For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 534 : 20.02.2018

Online chess games 4116
Chess tournaments 48

View all included tournaments

Neustadt an der Weinstrasse GER, 9 Open

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Club                           Type Pts RtgØ BH. 
   1   13 GM  Kantans Toms              2487 LAT SG Speyer-Schwegenheim 2012         7½  2412 49  
   2    2 GM  Fridman Daniel            2635 GER SV Mülheim-Nord 1931                 7  2470 52½ 
   3    4 GM  Bai Jinshi                2575 CHN SK Schwäbisch Hall                   7  2456 50  
   4    5 GM  Kunin Vitaly              2574 GER Freibauer Mörlenbach-Birkenau        7  2453 52  
   5    6 GM  Ivanisevic Ivan           2573 SRB TSV Schönaich                        7  2433 48½ 
   6    1 GM  Berkes Ferenc             2669 HUN                                      7  2412 48½ 
   7   23 IM  Viani Antonio Dcunha      2402 IND India AAI                            7  2391 47  
   8   14 IM  Noe Christopher           2487 GER SC Eppingen                          7  2384 48  
   9    8 GM  Malakhatko Vadim          2541 BEL                                      7  2342 45½ 
  10   16 IM  Carow Johannes            2429 GER Sfr. Heidesheim                      7  2297 46½ 
  11    3 GM  Sadzikowski Daniel        2584 POL SC Heusenstamm                      6½  2379 48  
  12   20 FM  Martin Julian             2415 GER OSG Baden-Baden                U18  6½  2276 41  
  13   36 FM  Rietze Clemens            2314 GER SC Rotation Pankow                  6½  2243 40½ 
  14    9 IM  Dann Matthias             2528 GER TSV Schott Mainz                    6½  2229 42  
  15    7 GM  Meskovs Nikita            2546 LAT SG Speyer-Schwegenheim 2012         6½  2221 40  
  16   27     Wöllermann Jan            2375 GER SG Aufbau Elbe Magdeburg            6½  2136 40  
  17   26     Xiang Zeyu                2380 CHN                                      6  2387 48½ 
  18   17 IM  Bao Qilin                 2426 CHN                                      6  2376 48½ 
  19   28 FM  Parvanyan Ashot           2370 ARM SK Norderstedt von 1975        U18   6  2376 45½ 
  20   56     Morgunov Daniel           2231 AUT Tschaturanga (Wien)            U18   6  2355 45  
  21   10 GM  Nestorovic Nikola         2504 SRB BCA Augsburg                         6  2318 45½ 
  22   24     Pfreundt Jakob            2386 GER Königsspr. SC.1984                   6  2318 44  
  23   18 IM  Petrisor Adrian-Marian    2419 ROU Timisoara                            6  2306 45½ 
  24   43 FM  Zuferi Enis               2300 GER Heilbronner SV                       6  2281 44  
  25   21 IM  Souleidis Georgios        2412 GRE Hamburger SK von 1830                6  2269 45½ 
  26   52     Commercon Simon           2257 GER SG Speyer-Schwegenheim 2012          6  2265 45  
  27   40     Gschnitzer Adrian         2310 GER SV 1947 Walldorf                     6  2253 42½ 
  28   25 IM  Stark Lars                2380 GER Düsseldorfer SK 14/25                6  2247 43½ 
  29   48     Neukirchner Pascal        2268 GER SK Gründau                           6  2238 36½ 
  30   15 IM  Barski Radoslaw           2429 POL SC Heusenstamm                       6  2236 42½ 
  31   37 FM  Beeke Bob                 2311 NED ASV                                  6  2232 41½ 
  32   34 FM  Lenaerts Lennert          2326 BEL DJK Aufwärts St. Josef Aachen        6  2203 41  
  33   22 FM  Harff Marcel              2410 GER Düsseldorfer SK 14/25                6  2202 41  
  34   66     Morgunov Marc             2203 AUT Tschaturanga (Wien)            U14   6  2190 38  
  35  109     Kutzner Stephen           2106 GER Godesberger SK 1929                  6  2185 38  
  36   32 FM  Buckels Valentin          2335 GER SV Mülheim-Nord 1931           U18   6  2180 40½ 
  37   58     Goldbeck Lars             2219 GER SC Bavaria Regensb.1881        U18   6  2145 39  
  38   44 FM  Dardha Daniel             2293 BEL SV Würselen 1926               U14   6  2122 38  
  39   33 IM  Baskin Robert             2329 GER SV Griesheim 1976                   5½  2353 46  
  40   74 FM  Vöge Tobias               2178 GER HSK Lister Turm                     5½  2326 45½ 
  41   11 GM  Pap Misa                  2502 SRB                                     5½  2269 45  
  42   12 GM  Karpatchev Aleksandr      2494 RUS SF Bad Mergentheim                  5½  2242 43½ 
  43   76     Li Xueyi                F 2176 CHN                                     5½  2234 39  
  44   53 FM  Spitzl Vinzent            2248 GER SV Griesheim 1976              U18  5½  2229 42½ 
  45   62     Pogorelow Jewgeni         2213 GER Heilbronner SV                      5½  2227 39  
  46   67     Brandt Sebastian          2199 GER Godesberger SK 1929                 5½  2223 39  
  47   41 FM  Muckle Julius             2303 GER SK 1912 Ludwigshafen           U18  5½  2209 41  
  48   50     Syrov Arkadi              2264 GER SK Frankenthal                      5½  2202 36  
  49   55     Weller Manuel             2238 GER SC Niedermohr-Hütschenhausen        5½  2189 39  
  50   35 IM  Donchenko Anatoly         2320 GER SK 1858 Gießen                 S60  5½  2154 40½ 
  51   31 FM  Hacker Jonas              2338 GER SC Eppingen                         5½  2153 38  
  52   79 FM  Huesmann Thomas           2175 BEL Rochade Eupen                       5½  2150 42  
  53   45     Leeb Simon                2283 GER SK München Südost                   5½  2138 37½ 
  54   59     Cofmann Veaceslav         2218 GER SC Untergrombach 46                 5½  2115 35½ 
  55  104     Daniel Damian             2122 POL LKS Goniec Zarow                    5½  2098 36½ 
  56   75     Mütsch Annmarie         F 2177 GER SC Eppingen                    U18  5½  2065 35  
  57   68 FM  Schneider Jana          F 2198 GER Spvgg 1946 Stetten             U18   5  2328 46  
  58   61     Karaokcu Erkin            2215 TUR Valova Belediyespor                  5  2302 47  
  59   64     Goldschmidt Christian     2209 GER Sfr. Brackel 1930                    5  2291 43½ 
  60   90     Hahn Florian              2152 GER SJ Herborn 1998                      5  2287 43½ 
  61   99     Suvorov Luca              2130 GER SG Porz                        U18   5  2280 44  
  62   82     Feldmann Johannes         2165 GER SK 1912 Ludwigshafen                 5  2259 40  
  63   47     Maerevoet Sim             2272 BEL SK Moretus Hoboken             U18   5  2254 45  
  64   46 FM  Dardha Arben              2272 BEL SV Würselen 1926                     5  2242 39  
  65   77     Ludwig Peter              2176 GER Klub Kölner Sfr.                     5  2216 40½ 
  66  106     Ammon Tobias              2115 GER SV Altensittenbach                   5  2214 39½ 
  67   65     Böhm Martin               2207 GER SC 1975 Bann                   S60   5  2212 44½ 
  68   57 FM  Henrich Thomas            2227 GER SK Marburg 1931/72                   5  2208 41½ 
  69   97     Färber David              2134 GER SV 1947 Walldorf               U18   5  2207 39½ 
  70   51 WGM Ionescu Irina           F 2259 ROU CSM Burcuresti                       5  2200 41  
  71  102     Trifan Andrei Ioan        2123 GER SF Sasbach                     U14   5  2193 40  
  72   89     Dzikowski Michal          2158 POL Vily Krol Wisznia Mala               5  2189 42  
  73  118     Lieder Christian          2094 GER SK Weinheim 1911                     5  2189 40  
  74  192     Richter Nils              1941 GER TSV/RSK Esslingen              U18   5  2180 38½ 
  75   92     Bethke Richard            2148 GER SF Neuberg                     U14   5  2178 39½ 
  76  212     Seref Erdogan             1867 GER Sfr. Brackel 1930              U18   5  2177 39  
  77  127     Wang Xinyue             F 2078 CHN                                      5  2177 38  
  78  138     Tafertshofer Matthias     2045 GER SK Weilheim                          5  2173 37  
  79  114     Watzlawek Markus          2102 GER SV Eichlinghofen 1935                5  2163 37½ 
  80  113     Grill Bernd               2103 GER SV Ebersbach                         5  2160 39  
  81  116     Oberhofer Cédric          2098 GER SC Bavaria Regensb.1881        U18   5  2149 38½ 
  82   39     Grötzbach Julian          2310 GER Hamburger SK von 1830                5  2141 40  
  83   87     Schlenker Jörg            2162 GER SC Donaueschingen                    5  2133 38  
  84  160     Greeuw Sietske          F 1999 NED Gambit Bonnevoie                     5  2132 37  
  85   30 FM  Barath Madhan             2352 IND SC Zugzwang 95                 U18   5  2129 37½ 
  86   98     Paris Michael             2132 GER Kölner SK Dr. Lasker                 5  2105 34½ 
  87   70     Melzner Lukas             2188 GER SC Ingersheim                        5  2101 37  
  88   49     Degenhard Simon           2266 GER Heilbronner SV                 U18   5  2100 36  
  89  184     Oner Oguz                 1959 TUR Eskisehir Tasci Spor Kulübü          5  2097 35½ 
  90   91     Wecker Martin             2151 GER Godesberger SK 1929                  5  2074 35½ 
  91   63     Browning Alex             2210 GER Märkischer Springer Halver     U18   5  2054 33  
  92   83     Fischer Daniel            2164 SUI SC Dreiländereck               U18  4½  2318 46  
  93   19 IM  Cernov Vadim              2417 ROU SK 1962 Ladenburg                   4½  2305 46½ 
  94   80     Kölle Tobias              2174 GER TSV Schönaich                  U14  4½  2295 44½ 
  95  121     Li Zhaoyang (Chn)         2091 CHN                                     4½  2221 37½ 
  96   71     Fichter Fabian            2184 GER SV 1947 Walldorf                    4½  2215 42  
  97   42 FM  Fieberg Samuel            2302 GER SG Porz                        U18  4½  2215 40½ 
  98  112     Neurohr Jürgen            2104 GER Sfr. Mainz 1928                     4½  2182 40½ 
  99   86     Klings Peter              2162 GER FB Mörlenbach-Birkenau              4½  2181 38  
 100  222     Kemper Yannick            1842 GER SK 1912 Ludwigshafen                4½  2175 40½ 
 101  115     Schmidt Gerhard  Dr.      2099 GER SV Kreuztal                    S60  4½  2172 39  
 102   29 WGM Kulon Klaudia           F 2364 POL SV Weißblau Allianz Leipzig         4½  2171 41½ 
 103  101     Kienitz Andre             2123 GER SF Erkelenz 1959                    4½  2168 40  
 104  119     Dobrikov Marco            2093 GER SV Hockenheim                  U14  4½  2161 37  
 105  128     Verhoef Pieter            2072 NED SK Turm Kleve 1974             U18  4½  2156 39  
 106  149 IM  Werner Dimo               2022 GER TSV Schott Mainz               S60  4½  2153 34½ 
 107   96     Pajeken Jakob Leon        2137 GER Hamburger SK von 1830          U18  4½  2150 39  
 108   88     Csiki Endre               2161 HUN Kisujszállás                   U14  4½  2149 36  
 109  143     Liu Hongyan             F 2032 CHN                                     4½  2146 37  
 110   38 FM  Höglauer Patrick          2310 GER SC Grunbach                    U18  4½  2139 39½ 
 111  154     Garbuz Vitaliy            2010 GER Sfr. Brackel 1930              U18  4½  2122 37  
 112  123     Hänßel Christian          2090 GER Saarbrücker Gambit 89               4½  2098 34½ 
 113  139     Filipiak Thomas           2039 GER SK Fortuna Leipzig                  4½  2091 33  
 114  146     Paulus Jeffrey            2027 GER SG Porz                             4½  2079 34  
 115  221     Koll Linus                1844 GER Karlsruher SF 1853             U14  4½  2069 33  
 116   95     Irkilmez Yakub            2142 GER SK Blauer Springer Paderborn   U18  4½  2068 35½ 
 117  135     Chennaoui Yasin           2054 SUI St. Gallen                     U18  4½  2034 33  
 118  190     Müller Michael            1944 GER SC Pirmasens 1912                    4  2236 41½ 
 119  111     Herrich Christoph         2104 GER SV Ottendorf-Okrilla                 4  2232 42½ 
 120  122     Sanati Charlotte        F 2091 GER SG Trier                       U18   4  2210 37½ 
 121   78     Schmider Niklas           2176 GER SK Lahr                        U18   4  2207 40  
 122  153 WFM Li Yunshan              F 2010 CHN                                U18   4  2188 36  
 123  137     Rölle Philipp             2054 GER SC Ramstein-Miesenbach               4  2183 39  
 124  155     Stock Andreas             2010 GER SC Pirmasens 1912                    4  2178 40  
 125  124     Feil Stephan  Dr.         2089 GER SK 1962 Ladenburg                    4  2155 38½ 
 126  202     Kagan Dennis              1902 GER SG Porz                        U18   4  2150 37½ 
 127  144     Sakkal Ahmad              2028 SYR SV 1947 Walldorf                     4  2149 37  
 128  211     Diener Carolin Valeria  F 1868 GER SK Bad Homburg 1927            U18   4  2148 39  
 129   84     Heß Markus  Dr.           2164 GER SV 1947 Walldorf                     4  2145 36  
 130  152     Förster Erik              2016 GER SC Landskrone                        4  2137 36  
 131  157     Höller Armin              2003 GER SK Weilheim                          4  2131 37½ 
 132  108     Meulner Klaus             2108 GER SC Schwarz-Weiß Nürnberg Süd   S60   4  2126 34½ 
 133  210     Browning Rebecca        F 1869 GER SG Porz                        U18   4  2125 36  
 134  136     Held Carsten  Dr.         2054 GER SC Ladja Roßdorf                     4  2106 36½ 
 135  158     Döserich Jürgen           2002 GER Schwarze Pumpe Freiburg              4  2103 36½ 
 136  166     Harringer Manfred Dr.     1990 GER Bergische SF 1923              S60   4  2102 35½ 
 137   69     Karsay Pascal             2196 GER SK Gau-Algesheim               U18   4  2100 35½ 
 138  134     Schmitt Michael           2056 GER SchVgg Blankenese von 1923           4  2098 35½ 
 139  161     Mock Markus               1998 GER FC Ergolding 1932                    4  2095 35½ 
 140  141     Hoekstra Peter            2035 NED ENPS                                 4  2093 34½ 
 141   93     Shahin Walid              2147 GER SK Weilheim                          4  2092 36  
 142   54     Kirnos Evgeni             2245 UKR SC Porta Westfalica                  4  2081 36  
 143   73     Tong Kevin                2181 GER SC Erlangen 48/88              U18   4  2077 38  
 144   94     Schwab Matthias           2144 GER SC Böblingen 1975                    4  2063 34  
 145  172     Zweschper Erich           1978 GER SV 1920 Kelsterbach                  4  2062 35  
 146  169     Berberich Christoph       1982 SUI SGEM Dreisamtal                      4  2059 34  
 147  126     Englert Jon               2079 GER TV-Großostheim 1900            U14   4  2054 34  
 148  103     Bergner Philipp           2122 GER Mönchfelder SV 1967                  4  2050 38½ 
 149  198     Graf Anton  Dr.           1914 GER OSG Baden-Baden                S60   4  2049 30  
 150  130     Musiolik David            2064 GER SC Ramstein-Miesenbach         U14   4  2048 34  
 151  129     Arbinger Roland  Dr.      2065 GER SK 1858 Gießen                 S60   4  2027 30  
 152  131 CM  Schellmann Frank          2062 GER SG Einheit Halle                     4  2017 30½ 
 153  110     Schallner Marc            2106 GER SF 59 Kornwestheim             U18   4  2016 32  
 154  140     Hoffmann Jens             2036 GER SF HN-Biberach 1978            U18   4  2010 31½ 
 155  105     Yankelevich Michael       2119 GER SG PST-Trier / Bernkastel-Kues U18   4  1984 36  
 156   60 FM  Lorscheid Gerhard         2217 GER Stuttgarter SF 1879                 3½  2297 42  
 157  159     Schramm Matthias          2002 GER SC Bad Soden                        3½  2169 36  
 158  170     Huseynov Ahad             1982 GER SK Frankenthal                 U18  3½  2155 39  
 159  180     Cakiroglu Metin           1967 TUR Karaman masterler SC                3½  2146 35  
 160  100     Yi Danny                  2126 GER SF 59 Kornwestheim             U14  3½  2130 35½ 
 161  145     Chernykh Arkady           2027 GER Karlsruher SF 1853             U18  3½  2120 35  
 162  148     Mitran Anthony Cristian   2023 BEL Moretus Hoboken                U14  3½  2120 34  
 163  132     Wachsmann Dietmar         2062 GER SC Groß-Umstadt                U18  3½  2106 35  
 164  218     Afonso Nils               1853 GER SF 59 Kornwestheim             U14  3½  2098 33  
 165  176     Van Der Meiden Dirk       1973 NED De Waagtoren Alkmaar                3½  2091 33  
 166  173     Blübaum Johanna         F 1975 GER SV Königsspringer Lemgo             3½  2081 35  
 167  208 CM  Foerster-Yialamas Lucas   1875 USA SK Frankenthal                 U14  3½  2074 31½ 
 168  204     Klein Gernot  Dr.         1893 GER Post-Telekom SV 1925 Aachen    S60  3½  2066 33½ 
 169  207     Bethke Robert             1886 GER SF Neuberg                     U18  3½  2049 33  
 170  125     Röttig Hans-Peter         2080 GER SC Viernheim 1934                   3½  2047 31½ 
 171  197     Paeslack Luis             1916 GER TV-Großostheim 1900            U18  3½  2034 32½ 
 172  142     Faas Dominik              2033 GER SV Steinitz Püttlingen              3½  2029 31  
 173  217     Laux Dominik              1854 GER VSG 1880 Offenbach             U14  3½  2028 33½ 
 174  219     Koll Lukas                1853 GER Karlsruher SF 1853             U18  3½  2014 30  
 175  185     Maass Walter              1957 GER SVG Saarbrücken 1970                3½  2013 28½ 
 176  167     Walther Tim               1990 GER SC 1997 Lambsheim                   3½  2009 34  
 177  187     Schott Reimund            1956 FRA SK 1879 HD-Handschuhsheim      S60  3½  1956 27  
 178  133     Boos Patrick              2058 GER SV Worms 1878                        3  2236 41  
 179  200     Do Nam                    1913 GER SK 1947 Sandhausen             U14   3  2177 40  
 180  175     Jakob Georg               1973 GER SG Königskinder Hohentübingen  U14   3  2150 38  
 181  178     Muckle Richard            1970 GER SK 1912 Ludwigshafen           U18   3  2138 35  
 182  107     Voss Gunther              2112 GER SV Wattenscheid 1930                 3  2136 34  
 183  150     Niese Dirk                2019 GER SV Ottendorf-Okrilla                 3  2135 37  
 184  147     Ivanov Alexander  Dr.     2024 GER Godesberger SK 1929                  3  2123 38  
 185  189     Wacker Felix              1948 GER SC 1997 Lambsheim                    3  2121 36  
 186  120     Godde Matthias            2091 BEL Moretus Hoboken                U18   3  2094 34½ 
 187  179     Kornitzky Tino            1968 GER                                U18   3  2094 33  
 188  201     Achatz Kirstin          F 1905 GER SC 1997 Lambsheim                    3  2082 34  
 189  220     Bühler Severin            1844 GER Heilbronner SV                 U18   3  2079 32½ 
 190  195     Verhoef Ruud              1918 NED                                      3  2060 30  
 191  188     Ludy Klaus                1952 GER SC Pirmasens 1912                    3  2050 33  
 192  151     Reitz Philipp             2019 GER VfR-SC Koblenz                       3  2042 32  
 193  164     Grobe Detlef              1994 GER SK 1962 Ladenburg                    3  2037 33½ 
 194  215     Muths Lukas               1862 GER SC Herxheim                    U14   3  2028 32  
 195  193     Hain Gunter               1928 GER SK Frankenthal                       3  2021 29  
 196  213     Achatz Michael            1864 GER SC 1997 Lambsheim                    3  2018 31  
 197  199     Altmann Jens              1913 GER SK Fortuna Leipzig                   3  2008 25  
 198  162     Reh Stefan                1998 GER SC 1934 Gelnhausen                   3  1993 28½ 
 199  177     Drose Daniela Dr.       F 1971 GER Post-Telekom SV 1925 Aachen          3  1978 28  
 200  117     Rosenberger Frank         2095 GER SK 1980 Gernsheim                   2½  2196 36½ 
 201  191     Redzisz Michal            1942 POL KS Laura Chylice               U14  2½  2094 37  
 202  156     Kuhn Gerhard              2005 GER SK Marburg 1931/72                  2½  2066 32½ 
 203  165     Stemmler Fabian           1993 GER Sfr. Brackel 1930                   2½  2055 33  
 204  181     Held Maurice              1967 GER SC Ladja Roßdorf               U18  2½  2025 27  
 205  194     Sokolski Aleksander       1927 POL Adolf Anderssen Foundation          2½  2024 28½ 
 206   72     Helbig Daniel             2183 GER SV Worms 1878                       2½  2009 35  
 207  168     Meulner Fabian            1989 GER SC Schwarz-Weiß Nürnberg Süd        2½  2008 31  
 208  209     Roth Jakob                1871 GER Spvgg 1946 Stetten             U18  2½  2007 30  
      216     Haack Kevin               1859 GER SC Bad Soden                   U14  2½  2007 30  
 210  182     Sauter Claus              1967 GER SK 1947 Sandhausen                   2  2126 35½ 
 211   81     Chandler Patrick          2170 GER SC 1961 König Nied                   2  2107 32½ 
 212  171     Bajorski Leszek  Dr.      1978 GER SV 1920 Hofheim                      2  2100 34½ 
 213   85     Pfatteicher Lukas         2164 GER Karlsruher SF 1853                   2  2076 35½ 
 214  205     Härtner Helmut  Dr.       1888 GER SK Frankenthal                 S60   2  2047 32½ 
 215  186     Voss Georg                1957 GER SV Schmallenberg 1948          S60   2  2010 28  
 216  206     Leser Katrin            F 1888 GER SC Tettnang                    U18   2  2008 26½ 
 217  183     Joppien Arne              1965 GER TSV Germania Cadenberge              2  2006 29  
 218  223     Recktenwald Cedric        1798 GER SC Caissa Schwarzenbach        U18  1½  2120 34  
 219  174     Patzer Jörg               1974 GER SV Horst-Emscher 31                 1½  2061 30  
 220  196     Costea Valerius           1916 GER SK Frankenthal                 S60  1½  2006 26½ 
 221  214     Kirchner Markus           1863 GER SF Schöneck                    U14   1  2065 29  
 222  163 AIM Hupprich Thorsten  Dr.    1996 GER SK Lauterecken 1963                  ½  2098 27½ 
 223  203     Kneis Harald              1899 GER SSC Altlußheim                       ½  2044 25½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year