For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 538 : 01.04.2018

Online chess games 3874
Chess tournaments 26

View all included tournaments

Cappelle la Grande FRA, 34th Open

Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1 g BAUER Christian 2628 F SenM PAC Echiquier Centre Vaucluse 8 46 57 2749
2 g NIKOLOV Momchil 2532 F SenM 8 44½ 54½ 2655
3 g MOUSSARD Jules 2576 F SenM IDF Evry Grand Roque 47 58 2631
4 m NASUTA Grzegorz 2459 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 41½ 51½ 2505
5 m KRZYZANOWSKI Marcin 2453 F SenM 7 47½ 57 2596
6 m PAYEN Arnaud 2360 F SenM NOR Orcher la Tour 7 46 56 2523
7   GUKESH D 2360 F PupM 7 45 54 2485
8 m SOCHACKI Christophe 2465 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 7 42 52 2457
9 g POGORELOV Ruslan 2371 F SepM 7 40½ 50½ 2385
10 f RABINEAU Clement 2248 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 7 40½ 49½ 2467
11 m NITIN S. 2414 F SenM 7 37½ 45½ 2329
12 m SANTOS LATASA Jaime 2549 F SenM 46½ 58½ 2503
13 g BAI Jinshi 2594 F JunM PAC Cannes Echecs 44½ 55½ 2503
14 m STANY G.a. 2494 F SenM 44½ 55 2469
15 g SHYAM Sundar M. 2525 F SenM 44 55½ 2444
16 m GRINEV Valeriy 2406 F SenM 44 54 2447
17 f PHILIPPE Guillaume 2359 F JunM EST L'Echiquier Chalonnais 43 52 2323
18 m DIMITROV Radoslav 2493 F SenM 42 52½ 2436
19   DEGRAEVE Remy 2175 F MinM PAC La Tour Hyéroise 42 50½ 2436
20 m BAULES Jorge 2328 F SenM 42 50 2457
21 m DEBRAY Christopher 2360 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 41½ 50 2393
22 m KOJIMA Shinya 2402 F SenM 41 51 2370
23 m PETRISOR Adrian-Marian 2419 F SenM 40½ 50 2334
24 gf HOOLT Sarah 2392 F SenF 40 49 2311
25 mf OSMANODJA Filiz 2324 F SenF PDL Club d'Echecs de Sautron 40 48½ 2306
26 gf FUCHS Judith 2261 F SenF PAC Echiquier Centre Vaucluse 39½ 48½ 2315
27   LI Zhaoyang 2091 F SenM 39½ 48 2421
28 f VILLEGAS Pierre 2350 F SenM PAC C.E.M.C. Monaco 39 48 2328
29 g MARTINEZ DUANY Lelys Stanley 2499 F SenM 38½ 47 2424
30 m GASCON DEL NOGAL Jose Rafael 2496 F SenM 38 47½ 2339
31 f MIGOT Tangi 2392 F SenM BRE Echiquier Guingampais 38 46 2348
32   XIANG Zeyu 2400 F JunM 6 45½ 55½ 2470
33 m BAO Qilin 2436 F SenM 6 44 54½ 2359
34 f KIRK Ezra 2420 F SenM NAQ Echiquier Agenais 6 44 54 2388
35 m SARAVANAN V. 2326 F SenM PDL EFE Paul Fournelle - Angers 6 44 52 2374
36 m BAILET Pierre 2511 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 6 42½ 52½ 2404
37 f BURRI Quentin 2410 F CadM EST Mulhouse Philidor 6 42½ 52½ 2335
38 f HOLTEL Jasper 2194 F SenM 6 42 51½ 2359
39   RAKSHITTA RAVI 2107 F BenF 6 42 51½ 2308
40   GROCHAL Joey 2254 F SenM 6 42 51 2348
41 mf WARAKOMSKA Anna 2288 F SenF 6 42 51 2347
42   HERMAN Jean 2292 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 6 42 50½ 2379
43 f WACKER Peter 2301 F SepM 6 41½ 51½ 2286
44 f PASZEWSKI Mateusz 2313 F SenM 6 41½ 51½ 2283
45 f JUSTO Damian 2279 F SenM IDF Evry Grand Roque 6 41½ 51 2357
46 f BOMANS Arno 2250 F SenM 6 41½ 49 2304
47 g SOLOZHENKIN Evgeniy 2433 F SepM BFC Auxerre La Dame Blanche 6 41 50½ 2355
48   BURGNIES Stephane 2168 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 41 50 2228
49 f WANTIEZ Fabrice 2210 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 6 40 49½ 2180
50   MEDGHOUL Sherif 2153 F SenM NOR Rouen Echecs 6 40 48½ 2261
51 f VALUET Bertrand 2277 F SenM IDF La tour de Juvisy 6 40 48 2277
52   REAL Thibault 2218 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 40 48 2238
53 f TERNAULT Mathieu 2358 F SenM NAQ Echiquier Agenais 6 40 47 2314
54   LEBRET Jean-Michel 2038 F SepM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 39½ 46½ 2221
55 ff GUINDY Esmat Susanne 2209 F SenF 6 38½ 47 2162
56   LI Xueyi 2266 F SenF 6 38 46½ 2285
57   CONSTANTINOU Pavlos 2068 F SenM 6 38 45 2213
58   PERCHE Louis 1907 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 6 38 45 2126
59 f BRIET Antoine 2213 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 43 52 2244
60 f VAN DAEL Siem 2278 F BenM 43 51 2221
61 f VIENNOT Dylan 2272 F SenM EST Mulhouse Philidor 42½ 52 2252
62   LIU Hongyan 2044 F SenF 42 50 2197
63 f SANTAGATI Alessandro 2247 F SenM 41½ 49½ 2264
64 m RIOS Cristhian Camilo 2426 F SenM 41 50½ 2178
65 g OKHOTNIK Vladimir 2410 F VetM IDF Club 608 d'Echecs Paris 41 50 2205
66 m MADRIGAL Mariano 2187 F SenM 40 48½ 2157
67 m PERIC Slavisa 2112 F SepM NAQ LEC Echiquier Limousin 40 48½ 2148
68   MENDONCA Leon Luke 1993 F PupM 40 47½ 2203
69   GOOSSENS Roel 2212 F SenM 39½ 48 2254
70 ff GOOSSENS Hanne 2230 F SenF OCC Echiquier Carcassonnais 39½ 48 2159
71 f DEVALLEE Jeremie 2224 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 39 48½ 2110
72   MALASSAGNE Raphael 2262 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 39 47½ 2199
73   DEGARDIN Sylvain 2215 F SenM EST Mulhouse Philidor 39 47 2120
74   DUFOUR Mickael 2080 F SenM HDF Cercle d'Echecs de Longuenesse 39 47 2099
75   HECHT Carsten 2255 F SenM 39 46½ 2216
76   MARCHYLLIE Bruno 2055 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 39 46½ 2180
77 f FAVAREL Antoine 2356 F SenM EST L'Echiquier Chalonnais 38½ 48½ 2083
78 mf HAUSSERNOT Cecile 2139 F JunF EST Mulhouse Philidor 38½ 47 2138
79   CALOONE Thomas 2235 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 38½ 45½ 2143
80   MASTALERZ Xavier 2252 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 38 47 2164
81   ROGER Mehdi 2175 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 38 46 2183
82   VALLET Marc 2235 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 38 46 2118
83   AVELINE Philippe 2074 F SepM IDF Le Petit-Roque de Sèvres-Ville d'Avray 38 45½ 2104
84   THORSBRO Peter 2158 F SenM 37 43½ 2087
85   DEHESDIN Wilfried 2080 F SenM HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 36½ 44½ 2092
86   MAUGENEST Ghislain 2168 F BenM HDF L'Echiquier Cappellois 36½ 44½ 2091
87   DEFROMONT Benjamin 2164 F MinM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 36½ 44½ 2073
88   PIRARD Gregory 2029 F SenM 36 44 2117
89   ARNAUD Aurelien 2017 F MinM EST L'Echiquier Chalonnais 36 41½ 2002
90   FERYN Benjamin 2166 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 35½ 44½ 2118
91 f DING Tze How Dilwen 2273 F JunM 35½ 44 2145
92   DESSENNE Francois 1994 F SepM HDF C.E. Neuville-en-Ferrain 35½ 43½ 1939
93   WANG Xinyue 2132 F SenF 35½ 43 2083
94   UHODA Philippe 2084 F SepM NOR L'Echiquier Dieppois 35½ 42½ 2087
95   MONCEAU Etienne 2075 F CadM EST Le Palamède - CE de Rethel et du Pays R… 35½ 42½ 1990
96   VIERS Matthieu 2080 F SenM EST Saverne 35 42½ 2111
97   VAILLANT Stephane 1874 F SepM CVL U.S. Orléans.Echecs 34½ 40½ 1911
98 m VELTEN Paul 2482 F SenM EST L'Echiquier Chalonnais 5 44½ 54½ 2251
99 ff LI Yunshan 2146 F MinF 5 42½ 51½ 2106
100   NIRAJ Saripalli 2130 F SenM 5 41 50 2161
101   KOLLAR Romain 2135 F MinM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 5 40½ 48 2147
102   CAPPON John 2154 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 5 40 48½ 2119
103   VAN VLIET Dennis 2062 F SenM 5 40 47½ 2090
104   DUMAS Victor 2070 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 40 47 2094
105   FRANCK Boris 2038 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 40 46½ 2103
106   DEVEQUE Guillaume 2010 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 39½ 47½ 2020
107   MAKOVEEV Ilya 2331 F PupM 5 39½ 47 2126
108 f CIEZA Arcadio 2181 F SepM 5 39 47 2130
109   DUBUISSON Samuel 1937 F CadM HDF Amicale Laique de Molinghem 5 39 46½ 2055
110   BOURGES Jerome 2096 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 5 38½ 46 2007
111   CHARLIER Laurent 1845 F SenM HDF Echiquier de Feignies 5 38½ 46 1990
112   QUANTE Lennart 2045 F SenM 5 38½ 45½ 2132
113   MATHEWS Cesar 2126 F SenM 5 38½ 45 2117
114   STEVENS Christian 2092 F SepM HDF C.E. Neuville-en-Ferrain 5 38 46 2112
115   KIENITZ Andre 2126 F SenM 5 38 46 2109
116   WEBER Jannis 1857 F SenM 5 38 44 1916
117   CATTEAU Yves 2013 F SepM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 37½ 45½ 1987
118   NANDHINI Saripalli 1833 F SenF 5 37 44½ 1972
119   LARSEN Harald 1939 F SepM 5 37 43½ 2007
120 ff VASOVA Maria 2193 F JunF OCC Tournefeuille Echecs 5 36½ 44½ 2038
121   DUROT Edwige 1856 F SenF HDF L'Echiquier Cappellois 5 36½ 43½ 1953
122   GAYON Benoit 1960 F SenM PDL Club d'Echecs Gétignois 5 36½ 43 1895
123   MATAIGNE Jean-Michel 1955 F SepM HDF Club d'Echecs de Senlis 5 36½ 42½ 2027
124 mf VOVK Oksana 2193 F SenF 5 36 44 2081
125   SHINODA Taro 2011 F SenM 5 36 44 1983
126   PRIMEL Dominique 1998 F SepM PDL Club d'Echecs de Sautron 5 36 43½ 2070
127   CHACHIACHVILI Loma 1662 F BenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 36 42 1838
128   NAVARATNAM Rohan Shan Tze 1990 F BenM 5 35½ 43 2053
129   HEYNEN Koen 2014 F SepM 5 35½ 43 1871
130   FARRINGTON Edward J 2004 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 35½ 42 2020
131   CHIFFOT Nicolas 1880 F SenM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 5 35½ 41½ 1879
132 ff GRINEVA Marianna 2068 F SenF 5 35 43 1969
133   SCHREFHEERE Anthime 1763 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 5 35 43 1892
134   DELBOE Charles 1949 F SenM HDF C.E. Neuville-en-Ferrain 5 35 41½ 1985
135   GUILBERT Jean-Louis 1892 F SepM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 5 35 41½ 1882
136   TRUWANT Pieter 1929 F SenM 5 34½ 40½ 1921
137   GEBHARDT Uwe 1979 F SepM 5 34½ 40 1955
138   WATTIN Joffrey 1936 F SenM 5 34 42 1869
139   MITRAN Anthony Cristian 2047 F BenM 5 34 41½ 1905
140   COUCHE Didier 1946 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 5 34 41½ 1902
141   BIER Armin 1934 F SepM 5 34 41 1955
142   MONNOT Leo 1861 F BenM EST Mulhouse Philidor 5 34 40½ 1826
143   HAVERKAMP Klaus 1929 F SepM 5 33½ 40½ 1911
144   PEIGNEY Frederic 2115 F SenM NOR Echecs Plus de Cherbourg-Octeville 5 33 41 2003
145   KAKULIDIS Ellen 1979 F SenF 5 33 39½ 1937
146   DORLET Nicolas 1831 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 5 33 39½ 1876
147   LION Maurice 1890 F SenM 5 33 39 1861
148   MANNE Jean-Luc 1855 F SepM 5 33 38 1753
149   DEPRET Francois 1783 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 5 33 37½ 1860
150   LENEN Pierre 1734 F SenM BRE Echiquier Guichenais 5 32 37 1808
151   MARUEJOLS Claude 1871 F VetM PAC L'Echiquier du Roy René 5 31½ 37½ 1717
152   COTTEGNIE Francis 1740 F VetM 5 30½ 36 1801
153   VAN FOREEST Machteld 1962 F PupF 38½ 46 2061
154   CHRISTIEN Vincent 2094 F MinM PAC Cannes Echecs 38 46 2154
155   GROS Patrick 1964 F VetM HDF L'Echiquier Cappellois 38 45 2003
156   DELOBEL Bernard 1855 F VetM HDF Cercle d'Echecs de Longuenesse 37½ 44 1992
157   DELAHAYE Frederick 1874 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 37½ 44 1883
158 ff STOLBERG-ROHR Thomine 1964 F SenF 37½ 43½ 1965
159   RENARD Stephane 1952 F SenM HDF Fenain et Hornaing Echecs 37 44½ 1961
160   LOUGNON Florian 1793 F SenM ARA Tour Noire Huriel 37 44½ 1847
161 mf FORGAS MORENO Yaniela 2245 F SenF 37 43½ 1986
162   KOZLOWSKI Thierry 1955 F SenM IDF J.E.E.N. 36½ 44 1979
163   LALAU Alexandre 1992 F SenM HDF CSC - Club d'Echecs de Fourmies 36½ 43½ 2002
164   BEN HAMED Cherif 1399 E SenM IDF M Echecs 36½ 42 1821
165   IMBERT Christophe 1997 F SepM IDF Club d'Echecs du Vesinet 36 44½ 1971
166 m MIULESCU Gabriel 2004 F VetM 36 43 1940
167   DECELLIER Patrick 1891 F SenM HDF Les Tours d'Haubourdin 36 43 1846
168   GAMBLIN Thibaut 1754 F JunM PAC Marseille Echecs 36 42½ 1877
169   DI COSMO Jonathan 2048 F SenM 35½ 43½ 1892
170   AGLAVE Arnaud 2026 F SenM 35½ 42½ 1986
171   CHACHIACHVILI Mariam 1720 F CadF BRE USAM Echiquier Brestois 35½ 42½ 1837
172   LOMBART Philippe 1864 F SepM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 35 41 1766
173   ROCHE Laurent 1859 F SenM CVL Echiquier du Gâtinais 35 39½ 1838
174   DESERT Xavier 1881 F SenM HDF Dunkerque Echecs 34½ 41½ 1880
175   LARSEN Sander 1893 F SenM 34½ 41½ 1836
176   LUI Eric 1993 F SepM HDF CSC - Club d'Echecs de Fourmies 34½ 40½ 1907
177   MANET Eric 1916 F SenM HDF Echiquier de Feignies 34½ 40½ 1905
178   DUBOIS Emmanuelle 1830 F SenF HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 34 41 1876
179   STILMANT Thierry 1873 F SepM EST Bayard Monge Echecs 34 41 1815
180   PHAM Martin 1203 F PupM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 33½ 40½ 1595
181   LE BRIS Louis 1763 F SenM IDF Issy-Les-Moulineaux 33 39½ 1790
182   BOUNEHAS Halim 1656 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 32½ 37½ 1749
183 ff FRANK-NIELSEN Marie 2023 F SenF 31½ 38½ 1789
184   LUBINO Adrien 1718 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 31½ 38 1757
185   DA SILVA HELENO Jorit 1675 F MinM 31 37 1756
186   PIRON Jean-Marie 1707 F SepM 31 37 1725
187   DEWITTE Stein 1753 F SenM 31 35½ 1775
188   TOKUNI Shun 1599 E SenM 30½ 36½ 1799
189   SELLAH Mohammed 1722 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 30½ 36 1737
190   AZZOUZ Belkhelfa 1712 F VetM HDF Club d'Echecs de Senlis 30½ 36 1674
191   FONTAINE Olivier 1840 F SenM IDF M Echecs 30 36½ 1727
192   MEYER Nicolas 1773 F BenM EST Mulhouse Philidor 30 35 1752
193   DERRIEN Fabrice 1463 F SenM BRE USAM Echiquier Brestois 29½ 34½ 1623
194   MAUPIN Kristel 1580 F SenF HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 28½ 33½ 1633
195   ROMMELAERE Stephane 1563 F SenM HDF La Diagonale du Fou 28½ 33½ 1606
196   CAUFRIEZ Olivier 1852 F SenM HDF Echiquier d'Aulnoye 27 33 1651
197   DEKNUYDT Claudy 1842 F VetM HDF La Diagonale du Fou 4 38½ 45 1917
198   THIRY Jean-Christophe 1982 F SepM 4 37 44 1970
199   MAUPIN Gervais 1684 F SepM HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 4 36½ 42½ 1786
200   BARON Daniel 1919 F SepM IDF C.E. de Magnanville 4 36 44½ 1862
201   FREIALDENHOVEN Manfred 1796 F SepM 4 36 42 1843
202   WIRTH Charles 1718 F VetM 4 36 42 1837
203   LANDUYT Eric 1926 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 4 36 42 1819
204   TRUONG Hubert 1670 F SepM IDF Malakoff et Mat 4 35½ 43½ 1866
205   TUPET Guillaume 1961 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 4 35½ 43 1909
206   ABE Yuta 1688 F SenM 4 35 42½ 1817
207   DAMOTTE Quentin 1851 F SenM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 4 35 41½ 1836
208   JOURDAIN Antoine 1786 F SenM HDF Echecs et Nacre 4 34½ 41 1785
209   TELOEKEN Daniel 1971 F SenM 4 34½ 40½ 1789
210   PETRACCO Gilles 1948 F SepM IDF Club d'Echecs du Vesinet 4 34 41 1857
211   MITRAN Marie 1796 F MinF 4 33½ 40½ 1843
212   DE LAGONTRIE Jean 1761 F VetM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 4 33½ 40 1753
213   LALOUETTE Louis 1423 F MinM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 33½ 40 1677
214   MUNAROV Nikita 1480 F MinM HDF La Diagonale du Fou 4 33½ 38 1603
215   GRAF Peter 1920 F SepM 4 33 40½ 1754
216   WOUTERS Maarten 1778 F SenM 4 33 39 1835
217   THIRION Jean-Francois 1763 F SepM 4 33 39 1736
218   COLILLI Lorenzo 1768 F SenM 4 33 39 1722
219   DAMAREZ Philippe 1712 F SenM HDF Echephile Bethunoise 4 33 38½ 1692
220   JACOBS Paul 1619 F VetM 4 33 37 1682
221   FLAMANT Jacky 1590 F SepM EST Les 4 Fils Aymon Bogny sur Meuse 4 32½ 38½ 1716
222   VERHAEGHE Jean-Frederic 1702 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 4 32½ 37½ 1696
223   LABARTHE Francois 1605 F VetM OCC Echiquier Commingeois 4 32½ 37½ 1641
224   SLOTALA Richard 1761 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 4 32 38 1748
225   CABARRUS Valentin 1669 F MinM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 32 37½ 1681
226   COURREUR Alexandre 1592 F SenM HDF Echephile Bethunoise 4 32 36 1616
227   BOUGEL Claude 1653 F VetM HDF Cercle d'Echecs de Longuenesse 4 31½ 37 1622
228   SIADATAN Seyed 1645 F SenM 4 31½ 36½ 1635
229   ROBION Jean-Claude 1662 F VetM HDF Cercle d'Echecs de Fournes en Weppes 4 31½ 35½ 1694
230   CLERQUIN Constant 1685 F SepM 4 31 37½ 1625
231   RAGUET Boris 1559 F SenM EST Joliot Curie Carolo Echecs 4 31 37 1549
232   LESUEUR Gabriel 1185 F PupM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 31 35 1473
233   LEROY Patrick 1699 F SepM HDF Echiquier Audomarois (Saint Omer) 4 30½ 35 1556
234   BERNARD Marc-Olivier 1564 F SepM IDF La tour de Juvisy 4 30 35½ 1645
235   DEKETELAERE Francky 1782 F SepM 4 29½ 34½ 1658
236   WIKTOR Henryk 1550 F VetM HDF C.E.de St Just "Les Tours Infernales" 4 29½ 34½ 1585
237   LUCAS Jean 1597 F SepM HDF Club d'Echecs Anserien 4 29½ 33½ 1624
238   LE BRET Ludovic 1807 F SepM ARA Club d'Echecs Oyonnax-Dortan 4 29 35 1598
239   HANARTE Gaetan 1512 F SepM 4 29 34 1662
240   LEFEBVRE Jean-Pierre 1691 F SepM HDF Cercle d'Echecs de Longuenesse 4 29 33½ 1661
241   LENOIR Aurele 1679 F VetM 4 28½ 33 1606
242   CHACHIACHVILI Salome 1444 F PupF HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 28½ 33 1576
243   PRUVOST Alain 1559 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 4 28 33 1578
244   BLOT Philippe 1631 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 4 28 31½ 1618
245   MARCHYLLIE Gabriel 1395 F MinM HDF L'Echiquier Cappellois 4 28 31½ 1488
246   PHAM Victor 1118 F PouM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 26 31½ 1392
247 f LACROSSE Marc 2166 F SepM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 36½ 44 2330
248   DA CES Philippe 1964 F SepM 36½ 43½ 1897
249 f DAELS Marc 2258 F SepM HDF Dunkerque Echecs 35½ 43½ 2028
250   PASCOT Jean 1809 F SepM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 35½ 42½ 1726
251   AUBERT Bernard 1808 F SepM 35 41 1828
252   BERGER Guillaume 1820 F SenM BFC Le Pion Tissalien Echecs 34½ 40 1810
253   LABITTE Alain 1609 F SenM HDF Cercle d'Echecs de Longuenesse 34½ 39½ 1701
254   MALLEVAEY Guillaume 1855 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 34 41 1774
255   COUTREEL Michel 1571 F SenM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 34 39½ 1654
256   ALLENTIN Eric 1916 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 33½ 40 1755
257   LOPEZ Raphael 1440 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 33½ 39½ 1620
258   BELE Charles 1737 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 33 38½ 1782
259   MAHIEU Jacques 1659 F VetM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 32½ 38½ 1631
260   DEJASSE Daniel 1546 F SepM 32½ 36½ 1553
261   PIERQUIN Adrien 1575 F CadM EST Les Tours Givetoises 32 38 1661
262   DECEUNINCK Andre 1578 F SepM 32 38 1523
263   VARGAS Rogelio 1701 F SepM 31½ 37 1668
264   WILLE Frederic 1579 F SepM EST Club d'Echecs de la Francheville T.G.V. 31½ 35½ 1545
265   PATTYN Luc 1743 F SepM 31 35 1652
266   VANDERVORST Marc 1591 F VetM HDF Echiquier d'Aulnoye 31 35 1549
267   LALLEMAND Paul 1660 F SepM 30½ 36 1539
268   PEETERS Simonne 1637 F SepF 30½ 35½ 1625
269   BEAUSSART Alexandre 1699 F SenM HDF Echiquier Club Bourbourgeois 30½ 35½ 1602
270   PICAVET Jean-Francois 1508 F SenM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 30 36 1597
271   VOICULESCU-HOLVAD Stefan 1661 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 29 34 1538
272   MITRAN Ovi 1529 F SepM 29 33½ 1431
273   HABART Thomas 1256 F BenM EST Joliot Curie Carolo Echecs 29 32½ 1434
274   JAMAR Marc 1487 F SepM 28½ 34½ 1481
275   CALONNE Pascal 1536 F VetM HDF Les Tours d'Haubourdin 28½ 34 1589
276   RECLOUX Georges 1396 F SepM EST Les Tours Givetoises 28 33 1456
277   LECOEUR Boris 1565 F SepM NOR A.L. Maromme 28 32½ 1460
278   KOLLAR Guillaume 1467 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 28 31½ 1560
279   ISMAIL Maher 1208 F SenM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 27½ 33 1425
280   LECLERC Evann 1277 F PupM HDF CSC - Club d'Echecs de Fourmies 27 33 1420
281   QUESNEY Eric 1462 F SepM HDF Dunkerque Echecs 26½ 31 1388
282   PIERQUIN Jean-Bernard 1225 F SepM EST Les Tours Givetoises 25½ 30 1414
283   ISRAEL Gregory 2031 F SenM HDF CSC - Club d'Echecs de Fourmies 3 38½ 46½ 1968
284   LAUWAET Stephan 1739 F SepM 3 34½ 41½ 1672
285   GAMBLIN Antoine 1857 F CadM PAC Marseille Echecs 3 34 40½ 1618
286   MATSUMURA Cocoro 1753 F PouM IDF Clichy-Echecs-92 3 33½ 40 1869
287   CANHAM Matthew 1527 F SenM PAC Echiquier Pierreverdant 3 31½ 36½ 1623
288   MALLEVAEY Armand 1377 F BenM HDF L'Echiquier Cappellois 3 31 35 1423
289   VAN FOREEST Nanne 1476 F PupM 3 30½ 35½ 1520
290   ABABSA Tufek 1663 F SenM NOR Rouen Echecs 3 30½ 35½ 1496
291   BRACQ Gregory 1562 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 3 30 36 1581
292   KANNENGIESSER Philippe 1530 F SenM IDF La tour de Juvisy 3 30 35 1558
293   ISMAIL Samer 1538 F SenM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 3 29½ 36 1574
294   MONY Didier 1488 F SepM IDF Cergy Pontoise Echecs 3 29½ 34½ 1458
295   BONNAL Louis 1504 F VetM IDF Cergy Pontoise Echecs 3 29½ 34 1448
296   NICA Radu-Catalin 1510 F SepM 3 29 34 1491
297   PICOT Nathan 1199 F BenM EST Joliot Curie Carolo Echecs 3 29 34 1396
298   BEZY Bernard 1458 F VetM BRE Echiquier Quévenois 3 29 33 1461
299   LEMOINE Jean-Pierre 1612 F SepM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 3 29 33 1414
300   DIERS Thomas 1474 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 3 28½ 34 1399
301   TURQUET Bruno 1511 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 3 28½ 33½ 1485
302   DESCHUYTENEER Lucien 1380 F VetM 3 28½ 33½ 1388
303   COUDENIS Christian 1514 F VetM HDF Echephile Bethunoise 3 28½ 33 1567
304   GRANT-ROSS Peter 1615 F VetM HDF L'Echiquier Cappellois 3 28½ 33 1479
305   BLONDEL Francis 1390 F VetM HDF Association Echephile Vendinoise 3 28½ 32½ 1408
306   FARTHOUAT Titoine 1463 F MinM HDF L'Echiquier Cappellois 3 28½ 32 1476
307   PALLARO Jean Yves 1399 E SenM HDF Echephile Bethunoise 3 28 31 1357
308   DIEU Philippe 1267 F SepM HDF Echiquier Club Bourbourgeois 3 27½ 32 1297
309   ALLOUCHI Bayina 1260 N PouF HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 3 27½ 31½ 1299
310   KRAJEWSKI Eric 1390 F SenM EST L'Echiquier Chalonnais 3 27½ 30 1388
311   ROSAIA Dany 1337 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 3 27 32 1343
312   BAIN-THOUVEREZ Eric 1399 E SepM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 3 27 30 1383
313   GAMBLIN Vincent 1413 F SenM PAC Marseille Echecs 3 26 30 1426
314   AERNOUDTS Alexis 1199 E BenM HDF L'Echiquier Cappellois 3 26 29 1343
315   BAIN-THOUVEREZ Flore 1186 F MinF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 3 25½ 30 1306
316   ALLOUCHI Souleiman 1254 F PouM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 3 25 29 1206
317   DECELLIER Lise 1170 F MinF HDF Les Tours d'Haubourdin 3 25 28½ 1296
318   DEVISMES Stephanne 1251 F SenM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 3 25 28 1267
319   MEDGHOUL Assad 1170 N PupM NOR Rouen Echecs 3 24½ 29½ 1227
320   JUTEAU Patrick 1120 F VetM HDF Echiquier Audomarois (Saint Omer) 3 22½ 26½ 1277
321   DOUBLECOURT Claudine 1111 F SepF HDF Echiquier Club Bourbourgeois 3 21½ 24½ 1210
322   GANTY Marc 1776 F SepM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 33½ 39½ 1879
323   PODVYAZNYY Oleg 1400 F SenM 31 37 1440
324   FOUCQUE Patrice 1543 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 29½ 34½ 1471
325   PEYRE Jean-Jacques 1469 F VetM BRE Echiquier Quévenois 28 34 1381
326   RENARD Luc 1639 F SepM EST Les 4 Fils Aymon Bogny sur Meuse 28 31½ 1514
327   BAILLIE Andre 1366 F VetM HDF Echiquier Club Bourbourgeois 26½ 31½ 1310
328   KRAJEWSKI Thomas 1134 F PouM EST L'Echiquier Chalonnais 26½ 31 1317
329   DESVOYES Melyne 1320 N PupF EST Joliot Curie Carolo Echecs 26 30½ 1352
330   CARON Christophe 1213 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 25½ 29½ 1320
331   BAIN-THOUVEREZ Cassandre 1123 F BenF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 24½ 29 1203
332   ALLAYS Christian 1277 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 23 25½ 1108
333   DUPUICH Pierre 1024 F BenM HDF La Diagonale du Fou 22 25½ 1030
334   BOREL Aurelien 1199 E BenM EST Joliot Curie Carolo Echecs 20 22½ 1092
335   PHAM Alex 1009 E PpoM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 19½ 22½ 1041
336   SCHARAPOW Yvan 1766 F SenM 2 29½ 35 1542
337   SCANTAMBURLO Michael 1250 N SenM HDF Echiquier Audomarois (Saint Omer) 2 27 31 1148
338   GIORGI Sylvie 1399 E SepF HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 2 26½ 30 1162
339   GANDREUIL Brice 1205 F BenM HDF Le Coin de L'echiquier Grande Synthe 2 26 30½ 1221
340   PEYRE Anne-Marie 1029 F SepF BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 2 26 29 1123
341   BOULOGNE Christian 1248 F SepM HDF La Diagonale du Fou 2 25 29 1222
342   GENS Francis 1214 F SepM HDF La Diagonale du Fou 2 24½ 28 1230
343   HOURLIER Sarah 1175 F SenF EST Les 4 Fils Aymon Bogny sur Meuse 2 24 27½ 1183
344   FOURNEL Amory 1010 N PouM HDF L'Echiquier Cappellois 2 23½ 27 994
345   CHAUVIN Charlotte 1160 N BenF EST Joliot Curie Carolo Echecs 2 23½ 26½ 1195
346   DESCATOIRE Raymond 1016 F VetM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 2 23 28 1177
347   BOUCKENOOGHE Clement 1025 F BenM HDF L'Echiquier Cappellois 2 23 26½ 1137
348   DAMMAN Liam 1080 N PouM HDF L'Echiquier Cappellois 2 21½ 26 1090
349   AERNOUDTS Mathys 1009 E PouM HDF L'Echiquier Cappellois 2 17½ 19½ 1056
350   PREVOT Clemence 1013 F MinF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 22½ 25 985
351   PREVOT Laurie 1050 N PupF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 20½ 24 971
352   DESWARTE Sandy 1747 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 1 29 33½ 2072
353   VAN STEENKISTE Luc 1805 F SepM 1 28 32½ 1631
354   PERSYN Yvon 1543 F VetM HDF L'Echiquier Cappellois 1 26½ 30½ 1508
355   VANDERVORST Jean-Philippe 1004 F SenM HDF Echiquier d'Aulnoye 1 25½ 29 635
356   SCHES Robert 1408 F VetM HDF L'Echiquier Cappellois 1 25 28 1127
357   DUPUICH Antoine 1099 E PupM HDF La Diagonale du Fou 1 21½ 24½ 978
358   BAIN-THOUVEREZ Aurore 1010 N PpoF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 1 20 22½ 912
359   HEUSELE Raphaelle 1010 N PpoF HDF Dunkerque Echecs 1 17½ 19½ 909
360   BAUMHAUER Christian 1932 F SepM IDF La tour de Juvisy ½ 27½ 31 2193


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year