For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 554 : 10.09.2018

Online chess games 4238
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Innsbruck AUT, 2nd Open-A

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                      Pts BH. 
   1    9 GM  Harutjunyan Gevorg      2441 ARM                            7  46  
   2    1 GM  Van Den Doel Erik       2598 NED                            7  45  
   3   18 FM  Piesik Piotr            2352 POL                            7  43  
   4    5 GM  Venkatesh M.R.          2499 IND                           6½  43  
   5    2 GM  Palac Mladen            2541 CRO Sv Schwarzach              6  48½ 
   6   11 GM  Bryzgalin Kirill        2430 RUS                            6  47½ 
   7    7 IM  Zumsande Martin         2458 GER                            6  47½ 
   8    8 IM  Gajek Radoslaw          2444 AUT Schachfreunde Graz         6  45½ 
   9   12 IM  Schnider Gert           2423 AUT Schachfreunde Graz         6  45½ 
  10    4 GM  Meshkovs Nikita         2524 LAT                            6  44½ 
  11    6 GM  Loginov Valery A        2487 RUS                            6  43½ 
  12   16 GM  Drazic Sinisa           2401 SRB                            6  41½ 
  13    3 IM  Lobanov Sergei          2531 RUS                            6  41  
  14   15 IM  Kilgus Georg            2415 AUT Sv Grieskirchen            6  39½ 
  15   10 IM  Li Di                   2441 CHN                           5½  44½ 
  16   25 IM  Köpke Christian         2316 GER Schachklub Kufstein       5½  42½ 
  17   34 FM  Ruff Maximilian         2281 GER                           5½  39½ 
  18   23 IM  Rogac Srdjan            2321 SRB                           5½  37½ 
  19   29 IM  Kolbus Dietmar          2303 GER                            5  45  
  20   21     Gschnitzer Adrian       2333 GER                            5  44½ 
  21   75 WFM Makhija Aashna          1997 IND                            5  44  
  22   14 IM  Haimovich Tal           2416 ISR                            5  43  
  23   38     Schiffer Stefan         2249 GER                            5  42  
  24   22 FM  Thakur Akash            2325 IND                            5  41½ 
  25   27 FM  Szabo Marton Mihaly     2309 HUN SC Esztergom               5  40½ 
  26   64     Pali Philipp            2071 AUT Jugendschachklub Landeck   5  40  
  27   26 IM  Sarkar Justin           2310 USA                            5  40  
  28   17 IM  Bertagnolli Alexander   2375 ITA Schachklub Kufstein        5  39  
  29   63     Gramb Marius            2073 GER                            5  38½ 
  30   28 FM  Becker Marcel           2306 GER                            5  38½ 
  31   35 FM  Deglmann Ludwig         2270 GER Absam                      5  38½ 
  32   24     Färber David            2321 GER                            5  37  
  33   43 CM  Fleischer Frank         2217 GER                            5  36½ 
  34   50     Steindl Johannes        2185 AUT 1. Sk Ottakring            5  35½ 
  35   19 IM  Platzgummer Fabian      2346 AUT Raika Zell/Zillertal       5  35  
  36   62     Lochte Thomas           2083 GER Schwaz                     5  34  
  37   20 FM  Rietze Clemens          2339 GER                            5  34  
  38   42 FM  Degenhard Simon         2235 GER                           4½  40½ 
  39   58     Kather Yannick          2101 GER                           4½  38½ 
  40   36     Wohlfahrt Herbert       2262 AUT Innsbruck-Pradl           4½  38½ 
  41   31 FM  De Francesco Klaus      2288 GER Absam                     4½  37  
  42   53     Tomerlin Sinisa         2141 CRO                           4½  35½ 
  43   67     Kornitzky Tino          2036 GER                           4½  35  
  44   32 FM  Neuschmied Siegfried    2284 AUT Schachklub Kufstein        4  43½ 
  45   46     Hofer Emilian           2208 AUT Hohenems                   4  40  
  46   39 FM  Gatterer Florian  MMag. 2245 ITA Rochade Rum                4  39½ 
  47   77     Siddharth Jagadeesh     1981 SGP                            4  38½ 
  48   30 IM  Ganaus Hannes           2290 AUT Datatech Pressbaum-Eichg.  4  38½ 
  49   37 IM  Tomaszewski Roman       2258 POL                            4  36½ 
  50   48 CM  Khalakhan Jurij         2201 AUT Sk Litschau                4  36  
  51   55     Reimann Sebastian       2112 GER                            4  35  
  52   66     Krämer Max              2046 GER                            4  34  
  53   57     Kondrak Christof        2107 AUT Sparkasse Jenbach          4  34  
  54   44 FM  Pilz Dieter             2216 AUT Absam                      4  34  
  55   45 IM  Weinzettl Ernst         2215 AUT Absam                      4  34  
  56   71     Sarvadh Sathiaram       2017 IND                            4  31½ 
  57   51     Sucher Johannes  Mag.   2141 AUT Innsbruck-Pradl            4  31½ 
  58   13 GM  Beshukov Sergei         2421 RUS                           3½  42  
  59   80     Wen Yili                1808 CHN                           3½  35½ 
  60   60 CM  Reimann Robert          2096 GER                           3½  33  
  61   40     Svanda Ondrej           2241 CZE                           3½  33  
  62   54     Shahin Walid            2136 GER                           3½  32½ 
  63   74     Gouthaman Narendran     2010 IND                           3½  32½ 
  64   68     Schnabl Andreas  Dr.    2036 AUT Absam                     3½  30½ 
  65   79     Gratze Michael          1923 AUT Blackburne Nickelsdorf    3½  30½ 
  66   49     Jelcic Marko            2191 BIH                           3½  30½ 
  67   41 IM  Praveen Kumar C         2238 IND                            3  37½ 
  68   56     Wittmann Matthias       2111 GER                            3  36  
  69   47     Pfatteicher Lukas       2202 GER                            3  35½ 
  70   52     Mikulic Oliver          2141 AUT Rochade Rum                3  33½ 
  71   65     Tafertshofer Matthias   2068 GER Schwaz                     3  31½ 
  72   70     Karakas Evrim           2018 TUR                            3  30½ 
  73   69     Tunka Philipp           2029 GER                            3  27  
  74   33     Dehlinger Alexander     2282 GER                           2½  35½ 
  75   72     Gil Arthur              2012 GER SU Ebersberg-Grafing      2½  33  
  76   59 FM  Behling Robert          2098 GER                           2½  32  
  77   73 WFM Beshukova Alina         2010 RUS                           2½  30½ 
  78   78     Kruckenhauser Arthur    1974 AUT Schach ohne Grenzen       2½  28  
  79   76     Simon Tessa             1989 GER                           2½  27  
  80   61     Meudt Markus  Dr.       2089 GER Absam                      2  30


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year