For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 553 : 01.09.2018

Online chess games 8392
Chess tournaments 65

View all included tournaments

Feffernitz AUT, 27th Open

Rank SNo.     Name                        Rtg FED Club                           Pts BH. 
   1    1 GM  Epishin Vladimir           2539 RUS                                7½  53  
   2    2 GM  Malakhatko Vadim           2537 BEL                                 7  55½ 
   3    4 GM  Levin Felix                2480 GER Schachverein Mülheim-Nord 1931  7  52½ 
   4    6 GM  Okhotnik Vladimir          2371 FRA                                 7  52  
   5    3 GM  Korneev Oleg               2513 ESP                                 7  49½ 
   6    5 IM  Bures Jaroslav             2413 CZE                                6½  52  
   7    7 FM  Markun Bostjan             2257 SLO                                6½  50  
   8    8 FM  Perhinig Robert  Mag.      2226 AUT Esv Askoe Admira Villach       6½  48½ 
   9    9 MK  Mitter Gerd  Dr.           2221 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      6½  48  
  10   11     Heindl Matthias            2209 AUT Esv Askoe Admira Villach        6  53½ 
  11   12     Kuhn Tobias                2204 GER Sk 1982 Klingenberg E.V.        6  52  
  12   13     Leisch Lukas               2204 AUT SPG Freistadt/Wartberg          6  50  
  13   22     Postlmayer Jakob           2053 AUT SPG Freistadt/Wartberg          6  48½ 
  14   10 FM  Kesik Klaus-Dieter         2211 GER Fvs Asp Hoyerswerda             6  47  
  15   15     Rabus Berthold             2141 GER Sc Grunbach                     6  45  
  16   25     Goeke Bernd                2021 GER Sges Bensheim 1931              6  45  
  17   17 WIM Mar Karmen                 2112 SLO Sc Extraherb Ws                 6  44½ 
  18   35     Schnabel Andreas           1946 GER Sc Grunbach                     6  41  
  19   14     Koller Hans-Jürgen         2168 AUT SPG Freistadt/Wartberg         5½  49½ 
  20   21     Ganglberger Robert         2053 AUT Tsu Vorderweissenbach          5½  49  
  21   20     Strobel Matthias           2084 GER Stuttgarter Sf 1879            5½  47  
  22   39     Babic Dragan               1924 BIH Sgs Spittal                    5½  47  
  23   32     Navaratnam Rohan Shan Tze  1961 MAS                                5½  46½ 
  24   19     Pantovic Dragan M          2087 SRB Esv Askoe Admira Villach       5½  46  
  25   50 AIM Koch-Muller Oscar          1880 DEN                                5½  44  
  26   24     König Dirk                 2026 GER Sc Grunbach                    5½  44  
  27   16     Pacher Simon               2136 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      5½  44  
  28   55     Keim Simon                 1823 ITA                                5½  43  
  29   54     Graf Michael               1834 GER Sc Grunbach                    5½  42  
  30   72     Hof Hasso                  1714 GER Sc Grunbach                    5½  38  
  31   18     Quaranta Cristiano         2104 ITA Padova                          5  47½ 
  32   33     Mueller Manfred            1957 GER                                 5  46  
  33   52     Kerschenbauer Franz        1863 AUT Sv Klosterneuburg               5  45  
  34   23     Jandke Manfred             2042 GER Ssg Lübbenau E.V.               5  45  
  35   56     Pokupec Vilim              1822 AUT Sg Magistrat Klagenfurt         5  44  
  36   28     Süß Mirco                  1998 GER Sk 1982 Klingenberg E.V.        5  43½ 
  37   34     Mostoegl Konrad            1953 AUT Schachverein Wolfsberg          5  42  
  38   36     Emberger Dietmar           1936 AUT Moebel Zimmermann Hermagor      5  42  
  39   44     Gaßmann Linda              1907 GER Sc Grunbach                     5  41½ 
  40   51     Heinisch Wolfgang          1869 AUT St. Martin I. S.                5  40  
  41   53     Eder Robert                1849 AUT Esv Askoe Admira Villach        5  38½ 
  42   30     Neubauer Herbert           1973 AUT Sgs Spittal                     5  38½ 
  43   57     Duy Alexander              1819 AUT SPG Freistadt/Wartberg          5  38  
  44   43     Turian Hans                1914 AUT Post-Sv Kärnten                 5  38  
  45   65     Gallob Josef Sen.          1756 AUT Askoe Finkenstein               5  37½ 
  46  124     Oberberger Sandra          1088 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       5  37  
  47   83     Traunig Stefan             1665 AUT Sc Die Klagenfurter             5  36½ 
  48   45     Raschun Gerhard            1906 AUT Sg Magistrat Klagenfurt        4½  47  
  49   48     Kainz Josef  Dr.           1886 AUT Esv Askoe Admira Villach       4½  45½ 
  50   63     Doujak Gabriel Andreas     1763 AUT Schachmaty Ruden               4½  45½ 
  51   38     Griessnig Thomas           1933 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce      4½  43½ 
  52   40     Oberbichler Robert         1924 AUT                                4½  43  
  53   61     Adler Alexander            1794 GER Sc Grunbach                    4½  43  
  54   49     Saxer Bernhard             1881 AUT Sc Die Klagenfurter            4½  42  
  55   31     Stolz Julius               1965 AUT Sv Steyregg                    4½  42  
  56   42     Tscheinig Gert             1915 AUT Askoe Finkenstein              4½  42  
  57  125     Zamfir Florin               983 AUT Moebel Zimmermann Hermagor     4½  41  
  58   67     Valtiner Adamo             1729 AUT Raiffeisen Kötschach-Mauthen   4½  41  
  59   75     Kummer Heinz               1703 AUT Esv Askoe Admira Villach       4½  40  
  60   70     Miesenberger Wolfgang      1719 AUT SPG Freistadt/Wartberg         4½  40  
  61   73     Peierl Walter              1711 AUT Post-Sv Kärnten                4½  39  
  62   59     Storkebaum Ulrike          1805 GER Sabt Tec Darmstadt             4½  38½ 
  63   46     Isola Gernot  Mag.         1898 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce      4½  38½ 
  64   69     Reichert Maximilian        1721 AUT SPG Freistadt/Wartberg         4½  38½ 
  65   47     Kristofic Mario            1893 AUT Lustenau                       4½  38  
  66  103     Dzhagraeva Anaid           1502 RUS Moscow                         4½  37  
  67  100     Ramsbacher David           1566 AUT Moebel Zimmermann Hermagor      4  46  
  68  109     Navaratnam Ishaan Quan Tze 1443 MAS                                 4  43½ 
  69   93     Danninger Simon            1616 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  42½ 
  70   37     Tarmann Johannes           1934 AUT Schachfreunde Villach           4  42  
  71   86     Zeiler Georg               1643 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf       4  40½ 
  72   79     Tscharnuter Noah           1688 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       4  40  
  73   68     Zoehrer Gregor             1723 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       4  39½ 
  74   82     Czvitkovics Helmut         1676 AUT Währinger Sk                    4  38½ 
  75   41     Hipfl Werner               1923 AUT Sc Die Klagenfurter             4  38  
  76   58     Kesik Marco                1815 GER Sportverein Senftenberg         4  37  
  77   89     Reicherter Hermann         1631 GER Sc Grunbach                     4  35½ 
      107     Berger Peter               1448 AUT Sk Flötzersteig-Breitensee      4  35½ 
  79  104     Niesswohl Werner           1499 AUT Sk Auhof                        4  35  
  80   60     Laustsen Karl-Johan        1804 GER 1.Fc Marktleuthen               4  35  
  81  105     Söllei Andreas             1481 AUT Sg Magistrat Klagenfurt         4  33½ 
  82   77     Klopf Guenter              1691 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  30  
  83   71     Saringer Hubert            1716 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      3½  42  
  84   85     Szolga Ludwig              1652 AUT Sv Urfahr                      3½  42  
  85   64     Zeber Karl                 1761 AUT Atus Ferndorf                  3½  41½ 
  86   84     Froehlich Franz  Mag.      1663 AUT St. Martin I. S.               3½  41  
  87   96     Hersel Richard             1585 AUT Sv Kremsmünster                3½  41  
  88   66     Griessnig David  Mag.      1741 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce      3½  40  
  89   98     Schmücker Markus           1576 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf      3½  40  
  90   78     Ring Rudolf                1691 AUT Sv Steyregg                    3½  39  
  91  101     Raicht Philipp             1548 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf      3½  37½ 
  92   92     Zraunig Anton              1626 AUT                                3½  37  
  93   91     Schein Alexander           1627 AUT Leoben                         3½  35½ 
  94   62     Laustsen Kate              1776 GER 1.Fc Marktleuthen              3½  35  
  95   99     Krassnitzer Franz          1573 AUT Schachmaty Ruden               3½  35  
  96   88     Grabenhofer Erich          1631 AUT Damenspringer Waidhofen/Thaya  3½  34½ 
  97   74     Gruber Otmar               1708 AUT Sv Sparkasse Feldkirchen       3½  34½ 
  98   87     Lach Johann                1642 AUT Esv Askoe Admira Villach       3½  34  
  99  106     Liotta Marcel              1457 AUT Askoe Finkenstein              3½  33  
 100  113     Wornik Hans                1302 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce      3½  33  
 101   94     Denk Wolfgang  Ing.        1611 AUT Sk Loosdorf                    3½  32½ 
      102     Rochleder Eric  Dr.        1528 AUT Tsv Solln Schachabteilung      3½  32½ 
 103  118     Lasinger Christoph         1240 AUT Jsv U. Mühlviertel             3½  32½ 
 104   27     Müller Bernhard            2001 AUT Sgs Spittal                     3  46  
 105   29     Rathgeb Hubert             1976 AUT Sgs/Hsv Spittal.                3  39½ 
 106   90     Kuss Erich                 1630 AUT Esv Askoe Admira Villach        3  37½ 
 107  127     Hossin Esmail                 0 AFG SK Feistritz-Paterion           3  37  
 108   76     Hildenstein Bernt          1694 GER Sc Grunbach                     3  35½ 
 109  108     Felleitner Christina       1444 AUT SPG Freistadt/Wartberg          3  34½ 
 110  110     Ramsbacher Julian Niklas   1411 AUT Moebel Zimmermann Hermagor      3  34½ 
 111  120     Oberberger Bianca          1194 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       3  33  
 112   97     Nadj Georg                 1583 GER Sc Grunbach                     3  32½ 
 113   26     Kobas Mihael               2005 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan          2½  42½ 
 114  121     Steininger Markus          1180 AUT Jsv U. Mühlviertel             2½  34  
 115   95     Egger Fritz                1601 AUT Atus Ferndorf                  2½  33½ 
 116  123     Grünwald Simon             1129 AUT Frauental                      2½  33½ 
 117  122     Koch-Muller Jesper         1168 DEN                                2½  30½ 
 118  119     Zenz Karl                  1230 AUT Sk Bruck/Mur                   2½  30½ 
 119  117     Ueberall Gerhard           1241 AUT Vhs Poysdorf                    2  37½ 
 120  116     Sandrisser Fabio           1244 AUT Atus Ferndorf                   2  35½ 
 121  112     Depping Erwin              1348 GER Sg Schwäbisch Gmünd 1872 E.V    2  32  
 122  114     König Anja                 1297 GER Sc Grunbach                     2  31½ 
 123  115     Boehm Maria                1271 AUT Sv Treffen                     1½  30½ 
 124  126     Graf Ruven                    0 GER Sc Grunbach                    1½  29½ 
 125   80     Hribernig Benjamin         1687 AUT Post-Sv Kärnten                 1  32½ 
 126  111     Irowitz Wolfgang           1385 AUT Sk Flötzersteig-Breitensee      1  31  
 127   81     Vora Ananya                1685 IND                                 ½  28½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year