For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 514 : 01.08.2017

Online chess games 15049
Chess tournaments 68

View all included tournaments

Espalion FRA, 2nd Open

Espalion Op
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Perf Cu.
1 g CORNETTE Matthieu 2606 F SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 7 2519 36
2   MENARD Baptiste 2167 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 7 2431 36
3 m GENZLING Alain 2381 F SenM ALS Bischwiller 7 2412 36
4 g FLEAR Glenn C 2455 F SepM OCC Echecs Club Montpellier 2435 37
5 g SULAVA Nenad 2480 F SepM PAC Nice Alekhine 2403 36
6 g LIBISZEWSKI Fabien 2542 F SenM PAC Grasse Echecs 2402 33
7 m DAULYTE Deimante 2419 F SenF PAC C.E.M.C. Monaco 6 2315 34½
8   ISRAEL Gregory 2043 F SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 6 2124 30
9 f GERARD Nicolas 2189 F SenM ARA Clermont-Ferrand Echecs 6 2076 27
10   LAGUNES Robin 1893 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 6 1948 27
11   VEROT Melanie 2024 F SenF PAC Cannes Echecs 2163 31
12 mf FLEAR Christine 2078 F SenF OCC Echecs Club Montpellier 2158 32½
13   CAPPON John 2197 F SenM HDF Les Tours de Haute Picardie 2145 32½
14   MURATET CASADEVALL Albert 2201 F SepM OCC Echiquier Saint Jeannais 2142 29½
15 f MOINGT Jean-Claude 2155 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 2107 30½
16 mf MOINGT Anne 2027 F SenF IDF Asnières - Le Grand Echiquier 2074 28½
17   ESTADIEU Romeo 2049 F CadM OCC C.E.I. Toulouse 2032 29½
18   LARCHEVEQUE Francois 2023 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 1989 28
19   LAGUNES Jean-Renaud 1951 F VetM NAQ Echiquier Bordelais 5 2044 29½
20   FLAUJAC Benoit 1809 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 1925 26
21   PASCOT Jean 1856 F SepM PDL Club d'Echecs de Sautron 5 1894 25
22   JOLIEZ Didier 1901 F SepM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 1872 25½
23   ULICZNY Kevin 1690 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 1869 24
24   CARNO Matthias 1782 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 5 1869 22½
25   RIHOUEY Franck 1827 F SepM PAC Cagnes Echecs 5 1866 25
26   MARTINEZ Felicien 1199 E MinM OCC Echiquier Club Montalbanais 5 1811 21
27 ff PASS Deborah J 1920 F SenF IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 1805 23
28   HADAMARD Olivier 1906 F SepM PAC Cagnes Echecs 5 1733 20
29   GRICHKEVITCH Gilles 1990 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 1920 24½
30   KOZLOWSKI Thierry 1951 F SenM IDF J.E.E.N. 1880 22½
31   VESCHAMBRE Antoine 1682 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 1854 23
32   CAVAILLES Evan 1806 F PupM IDF C.E. de Bois-Colombes 1797 21
33   CANIVET Arnaud 1760 F MinM PAC Sanary Echecs 1788 22½
34   LE BORGNE Romain 1853 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 1748 24
35   SAYA Ethan 1775 F BenM ARA Echiquier Grenoblois 1723 17
36   DELLA RAGIONE Enzo 1705 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 1877 21½
37   MONTSMA Foppe-Jan 1834 F VetM PAC Echiquier Centre Vaucluse 4 1790 22
38   CROUZET Emeric 1950 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 4 1768 22
39   HERRERO Alain 1673 F SepM OCC St Affrique 4 1744 16
40   LABARRERE Daniel 1816 F SenM NAQ Echiquier Henri IV Pau 4 1729 23½
41   DESAI Nilomi 1502 F PupF 4 1705 17½
42   MENARDO Philippe 1631 F SenM PAC Echiquier CCS Craurois 4 1698 20
43   HUIN Eric 1801 F SepM IDF Fontainebleau-Avon 4 1673 19
44   BOULIER Rene 1608 F VetM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 4 1551 18
45   BRUN Pierre 1353 F PupM OCC Les Pions de Naussac 4 1483 14
46   COLANDREA Sauveur 1752 F SepM PAC Puy Ste Réparade 1779 21
47 mf DUBOIS Martine 1946 F SepF PAC Nice Alekhine 1727 21½
48   MURATET CASADEVALL Elias 1805 F SepM OCC Echiquier Saint Jeannais 1693 16
49   DECEUNINCK Andre 1578 F SepM 1650 19
50   VERAT-FAYOLLE Celian 1678 F PupM IDF Saint-Quentin en Yvelines 1622 17½
51   MARIE Olivier 1572 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 1622 16½
52   DUVETTE Michel 1412 F SepM NAQ Echiquier Bordelais 1592 14
53   PLA Jean 1356 F VetM PAC CE Vitrolles 1443 13
54   BRETON Vadim 1412 F BenM OCC C.E. Moissac-Castelsarrasin 3 1529 16
55   MOURGUES Joelle 1624 F SepF IDF Saint-Quentin en Yvelines 3 1511 16
56   VESCHAMBRE Martin 1539 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 3 1461 14
57   CALLEBAUT Katia 1296 F SenF 3 1339 13
58   DEWILDE Rudi 1257 F SenM 3 1337 11
59   MULLER-MOINGT Bastien 1114 F PpoM ALS Club d'Echecs de Mundolsheim 3 1260 9
60   MASSON Valentin 1733 F SenM PAC Echiquier CCS Craurois 1885 17½
61   LEMAIRE Frederic 1486 F SepM OCC MJC Rodez - Echecs 1362 11
62   BRUN Emilie 1130 N PouF OCC Les Pions de Naussac 1240 10½
63   REGIS Pierre 1009 E PpoM OCC La Tour d'Espalion 2 1047 10
64   SAYA Yann 1199 E PpoM ARA Echiquier Grenoblois 1 1087 6
65   REGIS Gabriel 1009 E PpoM OCC La Tour d'Espalion 1 618 1
66   BESSIERE Alain 1360 N SepM OCC La Tour d'Espalion ½ 1205


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year