Chess games database – Foz do Iguacu BRA, Itaipu Open 2018

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 544 : 01.06.2018

Online chess games 7043
Chess tournaments 66

View all included tournaments

Foz do Iguacu BRA, Itaipu Open 2018

Rank SNo.     Name                                      Rtg FED Club                       Type Gr Pts Res. BH. BH. 
   1    1 GM  Mareco Sandro                            2637 ARG Argentina                       AV  7   0   49½ 53½ 
   2    6 IM  Di Berardino Diego Rafael                2523 BRA SP                              SP  7   0   48  51½ 
   3   11 GM  Rodriguez Vila Andres                    2477 URU Uruguai                         AV  7   0   45  49  
   4    3 GM  Delgado Ramirez Neuris                   2611 PAR Paraguai                        AV 6½   0   50  54½ 
   5   13 GM  Cubas Jose Fernando                      2454 PAR Paraguai                        AV 6½   0   50  54  
   6    2 GM  Leitao Rafael                            2619 BRA SC                              SC 6½   0   49½ 53½ 
   7   10 GM  Matsuura Everaldo                        2485 BRA SC                              SC 6½   0   47  51½ 
   8    9 GM  Sunye Neto Jaime                         2486 BRA PR                              PR 6½   0   46½ 51  
   9    5 GM  Mekhitarian Krikor Sevag                 2545 BRA SP                              SP 6½   0   46½ 51  
  10    8 IM  Martinez Carlos Alejandro                2507 BRA Campo Mourão                    PR  6   0   48  53  
  11   12 IM  Perdomo Leandro                          2463 ARG Argentina                       SC  6   0   47½ 52  
  12    4 GM  El Debs Felipe De Cresce                 2545 BRA SP                              SP  6   0   47½ 50½ 
  13    7 GM  Barbosa Evandro Amorim                   2520 BRA SP                              SP  6   0   47  51½ 
  14   34 FM  Donoso Diaz Sebastian                    2120 CHI Chile                      U18  AV  6   0   43½ 46½ 
  15   29     Oliveira Jonathan De                     2177 BRA C.X.Curitiba                    PR  6   0   41  43½ 
  16   20 FM  Terao Juliana Sayumi                   F 2255 BRA SP                              SP 5½   0   47½ 51  
  17   14 FM  Brito Luismar                            2354 BRA João Pessoa                     PB 5½   0   44½ 49  
  18   23 IM  Kropff Ricardo                           2214 PAR Paraguai                        AV 5½   0   43  47  
  19   17 FM  Martins Carlos                           2272 BRA C.X.Maringá                     PR 5½   0   42½ 45½ 
  20   31 WFM Alboredo Julia                         F 2158 BRA SP                              SP 5½   0   42  45  
  21   18 CM  Jodorcovsky Werjivker Paulo              2263 PAR Academia Elite                  AV 5½   0   41½ 45½ 
  22   26 NM  Borges Guilherme Deola                   2211 BRA C.X.Lacerdópolis                SC 5½   0   41½ 45½ 
  23   27 NM  Caetano Hugo Zanotti Mendonca            2208 BRA Foz do Iguaçu                   PR 5½   0   41½ 45½ 
  24   22 IM  Coppola Claudio                          2223 URU Uruguai                         AV 5½   0   41½ 42  
  25   15 FM  Larrea Manuel                            2274 URU Uruguai                         AV 5½   0   41  45  
  26   24 IM  Malbran Guillermo                        2214 ARG Argentina                       AV 5½   0   40½ 43½ 
  27   19 FM  Gauche Charles                           2258 BRA C.X.Itajaí                      SC 5½   0   39  42  
  28   32     Carvalho Herbert Abreu                   2149 BRA Bertioga                        SP 5½   0   38½ 42  
  29   30 NM  Nery Junior Jose Antonio                 2167 BRA Avulso                          DF 5½   0   34½ 37½ 
  30   41     Aguero Centurio Abel Alejandro           2001 PAR Paraguai                   U18  AV  5   0   43½ 47½ 
  31   21 FM  Matsuura Frederico                       2245 BRA C.X.Curitiba                    PR  5   0   43  47  
  32   16     Cruz William Ferreira Da                 2274 BRA C.X.São José dos Pinhais        PR  5   0   42  46  
  33   25 FM  Pina Ulises                              2214 FID Cuba                            AV  5   0   41½ 45½ 
  34   28 NM  Osipi Jair                               2200 BRA Maringá                         PR  5   0   40  43  
  35   38     Nunes Jr Sidney                          2050 BRA Foz do Iguaçu                   PR  5   0   38½ 40  
  36   35 NM  Calcado Acyr Rogerio                     2105 BRA C.X.Curitiba                    PR  5   0   37½ 41  
  37   66 WCM Fernandez Tatiane Cristina Coelho      F 1741 BRA SP                              SP  5   0   37½ 40½ 
  38   36     Rothebarth Ana Vitoria De Paula        F 2102 BRA SP                              SP  5   0   37½ 40  
  39   92     Ermel Francisco Roberto                     0 BRA Londrina                        PR  5   0   37  40  
  40   42 WFM Chang Suzana                           F 1997 BRA SC                              SC  5   0   36½ 38½ 
  41   52     Gatelli Jacson Henrique                  1885 BRA Foz do Iguaçu                   PR  5   0   35  37½ 
  42   70     Lahoz Cassiano                           1714 BRA Curitiba                        PR  5   0   34½ 37½ 
  43   58 CM  Boabaid Jorge Alberto Duardes            1842 BRA Santa Maria                S65  RS  5   0   34½ 37½ 
  44   60     Silva Janderson Rossi Da                 1832 BRA PR                              PR 4½   0   41½ 44  
  45   51     Ferrero Carlos E.                        1901 BRA C.X.São José dos Pinhais        PR 4½   0   41  44½ 
  46   49     Gamarra Ramon                            1925 PAR Paraguai                        AV 4½   0   41  44½ 
  47   37     Urquiza Marcello De Albuquerque          2092 BRA João Pessoa                     PB 4½   0   41  43½ 
  48   43     De Arruda Filho Nivaldo Jesus            1993 BRA Dourados                        MS 4½   0   40  42  
  49   47     Acosta Pablo Alejandro                   1932 ARG Argentina                       PR 4½   0   40  40½ 
  50   39     Bassani Jaison Jose                      2041 BRA C.Concordiense X.               SC 4½   0   39  42½ 
  51   55     Cordioli Jairo Ribeiro                   1862 BRA Penha                      S65  SC 4½   0   38  41  
  52   44     Canalli Juliano Jose                     1971 BRA C.X.São José dos Pinhais        PR 4½   0   38  39½ 
  53   33     Guerrero Alvaro                          2137 URU Uruguai                         AV 4½   0   37  40½ 
  54   56     Santos Dwlyan Da Silva                   1852 BRA C.X.S.Sebastião do Paraíso      MG 4½   0   37  40  
  55   74     Durante Taina                          F 1681 BRA C.Concordiense X.               SC 4½   0   31½ 34½ 
  56   46 CM  Zimmermann Kleber Renato P.              1937 BRA N.X.Joinville                   SC  4   0   41½ 44  
  57   45 NM  Van Riemsdijk Dirk D.                    1955 BRA São Paulo - APCEF          S65  SP  4   0   39½ 43  
  58   62     Britez G Jorge A                         1767 PAR Paraguai                        AV  4   0   38  39½ 
  59   65     Pereira Armando Scharlau                 1751 BRA São Leopoldo                    RS  4   0   36½ 38  
  60   61     Franco Pinanez Miguel A                  1783 PAR Paraguai                        AV  4   0   36  38½ 
  61   54     Viaro Baccarin Natalia                 F 1874 BRA São Paulo                       SP  4   0   35½ 39  
  62   59     Da Silva Joao Carlos Orguim              1839 BRA Porto Alegre                    RS  4   0   34½ 37½ 
  63   63     Nobre Jailson Altair Barbosa             1766 BRA São Paulo                       SP  4   0   34½ 36½ 
  64   68     Rodio Julia Brunetto                   F 1725 BRA C.Concordiense X.               SC  4   0   34  36  
  65   53 NM  De Almeida Guilherme Pereira             1875 BRA São Manuel                      SP  4   0   34  35½ 
  66   71     Farhat Mohamed Abdallah                  1711 BRA Foz do Iguaçu                   PR  4   0   33  36  
  67   73     Jodorcovsky Paulo Leonardo               1708 PAR Paraguai                   U16  AV  4   0   33  35  
  68   86     Monteiro Daniel Zotelli                  1374 BRA SP                              SP  4   0   32½ 35½ 
  69   77     Do Prado Hamilton Mesquita               1655 BRA C.X.Florianópolis          S65  SC  4   0   32½ 34½ 
  70   40     Medeiros Thauane Ferreira              F 2021 BRA SP                              SP 3½   0   42  45  
  71   50     Franca Junior Jairo                      1917 BRA Goiânia                         GO 3½   0   36½ 39  
  72   80     De Oliveira Francemir Barra              1597 BRA SP                         S65  SP 3½   0   35  37½ 
  73   81     Schultz Rauanda                        F 1583 BRA Pindamonhangaba                 SP 3½   0   35  35½ 
  74   83     Bergo Felipe Paulo Guazzi                1560 BRA Campinas                        SP 3½   0   34½ 38½ 
  75   78     Azevedo Hugo Daniel De Oliveira          1650 BRA São Paulo                       SP 3½   0   34½ 37  
  76   72     Gomes Marco Tulio Caldeira               1708 BRA Belo Horizonte                  MG 3½   0   34  36½ 
  77   85     Sirahata Hasegava Flavia               F 1484 BRA Três Lagoas                F18  MS 3½   0   33½ 35  
  78   67     Larrea Osvaldo                           1737 URU Uruguai                    S65  AV 3½   0   33½ 34  
  79   82     Vazquez Alejandro                        1561 PAR Paraguai                        AV 3½   0   30  31½ 
  80   48 NM  Deus Filho Joaquim De                    1925 BRA SP                              SP  3   0   40  41½ 
  81   57 CM  Predebon Eduardo Angonesi                1848 BRA Passo Fundo                     RS  3   0   37  40  
  82   84     Riquelme Oviedo Fabio                    1550 PAR Paraguai                        AV  3   0   35½ 39  
  83   87     Born Ary                                 1365 BRA Porto Alegre               S65  RS  3   0   28½ 29  
  84   91     De Lima Joel Maximino                       0 BRA Foz do Iguaçu                   PR  3   0   26½ 28  
  85   69     Brandt Ladir Albano Becker               1714 BRA Montenegro                      RS 2½   0   35½ 38  
  86   75     Villasanti Sebastian                     1677 PAR Paraguai                        AV 2½   0   32½ 34  
  87   79     Gomes Carlos                             1601 BRA Brasília                        DF 2½   0   32  34½ 
  88   94     Kalb Filho Marcos Rodrigo                   0 BRA Foz do Iguaçu              U16  PR 2½   0   30½ 32  
  89   89     Bogado Miguel Alejandro                     0 PAR Paraguai                   U10  AV 2½   0   28  29½ 
  90   88     Arnauts Hachisuca Antonio Marcos Shiro      0 BRA Foz do Iguaçu              U16  PR 2½   0   26  26½ 
  91   64     Cabral Mesquita Jussier                  1754 BRA Macaíba                         RN  2   0   35  38  
  92   76     Franco Jefferson Gregorio                1665 BRA Foz do Iguaçu                   PR  2   0   32½ 34½ 
  93   93     Gimenez Juan Mateo                          0 PAR Paraguai                   U08  AV  2   0   30½ 31  
  94   96     Romero Avalos Monica                   F    0 PAR Paraguai                   F12  AV  2   0   28  30  
  95   95     Rios Acosta Facundo                         0 PAR Paraguai                   U12  AV  2   0   25  25½ 
  96   97     Vera Dielma Milena                     F    0 PAR Paraguai                   F14  AV  1   0   28  30  
  97   90     Damian Luiz Laura de Paula             F    0 BRA Foz do Iguaçu                   PR  1   0   26  27


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year