For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 517 : 01.09.2017

Online chess games 10448
Chess tournaments 76

View all included tournaments

Feffernitz AUT, 26th Open

Rank SNo.    Name                            Rtg FED Club                         Type Pts BH. BH.  SB   
   1    1 GM Malakhatko Vadim               2511 BEL                                    8  55  42½ 48,25 
   2    2 GM Okhotnik Vladimir              2431 FRA                              S60  7½  53½ 41  43,25 
   3    4 IM Zozulia Anna                 F 2309 BEL                                   6½  54  42  35,75 
   4    3 IM Sredojevic Ivan                2365 SRB                                   6½  51½ 40  35,50 
   5    9 FM Perhinig Robert Mag.           2206 AUT Esv Askoe Admira Villach          6½  51½ 39½ 33,25 
   6    8    Leisch Lukas                   2221 AUT SPG Freistadt-W              U16  6½  50½ 38½ 33,50 
   7   23    Pacher Simon                   2039 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz         6½  49½ 40  33,75 
   8   12    Bachlechner Julian             2129 AUT Sk Union Leisach                  6½  48½ 36½ 31,75 
   9   10    Koller Hans-Jürgen             2140 AUT SPG Freistadt-W                   6½  45½ 36½ 32,25 
  10    7    Grinblat Artemiy               2222 RUS B.Spassky Chess Club               6  54½ 42½ 34,25 
  11   17    Birkenmaier Rainer             2090 GER                                    6  51  39½ 32,50 
  12    6 FM Kesik Klaus-Dieter             2222 GER Fvs Asp Hoyerswerda                6  49  38  30,75 
  13   13    Rechberger Franz               2129 AUT SPG Freistadt-W                    6  47  37  30,00 
  14   16    Strobel Matthias               2102 GER Stuttgarter Sf 1879          S60   6  46  35½ 28,75 
  15   45    Babic Dragan                   1844 BIH Sgs/Hsv Spittal.                   6  45  36  30,00 
  16   47    Kainz Josef  Dr.               1832 AUT Esv Askoe Admira Villach           6  43  34½ 26,25 
  17   19    Heindl Matthias                2086 AUT Esv Askoe Admira Villach          5½  50½ 40  28,25 
  18    5 MK Mitter Gerd Dr.                2226 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz         5½  50½ 39  27,25 
  19   18 FM Welz Peter  Dr.                2086 GER Sv Empor Berlin E.V.         S60  5½  50  39  29,00 
  20   14    Kersic Matej                   2127 SLO Sk Suetschach-Feistritz           5½  49½ 39½ 27,75 
  21   11    Pantovic Dragan M              2135 SRB Esv Askoe Admira Villach          5½  46½ 37  26,00 
  22   52    Pavlov Mikhail                 1808 RUS B.Spassky Chess Club         U14  5½  45½ 35½ 25,50 
  23   20    Lampersberger Erhard           2079 AUT Sgs/Hsv Spittal.                  5½  45½ 35½ 24,75 
  24   54    Ponomarev Denis                1789 RUS B.Spassky Chess Club         U14  5½  45  34  23,00 
  25   41    Kerschenbauer Franz            1881 AUT Sv Klosterneuburg                 5½  42½ 33  23,00 
  26   42    Erber Siegfried  Di            1880 AUT Sg Magistrat Klagenfurt           5½  42  33  25,75 
  27   25    Kobas Mihael                   1982 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan             5½  42  32½ 24,25 
  28   35    Oberbichler Robert             1921 AUT                                    5  48  39  23,50 
  29   34    Isola Gernot  Mag.             1922 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce          5  45  36  23,00 
  30   37    Richter Nils                   1904 GER Tsv/Rsk Esslingen            U14   5  44  35  20,75 
  31   27 FM Kock Hans-Uwe                  1979 LIE Rankweil                     S60   5  44  33½ 20,25 
  32   44    Eder Robert                    1847 AUT Esv Askoe Admira Villach           5  43  33½ 21,75 
  33   56    Loibl Johann                   1780 AUT Sv Klosterneuburg            S60   5  43  32  21,50 
  34   51    Gallob Josef Sen.              1808 AUT Askoe Finkenstein            S60   5  42½ 34  21,00 
  35   36    Kuntner Reinhard Ing.          1919 AUT Hohenems                     S60   5  42½ 33  21,75 
  36   72    Loescher Leon                  1693 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz          5  42  34  21,00 
  37   60    Troyke Jannis                  1749 GER                              U14   5  42  33½ 19,50 
  38   22    Solovjov Pavel                 2044 RUS B.Spassky Chess Club               5  40½ 31½ 20,25 
  39   31    Tarmann Johannes               1948 AUT Schachfreunde Villach              5  40½ 31½ 20,00 
  40   33    Postlmayer Jakob               1934 AUT SPG Freistadt-W              U16   5  39½ 30  18,50 
  41   48    Fitzke Ulrich                  1831 GER Sv Bau-Union e.V.            S60   5  39  30  19,00 
  42   49    Laustsen Karl-Johan            1813 GER                              S60   5  36  29½ 18,50 
  43   28    Giese Guido                    1976 GER Schachclub Lindow 02 E.V.         4½  46  36  20,50 
  44   38    Saxer Bernhard                 1901 AUT Sc Die Klagenfurter               4½  44  34½ 18,50 
  45   21    Keck Ingolf                    2064 GER Sf Pfullingen                     4½  43½ 34  20,00 
  46   50    Heyde Frank Dr.                1812 GER Sg Bibabo Leipzig E. V.           4½  43  33  18,00 
  47   43    Zauchner Markus                1858 AUT Sk Feistritz Paternion            4½  42½ 33  20,75 
  48   46    Kuncic Franz Andrae Dipl.Ing   1843 AUT Askoe Finkenstein            S60  4½  42  33½ 18,50 
  49   76    Doujak Gabriel Andreas         1673 AUT Schachmaty Ruden             U14  4½  41½ 32  19,00 
  50   70    Mittelbach Eduard              1701 AUT Sk Hornstein                 S60  4½  40  31½ 17,50 
  51   95    Zraunig Anton                  1376 AUT                              S60  4½  40  30½ 17,75 
  52   63    Saringer Hubert                1744 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz    S60  4½  38½ 29½ 15,25 
  53   30    Hipfl Werner                   1955 AUT Sc Die Klagenfurter          S60  4½  38  30  16,50 
  54   39    Heinisch Wolfgang              1897 AUT St. Martin I. S.                  4½  37½ 29½ 16,50 
  55   82    Mollenkopf Thomas              1612 GER Sf Pfullingen                     4½  36  28½ 15,25 
  56   15 CM Hönick Andreas                 2118 GER Sg Schwäbisch Gmünd 1872 E.V       4  49½ 38  20,00 
  57   24    Zanon Magnus                   2009 AUT Tschaturanga                       4  44½ 35  17,75 
  58   26    Puff Leo                       1982 AUT Sg Magistrat Klagenfurt      S60   4  44  33  16,00 
  59   40    Raschun Gerhard                1887 AUT Sg Magistrat Klagenfurt      S60   4  43  34  14,50 
  60   57    Engelman Tomaz                 1773 SLO                                    4  42½ 33  17,25 
  61   29    Frey Armin                     1961 AUT Sk Feistritz Paternion       S60   4  41½ 32½ 14,50 
  62   97    Aliev Elmir                    1368 RUS B.Spassky Chess Club         U14   4  40½ 31  16,50 
  63   79    Froehlich Franz Mag.           1626 AUT St. Martin I. S.                   4  39½ 31  16,75 
  64   53    Safrin Mario                   1803 AUT Sk Feistritz Paternion             4  39½ 31  14,75 
  65   66    Tscharnuter Alexandra        F 1716 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz          4  38½ 29½ 14,50 
  66   83    Zeiler Georg                   1607 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf          4  38  29½ 15,00 
  67   74    Kellner Nikolaus               1683 AUT Sk Austria Wien                    4  38  29½ 14,25 
  68   67    Boller Wolfgang                1710 AUT                                    4  38  29½ 14,00 
  69   62    Duy Alexander                  1745 AUT Jsv U. Mühlviertel           U16   4  38  29  14,00 
  70   69    D Incecco Stefano  Dr.         1703 ITA Esv Askoe Admira Villach           4  37½ 31  14,00 
  71  103    Danninger Simon                1253 AUT Jsv U. Mühlviertel           U14   4  37½ 29½ 14,50 
  72   78    Raeke Philipp                  1668 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf          4  37  28  14,25 
  73   73    Miesenberger Wolfgang          1692 AUT Jsv U. Mühlviertel                 4  36  28  13,50 
  74   71    Zoehrer Gregor                 1701 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz          4  36  27½ 12,75 
  75   58    Spitzl Robert                  1766 AUT Sc Ottensheim                S60   4  35  26  12,50 
  76  101    Hager Florian                  1275 AUT Jsv U. Mühlviertel           U14   4  32  24½ 11,50 
  77   61    Weiler Georg                   1748 AUT Sk Dolomitenbank Lienz       S60   4  32  24½ 10,75 
  78   68    Huemer Gerald                  1708 AUT Sv Hörsching                      3½  39½ 31½ 11,50 
  79  104    Hochsteiner Simon              1205 AUT Stocklauser Weitensfeld      U14  3½  39  30½ 14,25 
  80   84    Schmücker Markus               1565 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf    U16  3½  38½ 30½ 12,75 
  81   75    Janke Georg                    1677 GER Sc Bad Schussenried E.V.     S60  3½  37½ 29  12,75 
  82   81    Schein Alexander               1614 AUT Leoben                            3½  36½ 29  11,25 
  83   87    Dzhagraeva Anaid             F 1529 RUS                                   3½  35  28½ 10,75 
  84   98    Hribernig Benjamin             1328 AUT Post-Sv Kärnten              U16  3½  35  27  13,00 
  85   90    Raicht Philipp                 1504 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf         3½  34  27½ 11,50 
  86   59    Gruber Otmar                   1752 AUT Sv Sparkasse Feldkirchen     S60  3½  34  26½ 12,50 
  87  105    Saiger Kevin                   1200 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf         3½  33½ 25½ 9,50  
  88  108    Enzi Stefan Mag.MSc               0 AUT                                   3½  32  25  10,75 
  89   86    Rochleder Eric  Dr.            1550 AUT Tsv Solln Schachabteilung    S60  3½  30  23½ 11,50 
  90   64    Peierl Walter                  1741 AUT Post-Sv Kärnten              S60   3  40  31  11,25 
  91   88    Niesswohl Werner               1523 AUT Ksv Wien Schachsektion             3  36½ 28  9,00  
  92   96    Szolga Ludwig                  1373 AUT Jsv U. Mühlviertel           U16   3  36  28  11,00 
  93   94    Richter Gerrit                 1454 GER Tsv/Rsk Esslingen            U14   3  36  28  9,00  
  94   77    Spanz Robert                   1672 AUT Atus Ferndorf                S60   3  36  27  9,00  
  95   92    Felleitner Christina         F 1476 AUT Sv Gmunden                   U16   3  30½ 24½ 8,50  
  96   80    Krassnitzer Franz              1619 AUT Schachmaty Ruden                   3  30½ 23½ 8,25  
  97   65    Jernej Raphael                 1729 AUT Askoe Finkenstein                 2½  39½ 31  9,00  
  98   89    Tscharnuter Noah               1508 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz    U16  2½  35  27  8,50  
  99   93    Lepuschitz Daniel              1475 AUT Post-Sv Kärnten              U14  2½  32½ 25  8,25  
 100   99    Trummer Christian              1321 AUT Schachfreunde Graz                2½  31  23  6,25  
 101  100    Liotta Marcel                  1289 AUT Askoe Finkenstein            U14  2½  30  22½ 6,50  
 102  109    Legat Albert                   1843 AUT Askoe Finkenstein            S60  2½  30  22½ 6,25  
 103   32    Turian Hans                    1947 AUT Post-Sv Kärnten              S60   2  37  28½ 8,00  
 104   85    Wolf Gerhard                   1564 AUT Sv Perchtoldsdorf                  2  33½ 26  7,50  
 105   91    Meyer Josef                    1487 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz    S60   2  33  25½ 5,00  
 106  102    Ueberall Gerhard               1256 AUT Vhs Poysdorf                      1½  31  23½ 4,25  
 107  107    Liotta Sabine                F  843 AUT Askoe Finkenstein                 1½  30½ 24½ 3,25  
 108   55    Griessnig David  Mag.          1780 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce          1  31½ 24  2,50  
 109  106    Pucher Daniel                  1084 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz          1  28  22  2,50


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year