For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 547 : 01.07.2018

Online chess games 5930
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Lanzarote ESP, Open 2018

Rank SNo.    Name                                   Rtg FED Club                           Type Gr  Pts APts BH. BH. 
   1    1 GM Heberla Bartlomiej                    2569 POL                                          7  7,4  48½ 53½ 
   2    2 IM Kuzmicz Krystian                      2460 POL                                          7  6,8  50  54  
   3    5 IM Belezky Alexander                     2370 GER                                          7  6,8  49  52½ 
   4   11    Gerlagh Joris                         2205 NED De Stukkenjagers                        6½  6,6  48  51½ 
   5    7 IM Valmana Canto Jaime                   2323 ESP El Ocho                                 6½  6,6  47½ 51  
   6    3 IM Garcia Padron Jose                    2403 ESP Centro Goya-Villa De Teror     S50  GC  6½  6,6  46½ 51  
   7    6 FM Garcia Blanco Omar                    2326 ESP Hotel Avda. De Canarias-Vecind      GC  6½  6,6  45  49½ 
   8    4 IM Alvarado Diaz Alejandro               2399 ESP Hotel Avda. De Canarias-Vecind      GC   6   6   46½ 51  
   9    8 FM Ibanez Aullana Ramon                  2296 ESP Alzira                                   6   6   44½ 48½ 
  10   27    Donate Villalba Juan Francisco        1869 ESP Hotel Avda. De Canarias-Vecind U18  GC   6   6   40  41  
  11    9 FM Roiz Baztan David                     2223 ESP Universidad de Oviedo          S50       6  5,8  44½ 48  
  12   10 FM Hernandez Leon Alberto                2213 ESP Ébano Casa de Venezuela             TFE 5½  5,6  46½ 51  
  13   28    Fuentes Perez Noe                     1852 ESP Fundacion La Caja De Canarias  U16  GC  5½  5,6  43  46  
  14   21    Raluy Lopez Marcos                    1933 ESP Tres W                              GC  5½  5,4  38½ 41  
  15   22    Vera Martin Antonio                   1920 ESP CD CIAL Lanzarote                   LZT 5½  5,4  36  39  
  16   31    Martin Fernandez Antonio              1685 ESP Sociedad Democracia            S65  LZT 5½  5,4  34  37½ 
  17   13    Hernandez Leon Sergio                 2158 ESP Ébano Casa de Venezuela             TFE  5  5,2  42  45½ 
  18   12 FM Babar Michael                         2174 GER SC Hansa Dortmund              S50       5  5,1  44  47½ 
  19   15    Salazar De La Cruz Jose Maria         2056 ESP Club Ajedrez Guia                   GC   5   5   44½ 48  
  20   16    Amador Garcia Ismael                  2009 ESP Fundacion La Caja De Canarias  U16  GC   5   5   43½ 46  
  21   14    Lopez Pereyra Antonio                 2078 ESP Dama El Sauzal                 S50  TFE  5   5   42  46  
  22   23    Navio Lopez Manuel                    1918 ESP CD CIAL Lanzarote              U16  LZT  5   5   42  45½ 
  23   30    De Leon Navarro Claudio               1754 ESP Hotel Avda. De Canarias-Vecind      GC   5   5   40½ 44½ 
  24   29    Shi Zheng Yuhang                      1759 ESP CD CIAL Lanzarote              U16  LZT  5   5   36½ 39  
  25   26    Suarez Ramirez Jonay                  1880 ESP Hotel Avda. De Canarias-Vecind      GC   5   5   34½ 35½ 
  26   24    Bazan Solera Manuel                   1911 ESP Universidad de Oviedo          S50       5  4,8  40½ 44  
  27   20    Perez Cejudo Carmelo                  1944 ESP CD CIAL Lanzarote              S50  LZT  5  4,8  38  41½ 
  28   18    Prueske Wolfgang                      2000 GER SC Hansa                       S65      4½  4,8  40½ 44  
  29   35    Diaz Medina Angelo                    1589 ESP Sociedad La Montaña            U10  GC  4½  4,6  41  45  
  30   33    Perez Bolanos David                   1594 ESP Sociedad La Montaña            U12  GC  4½  4,6  38  41½ 
  31   61    Tejido Villanueva Esteban Edgardo        0 ESP CD CIAL Lanzarote                       4½  4,6  36½ 39  
  32   32    Macias Reyes Jose Luis                1596 ESP Sociedad La Montaña            S50  GC  4½  4,6  33  35½ 
  33   45    Shi Zheng Jia-Ying                  F 1329 ESP CD CIAL Lanzarote              U14  LZT 4½  4,6  32½ 35½ 
  34   50    Nordgreen Jan Thomas                  1134 ESP CD El Ocho                     U14  LZT 4½  4,6  32½ 33½ 
  35   19    Rionda Medio Angel Arturo             1953 ESP Antonio Rico                   S50      4½  4,4  41½ 45  
  36   25    Monge Garcia Carlos Eloy A.           1892 ESP Antonio Rico                   S50      4½  4,4  38  39½ 
  37   39    Guadalupe Cabrera Antonio             1418 ESP Sociedad Democracia            S65  LZT 4½  4,4  35½ 38  
  38   60    Romero Saldana Santiago                  0 ESP CD CIAL Lanzarote              S50  LZT  4   4   36½ 39  
  39   43    Sanchez Orozco Edward Steven          1335 ESP ACD Unión Sur Tías             U14  LZT  4   4   35  36  
  40   42    Martin Rodriguez Miguel               1342 ESP Isla Bonita                    U14  LPA  4   4   34½ 37½ 
  41   38    Dhanwani Aditya                       1481 ENG                                U10       4   4   33½ 35  
  42   55    Li Chen Helena Joana                F    0 ESP CD CIAL Lanzarote              U10  LZT  4   4   26  27  
  43   17    Batista Yanez Jair                    2008 ESP Breñadrez                           LPA  4  3,9  45  48½ 
  44   34    Rivero Castellano Carlos Jesus        1591 ESP Panaderia Pulido San Mateo     U12  GC  3½  3,6  39½ 43  
  45   49    Dhanwani Aryan                        1145 ENG                                U14      3½  3,6  31  32½ 
  46   56    Lisac Leonid                             0 ESP CD CIAL Lanzarote              S65      3½  3,4  39½ 43½ 
  47   46    Montelongo Espinosa Josefa Carm     F 1303 ESP Sociedad Democracia            S50  LZT 3½  3,4  36  38½ 
  48   40    Garcia Alvarez Miguel Angel           1411 ESP ACD Unión Sur Tías                  LZT 3½  3,4  35  36  
  49   41    Simon Fernand                         1396 BEL Brusselas                      S65      3½  3,4  30½ 31½ 
  50   51    Betancort Gonzalez Esteban Dimitri       0 ESP CD CIAL Lanzarote              U16  LZT 3½  3,2  32½ 33½ 
  51   52    De Ganzo Medina Alexia              F    0 ESP ACD Unión Sur Tías             U12  LZT  3   3   33  34  
  52   44    Morales Diaz Pablo                    1329 ESP CD El Ocho                     U12  LZT  3   3   32½ 33½ 
  53   48    Fernandez Cerbelaud Gabriel Domingo   1258 ESP ACD Unión Sur Tías                  LZT  3   3   31½ 33  
  54   53    Garcia Dascalu Maria Elena          F    0 ESP Tablero de Guanapay            U14  LZT  3   3   26  27  
  55   37    Betancort Tubau Javier                1524 ESP CD CIAL Lanzarote                   LZT  3  2,8  34  37  
  56   47    Martin Martin Andrea                F 1288 ESP CD CIAL Lanzarote              U14  LZT 2½  2,7  32  35½ 
  57   54    Hernandez Soto Nichel Daniel             0 ESP ACD Unión Sur Tías                  LZT  2   2   34½ 37½ 
  58   59    Perez Hernandez Ubay                     0 ESP CD El Ocho                     U08  LZT  2   2   29  31  
  59   58    Perez Hernandez Diego I                  0 ESP CD El Ocho                     U12  LZT  2   2   27  29  
  60   36    Morales Camacho Miguel                1543 ESP Sociedad Democracia            S50  LZT  1   1   29½ 31½ 
  61   57    Palacios Martinez Daniel                 0 ESP CD CIAL Lanzarote              U12  LZT  0   0   26  27 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year