For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 534 : 20.02.2018

Online chess games 4116
Chess tournaments 48

View all included tournaments

Newcastle ENG, Northumbria Open 2018

Rank SNo.     Name                    Rtg FED Club                           Type Gr Pts. 
   1    1 GM  Donchenko Alexander    2583 GER                                U20      7   
   2    3 GM  Vakhidov Jakhongir     2532 UZB                                         6½  
   3    4 GM  Gormally Daniel W      2483 ENG 4ncl Blackthorne Russia             A   6   
       13 IM  Percivaldi Martin      2395 DEN                                U20      6   
       14 IM  Haria Ravi             2376 ENG                                U20      6   
       16 GM  Raetsky Alexander      2362 RUS                                         6   
   7    2 GM  Plat Vojtech           2560 CZE                                         5½  
        6 IM  Greet Andrew N         2458 SCO Wood Green, Hilsmark Kingfishe      C   5½  
        8 IM  Nasuta Grzegorz        2454 POL Poland                              E   5½  
       11 IM  Eggleston David J      2409 ENG 4ncl Cheddleton                     B   5½  
       20     Macklin Paul           2307 ENG Chorlton-Cum-Hardy                  A   5½  
       23 FM  Berry Neil             2267 SCO 4ncl Alba                           C   5½  
       27 WFM Kanakova Natalie     F 2245 CZE                                U20      5½  
  14    7 GM  Hebden Mark L          2454 ENG 4ncl Guildford                      A   5   
        9 IM  Merry Alan B           2438 ENG 4ncl Barbican                       A   5   
       10 IM  Hunt Adam C            2416 ENG                                         5   
       12 GM  Lalic Bogdan           2401 CRO Wood Green                          A   5   
       15 FM  Gourlay Iain           2371 SCO 4ncl White Rose                     B   5   
       17 IM  Welling Gerard         2320 NED Netherlands                         D   5   
       19 FM  Longson Alexander      2307 ENG Marple                              C   5   
       22 IM  Pritchett Craig W      2275 SCO 4ncl Barbican                           5   
       25 FM  Abdulla Murad          2260 SCO Scotland                       U20      5   
  23    5 IM  Tan Justin             2479 AUS                                         4½  
       18 FM  Derakhshani Borna      2317 FID                                U20      4½  
       21 IM  Muir Andrew J          2286 SCO                                         4½  
       24 FM  Storey Charles H       2262 ENG Jesmond                             B   4½  
       26 FM  Britton Richard L      2255 ENG Hackney                             A   4½  
       30     Townsend M Paul        2214 ENG 4ncl White Rose                     C   4½  
       33     Tavoularis Nicholas    2168 GRE Middlesbrough                       B   4½  
       35 FM  Kalaiyalahan Akshaya F 2136 ENG 4ncl Guildford                 U20  A   4½  
  31   28     Bukojemski Adam        2222 POL Battersea                           B   4   
       29 FM  House Glenn L          2214 ENG Morecambe                           A   4   
       31     Asenov Pavel           2187 ENG Witney                         U20  B   4   
       32     Player Edmund C        2172 ENG Bury St Edmunds                     A   4   
       34     Gayson Peter M         2151 ENG 4ncl White Rose                     A   4   
       36 WFM Longson Sarah N      F 2124 ENG Marple                              B   4   
       38     White Stuart A         2107 SCO 4ncl                                D   4   
       40     Dalton Joseph          2045 ENG Jesmond                        U20  A   4   
       47     Izod Chris             1882 ENG Jesmond                             C   4   
  40   37     Moreby James E         2112 ENG Jesmond                        U20  A   3½  
       39     Dunn Alan              2046 NZL                                         3½  
       45     Kane Robert            1900 ENG                                         3½  
       46     Zhang Zheming          1900 ENG                                U20      3½  
  44   41     Han Yichen             1998 NED                                U20      3   
       43     Turner Max N           1933 ENG Berwick        *               U20  A   3   
       48     Nandi Robin J          1815 ENG Durham City                         A   3   
       50     Garrett Peter A        1685 ENG Waterloo                            D   3   
  48   44     Spanton Tim R          1901 ENG Sussex Cca                          A   2½  
  49   49     Younger Mark           1720 ENG                                         2   
  50   51     Valks Henny               0 NED                                         1   
  51   52     Walshaw David          1686 ENG                                         ½   
  52   42     SKELSEY Stuart         1943 ENG                                         0   


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year