Filip                 1740 CZE                              U16  F   5  40  43½ 21.75 4  
  24   20    Stock Andreas                2014 GER Sk Pirmasens 1912                 F   5  40  43½ 21.00 4  
       25    Pokladnik Martin             1972 CZE Tj Sloup                          F   5  40  43½ 21.00 4  
  26   23    Barak David                  1975 CZE Sk Duras Brno                U16  F   5  39½ 43  22.25 5  
  27   21    Vesely Jaromir               1998 CZE Sk Lokomotiva Brno           S60  F   5  39½ 43  21.50 5  
  28   33 FM Spodny Josef                 1851 CZE Sk 64 Brno                   S60  F   5  38  39½ 20.75 5  
  29   36    Loibl Johann                 1813 AUT Klosterneuburg               S60  F   5  34½ 36½ 16.50 4  
  30   32    Aird Ian                     1852 SCO Dalmuir Chess Club                F   5  34  37  18.50 4  
  31   30    Marsa Alexandr               1906 CZE Lokomotiva Brno              S60  F   5  33½ 36½ 18.00 4  
  32   34    Sysel Jaroslav               1839 CZE Unichess Praha                    F  4½  40  43  17.75 4  
  33   29    Glozar Petr                  1906 CZE Sk Duras BVK Brno            U16  F  4½  39½ 41  16.75 5  
  34   39    Petran Tomas                 1799 CZE Sk 64 Brno                   S60  F  4½  37  40  17.50 4  
  35   28    Zuziak Petr                  1938 CZE Sk Duras BVK Brno                 F  4½  35  38  18.25 4  
  36   49    Dvorakova Olga             F 1679 CZE                              U16  F  4½  34½ 37½ 16.25 4  
  37   58    Stodola Zdenek               1556 CZE Tj Stefanydes Policka        S60  F  4½  33  35  13.00 5  
  38   38    Grabarczyk Sylwester         1810 CZE Sk Oaza Praha                     F   4  41  45  17.50 4  
  39   26    Svizensky Lubos              1950 CZE Sk Caissa Trebic                  F   4  40½ 44  17.00 4  
  40   52    Feldvabl Vilem               1640 CZE Tj Namest Nad Oslavou        S60  F   4  39½ 42½ 17.75 5  
  41   37    Wunsch Radek                 1811 CZE                                   F   4  39  41  15.00 5  
  42   40    Kolmas Oldrich               1773 CZE Ask Da Olomouc               S60  F   4  38½ 40  13.50 5  
  43   47    Zikan Karel                  1704 CZE Lokomotiva Brno              S60  F   4  37½ 40½ 16.50 5  
  44   42    Pelikan Jaromir              1746 CZE                                   F   4  37½ 39½ 17.00 4  
  45   43    Zentko Ladislav              1744 SVK Ask Nitra                    S60  F   4  37½ 39½ 14.25 4  
  46   60    Stremaus Mikhail             1531 BLR                                   F   4  34½ 36  11.75 5  
  47   56    Mezykowska Emilia          F 1623 POL                              U16  F   4  33  34½ 13.75 4  
  48   51    Mazanec Karel                1660 CZE Lokomotiva Brno              S60  F   4  32  35  13.75 4  
  49   68    Weber Tomas                  1379 CZE                                   F   4  32  34  13.50 5  
  50   55    Strnad Jiri                  1632 CZE Sk Lokomotiva Brno           S60  F   4  31½ 33  10.50 4  
  51   57    Kirs Pavel                   1577 CZE Sk  Teplice                  S60  F   4  31  33  12.75 4  
  52   41    Richterova Julie           F 1761 CZE                              U16  F  3½  43  46½ 15.00 4  
  53   35    Vourlis-Koletis Miltiadis    1839 GRE                                   F  3½  40  42  13.25 3  
  54   48    Soukup Jiri                  1699 CZE Sokol Bustehrad                   F  3½  39½ 42½ 14.00 5  
  55   45    Acosta Mariano               1721 USA                              S60  F  3½  38½ 40  13.25 3  
  56   46    Kosina Vladimir              1718 CZE Sk Lokomotiva Brno           S60  F  3½  36½ 40  13.50 4  
  57   61    Ulcak Michael                1530 CZE Sk Lokomotiva Brno           U16  F  3½  33½ 35½ 10.75 5  
  58   62    Divis Jan                    1513 CZE Sk Petrvald                  S60  F  3½  32½ 35½ 12.75 5  
  59   59    Baraniuk Andrej              1536 UKR Avangard                     S60  F  3½  32  33½ 11.25 4  
  60   66    Glacner Karel                1467 CZE Sk Bystrc Oilers             S60  F  3½  31  33  10.50 5  
  61   54    Rychtecky Pavel              1634 CZE Sk Teplarna Praha - Malesice S60  F  3½  31  33  9.50  4  
  62   50    Svoboda Zdenek               1678 CZE Sk Loko Praha                S60  F   3  38  40  8.00  5  
  63   53    Paseka Christian             1639 AUT                                   F   3  36  39  11.25 5  
  64   65    Sojka Oldrich                1475 CZE Sokol Strelice               S60  F   3  33½ 35½ 9.00  5  
  65   64    Richter Rudolf               1491 CZE                              U16  F   3  32  33½ 7.50  5  
  66   70    Broz Jan                     1315 CZE Sk Duras Brno                U16  F   3  30½ 32½ 8.25  4  
  67   18    Malinovsky Petr              2048 CZE Lokomotiva Krnov                  F  2½  35½ 39  11.25 2  
  68   71    Zhuk Maksym                  1277 UKR                              U16  F  2½  33  34½ 7.00  4  
  69   69    Dobsinsky Petr               1374 CZE Sk Ceska Lipa                     F  2½  27½ 29  6.50  4  
  70   73    Galik Adam                   1195 SVK                                   F  2½  26½ 28  4.00  4  
  71   67    Sulot Zdzislaw               1422 POL                              S60  F   2  29  30  4.50  4  
  72   72    Richterova Natasa          F 1266 CZE                                   F   2  28½ 30  6.75  4  
  73   63    Safarcik Miroslav            1499 CZE Sk Hostalkovice                   F   2  27  29  4.00  4 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year