For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 544 : 01.06.2018

Online chess games 7043
Chess tournaments 66

View all included tournaments

Llucmajor ESP, 7th Open

Rank SNo.     Name                               Rtg FED Type Pts BH. BH. Res. 
   1    6 GM  Santos Latasa Jaime               2552 ESP       7  53½ 42½  0   
   2    1 GM  Fedorchuk Sergey A.               2637 UKR       7  53½ 41½  0   
   3    9 GM  Alonso Rosell Alvar               2513 ESP       7  51  40   0   
   4    2 GM  Zhigalko Sergei                   2606 BLR      6½  54  42½  0   
   5    4 GM  Sumets Andrey                     2577 UKR      6½  53  41½  0   
   6   21 IM  Zumsande Martin                   2450 GER      6½  52  41   0   
   7   22 IM  Swayams Mishra                    2447 IND      6½  51  40½  0   
   8   10 GM  Hamitevici Vladimir               2508 MDA      6½  50½ 39   0   
   9    8 IM  Santos Ruiz Miguel                2524 ESP U20  6½  50  39   0   
  10    5 GM  Postny Evgeny                     2576 ISR      6½  49½ 38½  0   
  11   27 IM  Prithu Gupta                      2424 IND U14  6½  49½ 38½  0   
  12    3 GM  Fier Alexandr                     2580 BRA      6½  49  38½  0   
  13   15 GM  Rotstein Arkadij                  2491 GER S50  6½  46  36   0   
  14   11 GM  Arizmendi Martinez Julen Luis     2506 ESP       6  51½ 40   0   
  15   13 GM  Aroshidze Levan                   2497 ESP       6  49½ 37½  0   
  16    7 GM  Movsziszian Karen                 2533 ARM S50   6  49  37½  0   
  17   17 IM  Abdumalik Zhansaya              F 2484 KAZ U18   6  48  37½  0   
  18   19 IM  Javakhishvili Lela              F 2471 GEO       6  48  37   0   
  19   31 IM  Melia Salome                    F 2395 GEO       6  48  37   0   
  20   26 IM  Akash Pc Iyer                     2432 IND       6  47½ 37½  0   
  21   32 IM  Bracker Frank                     2388 GER       6  47½ 37   0   
  22   29 IM  Alonso Bouza Julio Javier         2408 CUB       6  46  35½  0   
  23   45 FM  Shailesh Dravid                   2288 IND U20   6  43½ 33½  0   
  24   43 CM  Flermoen Peter                    2295 NOR       6  43½ 33½  0   
  25   39 FM  Lillo Castany Victor              2349 ESP       6  40  32   0   
  26   28 FM  Can Isik                          2411 TUR U14   6  40  31   0   
  27   23 GM  Zagorskis Darius                  2445 LTU       6  39½ 30½  0   
  28   20 GM  Levin Felix                       2470 GER S50  5½  51½ 40½  0   
  29   37 IM  Roeder Matthias                   2370 GER S50  5½  49½ 39   0   
  30   35 FM  Sadhwani Raunak                   2378 IND U14  5½  48  38   0   
  31   16 IM  Stany G.A.                        2489 IND      5½  47½ 36½  0   
  32   48 FM  Kumar Nikhil                      2279 USA U14  5½  47  37   0   
  33   44 FM  Garcia Del Rey Senen              2293 ESP      5½  43½ 34½  0   
  34   55     Iagar Razvan-Gabriel              2213 ROU      5½  41½ 32   0   
  35   14 GM  Ubilava Elizbar                   2497 ESP S65  5½  41  31½  0   
  36   53     Paquico Rodriguez Ivan            2231 ESP      5½  40½ 31   0   
  37   12 GM  Batsiashvili Nino               F 2504 GEO       5  51  40½  0   
  38   34 GM  Naumkin Igor                      2383 RUS S50   5  48½ 38   0   
  39   47 FM  Di Benedetto Edoardo              2280 ITA U16   5  48  38   0   
  40   41 FM  Garcia Martin Marta             F 2319 ESP U18   5  47½ 37½  0   
  41   40 FM  Medarde Santiago Luis Marcos      2335 ESP       5  47½ 37   0   
  42   30 IM  Vega Gutierrez Sabrina          F 2401 ESP       5  47  37   0   
  43   36 IM  Panelo Marcelo                    2370 ARG       5  47  36   0   
  44   18 GM  Khotenashvili Bela              F 2473 GEO       5  46½ 36½  0   
  45   76     Vicient Calvo Ramon               2062 ESP       5  45½ 36   0   
  46   73     Grove Michael                     2079 SCO       5  45  35½  0   
  47   25 GM  Larino Nieto David                2433 ESP       5  45  35   0   
  48   61 WGM Dolzhikova Olga                 F 2177 NOR       5  44½ 36   0   
  49   49 FM  Di Benedetto Desiree            F 2272 ITA U18   5  44½ 34½  0   
  50   42 FM  Mikalsen Erlend                   2307 NOR       5  43½ 34   0   
  51   46 FM  Galiana Salom Juan Ramon          2284 ESP S50   5  43  33½  0   
  52   33 FM  Galchenko Matvey                  2385 RUS U18   5  43  33   0   
  53   77     Kumar Naman                       2052 USA U12   5  42½ 33½  0   
  54   58 FM  Martinez Lopez Ivan               2197 ESP       5  41  32   0   
  55   66     Abella Vazquez Cesar              2113 ESP       5  41  31½  0   
  56   62 WGM Maisuradze Nino                 F 2172 FRA       5  40½ 33   0   
  57   68 AGM Mercant Simo Jaime                2100 ESP       5  40½ 31½  0   
  58   79     Ruiz Vinals Matias                2027 ESP       5  40  31   0   
  59   95     Perez Ruiz Santiago               1911 ESP       5  40  31   0   
  60   57 WIM Vega Gutierrez Belinda          F 2199 ESP       5  39½ 30½  0   
  61   81     Mikalsen Harald                   2006 NOR       5  37½ 28½  0   
  62  124     Trias Ramos Diego Jose            1590 ESP       5  34½ 27   0   
  63   50 FM  Thiel Thomas                      2259 GER S50  4½  43  33½  0   
  64   63 FM  Ballesteros Gonzalez David        2139 ESP S50  4½  42½ 35   0   
  65   85     Saizew Valeri                     1967 GER S50  4½  42½ 34   0   
  66  107     Terradas Calafell Jaume           1815 ESP      4½  42  32½  0   
  67   91     Amengual Perello Jordi            1926 ESP U16  4½  39  30½  0   
  68   67     Sayrol Clols Josep Maria          2102 ESP S50  4½  39  29½  0   
  69   70     Biedekoepper Robert               2083 GER S50  4½  38½ 30½  0   
  70   78     Planas Gene Juan                  2039 ESP S65  4½  38  29   0   
  71  109     Ermachenko Manuel                 1805 ESP U12  4½  36  28½  0   
  72   72     Lazarte Anello David Emiliano     2080 ARG       4  47  36   0   
  73   51 WIM Semenova Elena                  F 2254 RUS       4  44  35   0   
  74   59     Hill Alistair                     2197 ENG       4  43½ 35   0   
  75   64     Maloberti David                   2136 FRA       4  43  35   0   
  76   54     Namini Armin                      2223 SWE       4  42½ 34½  0   
  77   75     Vinal Gutierrez Pedro             2064 ESP S65   4  42  32½  0   
  78   52 FM  Galiana Fernandez Adrian          2231 ESP U18   4  41½ 33   0   
  79   71     Gorny Michael                     2080 GER       4  41½ 32   0   
  80   87     Rodes Apilluelo Jose Maria        1959 ESP       4  41  33   0   
  81   69 WGM Partac Elena                    F 2091 MDA       4  41  31   0   
  82   99     Aan Sikka                         1901 IND U16   4  40½ 32½  0   
  83   74     Castillo Fernandez Carles         2064 ESP S50   4  40½ 31   0   
  84   83     Deruelle Sala Albert              1983 ESP       4  40  32   0   
  85   60     Fernandez Soriano Ruben           2189 ESP       4  39  29½  0   
  86   94     Vicens Company Maria Antonia    F 1913 ESP       4  38½ 30   0   
  87   65 WFM Revo Tatiana                    F 2127 BLR       4  37½ 31   0   
  88   96     Mikalsen Odd Erling               1909 NOR S50   4  37½ 29   0   
  89  101     Cemborain Oricain Alfonso         1880 ESP S50   4  37  28½  0   
  90   90     Munar Mut Antonio                 1934 ESP S65   4  36  28   0   
  91   88     Hynna Kevin                       1954 FIN       4  36  27   0   
  92   98     Brasoy Aksel                      1902 NOR S50   4  35½ 27½  0   
  93  104     Roca Barcelo Nicolau              1840 ESP       4  35  28   0   
  94  106     Moreno Mateos Jose Luis           1832 ESP S50   4  33½ 26   0   
  95  113     Ballester Cladera Antonio         1747 ESP S50   4  30½ 24   0   
  96   56 FM  Lacrosse Marc                     2204 BEL S50  3½  40  30   0   
  97   84     Aguado Doncel Pablo Luis          1975 ESP U12  3½  39  30½  0   
  98   80     Meyer Peter                       2019 GER S50  3½  39  30   0   
  99   97     Parramon Guillaumet Jaime         1908 ESP S50  3½  38½ 31½  0   
 100   89     Selva Salvador Antonio            1942 ESP      3½  38½ 30½  0   
 101  103     Gonzalez Pabollet Jesus Maria S   1857 ESP S65  3½  37  30   0   
 102  102     Gimenez Garcia Emilio             1868 ESP S65  3½  37  28½  0   
 103  112     Baldo Company Jordi               1749 ESP      3½  36½ 28   0   
 104  116     Fentes Caceres Daniel             1701 ESP      3½  36½ 28   0   
 105  111     Montoliu Daroca Imma            F 1791 ESP      3½  32½ 27   0   
 106  114     Ramon Sanchez Campins Pedro       1743 ESP S50  3½  32  25   0   
 107  120     Perez Bolanos Joel                1630 ESP U12  3½  31½ 24½  0   
 108  125     Llabres Coll Juan                 1586 ESP S50  3½  31½ 24½  0   
 109   82     Navarro Cazorla Juan              1992 ESP       3  43  33   0   
 110  108     Schweighofer Josef                1810 AUT S50   3  38½ 31   0   
 111   92     Navarrete Terrasa Antonio         1920 ESP       3  38½ 30   0   
 112   86     Penas Fuster Jaime                1965 ESP S50   3  37½ 29½  0   
 113   93     Schindele Andreas                 1917 GER       3  37  29½  0   
 114  130     Ferrer Mygina Juan                1554 ESP S50   3  36  28½  0   
 115  128     Jaume Pons Antonio                1576 ESP S50   3  36  28   0   
 116  105     Cerdo Fernandez Miguel            1837 ESP S50   3  34½ 28   0   
 117  129     Ramis Sebastia Jordi Salvador     1558 ESP S50   3  34  26½  0   
 118  131     Jonckers Marie-Jeanne           F 1547 BEL S65   3  30½ 24   0   
 119  115     Sanchez Esteban Emilio            1734 ESP S65   3  30½ 23   0   
 120  110     Garcia Verd Francisco             1791 ESP       3  29  22½  0   
 121  117     Carranza Pons Ricardo Nelson      1673 ESP S65   3  28  21   0   
 122  119     Rossello Sanchez Bartolome        1632 ESP       3  27½ 22   0   
 123  121     Been Klaas                        1616 NED S65   3  27  21   0   
 124  136     Santandreu Tost Josep             1339 ESP U20  2½  37½ 28   0   
 125  126     Perez Bolanos David               1580 ESP U12  2½  32  26   0   
 126  127     Burset Camps Guillem              1579 ESP S65  2½  31½ 26   0   
 127  123     Matas Artigues Josep              1593 ESP S50  2½  30½ 25½  0   
 128  133     Castaneda Gonzalez Fernando       1465 ESP S50  2½  30½ 24   0   
 129  118     Martinsen Harald                  1636 NOR S50  2½  30½ 23   0   
 130  134     Pons Escanellas Antonio M         1376 ESP       2  31½ 24½  0   
 131  137     Domenech Sanchez Antonio          1314 ESP       2  28  22½  0   
 132  122     Luostarinen Asmo                  1597 NOR S50   2  28  22   0   
 133  135     Leost Joel                        1342 FRA S50   2  25½ 20½  0   
 134  132     Pifarre Gene Joan Baptista        1514 ESP S65  1½  31½ 24   0   
 135  138     De Wit Albert                        0 NED S50   1  27½ 21½  0   
 136  100     Aguilo Pons Francesc              1881 ESP S50   ½  28½ 22   0   
 137   24 IM  Chakravarthi Reddy M              2443 IND       0  27  21   0   
       38 FM  Srinath Rao S.V.                  2363 IND       0  27  21   0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year