For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 534 : 20.02.2018

Online chess games 4116
Chess tournaments 48

View all included tournaments

Lisboa POR, Portugal Open Rapid 2018

Rank SNo.     Name                                Rtg FED Club                            Type Pts Res. BH. BH. 
   1   15 IM  Gomez Ledo Roberto Carlos          2462 CUB                                       7   ½   38½ 42½ 
   2    3 GM  Perez Ponsa Federico               2610 ARG                                       7   ½   38½ 41  
   3    6 GM  Indjic Aleksandar                  2544 SRB                                      6½   0   40½ 44  
   4   11 IM  Nagy Gabor                         2495 HUN                                      6½   0   39½ 43½ 
   5   18 IM  Kaczur Florian                     2431 HUN                                 U20  6½   0   39½ 39½ 
   6   13 IM  Froewis Georg                      2475 AUT                                      6½   0   38½ 43  
   7    7 GM  Spraggett Kevin Barry              2528 CAN Axportugal /Atlantidiagon       S50  6½   0   38  41½ 
   8    2 GM  Ghamarian Tigran                   2622 FRA Filiados Na Fpx                      6½   0   35  39  
   9   24 IM  Nayhebaver Martin                  2322 SVK                                 U20  6½   0   35  38½ 
  10   12 IM  Petrov Nikita                      2495 RUS                                       6   0   40  44  
  11   23 IM  Repka Christopher                  2358 SVK                                 U20   6   0   38½ 41½ 
  12   17 IM  Diermair Andreas                   2431 AUT                                       6   0   38  41  
  13   10 GM  Gabrielian Artur                   2496 RUS                                       6   0   37  41½ 
  14   22 IM  Bulmaga Irina                    F 2362 ROU                                       6   0   35½ 39½ 
  15   20 IM  To Nhat Minh                       2393 HUN                                       6   0   35½ 39  
  16   32 IM  Sousa Andre Ventura                2184 POR Ax Gaia                         U18   6   0   35  38½ 
  17   29     Apanasenok Alexander               2236 RUS                                       6   0   32½ 35½ 
  18    1 GM  Demchenko Anton                    2682 RUS                                      5½   0   40½ 45  
  19   14 IM  Ortega Amarelle Mariano            2463 CUB                                      5½   0   40½ 43½ 
  20    9 GM  Nevednichy Vladislav               2516 ROU                                      5½   0   39½ 43  
  21   16 IM  Savanovic Aleksandar               2455 BIH                                      5½   0   37½ 41½ 
  22   40 CM  Dias Ivo Rodrigues                 2092 POR Cx A2d                          U20  5½   0   36½ 38½ 
  23   35     Gonzalez Pruneda Arturo            2157 ESP                                      5½   0   35½ 39  
  24   19 GM  Campora Daniel                     2428 ARG Cx A2d                          S50  5½   0   35  38½ 
  25   42     Gavrish Leonid                     2080 UKR                                 S50  5½   0   34½ 37½ 
  26   27     Ferrante Marco                     2267 ITA                                      5½   0   34½ 34½ 
  27   25 IM  Weinzettl Ernst                    2302 AUT                                 S50  5½   0   32½ 36½ 
  28   31     Ferreira Hugo Miguel Da Costa      2186 POR Gd Ferroviarios Barreiro        U20  5½   0   32½ 35  
  29   57     Romano Joao Manuel Pereira         1961 POR Cx A2d                               5½   0   30  32½ 
  30   84     Fernandes Ricardo Paulos           1829 POR Gx Alekhine                     U14  5½   0   29½ 30½ 
  31    8 IM  Santos Latasa Jaime                2518 ESP Gx Porto                              5   0   40  43½ 
  32   41     Gratze Michael                     2092 AUT                                       5   0   34½ 37½ 
  33   37     Eggert Alberto                     2144 RUS Amadora Xadrez                        5   0   34½ 37½ 
  34   30 IM  Borsos Bogdan                      2201 UKR                                 S50   5   0   34  38  
  35   36 WIM Terbe Julianna                   F 2150 HUN                                       5   0   34  38  
  36   39 CM  Sousa Ludy Helsio Paulo            2111 NOR Gd Ferroviarios Barreiro              5   0   33½ 36½ 
  37   54     Dias Ricardo Pedro Cruz            1984 POR Aej S. João Da Madeira          U18   5   0   33½ 35½ 
  38   63     Almeida Manuel Da Silva            1916 POR Clube Edp - Lisboa              S50   5   0   33½ 35½ 
  39   38     Pires Emanuel Joao Robarts         2125 POR Amadora Xadrez                        5   0   33½ 33½ 
  40   46     Veiga Jose Francisco               2036 POR Ex Porto                        U16   5   0   33  36  
  41   52     Santos Jose Guilherme Barria       2010 POR Gx Alekhine                     U16   5   0   32½ 35½ 
  42   55     Pintor Simao Maciel Abranches      1980 POR Profigaia/ Escola Profiss             5   0   32  36  
  43   59 NM  Morais Vitor Mestre                1943 POR Clube Edp - Lisboa              S50   5   0   31½ 33½ 
  44   85     Sousa Hugo Carneiro                1824 POR Profigaia/ Escola Profiss       U18   5   0   31  32  
  45   67 NM  Paiva Henrique                     1903 POR Ex Porto                        U18   5   0   30  33  
  46   72     Fernandes Joao Pedro Murtinho      1884 POR Aa Coimbra                      U18   5   0   30  32  
  47   88 NM  Santos Julio                       1815 POR Clube Edp - Lisboa              S65   5   0   29  29  
  48   70     Diogo Pedro Filipe Candido         1887 POR Casa Do Xadrez                        5   0   28½ 28½ 
  49   61     Candeias Humberto Manuel           1932 POR Gd Ferroviarios Barreiro        S50   5   0   26½ 29½ 
  50    5 GM  Korneev Oleg                       2566 ESP                                      4½   0   36  38½ 
  51   21 IM  Klasan Vladimir                    2368 SRB                                      4½   0   35  39  
  52   26 FM  Ermeni Avni                        2274 KOS                                 S50  4½   0   35  39  
  53   43 NM  Fidalgo Andre Neves                2077 POR Santoantoniense Fc              U20  4½   0   35  37  
  54   44 WFM Baptista Ana Filipa              F 2074 POR Adrc Mata De Benfica                 4½   0   34½ 35½ 
  55   34     Wempe Jurgen                       2159 GER Assoc. Tabuleiro De Cores       S50  4½   0   34  37  
  56   49     Ferreira Victor M O Santos         2020 POR Casa Do Xadrez                  S65  4½   0   33½ 35½ 
  57   66 NM  Pereira Fernando                   1907 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50  4½   0   33½ 35½ 
  58   79     Fernandes Tiago Saraiva            1844 POR Clube Dos Galitos/Grupel        U20  4½   0   33  34  
  59   65     Nanques Helder Manuel Pereira      1911 POR Adrc Mata De Benfica                 4½   0   32½ 35½ 
  60   68     Fidalgo Daniel Neves               1901 POR Santoantoniense Fc              U16  4½   0   32  35  
  61   48     Blum Gernot                        2028 GER                                 S65  4½   0   32  35  
  62   69     Pelaez Murias Eduardo              1895 ESP                                      4½   0   32  35  
  63   80     Nascimento Carlos M Lopes          1837 POR Casa Do Xadrez                  S65  4½   0   31  33  
  64   64     Fernandes Miguel Antonio           1916 POR Aa Coimbra                           4½   0   31  32½ 
  65   78     Ribeiro Bruno Rafael Leite         1848 POR Cx A2d                          U20  4½   0   30½ 32½ 
  66   94     Pipiras Filipa Fortuna           F 1785 POR Gd Dias Ferreira                U14  4½   0   30  32½ 
  67   93     Antonio Luis Filipe Alves          1786 POR Casa Do Xadrez                       4½   0   29½ 31  
  68   91     Guia Artur Solovyov Eloy Da        1802 POR Axportugal /Atlantidiagonal     U12  4½   0   29  32  
  69   97     Goncalves Gabriel Sobral           1764 POR Santoantoniense Fc              U16  4½   0   29  31  
  70  120     Viegas Mickael Nuno Correia        1568 POR Ca De Campo De Ourique               4½   0   26  27  
  71  109     Silva Ana Ines Teixeira Da       F 1644 POR Cx A2d                          U18   4   0   37  39  
  72   99     Medeiros Jose Joaquim Gomes        1732 POR Axportugal /Atlantidiagon       S50   4   0   34½ 36  
  73  113     Basilio Rodrigo                    1605 POR Ccd Corvos Do Lis               U12   4   0   34  37  
  74   75 WCM Silva Mariana Sofia Teixeira     F 1865 POR Cx A2d                          U20   4   0   34  37  
  75   50     Dumont Andre                       2019 BEL Estrelas S. João Brito          S50   4   0   33½ 35½ 
  76   74 WFM Jorge Rita Maria Osorio          F 1877 POR Clube Dos Galitos/Grupel        U18   4   0   33  35  
  77   51     Margarido Jose                     2018 POR Profigaia/ Escola Profiss             4   0   32½ 35½ 
  78   73     Gomes Jose Luis Soares             1883 POR Sporting Clube Portugal               4   0   32½ 34½ 
      106     Skalli Taoufik                     1672 MAR                                 S50   4   0   32½ 34½ 
  80   86     Garcia Antonio                     1818 POR Gx Alekhine                     S50   4   0   31  34  
  81  114     Santos Jose Duarte                 1603 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50   4   0   31  33½ 
  82   90 NM  Lavrador Rodolfo                   1805 POR Clube Edp - Lisboa              S65   4   0   30½ 32½ 
  83  126     Martins Jose Carlos Caetano        1524 POR Axportugal /Atlantidiagonal     U14   4   0   30  32½ 
  84   81     Gorny Michael                      1836 GER                                       4   0   30  32½ 
  85  119     Goncalves Carlos M Marques         1573 POR Amadora Xadrez                  S50   4   0   30  32  
  86  117     Silva Daniel Frederico             1586 POR Ax Gaia                         U10   4   0   30  31  
  87   96     Fernandes Alvaro Manuel            1767 POR Gc  Odivelas                    S50   4   0   29½ 31½ 
      105     Goncalves Goncalo Cravo Jesus      1674 POR Sporting Clube Portugal         U20   4   0   29½ 31½ 
  89  125     Gomes Jorge Manuel Sousa           1530 POR Clube Peões Da Caparica               4   0   29½ 29½ 
  90   95     Ramos Nuno Joao Magalhaes          1777 POR G D Ramiro José                       4   0   28  31  
  91   77     Arroyo Figuero Fernando            1849 ESP                                 S50   4   0   28  30  
  92  136     Capamba Assis Inocencio            1437 ANG Grupo Xadrez São Marcos         S50   4   0   28  30  
  93  116     Pinto Tiago Jose Gomes             1594 POR Profigaia/ Escola Profiss             4   0   27½ 30½ 
      121     Apolonia Pedro Filipe              1547 POR Fc Barreirense                  U16   4   0   27½ 30½ 
  95  100     Simoes Miguel Patricio             1715 POR Ccd Corvos Do Lis               U14   4   0   27  30  
  96  140     Machado Tiago Candido Leitao       1389 POR Clube Peões Da Caparica         U16   4   0   25½ 26½ 
  97  137     Sousa David Oliva Teles            1428 POR Ex Porto                        U10   4   0   25  27  
  98  118     Fortunato Jose Manuel              1582 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50   4   0   24  24  
  99  110     Avelino Camila Biscaya           F 1639 POR Estrelas S. João Brito          U14   4   0   23½ 25½ 
 100   47     Cabello Aguilar Enrique            2029 ESP Gd Dias Ferreira                S50   4   0   23½ 25½ 
 101   58     Kersten Julian                     1951 AUT                                      3½   0   33  36½ 
 102   92     Cardoso Miguel Sanchez             1793 POR Estrelas S. João Brito               3½   0   31½ 34½ 
 103   53     Simoes John William Contreras      1989 VEN Gx Alekhine                          3½   0   31  33  
 104  104     Passeiro Diogo Miguel              1680 POR Adrc Mata De Benfica            U18  3½   0   30½ 33  
 105  133     Gomes Estevao Moreira              1443 POR Centro Norton De Matos          U14  3½   0   29  29  
 106   60     Cunha Helder Pereira               1940 POR Adrc Mata De Benfica                 3½   0   28½ 31  
 107  112     Castro Joao Pedro Bastos           1618 POR Profigaia/ Escola Profiss            3½   0   28  28  
 108  103     Lima Samuel Dos Santos Lopes       1683 POR Gd Ferroviarios Barreiro             3½   0   27  27  
 109  143     Peixoto Joao Paulo Agostinho       1354 POR Ccd Corvos Do Lis               U20  3½   0   26  29  
 110  128     Marques Afonso Mendes Pereira      1494 POR Cxae D. Filipa Lencastre        U12  3½   0   26  28  
 111  108     Carreira Marcelo Costa             1656 POR Ccd Corvos Do Lis               U18  3½   0   25½ 27  
 112  150     Almeida Pedro Bastos               1267 POR Ccd Corvos Do Lis               U10  3½   0   23½ 26  
 113  107     Spinola Sidney                     1666 CPV                                       3   0   32½ 34½ 
 114   82     Barros Luis                        1831 CPV                                       3   0   29½ 32½ 
 115   98     Alves Luis Miguel Guerreiro        1738 POR G D Ramiro José                 S50   3   0   29  31  
 116  101     Freitas Ruben Manuel Ferreira      1707 POR Ax Gaia                               3   0   29  31  
 117  132     Goncalves Lucas Jordao             1444 POR Cd Ginásio Louriçal             U12   3   0   27½ 28½ 
 118  124     Fortunato Antonio                  1535 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50   3   0   27  29  
 119  155     Lixa Alberto Joaquim Pisco         1225 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50   3   0   27  27  
 120  127     Encarnacao Filipe Alexandre        1501 POR Ex Porto                        U16   3   0   26½ 28½ 
 121  122     Oliveira Fernando Alves            1542 POR Ap Cavalgante/Arneirense        S50   3   0   26½ 26½ 
 122  131     Almeida Jose Antonio Ferreira      1460 POR Axportugal /Atlantidiagonal     S50   3   0   26  26  
 123  169     Morais Ailton                         0 CPV                                       3   0   26  26  
 124  161     Barros Arlindo                        0 CPV                                       3   0   25½ 27½ 
 125  152     Martins Domingos Antonio           1263 POR G D Ramiro José                 S50   3   0   25½ 26½ 
 126  129     Passeiro Lourenco Vilarigues       1491 POR Cx Escola 31 De Janeiro         U14   3   0   25½ 25½ 
 127  130     Cavadas Jose                       1472 POR Ap Cavalgante/Arneirense        S50   3   0   25½ 25½ 
 128  162     Carvalho Rui Miguel Dias Ribeiro      0 POR Ca De Campo De Ourique                3   0   25½ 25½ 
 129  154     Soares Manuel A A L Brandao        1244 POR Estrelas S. João Brito          U18   3   0   25  28  
 130  153     Silva Pedro Gabriel Ingles         1261 POR Gd Ferroviarios Barreiro              3   0   24½ 24½ 
 131  135     Soares Wilson Joel Oliveira        1440 POR Profigaia/ Escola Profiss             3   0   24  26  
 132  146     Junior Salvador Goncalves          1322 POR Gx Alekhine                     S65   3   0   24  25  
 133   89     Dumont Vincent                     1812 BEL Estrelas S. João Brito          S50   3   0   23½ 25½ 
 134  141     Sousa Gil Oliva Teles              1380 POR Ex Porto                        U10   3   0   23½ 24½ 
 135  166     Gomes Emanuel Cristino                0 CPV                                       3   0   23  23  
 136  115     Lopes Jose Manuel Cidreiro         1600 POR Gx Alekhine                     S65   3   0   21½ 21½ 
 137  145     Paiva Manuel Araujo Carvalho       1335 POR Cx Escola 31 De Janeiro         U14   3   0   21  22  
 138  168     Goncalves Marcos Felipe               0 CPV                                 U20   3   0   21  21  
 139   87     Bastos Luis Daniel De Moura        1817 POR Estrelas S. João Brito               2½   0   31  32½ 
 140   56     Andias Joao Pedro Menezes          1963 POR Clube Dos Galitos/Grupel             2½   0   27½ 30½ 
 141  167     Gomes Jamilson Borges                 0 CPV                                      2½   0   27  30  
 142  142     Gama Joao Goncalo Cerejeira        1359 POR Aa Coimbra                      U16  2½   0   27  28½ 
 143  147     Palhas Miguel Branco               1312 POR Adcultural De Perre                   2   0   26  26  
 144  144     Abreu Goncalo Jorge Martins        1347 POR Ccd Corvos Do Lis                     2   0   25½ 27½ 
 145  139     Dias Marcos Ricardo Afonso         1402 POR Loulé ++                              2   0   25½ 26½ 
 146  158     Dias Afonso Paredes                1143 POR Cxae D. Filipa Lencastre        U14   2   0   25½ 26½ 
 147  148     Mariano Jose Maria Guerreiro       1300 POR Loulé ++                              2   0   25  26  
 148  164     Domingues Fernando Manuel Rib         0 POR Sporting Clube Portugal         S50   2   0   23½ 25½ 
 149  171     Will Hugo Socrates Miguel 	           0 ANG Fc Barreirense                        2   0   23  24  
 150  151     Cordeiro Joao Pedro Pereira        1264 POR Ccd Corvos Do Lis               U12   2   0   22  23  
 151  160     Passeiro Pedro Miguel Almeida      1114 POR Cx Escola 31 De Janeiro               2   0   21½ 22½ 
 152  138     Monteiro Nuno Miguel               1410 POR Gd Do Banco De Portugal               2   0   21  22  
 153  134     Rebelo Fabio Emanuel Xavier        1440 POR Cx Sintra                             2   0   20  21  
 154  163     Clemente Antonio Jose Mendes          0 POR Filiado FPX                     S50   2   0   20  20  
 155  159     Da Costa Fabio Filipe Lopes        1124 POR Cxae D. Filipa Lencastre        U16   2   0   20  20  
 156  149     Navarro Martinez Victor            1297 ESP Centro Norton De Matos          U10  1½   0   25  27  
 157  170     Quinta Diogo Manuel Rodrigues         0 POR Loulé ++                        U16   1   0   25  27  
 158  165     Dos Reis Janice                  F    0 CPV                                 U20   1   0   24½ 24½ 
 159  172     Coutinho Gaspar                       0 POR                                       1   0   23  25  
 160  156     Goncalves Guilherme Cravo          1202 POR Sporting Clube Portugal         U14   1   0   22½ 22½ 
 161  102     Machado Carlos Antonio             1691 POR Gdr Amigos Urgeses/A Vaca Negra       0   0   30½ 33½ 
 162    4 GM  Sevian Samuel                      2571 USA                                 U18   0   0   30  34  
 163  111     Silva Miguel Amorim B Simoes       1624 POR Gx Alekhine                           0   0   29½ 30½ 
 164  123     Rocha Joao Latino Tavares Dos      1540 POR Estrelas S. João Brito          U16   0   0   29  29  
 165   33     Galvez Extremera Francisco         2159 ESP                                 S50   0   0   28  32  
 166   62     Goncalves Luis Augusto Soares      1926 POR Gdr Amigos Urgeses/A Vaca Negra       0   0   28  30  
 167   28 IM  Silva David Miguel Da              2241 ANG Gd Dias Ferreira                U20   0   0   27½ 30½ 
       83     Costa Joao Carlos Sequeira Da      1831 POR Gdr Amigos Urgeses/A Vaca Negra       0   0   27½ 30½ 
 169   76     Monteiro Jose Manuel Macedo        1856 POR Gdr Amigos Urgeses/A Vaca Negra S50   0   0   27  30  
 170   71     Horta Antonio Jose Simoes          1887 POR Amadora Xadrez                  S50   0   0   27  28  
 171   45 NM  Pinho Paulo Miguel L Gomes         2058 POR Gdr Amigos Urgeses/A Vaca Negra       0   0   27  27  
 172  157     Guedes Rui Pedro Dos Santos        1187 POR Axportugal /Atlantidiagonal           0   0   21½ 23½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year