Chess games database – Espalion FRA, 3rd Open

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 550 : 01.08.2018

Online chess games 16210
Chess tournaments 82

View all included tournaments

Espalion FRA, 3rd Open

3ème Open International d'Espalion
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1 g GOZZOLI Yannick 2587 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 8 44½ 53½ 2650
2 m STETS Dmitry 2383 F SenM 44 52½ 2505
3 m KURAYAN Ruslan 2366 F SenM 7 44½ 52½ 2465
4 g KOSTEN Anthony C. 2439 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 42½ 49½ 2382
5 g FLEAR Glenn C 2451 F SepM PAC Nice Alekhine 6 46 55 2382
6 f PETER Sebastien 2229 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 6 42 50½ 2215
7 m LANZANI Mario 2280 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 6 41½ 51 2197
8   CARTON Patrick 2189 F SepM 6 38 45 2006
9   BAROYAN Davit 2049 F MinM PAC Marseille-Echecs 6 34½ 41 1923
10 f GERARD Nicolas 2183 F SenM NOR Club d'Echecs Lexovien 43 51 2155
11   MENARD Baptiste 2184 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 41 48½ 2131
12 ff PASS Deborah J 1951 F SepF IDF Club 608 d'Echecs Paris 40½ 47 2019
13   LARCHEVEQUE Francois 1980 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 39 47 2068
14 mf FLEAR Christine 2083 F SepF OCC Echecs Club Montpellier 38 45½ 1928
15   GAUBERT Cedric 1797 F MinM NAQ Echiquier Niortais 37 43½ 1954
16   HADAMARD Olivier 1776 F SepM PAC Cagnes Echecs 33 40 1856
17   GRICHKEVITCH Gilles 1964 F SepM IDF Tour Blanche Echecs 5 40 49½ 1985
18   VERAT-FAYOLLE Celian 1759 F BenM IDF Saint-Quentin en Yvelines 5 38½ 45 1943
19   DUFFAU Pascal 1952 F SepM IDF Issy-Les-Moulineaux 5 37½ 45 1918
20   LAGUNES Jean-Renaud 1943 F VetM NAQ Echiquier Bordelais 5 37½ 44 1899
21   PASCOT Jean 1796 F SepM BRE Echiquier de l'ABC Pays de Vannes 5 34½ 41½ 1878
22   GRIGGIO Jean-Paul 1752 F VetM EST C.E. des 3 Pays 5 34 40 1769
23   MARTINEZ Felicien 1766 F CadM OCC Echiquier Club Montalbanais 5 34 38 1767
24   CARNO Matthias 1783 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 5 33½ 40½ 1814
25   CHARLIER Antoine 1259 F PpoM ARA Echecs Club de Villeurbanne 5 32½ 39 1679
26   LAGUNES Robin 1857 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 38½ 45 1921
27   THOLEY Jean-Paul 1815 F VetM NAQ Echiquier Bayonne Adour 37½ 44 1819
28   MARTINEZ Philippe 1506 F SepM OCC Echiquier Club Montalbanais 34 40½ 1683
29   JOLI Laurent 1793 F SepM OCC Les Tours d'Espalion 33 39 1703
30   LABARTHE Arnaud 1632 F VetM PAC Echiquier Niçois 32 38 1588
31   DUVETTE Michel 1520 F SepM NAQ Echiquier Bordelais 30 36½ 1667
32   DECEUNINCK Andre 1570 F SepM 30 35½ 1544
33   FLAUJAC Benoit 1902 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 36 42 1781
34   VESCHAMBRE Antoine 1730 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 4 35½ 44 1800
35   MALART Jacques 1735 F SenM OCC MJC Rodez - Echecs 4 32½ 38 1628
36   CALLEBAUT Giovanni 1616 F JunM 4 31½ 37 1500
37   KOSTEN-FORINTOS Gyongyver 1685 F SepF ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 4 30 36½ 1565
38   VESCHAMBRE Martin 1541 F SenM ARA Echecs Club de Villeurbanne 4 30 33½ 1483
39   CHAZEAU Laineur-Lothaire 1651 F SenM PAC Salon Nostradamus 36 41½ 1461
40   MOURGUES Joelle 1580 F SepF IDF Saint-Quentin en Yvelines 35½ 41½ 1623
41   RABIER Jean 1732 F SepM IDF C.E. de Rueil Malmaison 35 41½ 1537
42   BOULIER Rene 1590 F VetM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 31½ 37½ 1505
43   MARIE Olivier 1544 F SepM ARA Echecs Club de Villeurbanne 31 36½ 1513
44   GARDE Guillaume 1405 F PouM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 29½ 33½ 1544
45   DEWILDE Rudi 1272 F SepM 28 34 1445
46   CALLEBAUT Katia 1253 F SenF 27 30½ 1303
47   BADUEL Alain 1600 N SepM OCC Les Tours d'Espalion 3 33 37 1521
48   HERRERO Alain 1647 F SepM OCC St Affrique 3 31 36½ 1470
49   MARTIN Gerard 1381 F SepM NAQ Cercle d'Echecs Cyrano 3 30 35½ 1453
50   GARDE Gilles 1384 F SepM ARA Echiquier Clermontois Arverne - ECA 3 27½ 33½ 1373
51   VANDEKERCKHOVE Stefaan 1172 N SepM 3 27½ 31 1276
52   DAUDE Alexandre 1352 F PupM OCC L'Echiquier Pradeen 3 27 31 1429
53   RINIE Jean-Jacques 1654 F SepM OCC St Affrique 30 35½ 1416
54   MULLER-MOINGT Bastien 1007 F PpoM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 27 32½ 1151
55   BESSIERE Alain 1330 N VetM OCC Les Tours d'Espalion 2 26 29½ 1140
56   AUZOLLE Laurent 1399 E SenM OCC Les Tours d'Espalion 1 26 29 1145
57   SANCHEZ Corentin 1199 E BenM OCC MJC Gaillac 1 25½ 31 1008
58   ANTOS Claude 1100 N SepM OCC Les Pions de Naussac 1 25 29½ 1196
59   MOINGT TENOR Mathilde 1299 E CadF EST Club d'Echecs de Bischheim 0 23 25½ 330


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year