For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 517 : 01.09.2017

Online chess games 10448
Chess tournaments 76

View all included tournaments

Olomouc CZE, Summer Open 2017

Rank SNo.     Name                          Rtg FED Club                            Birth age Type Gr Pts BH. 
   1    1 FM  Nasanjargal Urtnasan         2419 MGL                            1994/00/00  23      F   9  42  
   2    5     Houska Jiri                  2202 CZE Sokol Spalene Porici       1979/08/13  38      F   7  37½ 
   3   12     Kula Dominik                 2153 CZE Mss Interchess             1998/10/02  18      F  6½  41  
   4    7     Hoerr Matthias               2196 GER Sk Koenig Plauen           1985/05/18  32      F  6½  39½ 
   5   14     Lushnikov Evgeny             2121 RUS Petrosyan Moskva           1998/01/04  19      F  6½  39½ 
   6    4     Mitchell Martin              2228 SCO                            1966/07/14  51      F  6½  36  
   7   16     Kusenkova Natallia         F 2088 BLR Minsk                      1995/03/30  22      F  6½  32  
   8   45     Gombocz Ferenc Jr.           1894 HUN                            2005/01/01  12 U16  F   6  41  
   9   46     Zdrazil Jan                  1892 CZE Ask Da Olomouc             1996/10/07  20      F   6  38  
  10    9 FM  Baasansuren Erdene           2169 MGL                            2003/00/00  14 U16  F   6  37½ 
  11   28     Zaehringer Daniel            2015 GER Sk Koenig Plauen           1998/06/30  19      F   6  37½ 
  12    2 FM  Stigar Petter                2236 NOR Sk 96                      1961/01/01  56      F   6  37  
  13   17 FM  Valenta Vit                  2086 CZE Velke Losiny               1978/03/09  39      F   6  36  
  14   18     Vitak Jiri                   2086 CZE Tj Desko Liberec           2001/06/18  16 U16  F   6  35½ 
  15   34 WFM Patil Mitali Madhukar      F 1959 IND                            1991/06/06  26      F   6  34½ 
  16   26     Jayaram R.                   2021 IND                            1980/08/23  37      F   6  33½ 
  17    8     Steiner Bruno                2185 AUT Favoriten Wien             1964/01/17  53      F  5½  38  
  18   11 WIM Leite Oralova Catarina     F 2164 POR Sk Sigmia Olomouc          1983/01/01  34      F  5½  38  
  19   25     Dolansky Lukas               2024 CZE Sk Sokol Klatovy           2002/03/06  15 U16  F  5½  37½ 
  20   13     Schmid Thomas                2127 AUT Stockerau                  1959/12/20  57      F  5½  37½ 
  21   44     Kalinowska Zuzanna         F 1896 POL Muks Stoczek 45 Bialystok  2002/10/15  14 U16  F  5½  37  
  22   15     Fogel Pierre                 2106 BEL Landen                     1968/07/12  49      F  5½  33  
  23   37     Fischer Erik                 1937 GER Sk Koenig Plauen           1997/06/21  20      F  5½  33  
  24    6     Dvorak Martin                2197 CZE Slavia Kromeriz            1991/08/07  26      F  5½  32½ 
  25   24     Brown Thomas                 2025 WLS Cardiff                    1976/01/13  41      F  5½  31½ 
  26   41     Izquierdo Arruferia Joseba   1912 ESP                            1989/11/26  27      F  5½  30½ 
  27   23     Kusina Jan                   2029 POL                            1957/06/15  60 S60  F  5½  30½ 
  28   30     Lakunza Plazaola Asier       2006 ESP Alfil                      1989/10/07  27      F  5½  30½ 
  29   32     Musil Vitezslav              1963 CZE A64 Grygov                 1952/04/15  65 S60  F   5  40  
  30   31 WFM Yanjinlkham Bayarsaikhan   F 1988 MGL                            1996/00/00  21      F   5  37½ 
  31   36     Narendran Gouthaman          1952 IND                            2004/12/15  12 U16  F   5  37  
  32   33     Brantjes Yme                 1961 NED Baarnse Sv                 1993/08/06  24      F   5  35½ 
  33   19     Zdrazil Tomas                2078 CZE Ask Da Olomouc             1985/07/20  32      F   5  34½ 
  34   40     Molnar Jiri                  1918 CZE Ask Da Olomouc             1966/12/19  50      F   5  34½ 
       49     Wiegers Kasper               1878 NED Baarnse Sv                 1994/02/22  23      F   5  34½ 
  36   47     Szotkowski David             1883 CZE                            2003/01/01  14 U16  F   5  33½ 
  37   22     Trevelyan John               2047 WLS Cardiff                    1948/03/13  69 S60  F   5  33  
  38   27     Benes Miroslav               2015 CZE Slavia Kromeriz            1978/00/00  39      F   5  32½ 
  39   50     Diez Viera Oscar             1861 ESP Alfil                      1992/07/13  25      F   5  32  
  40   73     Aryan B Joshi                1696 IND                            2001/01/01  16 U16  F   5  30  
  41   66     Sasaki Yu                    1723 JPN                            1992/04/11  25      F   5  29  
  42   67     Shintre Neel                 1720 IND                            2004/01/01  13 U16  F   5  28½ 
  43   29     Zakoucka Adela             F 2009 CZE Sk Ad Jicin                1987/07/15  30      F  4½  37½ 
  44   74 FM  Modi Yashil                  1687 RSA                            2005/01/08  12 U16  F  4½  35½ 
  45   61     Zhuk Kirill                  1778 RUS Botvinik                   2004/12/24  12 U16  F  4½  34  
  46   53     Simacek Vaclav               1836 CZE Sk Sokol Klatovy           1969/01/27  48      F  4½  34  
  47   72     Navaratnam Rohan Shan Tze    1701 MAS                            2004/05/07  13 U16  F  4½  32½ 
  48   55     Hapke Ralf                   1828 GER Sv Bisingen-Steinhofen     1969/10/16  47      F  4½  32½ 
  49   82     Vishwa Vasnawala           F 1567 IND                            2006/00/00  11 U16  F  4½  31  
  50   35     Bacak Petr Ml.               1953 CZE Slavia Kromeriz            1982/11/27  34      F  4½  30½ 
  51   10 FM  Zvolanek Libor               2167 CZE A64 Grygov                 1958/01/01  59      F  4½  30½ 
  52   68     Sterba Michal                1718 CZE Agentura 64 Grygov         1967/00/00  50      F  4½  29  
  53    3 IM  Chudinovskikh Alexander M    2229 RUS                            1957/00/00  60 S60  F  4½  26½ 
  54   60     Cibikova Sofia Anna        F 1792 SVK Sk Garde Detva             2001/12/01  15 U16  F   4  35  
  55   64     Thrish Karthik               1746 IND                            2007/01/20  10 U16  F   4  34½ 
  56   54     Burda Josef                  1832 CZE Sk Stare Mesto             1950/00/00  67 S60  F   4  33  
  57   51     Ochman Tomas                 1853 CZE                            1973/00/00  44      F   4  32½ 
  58   58     Srimathi R                 F 1803 IND                            2002/10/21  14 U16  F   4  32½ 
  59   21     Ochmann Reimund              2049 GER Sk Langen                  1964/08/29  52      F   4  31  
  60   43     Sadzikowski Marian           1898 POL Uks Sp 8 Chrzanow          1964/08/14  53      F   4  31  
  61   38     Palka Miroslav               1936 SVK Sk Senica                  1961/07/14  56      F   4  30½ 
  62   57     Pop Tomas                    1805 CZE Tj Desko Liberec           1999/12/30  17      F   4  27½ 
  63   75     Hrabal Matej                 1686 CZE A64 Grygov                 2003/06/21  14 U16  F   4  27  
  64   56     Kolmas Oldrich               1813 CZE Ask Da Olomouc             1952/06/06  65 S60  F   4  26½ 
  65   77     Slepicka Ladislav            1656 CZE Ask Olomouc                1928/01/16  89 S60  F   4  26½ 
  66   81     Pyzio Amelia               F 1574 POL Uks Sp 8 Chrzanow          2002/07/20  15 U16  F   4  25½ 
  67   83     Jerabkova Julia            F 1553 CZE Ddm+tj Mohelnice           1999/07/02  18      F   4  24½ 
  68   20     Spice Alan                   2070 WLS Cardiff                    1967/07/07  50      F  3½  32½ 
  69   63     Blazek Pavel                 1749 CZE Sk 64 Brno                 1974/05/19  43      F  3½  32  
  70   48     Vinay Kurtkoti               1881 IND                            1968/05/13  49      F  3½  31½ 
  71   59     Bordes Guasch Juan Roman     1793 ESP                            1980/01/01  37      F  3½  30½ 
  72   78     Koci Vladimir                1643 CZE Karlovarsky Sachklub Tietz 1960/05/17  57      F  3½  30  
  73   52     Stepan Petr                  1849 CZE Ask Da Olomouc             1980/11/13  36      F  3½  28½ 
  74   71     Pawlak Wojciech Zbigniew     1708 DEN Koge Skakklub              1967/12/10  49      F  3½  28½ 
  75   70     Rahulan Thivyaa            F 1709 ENG                            2004/01/01  13 U16  F  3½  27  
  76   87     Gregurkova Nikola            1427 CZE A64 Grygov                 2004/10/30  12 U16  F  3½  26  
  77   80     Urbanova Daniela           F 1611 CZE Sk Prostejov               2002/04/28  15 U16  F  3½  25½ 
  78   39     Atze Burkhard                1929 GER Sv Markneukirchen          1969/05/18  48      F  3½  24  
  79   93     Mohapl Tomas                 1236 CZE A 64 Grygov                2007/05/23  10 U16  F  3½  22½ 
  80   65     Macek Oldrich                1729 CZE Tj Sokol Sumperk           1962/12/20  54      F   3  32  
  81   62     Mendia Rezola Jokin          1760 ESP                            1992/08/18  25      F   3  31  
  82   86 WCM Modi Sonia                 F 1485 RSA                            2003/11/30  13 U16  F   3  30½ 
  83   76     Arya Nirag Shah              1664 IND                            2003/01/11  14 U16  F   3  29½ 
  84   42     Vymetal Milan                1899 CZE Sk Holesov                 1963/00/00  54      F   3  29  
  85   97     Trofimova Galina           F 1000 RUS                            1960/10/14  56      *   3  26  
  86   88     Ringen Julian Lothe          1408 NOR                            2008/03/10   9 U16  F   3  25½ 
  87   79     Birkestrand Odd H            1640 NOR Masfjorden                 1962/12/15  54      F   3  25  
  88   96     Beekhuis Freek               1000 NED                            1994/11/07  22      *   3  24  
  89   89     Choksi Khushi              F 1376 SGP                            2005/01/01  12 U16  F   3  21½ 
  90   69     Collins Alan                 1716 ENG                            1945/00/00  72 S60  F  2½  27½ 
  91   92     Arsh Shah                    1241 IND                            2007/09/01   9 U16  F  2½  21½ 
  92   85     Khun Radoslav                1533 CZE Sk Sternberk               1994/10/09  22      F   2  24½ 
  93   98     Yagupov Fedor                1000 RUS                            1999/02/17  18      *   2  23½ 
  94   91 WCM Vyas Arya Ajay             F 1277 IND                            2006/01/01  11 U16  F   2  22½ 
  95   94     Navaratnam Ishaan Quan Tze   1168 MAS                            2008/08/06   9 U16  F   2  21  
  96   95     Kubareva Anastasia M.      F 1149 RUS                            2005/01/01  12 U16  F   2  20  
  97   84     Minarik Lubomir              1547 CZE Sk Sigmia Olomouc          1952/11/03  64 S60  F   2  20  
  98   90     Ruzickova Ema              F 1373 CZE Agentura 64 Grygov         2005/12/01  11 U16  F   1  26½


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year