For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 566 : 10.01.2019

Online chess games 7583
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Le Port Marly FRA, Open Rapid Jan 2019

Grand Prix des Pyramides - Trophée HP-BTP - Rapid
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Rapide Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1 g SHCHEKACHEV Andrei 2552 F SenM IDF Tremblay en France 8 46 56 2682
2 g LE ROUX Jean-Pierre 2624 F SenM EST Bischwiller 43½ 52 2591
3 g FRESSINET Laurent 2670 F SenM EST Bischwiller 7 45½ 55½ 2584
4 g GULIYEV Namig 2576 F SenM CVL C'Chartres Echecs 7 45 54½ 2563
5 m IDER Borya 2505 F SenM CVL C'Chartres Echecs 7 44 51½ 2390
6   LOGRADA Alexis 2115 F SenM IDF M Echecs 7 43½ 51 2256
7   KIRSZENBERG Marc 2167 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 40½ 48 2199
8   SAHETCHIAN Armand 2083 F SepM IDF Tremblay en France 39 47 2106
9 m GEVORGYAN David Sh. 2328 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 38½ 47 2149
10 m SHIRAZI Kamran 2319 F VetM IDF Tremblay en France 6 47 57 2314
11 f VALUET Bertrand 2265 F SenM IDF La tour de Juvisy 6 45 50 2236
12   KARAGYOZIAN Edgar 2093 F SenM EST Reims Echec et Mat 6 42 51 2142
13 g CHABANON Jean-Luc 2436 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 6 42 50 2279
14   DOBROCMYSLOV Artem 1997 F JunM IDF Le Petit-Roque de Sèvres-Ville d'Avray 6 41½ 48½ 2131
15   QUENEHEN Marc 2021 F SenM IDF Club d'Echecs d'Orsay 6 41½ 48½ 2110
16   DELSAUX Jonathan 1830 F SenM HDF Echiquier Beauvaisien 6 40 46 2031
17   GOUANELLE Franck 2098 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 6 39½ 47 2089
18   AHMED HOLI ALI Moawia 2077 F SenM IDF J.E.E.N. 6 39½ 45½ 2098
19   MAREK Yves 2039 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 39½ 47½ 1950
20   DELIN Valere 1543 F MinM IDF Echecs 16 36½ 43 1781
21   DE MONTS Louis 1452 F CadM IDF CE Le Roi Soleil - Le Chesnay - Versail… 34 40½ 1637
22   KRIVCENKO Alexandr 1485 F CadM IDF Fontainebleau-Avon 34 40 1651
23   LEFEVRE Jacques 1732 F SepM IDF Club d'Echecs de Maisons Laffitte 32½ 38½ 1660
24   BERNARD Serge 2080 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 42½ 50 2032
25   BERTRAND Julien 1749 F SenM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 5 42 48½ 1780
26   GOURLAY Laurent 1828 F SenM IDF C.E. de Rambouillet 5 40 48 1756
27   CLAIR Michael 1752 F SenM IDF Noisiel Echecs 5 38½ 46 1746
28   NAILLOU Thomas 1648 F JunM IDF Nomad' Echecs 5 37½ 45 1642
29   RODE Antony 2007 F SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 5 37½ 42½ 1837
30   JACQ Rene 1904 F SenM IDF A.S.C.E.-S.E. Paris Est 5 37½ 42½ 1732
31   SEILLON Geoffrey 1430 F SenM IDF Club d'Echecs de l'Arpajonnais 5 37 44½ 1685
32   BAUMEL Laurent 1578 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 36 43½ 1632
33   DORVAL Olivier 1752 F SenM IDF Le Petit Pouchet Paris 5 35½ 41½ 1795
34   GULIYEV Tofig 1511 F PupM CVL C'Chartres Echecs 5 35 40½ 1639
35   IDER Bayar 1498 F PupM IDF J.E.E.N. 5 34½ 40 1720
36   BLANCHON Pascal 1527 F VetM IDF J.E.E.N. 5 33 38 1521
37   BIENVENU Damien 1613 F MinM NOR Ass Familliale d Evreux Section Echecs … 5 26½ 31 1411
38 g BELLAHCENE Bilel 2498 F SenM IDF Tremblay en France 43 53½ 2401
39   FONTAINE Olivier 1803 F SenM IDF M Echecs 40½ 47 1837
40   ROUAST Joseph 1486 F BenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 36½ 44 1648
41   GUEDIRA Aimen 1648 F SenM IDF A.S.C.E.-S.E. Paris Est 36 44 1630
42   BRUMANT Jean-Claude 1682 F SepM GUA Echecs Club de Baie-Mahault 34 40 1557
43   CHAKIR Amine 1573 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 33½ 40 1472
44   IDER Ariuna 1353 F PupF IDF J.E.E.N. 33 39 1543
45   LORDIER Sophia 1393 F BenF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 32½ 39 1516
46   VAPPEREAU Xavier 1620 F SenM NOR Ass Familliale d Evreux Section Echecs … 32½ 38 1467
47   QUENEHEN Nassim 1167 F PpoM IDF Club d'Echecs d'Orsay 29 35½ 1370
48   JAKOBSON Anatole 1740 N SenM IDF Club du Canal St-Martin Paris 4 37½ 43½ 1537
49   SAUGRAIN Jean-Maxime 1627 F SepM IDF Club d'Echecs du Vesinet 4 36 43½ 1502
50   DUREZ Gerard 1620 N SepM IDF La Dame Noire 4 34½ 40½ 1599
51   MAVOIAN Gregory 1450 E SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 4 34 41½ 1485
52   DINCOV Matei 1378 F MinM IDF C.E. de Rueil Malmaison 4 34 41 1583
53   RAMECHESING Aroun 1570 N SenM IDF C.E. Air France Siege Roissy 4 33 36 1470
54   JOUBERT Nicolas 1399 F SenM IDF Tours de Chabannes 4 32½ 38½ 1528
55   STRAND Hakan 1640 N SenM IDF Les Pyramides de Port-Marly 4 32½ 38½ 1428
56   LIU Paul 1293 F PupM IDF L'Echiquier du Lac Enghien 4 29½ 33 1402
57   DARQUES Olivier 1534 F SenM IDF Echiquier de Franconville 4 29 32 1323
58   GANDOLFO Georges 1523 F VetM IDF C.E. Air France Siege Roissy 4 28½ 34 1242
59   MAGED Gabriel 1045 F PpoM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 4 27½ 32½ 1317
60   MIMOUNE Samy 1191 F BenM IDF Les Echecs de Vincennes 4 26½ 29½ 1345
61   OWEN Michael 1660 F VetM CVL L'Echiquier Berrichon - St Marcel 35½ 40½ 1491
62   CLERE Philippe 1527 F VetM IDF Club d'Echecs du Vesinet 35 39½ 1406
63   PRESSAT Cyrille 1370 N SenM IDF Club d'Echecs de Maisons Laffitte 33 39 1304
64   TRAN Ky Philippe 1036 F SepM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 32 38½ 1301
65   WYLER Luc 1420 N SepM IDF Les Pyramides de Port-Marly 32 35 1269
66   TRAN Ky Lan 1122 F PupF IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 30½ 36 1234
67   ZANIN Clement 1202 F PupM NOR A.L.B.C.S. Grand Quevilly 3 33 39½ 1440
68   NAILLOU Jean-Marc 1428 F SepM IDF Nomad' Echecs 3 33 38½ 1391
69   MICMACHER Michel 1481 F VetM IDF Club d'Echecs de Maisons Laffitte 3 30 35½ 1342
70   MAGED Olivier 1399 E SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 3 30 34½ 1268
71   DU HALGOUET Saik 1310 N SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 3 28 30½ 1234
72   SELLA Laurent 1460 F SenM IDF Echiquier de Franconville 3 27½ 29½ 1193
73   SOLIS Timothee 1140 N PupM IDF Les Pyramides de Port-Marly 3 27½ 29 1227
74   ZANIN Sylvie 1073 F SepF NOR A.L.B.C.S. Grand Quevilly 3 25½ 28½ 1154
75   BERNARDELLI Patrick 1399 E SenM IDF Les Pyramides de Port-Marly 3 25 27½ 1196
76   FONTAINE Octave 1073 F PouM IDF M Echecs 30½ 36 1313
77   MIMOUNE Kenzi 1277 F PouM IDF Les Echecs de Vincennes 30 35½ 1180
78   MIMOUNE Mehdi 1071 F BenM IDF Les Echecs de Vincennes 30 34½ 1228
79   FONTAINE Maxence 1213 F PouM IDF M Echecs 2 29 33 1286
80   METTELET Alexandre-Pierre 1200 N PupM IDF Villepreux "Le Fou du Roi" 2 28½ 32 1222
81   METTELET Gilles 1399 E SenM IDF Villepreux "Le Fou du Roi" 2 28 30½ 975
82   ROBERT Chloe Ava 799 E PouF IDF Les Pyramides de Port-Marly 2 24½ 27½ 1015
83   GERBIER Dorian 1500 N SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 1 30 34½ 1501
84   METTELET Raphael 1030 N PouM IDF Villepreux "Le Fou du Roi" 1 22½ 23½ 582
85   SAYADA Matisse 850 N PupM IDF Les Pyramides de Port-Marly 1 22 24 832
86   SEPAHPOUR Shervine 1249 F PouM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 0 24½ 27 0
87   AIT DAHMANE Erwan 970 N PpoM IDF Echiquier de Vaucresson 0 23 25½ 662


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year