For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 547 : 01.07.2018

Online chess games 5930
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Hersonissos GRE, 2nd Open

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club                       Type Pts Res. Fide                  Fide                  
   1    5 IM  Hommeles Theo                    2361 NED                            S50  7½   1   40½  39½  37½  34½  31   26½  21   14½   7½ 
   2    2 IM  Adair James R                    2485 ENG                                 7½   0    38  37   35   32   28½  24   19½  14    7½ 
   3    1 GM  Delchev Aleksander               2563 FID OAA Heraklion                    7   0    38  37   35   32   28½  24   19   13    7  
   4    4 FM  Haug Johannes                    2401 NOR                            U18   7   0   35½  34½  32½  30   26½  22½  18   13    7  
   5   19     Bit-Narva David                  1926 SWE                                  7   0    34  33   32   30   27   23   18   13    7  
   6    7 FM  Risting Eivind Olav              2301 NOR                            U18  6½   0    35  34   32   29   25½  21½  17½  12½   6½ 
   7   23     Pliev Vladimir                   1909 RUS                            S50  6½   0   29½  28½  27½  26   23½  20   16½  12    6½ 
   8   15     Umbetov Kazybek                  2001 KAZ                            U18   6   0   34½  33½  31½  29   26   22   17   12    6  
   9    6 IM  L'ami Alina                    F 2307 ROU                                  6   0    34  33   31   28½  25   21   17   12    6  
  10    3 GM  Salomon Johan                    2474 NOR                                  6   0    34  33   31   28   24½  21   16½  11½   6  
  11    8 FM  Ranaldi Lucas                    2283 NOR                            U18   6   0   33½  32½  30½  27½  24   20½  16   11    6  
  12   21     Kadianis Georgios                1917 GRE OFI                        U18   6   0    33  32   31   29   26   22   17   12    6  
  13   42     Mateev Kaloyan Mateev            1539 FID                                  6   0    25  25   24   23   21   18½  15   11    6  
  14   34     Kouvidis Ioannis                 1730 GRE OFI 2000                   U14  5½   0   31½  30½  29   26½  23½  19½  15½  10½   5½ 
  15   10 IM  Lirindzakis Timotheos            2163 GRE OFI 2000                   S50  5½   0    31  30   28   26   23½  20   15½  10½   5½ 
  16    9 WGM Djingarova Emilia              F 2218 FID OAA Heraklion                   5½   0   30½  29½  27½  25½  22½  19½  15½  10½   5½ 
  17   12     Lobersli Henrik Oie              2134 NOR                                 5½   0   30½  29½  27½  25½  22½  19   14½  10    5½ 
  18   20     Haverkamp Klaus Dr.              1921 GER                            S50  5½   0    30  29   28   26   23   19½  15½  10½   5½ 
  19   13     Serpetsidakis Nikolaos           2126 GRE OFI                        U18  5½   0    30  29   27½  25   22½  19   15½  11    5½ 
  20   17     Sielicki Tomasz                  1963 POL                            S50  5½   0    29  28   26½  25   22½  19   15½  11    5½ 
  21   27     Brokalakis - Gounaris Christos   1851 GRE AO "Kydon" Chanion         U18  5½   0   27½  26½  25½  23½  21½  18½  14½  10½   5½ 
  22   30     Storkebaum Ulrike              F 1825 GER                                 5½   0   26½  25½  24½  22½  20½  18   14½  10    5½ 
  23   33     Aggeletos Marios                 1769 GRE SO "Leon Candia"                5½   0   24½  23½  22½  21   18½  16   13½  10    5½ 
  24   22 FM  Maris Ioannis                    1915 GRE Anogia Chess Club          S65   5   0    28  27   26   24   21   18   14   10    5  
  25   18     Stefanov Evtim                   1959 FID                                  5   0    28  27   25   23   20   17   14   10    5  
  26   16     Angermuende Dirk                 1966 GER                            S50   5   0   27½  26½  24½  22½  19½  16½  13    9    5  
  27   29     Iminov Bachtiar                  1842 SWE                                  5   0    26  25   24   23   21   18   14   10    5  
  28   35     Spirou Gerasimos                 1716 GRE AS Neoi Hrodotoi                 5   0    25  24   23   21   19   16½  13    9½   5  
  29   48     Ergazaki Eirini                F 1348 GRE OFI 2000                   U14   5   0    24  24   23   22   20   17½  14    9½   5  
  30   26     Warnk Torsten                    1853 GER                            S50   5   0   23½  22½  21½  19½  17½  15   12½   9    5  
  31   38     Kotsinis Alexandros              1655 GRE OFI 2000                   U14   5   0    23  23   22   21   19   16   13    9    5  
  32   45     Magoulianos Nikolaos             1434 GRE AO "LATO" Agiou Nikolaou   U18   5   0    22  22   21   19   17   15   12    9    5  
  33   46     Dagkonaki Antonia              F 1383 GRE SO "Leon Candia"           U18   5   0    20  19½  19   18½  17   15   12    9    5  
  34   14     Loshkarev Dmitri                 2089 RUS                                 4½   0    27  26   24   21½  19   15½  12    8½   4½ 
  35   28     Parker Keith                     1846 ENG                            S50  4½   0   25½  24½  23½  22   19½  17   13½   9    4½ 
  36   36     Papidakis Georgios               1710 GRE OFI                        U14  4½   0   24½  23½  22½  20½  18½  16   12½   9    4½ 
  37   37     Aggelakis Ilias                  1683 GRE OFI 2000                   U18  4½   0    24  23½  23   21½  19   16   12½   9    4½ 
  38   41     Koutsourakis Ioannis             1560 GRE SO "Leon Candia"           U14  4½   0   22½  22½  21½  20½  18½  15½  12    8½   4½ 
  39   40     Kozyris Ilias                    1570 GRE AO "LATO" Agiou Nikolaou   U14  4½   0   21½  21½  20½  19   16½  14   11½   8    4½ 
  40   43     Dagkonaki Aspasia              F 1538 GRE SO "Leon Candia"           U18  4½   0   20½  20½  19½  18½  16½  14½  11½   8    4½ 
  41   62     Roditakis Emmanouil              1118 GRE OFI 2000                   U14  4½   0   20½  20½  19½  17½  15½  13   10½   8    4½ 
  42   51     Alexandrakis Georgios            1299 GRE Gazi Chess Academy         U14  4½   0    19  19   18½  17   15½  13   10½   8    4½ 
  43   70     Farsaris Michail                 1018 GRE OAA Heraklion              U14  4½   0    18  18   17½  16   14½  12½  10½   8    4½ 
  44   39 CM  Ivanov Svetlen                   1591 FID                            U10   4   0   24½  23½  21½  19½  17½  15   11½   8    4  
  45   31     Fragiadakis Emanouel             1813 GRE OFI 2000                         4   0    24  23   22   20   18   15   12    8    4  
  46   25     Bras Emanouel                    1859 GRE SO "Leon Candia"           S50   4   0    24  23   21½  20   17½  15   12    8    4  
  47   32     Afsari-Rad Aidin                 1802 NOR                                  4   0    22  21   20   19   17   14   11    8    4  
  48   50     Saklampanakis Dimitrios          1319 GRE OFI                        U10   4   0    21  21   20   19   17   15   12    8    4  
  49   47     Koutsouraki Ariadni            F 1373 GRE SO "Leon Candia"           U14   4   0    20  20   19   18   16   14   11    8    4  
  50   52     Matthaiaki Nefeli              F 1284 GRE OFI                        U14   4   0    19  19   18   16½  15   13   10    7    4  
  51   63     Aggeletou Fereniki             F 1103 GRE OAA Heraklion              U14   4   0   18½  17½  16½  15   13½  12    9½   7    4  
  52   58     Kealar Ioannis                   1142 GRE OAA Heraklion              U14   4   0    16  16   16   15   14   12    9½   7    4  
  53   56     Fragkiadakis Nikolaos Emm        1169 GRE OFI                        U14   4   0   15½  15½  15½  14½  13½  11½   9½   7    4  
  54   24     Lichii Elizaveta               F 1888 MDA                            U18  3½   0    23  23   22   20   17   14   10½   7    3½ 
  55   57     Vlatas Dimitrios                 1146 GRE                            U14  3½   0    19  19   18½  17   15½  13   10½   7    3½ 
  56   53     Tsapaki Asimenia               F 1284 GRE OAA Heraklion              U10  3½   0   18½  18½  17½  16½  15½  13½  10½   7    3½ 
  57   80     Kozyri Aikaterini              F    0 GRE AO "LATO" Agiou Nikolaou   U10  3½   0   18½  18   17½  17   15½  13   10½   7    3½ 
  58   49     Kealar Konstantinos              1323 GRE Hersonissos Chess Academy       3½   0    16  16   15   14   13   11    8½   6    3½ 
  59   66     Alexandrakis Athanasios          1070 GRE Gazi Chess Academy         U14  3½   0   15½  15½  15   14½  13   11    9    6½   3½ 
  60   55     Koutsourakis Emmanouil           1175 GRE SO "Leon Candia"           S50  3½   0   15½  15½  14½  13½  12½  11½   9½   7    3½ 
  61   69     Lantzourakis Nikolaos            1045 GRE Asp Pigasos Heraklion      U14  3½   0    13  13   13   13   12½  11    9½   7    3½ 
  62   61     Sorina Liya                    F 1124 RUS                            U10  3½   0   12½  12½  12½  11½  10½   9½   8½   6½   3½ 
  63   11     Vanheirzeele Daniel              2156 BEL                            S50   3   0   23½  22½  20½  18   15   12    9    6    3  
  64   79     Gorantonakis Georgios               0 GRE OFI                        U10   3   0    18  18   17   15   13   11    9    6    3  
  65   73     Perakis Savvas                   1088 GRE Hersonissos Chess Academy  U14   3   0    15  15   15   14   12   10    8    5½   3  
  66   74     Diamantis Angelos                 919 GRE SO "Leon Candia"           U14   3   0    15  14½  13   11½  10    8½   7    5    3  
  67   78     Fragkiadaki Ourania            F    0 GRE                            U10   3   0    13  13   13   13   12   11    9    6    3  
  68   54     Kavouras Kosmas                  1184 GRE OFI 2000                         3   0    13  13   13   13   12   10    8    6    3  
  69   68     Kontaki Maria                  F 1064 GRE EGO Heraklion              S50   3   0    13  13   13   13   12   10    8    5½   3  
  70   67     Chatzidakis Emmanouil 48423      1067 GRE SO "Leon Candia"           U14   3   0    11  11   11   11   11   10    8    6    3  
  71   76     Anastasaki Anastasia St        F    0 GRE OAA Heraklion              U10  2½   0   11½  11½  11½  11   10½   9    7½   5    2½ 
  72   59     Orfanaki Kalliopi              F 1139 GRE SO Agiou Nikolaou "Kamara" U10  2½   0   11½  11½  11½  10½   9½   8½   6½   4½   2½ 
  73   72     Katsaros Dimitrios 42057         1001 GRE AS Neoi Hrodotoi           U14  2½   0    9½  9½   9½   8½   7½   6½   5½   4½   2½  
  74   77     Diamanti Eleni                 F    0 GRE Hersonissos Chess Academy  U14  2½   0    9½  9    8½   8    7½   7    6½   5    2½  
  75   71     Karouzou Melina Andomachi      F 1013 GRE OFI                        U14  2½   0    9½  9    8½   8    7½   7    5½   4    2½  
  76   64     Farsaris Charalampos             1097 GRE OAA Heraklion              U10  2½   0    9   9    9    9    8½   8    6½   4½   2½  
  77   65     Gialitakis Dimitrios             1090 GRE Hersonissos Chess Academy  U14  2½   0    7½  7½   7½   7½   7½   6½   5½   4½   2½  
  78   60     Mateeva Yana                   F 1139 FID                            U10   2   0    10  10   10    9    8    7    6    4    2  
  79   75     Anastasakis Vasileios Georgios    830 GRE OAA Heraklion              U14  1½   0   11½  11½  10½   9    7½   6    4½   3    1½ 
  80   44     Vitsaxaki Iris                 F 1443 GRE OAA Heraklion              U18   0   0    0    0    0    0    0    0    0    0    0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year