For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 534 : 20.02.2018

Online chess games 4116
Chess tournaments 48

View all included tournaments

Jurmala LAT, 12th Termo Eko Cup

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club             Type Pts BH. BH. ratP 
   1    1 GM  Meskovs Nikita                   2546 LAT Rīgas Šaha skola      5½  29  33  2539 
   2    5 IM  Sveshnikov Vladimir              2367 LAT Rīga                   5  29½ 31½ 2433 
   3    6 FM  Tokranovs Dmitrijs               2361 LAT Rīgas Šaha skola U20   5  27½ 31  2371 
   4    3 FM  Bernotas Arturs                  2432 LAT Rīgas Šaha skola       5  26½ 30  2369 
   5    8 NM  Stepins Edgars                   2283 LAT Jelgava                5  26  28½ 2277 
   6   15 MK  Rasa Gints                       2161 LAT Ogre                   5  25½ 28  2155 
   7   14 MK  Stabulnieks Klavs                2181 LAT Rīgas Šaha skola U18   5  21½ 23½ 2260 
   8   36  I  Pedmanson Albert                 1682 EST Tartu            U12   5  21  23  2320 
   9   10 MK  Dzjuba Vsevolod                  2272 LAT Jūrmala               4½  23½ 25½ 2148 
  10   11 MK  Vorobjov Pavel                   2222 EST Tartu Kalev           4½  23  25  2098 
  11   13 WGM Berzina Ilze                   F 2197 LAT Rīga                  4½  22½ 25  2026 
  12   22 MK  Sinauridze Simons                2022 LAT Rīgas Šaha skola U18  4½  20  22  2069 
  13    4 IM  Seeman Tarvo                     2426 EST Tallinn                4  28½ 30½ 2293 
  14    7 MK  Jazdanovs Aleksandrs             2293 LAT Rīga             U16   4  27½ 30½ 2039 
  15   19 MK  Polyakov Fedor                   2051 LAT Rīgas Šaha skola U18   4  27  28½ 2068 
  16   44 MK  Nael Tonu                           0 EST Tartu                  4  24  27  2150 
  17   20 MK  Kolasa Pjotrs                    2049 LAT Rīgas Šaha skola U18   4  21  22½ 1980 
  18   23 MK  Bekasovs Rihards                 2009 LAT Rīgas Šaha skola U16   4  20  22  2163 
  19   27 WFM Limanovska Elizabete           F 1902 LAT Rīgas Šaha skola U18  3½  26  26½ 2063 
  20   24 MK  Gudovskis Konstantins            1977 LAT Rīga                  3½  25  26½ 2058 
  21   16 WFM Krumina Linda                  F 2134 LAT Rīga                  3½  22  22½ 1694 
  22   18 MK  Pogrebnojs Dmitrijs              2101 LAT Jūrmala               3½  21½ 24  1994 
  23   28 MK  Obolonin Filipp                  1889 EST Tallinn               3½  21  23  1883 
  24   37  I  Visnevskis Valdis                1645 LAT Ķekava           S60  3½  19  19½ 1779 
  25    9 NM  Kretainis Kristaps               2274 LAT Rīga                   3  24½ 27  1890 
  26   21 MK  Zhukov Anton                     2035 RUS Moscow           U14   3  24  26½ 1646 
  27   32  I  Pedmanson Herman                 1743 EST Tartu            U14   3  23  24½ 1727 
  28   17 NM  Stasans Aivars                   2124 LAT Rīgas Šaha skola S60   3  22½ 25  1808 
  29   30 MK  Zarovs Aleksandrs                1817 LAT Rīga             U20   3  20½ 22  1775 
  30   41  I  Germanovs Georgijs               1312 LAT Jūrmala          U10   3  17½ 19  1719 
  31    2 IM  Grishchenko Sergey               2469 RUS Desnogorsk            2½  26  29½ 2159 
  32   31  I  Golsta Madara                  F 1780 LAT Rīgas Šaha skola U16  2½  23  24½ 1754 
  33   38  I  Aizstrauts Arturs                1543 LAT Rīgas Šaha skola U16  2½  21½ 23½ 1807 
  34   35  I  Golsta Ramona                  F 1685 LAT Rīgas Šaha skola U16  2½  21  22½ 1661 
  35   34  I  Viikmaa Karmen                 F 1690 EST Tartu Kalev           2½  19  20½ 1730 
  36   33  I  Alainis Artis                    1737 LAT Rīgas Šaha skola U16  2½  19  20½ 1651 
  37   39  I  Strods Kristaps Reinis           1427 LAT Rīgas Šaha skola U16  2½  18  19½ 1660 
  38   26 MK  Petrovs Jaroslavs                1953 LAT Rīga             U16   2  24  26½ 1736 
  39   42  I  Birmans Daniels                  1290 LAT Rīgas Šaha skola U16   2  17  17½ 1397 
  40   43  I  Valeine Ieva                   F 1236 LAT Rīgas Šaha skola U10  1½  17½ 18  1482 
  41   25 MK  Golubovskis Maksims              1973 LAT Rīgas Šaha skola U16   1  19½ 20  1493 
  42   40  I  Ter-Avetisjana Agnesa Stepania F 1368 LAT BJC/Daugmale     U12   1  15½ 16  897  
  43   12 FM  Krustkalns Kristaps              2216 LAT Carnikava              ½  18½ 20   0   
       29 MK  Horobrijs Daniils                1866 LAT Daugavpils       U14   ½  18½ 20   0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year