For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 517 : 01.09.2017

Online chess games 10448
Chess tournaments 76

View all included tournaments

Graz AUT, Men Ch 2017

Rank SNo.    Name                         Rtg FED Club                       Type Gr Pts BH. BH.  SB   
   1    3 IM Diermair Andreas            2475 AUT SV Raika Rapid Feffernitz       N   7  51  40½ 38,25 
   2   11 IM Menezes Christoph           2395 AUT Union Ansfelden                 N   7  46½ 36½ 35,50 
   3   10 IM Schneider-Zinner Harald     2396 AUT 1. Sk Ottakring                 N  6½  52½ 42½ 36,00 
   4    9 IM Schnider Gert               2407 AUT Schachfreunde Graz              N  6½  52½ 41  36,75 
   5    8 IM Huber Martin Christian      2417 AUT Schachfreunde Graz              N  6½  49½ 38  33,25 
   6    1 IM Dragnev Valentin            2495 AUT 1. SK Ottakring            U18  N   6  52  40½ 34,00 
   7   22 FM Wertjanz David              2281 AUT Sc Die Klagenfurter             N   6  50½ 40  30,75 
   8    2 IM Schreiner Peter             2484 AUT SV Raika Rapid Feffernitz       N   6  50½ 39½ 31,25 
   9   14 FM Horvath Dominik             2355 AUT SV Pamhagen                U18  N   6  46½ 36  30,50 
  10   12 FM Schwabeneder Florian        2382 AUT Sv Grieskirchen                 N   6  46  36  29,50 
  11    4 IM Froewis Georg               2439 AUT Hohenems                        N  5½  49  37½ 28,75 
  12    5 IM Kessler Luca                2432 AUT Götzis                          N  5½  49  37½ 28,00 
  13   26 FM Hiermann Dietmar            2261 AUT Spg. Sauwald                    N  5½  46½ 37½ 26,75 
  14    6 IM Mesaros Florian             2421 AUT Sv Wulkaprodersdorf        U18  N  5½  44  35½ 25,25 
  15   25 MK Frosch Ronald               2266 AUT EJ. Gleisdorf                   N  5½  44  34½ 23,00 
  16   16 IM Knoll Hermann               2323 AUT Union Ansfelden                 N  5½  42  33  24,50 
  17   32 FM Singer Richard              2205 AUT Sv Gamlitz                      N  5½  42  33  22,25 
  18   23 FM Fahrner Kurt                2279 AUT ESV Austria Graz                N  5½  42  32½ 23,75 
  19   21 FM Rieger Robert               2291 AUT Schachclub Mpoe Maria Saal      N  5½  40½ 32  21,25 
  20   17 FM Blohberger Felix            2319 AUT 1. Sk Ottakring            U18  N  5½  40½ 31  22,75 
  21   27 FM Sandhoefner Florian         2257 AUT Ask St. Valentin                N   5  44½ 34  21,25 
  22   29 CM Mostbauer Florian           2250 AUT Union Ansfelden                 N   5  42½ 34½ 18,25 
  23   24 FM Sadilek Peter               2274 AUT tschaturanga                    N   5  42½ 34  18,00 
  24    7 IM Schachinger Mario           2420 AUT Schachclub Mpoe Maria Saal      N   5  39  29½ 20,00 
  25   35    Breneis Lukas               2178 AUT Ask St. Valentin                N   5  38  29  18,75 
  26   19 IM Kummer Helmut               2307 AUT Sc Donaustadt                   N   5  37  28½ 19,00 
  27   40    Morgunov Daniel             2153 AUT tschaturanga               U18  N   5  31  23  14,50 
  28   30    Schieder Andreas            2224 AUT Sc Pinggau-Friedberg            N  4½  46½ 36  20,25 
  29   43    Morgunov Marc               2130 AUT tschaturanga               U18  N  4½  43½ 34  20,00 
  30   13 IM Pilaj Herwig Dr.            2372 AUT SC Die Klagenfurter             N  4½  43  33  18,50 
  31   37    Goessler Markus             2170 AUT Bärnbach                        N  4½  42½ 32½ 20,50 
  32   20 FM Petschar Kurt Mag.          2302 AUT Sc Die Klagenfurter        S65  N  4½  41  32  17,25 
  33   45    Mostbauer Maximilian        2123 AUT Union Ansfelden                 N  4½  40½ 31½ 18,50 
  34   34    Frank Paul                  2180 AUT Esv Askoe Admira Villach        N  4½  40  29½ 17,50 
  35   39    Toelly Michael              2156 AUT Fürstenfeld                U18  N  4½  39½ 30  16,25 
  36   38    Frank Emanuel               2156 AUT Ask Salzburg                    N  4½  38  30  16,00 
  37   33 CM Bauer Thomas                2190 AUT 1. Sk Ottakring                 N  4½  37½ 29  15,25 
  38   36    Lovrinovic Christian        2175 AUT Sv Pamhagen                     N  4½  33  25  15,00 
  39   50    Gelbenegger Patrick         2078 AUT Ask Nettingsdorf           U18  N   4  42  33  16,75 
  40   18 IM Danner Georg                2312 AUT Sc Pinggau-Friedberg       S65  N   4  41½ 31½ 15,50 
  41   47    Matosec Thomas              2102 AUT Styria Graz                     N   4  38½ 30½ 14,00 
  42   60    Spiesberger Gerhard         2016 AUT Ranshofen                       N   4  35½ 27  14,50 
  43   28    Khalakhan Jurij             2254 AUT Schachfreunde Graz         U18  N  3½  42½ 32½ 15,00 
  44   44 FM Titz Heimo Dr.              2124 AUT Sc Die Klagenfurter        S65  N  3½  41½ 34½ 14,00 
  45   48 FM Wegerer Fred Ing            2088 AUT Ej. Gleisdorf                   N  3½  41  32½ 13,25 
  46   64    Mayrhuber Tobias            2002 AUT 1. Sk Ottakring                 N  3½  39  30½ 14,00 
  47   59    Wagner Leopold Franziskus   2019 GER Wolfurt                    U18  N  3½  38½ 30½ 13,00 
  48   55    Koelber Daniel              2054 AUT Leoben                     U18  N  3½  38  29½ 12,75 
  49   42    Ager Josef                  2139 AUT Ranshofen                  S65  N  3½  36½ 26½ 11,50 
  50   49 MK Wallner Dieter Dr.          2082 AUT Spg. Liezen-Admont              N  3½  36  27  11,25 
  51   15 FM Wallner Joachim             2325 AUT Sv Wulkaprodersdorf             N   3  41  32½ 12,00 
  52   54    Legenstein Robert           2067 AUT Styria Graz                     N   3  38½ 30½ 11,00 
  53   31 MK Fauland Peter               2223 AUT                                 N   3  37½ 30  9,50  
  54   58    Haas Michael                2029 AUT Ranshofen                       N   3  36  28½ 10,25 
  55   41 IM Wittmann Walter Dr          2145 AUT Styria Graz                S65  N   3  33  25  9,25  
  56   57    Kersten Julian Mag.         2041 AUT Tschaturanga                    N   3  32½ 26  8,00  
  57   56 MK Horvath Reka              F 2039 AUT Spg. Feldbach-Kirchberg         N   3  32½ 25½ 7,00  
  58   51    Prato Simon                 2071 AUT Schachfreunde Graz         U18  N   3  31  24  6,50  
  59   62    Detter Peter                2004 AUT Frauental                  S65  N  2½  31½ 25½ 7,00  
  60   46    Stagl Marco                 2119 AUT Schachverein Wolfsberg          N  2½  30½ 23½ 4,75  
  61   53    Schriebl Alexander          2067 AUT Styria Graz                     N   2  38½ 29½ 8,75  
  62   63 MK Pruell Lukas                2003 AUT Ask Salzburg                    N   2  32  24  4,50  
  63   52    Grurl Manfred               2070 AUT Sv Steyregg                     N   2  31  23½ 5,50  
  64   61    Holzleithner Johannes       2009 AUT Sv Steyregg                     N   0  27  21  0,00


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year