For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 519 : 20.09.2017

Online chess games 6519
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Paris FRA, Oscaro Blitz 2017

BLITZ OSCARO
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Rapide Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g GULIYEV Namig 2690 R SenM CVL Chartres Metropole Echecs 8 46½ 2866
2 g MOUSSARD Jules 2660 R SenM IDF Evry Grand Roque 8 45 2794
3 g LAGARDE Maxime 2780 R SenM PAC ETUDIANT 46 2756
4 g ZUBOV Alexander 2630 R SenM 45 2684
5 g LIBISZEWSKI Fabien 2550 R SenM PAC Grasse Echecs 43 2680
6 g FRIDMAN Daniel 2600 R SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 7 46½ 2614
7 g FRESSINET Laurent 2680 R SenM IDF Clichy-Echecs-92 7 44½ 2626
8 m BARBOT Pierre 2530 R SenM IDF ETUDIANT 7 44½ 2563
9 g KOSTENIUK Alexandra 2588 R SenF IDF Clichy-Echecs-92 7 44½ 2545
10 g TREGUBOV Pavel V. 2690 R SenM IDF Clichy-Echecs-92 7 43 2595
11 m SOCHACKI Christophe 2440 R SenM IDF ETUDIANT 7 43 2490
12 g MAZE Sebastien 2550 R SenM ALS Bischwiller 7 41½ 2550
13 m RAKOTOMAHARO Fy Antenaina 2610 R CadM IDF Clichy-Echecs-92 7 40½ 2554
14 g LE ROUX Jean-Pierre 2590 R SenM ALS Bischwiller 7 40 2534
15   BARSEGHYAN Harutyun 2550 R JunM PAC ETUDIANT 7 37½ 2442
16 g DOURERASSOU Jonathan 2520 R SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 45 2547
17 f SAMOUN Florent 2280 R SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 44 2480
18   KARAGYOZIAN Edgar 2330 R SenM CHA Reims Echec et Mat 42½ 2481
19 m ONKOUD Abdelaziz 2350 R SenM IDF Tremblay en France 41 2408
20 g SHCHEKACHEV Andrei 2410 R SenM IDF Tremblay en France 41 2375
21 m SKRIPCHENKO Almira 2190 R SenF IDF Asnières - Le Grand Echiquier 40½ 2411
22 f ABRAVANEL Chely 2490 R SepM HDF AJE (Amicale des Joueurs d'Echecs de Co… 39½ 2459
23 f TRAVADON Loic 2370 R MinM IDF C.E. de Bois-Colombes 39½ 2385
24 f PHILIPPE Guillaume 2490 R CadM CHA L'Echiquier Chalonnais 39½ 2358
25 f MOHAMMAD Fahim 2120 R CadM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 38 2424
26 g VAISSER Anatoly 2480 R VetM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 48 2516
27 m DELORME Axel 2420 R SenM IDF ETUDIANT 6 46½ 2522
28 m FANTINEL Thibault 2400 R SenM NAQ Echiquier Agenais 6 44½ 2399
29 f KIRK Ezra 2390 R SenM IDF ETUDIANT 6 43½ 2417
30 f TERNAULT Mathieu 2420 R SenM ARA ETUDIANT 6 43½ 2378
31 f JESSEL Stephen 2370 R SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 6 43 2456
32 g FEDORCHUK Sergey A. 2550 R SenM IDF Evry Grand Roque 6 43 2432
33   BONTE Andrei-Mihai 2050 R SenM IDF Le Cavalier de Neuilly 6 41½ 2407
34 f MIRIMANIAN Hayk 2470 R SenM IDF Fontainebleau-Avon 6 41½ 2406
35 f TAHAY Alexis 2220 R JunM ARA ETUDIANT 6 41 2273
36   VLACHOS Anatole 2110 R MinM IDF Tremblay en France 6 40½ 2426
37 m HOUSIEAUX David 2210 R SenM A.J.E. Noyon 6 40½ 2411
38 gf GUICHARD Pauline 2360 R SenF IDF ETUDIANT 6 40½ 2299
39 f SOCHACKI Wojtek 2340 R SenM IDF ETUDIANT 6 40½ 2265
40   ARIZA Thomas 2100 R MinM IDF ETUDIANT 6 39½ 2360
41 f EDEN James 2400 R SenM IDF ETUDIANT 6 39½ 2311
42 f LAURENT Julien G. 2170 R SenM IDF Echiquier de Franconville 6 38½ 2300
43 m VUILLEUMIER Alexandre 2350 R SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 6 38 2236
44   LUTARD Theo 2000 R CadM IDF Clichy-Echecs-92 6 36½ 2269
45   VUDDAMALAY Milan 2030 R JunM IDF ETUDIANT 6 36 2356
46   NAJART David 2120 R SenM PAC ETUDIANT 6 36 2205
47 f DAURELLE Herve 2090 R SenM IDF Clichy-Echecs-92 6 35½ 2229
48   SOUBIROU Oriane 2140 R SenF PDL ETUDIANT 6 34 2248
49   BUDAK Rewi 2100 R SenM ETUDIANT 6 33½ 2118
50 f VALUET Bertrand 2300 R SenM IDF La tour de Juvisy 43 2306
51 m COTONNEC Melkior 2330 R SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 42½ 2322
52 m SHIRAZI Kamran 2500 R VetM IDF Tremblay en France 41½ 2322
53   HOURCADE Jean 2170 R SepM OCC Echiquier Carcassonnais 41 2430
54   MARIE Maxime 2470 R SenM NOR ETUDIANT 40½ 2266
55   PODVIN Francois-Xavier 2430 R SenM PAC ETUDIANT 40 2213
56   DECOSSE Jean-Fabien 2410 R SenM NOR Club d'Echecs Lexovien 39½ 2294
57 mf STEIL-ANTONI Fiona 2130 R SenF LOR Vandoeuvre-Echecs 38½ 2304
58   MORAIS Mario 2160 R SenM IDF Tremblay en France 37½ 2260
59   DENOUS Cyprien 2050 R SenM IDF Tour Blanche Echecs 37½ 2216
60   ALBARIC Etienne 2120 R CadM IDF Lutèce Echecs 36½ 2214
61   COIFFAIT Pierre-Basile 2170 R MinM PAC Cannes Echecs 36 2132
62   LAZO Andrei 2150 R SenM IDF Club du Canal St-Martin Paris 35½ 2222
63   BASSINI Emile 2080 R BenM IDF C.E. de Bois-Colombes 34½ 2303
64   LOGRADA Alexis 2090 R SenM IDF Villepreux "Le Fou du Roi" 33 2227
65   TOURE Vasanth 2190 R SenM IDF ETUDIANT 33 2134
66   NEDEV Tanio 2290 R SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 42½ 2204
67   BARBARAS Mathieu 2280 R SenM ALS ETUDIANT 5 42 2292
68 g CHABANON Jean-Luc 2450 R SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 5 41½ 2283
69   GATINEAU Yovann 2120 R MinM ALS ETUDIANT 5 41 2298
70 f MOINGT Jean-Claude 2230 R SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 41 2283
71   PHAM Arthur 2080 R MinM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 5 40 2229
72   THOMAS Ludovic 2290 R SenM IDF Lutèce Echecs 5 39 2158
73   MAURIZZI Marc Andria 2089 R PouM CRS Corsica Chess Club 5 39 2134
74 f RABEYRIN Jean-Jacques 2460 R SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 5 37½ 2149
75 f RAMIREZ GARCIA Jorge Alberto 2200 R SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 37 2199
76   HAIE Arnaud 2180 R SenM IDF Cavalier de l'Espérance Cercle J.J. Paur 5 37 2152
77 gf DORNBUSCH Tatiana 2200 R SenF PAC C.E.M.C. Monaco 5 37 2139
78   GUYARD Bertrand 2230 R SepM IDF Cavalier Bleu Drancy 5 37 2132
79   TALBI Boumedienne 2230 R SenM IDF Tremblay en France 5 37 2115
80 f LAMORELLE Yves 2290 R SepM IDF Lutèce Echecs 5 37 2052
81   KIEFFER Anatole 2060 R CadM IDF Evry Grand Roque 5 36½ 2210
82   COCHARD Sebastien 2300 R SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 5 36½ 2127
83   DERIEUX Christian 2210 R SenM IDF Paris Echecs Passion 5 36 2149
84 f VAN HOOLANDT Patrick 2260 R SepM PAC C.E.M.C. Monaco 5 36 2075
85   HANCHOUR Baroudi 2180 R SenM IDF Tremblay en France 5 36 2074
86 f RODRIGUEZ Adrien 2190 R JunM IDF Lutèce Echecs 5 35½ 2125
87 mf BENMESBAH Natacha 2390 R SenF LOR ETUDIANT 5 35½ 2091
88   KIRSZENBERG Marc 2040 R SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 35½ 2051
89   BONNAUD Remy 2170 R SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 5 35 2207
90   CHANEL Virgile 2060 R SenM ETUDIANT 5 35 2141
91   METRAL Jean-Paul 2360 R SepM IDF Saint Germain Laval "Le Roi Mat" 5 34½ 2057
92 m CALISTRI Tristan 2260 R SenM IDF La tour de Juvisy 5 34 2068
93   PUPIER Terry 2180 R SenM ARA Ste Foy Echecs 5 34 2028
94   SAHETCHIAN Armand 2100 R SenM IDF Tremblay en France 5 34 2019
95   ROUX Olivier 2250 R SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 33½ 2071
96   WUNDERMANN Xavier 2310 R SenM IDF C.E. de Bois-Colombes 5 33 2041
97   KONOPKA Jeremie 2070 R SenM IDF Culture Echecs 5 33 2038
98   VAYSSE Gerard 2050 R SepM IDF Issy-Les-Moulineaux 5 32½ 1939
99   HUMEAU Mickael 1930 R SenM PDL L'Echiquier Angevin 5 32½ 1905
100   AFRAOUI Anaelle 2000 R JunF IDF ETUDIANT 5 32 2080
101   REY Christophe 2160 R SenM IDF La tour de Juvisy 5 32 1999
102   BENOIT Michel 2110 R VetM IDF L'Echiquier Chellois 5 31 2053
103   RAKEM Zine-Eddine 2190 R SepM IDF L'Echiquier Chellois 5 28½ 1945
104   LOUVRIER SAINT-MARY Jean-Roger 2020 R SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 28 1827
105   RIVET Cyrille 1970 R SenM IDF Club d'Echecs d'Ecouen 5 27½ 1858
106 f LE GOFF Ronan 2330 R SenM PDL ETUDIANT 41½ 2269
107   SPITZ Patrick 2310 R SepM IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande 41½ 2157
108   GOMET Stephane 1860 R SenM IDF Echiquier Thiaisien 81 40½ 2065
109 f BRUNED Yvain 2390 R SenM IDF Lutèce Echecs 38 2151
110 f JOSSIEN Arnaud 2430 R SenM HDF L'Echiquier Cappellois 38 2079
111   BAT Bilguun 1910 R PouM NOR Rouen Echecs 37½ 2149
112   THELY Ludovic 2080 R SenM IDF Club du Canal St-Martin Paris 36½ 2101
113   FAVRE Mathieu 2020 R SenM IDF Noisiel Echecs 36½ 2017
114 f MOUHAMAD Joachin 2340 R SenM A.L.B.C.S. Grand Quevilly 36 2110
115   BEN-ABED Mehdi 1990 R SenM IDF ETUDIANT 35½ 2260
116   AHMED HOLI ALI Moawia 2210 R SenM IDF Bagneux 35½ 2066
117   CHAUMONT Adeline 2060 R SenF IDF Issy-Les-Moulineaux 35½ 2022
118   MAREK Yves 2270 R SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 34½ 2051
119   BRUNED Boris 2110 R SenM IDF Lutèce Echecs 33½ 2056
120   IMPEROR Amelie 1760 R MinF IDF GIF-CC2-Echecs 33 1982
121   MORACCHINI Margaux 1430 R BenF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 30 1817
122 m MENSCH Etienne 2400 R SenM ALS Bischwiller 4 40 2105
123   BOUTANT Jade 1910 R SenF IDF ETUDIANT 4 37 2016
124   BROUARD Gregoire 1620 R BenM IDF J.E.E.N. 4 36½ 1981
125   DELALANDE Herve 2000 R SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 4 36 2042
126   TOURE Ananth 1990 R CadM IDF Noisiel Echecs 4 35½ 2166
127   LELIEVRE Clement 1900 R SenM CVL ETUDIANT 4 35½ 2055
128   TOURE Shanthi 1830 R MinF IDF Noisiel Echecs 4 35½ 1996
129 f VERDIER Patrice 2340 R SepM IDF Fou du Roi 4 35½ 1963
130   GOUVART Stephane 1896 R SenM HDF L'Echiquier Cappellois 4 35½ 1946
131   NAILLOU Thomas 1900 R CadM IDF Nomad' Echecs 4 35½ 1879
132   MIGHELI Gabriel 1940 R SenM CRS ETUDIANT 4 35 2055
133   IBROUCHENE Christophe 1990 R SenM IDF Club d'Echecs d'Orsay 4 35 2021
134   ZENNAF Karim 1730 R SenM IDF Levallois-Potemkine 4 34½ 1911
135   HELFER Remi 2030 R SenM LOR Vandoeuvre-Echecs 4 33½ 1932
136   GUY Ange 1880 R SepM IDF Club du Canal St-Martin Paris 4 33½ 1929
137   VERHILLE Elie 1530 R PupM IDF Lutèce Echecs 4 33 1880
138   PAPADIAMANDIS Elliot 1430 R PupM IDF Clichy-Echecs-92 4 33 1778
139   NUZZOLO Yannis 1780 R BenM IDF L' Echiquier de Paris 4 33 1718
140 m PESOTSKYI Vitalii 2238 R SepM 4 32½ 1954
141   DUQUESNE Adrien 2040 R JunM IDF ETUDIANT 4 32½ 1944
142   LARDON Quentin 1770 R BenM IDF Le Perreux-sur-Marne 4 32½ 1871
143   MOUSA Medhat 1760 R SenM IDF Bagneux 4 32½ 1850
144   RETAILLEAU Elise 1970 R CadF PDL ETUDIANT 4 32½ 1849
145   AUBRY Benjamin 1450 R CadM IDF Evry Grand Roque 4 32 1770
146   CHEMLA Bruno 1560 R SepM IDF Nomad'échecs club 4 32 1751
147   COURTOIS CASAMANCE Christophe 1890 R SepM IDF Nomad'échecs club 4 32 1705
148   DEVULDER Armine 1920 R SenF IDF L'Echiquier Chellois 4 31½ 1872
149   LE BRECH Cyril 2280 R SenM HDF Droit au Mat 4 31½ 1872
150   PENLOUP-LEBOULANGER Marvin 1950 R PupM OCC Echecs Club Montpellier 4 31½ 1838
151   AROUCHE Nassim 1540 R SenM IDF Bagneux 4 31½ 1817
152   DAGONIA Steve 1700 R SenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 4 31 1874
153   WAKED Olivier 1880 R JunM BFC ETUDIANT 4 31 1782
154   KOZLOWSKI Thierry 1800 R SenM IDF J.E.E.N. 4 30½ 1838
155   EL BARBRY Sarah 1700 R MinF IDF Le Petit Pouchet Paris 4 30½ 1780
156   RANDRIANARIMANANA Alicia 1340 R BenF IDF Noisiel Echecs 4 30½ 1666
157   ROLLOT Florence 1980 R MinF OCC Echiquier Carcassonnais 4 29½ 1866
158   RALAITSIZAFY Jeaniero 1660 R CadM IDF ETUDIANT 4 28½ 1668
159   VINE Thibaut 1930 R SenM IDF ETUDIANT 4 28 1751
160   LIBLIN Enzo 1490 R MinM IDF Le Perreux-sur-Marne 4 27½ 1798
161   HERVO Frederic 1820 R SenM CVL Nogent le Roi 4 27½ 1751
162   AUBERT Estee 1870 R BenF IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 4 27½ 1733
163   ZANIN Clement 1270 R PouM NOR L'Echiquier de Jean-Paul II 4 27½ 1604
164   VIGNA Liza 1710 R MinF IDF Lutèce Echecs 4 27 1748
165   CARROT Axel 1970 R SenM ARA Cercle d'Echecs du Roannais 4 26 1664
166   ABERLENC Thomas 1970 R SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 36 1956
167   BERTRAND Julien 1540 R SenM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 34½ 1815
168   TODORAN Ion-George 2320 R SenM PAC La Farlède Toulon Echecs 33 1892
169   TREGOUBOV Maxime 1530 R BenM IDF Clichy-Echecs-92 33 1833
170   DORVAL Olivier 1860 R SenM IDF Aubervilliers 29½ 1706
171   EKWUSA Obinna 1810 R SenM IDF ETUDIANT 29½ 1626
172   BEDA Salome 1910 R CadF IDF Lutèce Echecs 29 1714
173   MORAIS Thomas 1390 R PupM IDF Tremblay en France 29 1605
174   PERRIN Marc 1980 R SepM IDF Evry Grand Roque 27 1592
175   CHAILLOU Thibault 1820 R SenM IDF ETUDIANT 3 34½ 1763
176   MENCACCI QUERCI Tiphanie 1620 R SenF CRS ETUDIANT 3 34 1729
177   ARBAU Eric 2110 R SenM IDF Sporting Cheminot Pratique Omnisport 3 33 1836
178   BREMOND Louis 1610 R CadM IDF Lutèce Echecs 3 33 1793
179   HURTAU Philippe 1490 R SenM IDF Issy-Les-Moulineaux 3 33 1756
180   BOULOS Carlos 1660 R BenM IDF J.E.E.N. 3 32½ 1924
181   ROSSI Maxim 1650 R BenM IDF Nomad' Echecs 3 32½ 1691
182   GERONIMI Jean-Thomas 1614 R PpoM CRS Corsica Chess Club 3 32½ 1663
183   COLL Arthur 1240 R PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 3 32½ 1520
184   IVANOV Mario 1520 R PouM IDF Nomad' Echecs 3 32 1774
185   BARZIC Michael 1710 R SenM IDF C.E. Beaumont sur Oise 3 32 1746
186   AYOUB Alexandre 1540 R PupM IDF Echecs 16 3 32 1734
187   TORRES Emile 2050 R SenM IDF ETUDIANT 3 31 1808
188   TOULEMONT Anouk 1420 R BenF IDF Le Petit Pouchet Paris 3 31 1675
189   BREHAUT Carl 1480 R PupM PDL Echiquier Club Le Mans 3 31 1636
190   SELLAK Moussa 1399 E SenM IDF ETUDIANT 3 30½ 1751
191   CROISILLE Shanti 1450 R PupF IDF Club d'Echecs du Vesinet 3 30 1669
192   COLL Jean-Michel 1640 R SenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 3 29½ 1758
193   PETRONIN Marc 1399 E SenM MONTGEROULT 3 28½ 1680
194   DE KERHOR Iris 1610 R SenF HDF Droit au Mat 3 28½ 1668
195   MILROY Melena 1600 R CadF IDF Clichy-Echecs-92 3 28½ 1667
196   BLANLOT Christophe 1640 R SenM IDF Maubuee-Gondoire Echecs 3 28 1541
197   MORICE Ludovic 2120 R SenM IDF Lutèce Echecs 3 27½ 1681
198   PEPIN Olivier 2050 R SenM IDF Verrières le Buisson 3 27½ 1666
199   PHAM Virgile 1420 R BenM IDF C.E. de Bois-Colombes 3 27½ 1657
200   TULLIEZ Andre 1350 R PouM IDF Clichy-Echecs-92 3 27½ 1532
201   LORDIER Sophia 1200 R PupF IDF U.S.Villejuif Echecs 3 26½ 1362
202   RUBINI Xavier 1730 R SepM IDF Club du Canal St-Martin Paris 3 26 1368
203   TOKPLO Victoria 1460 R PupF IDF C.E. de Bois-Colombes 3 25 1624
204   LEFORT Quentin 1640 R JunM IDF ETUDIANT 3 22 1556
205   MOURGUES Joelle 1590 R SepF IDF Saint-Quentin en Yvelines 27½ 1555
206   NAILLOU Jean-Marc 1520 R SepM IDF Nomad'échecs club 26½ 1554
207   CHEMLA Anouk 1340 R BenF IDF Nomad' Echecs 26 1424
208   BLANCHON Pascal 1670 R VetM IDF J.E.E.N. 25½ 1475
209   BENMADANI Yazid 1545 R SenM HDF Cercle D'Echecs de Marcq et Lys 2 33 1716
210   FISCHER Thorange 1430 R BenM IDF Le Petit Pouchet Paris 2 32½ 1558
211   MENCACCI QUERCI Floriane 1380 R SenF CRS ETUDIANT 2 29 1501
212   HOULBERT Alexandre 1880 R SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 2 27 1565
213   AYOUB Georges 1370 R BenM IDF Echecs 16 2 26½ 1475
214   MOHAMMAD GHASSEMI Vajieollah 1370 R VetM IDF Club 608 d'Echecs Paris 2 26 1440
215   OULD HABIB Abderrahmane 1830 R SenM IDF Echiquier Thiaisien 81 2 25½ 1390
216   PIERROT Philippe 1540 R SenM LOR l'Echiquier de la Foret 2 25½ 1380
217   SAHETCHIAN Laura 1300 R SenF ETUDIANT 2 25 1343
218   HERBERT Damien 1620 R JunM IDF ETUDIANT 2 23½ 1470
219   BRUMANT Jean-Claude 1810 R SenM IDF Noisiel Echecs 2 23 1376
220   OUECHTATI Mariem 1399 E SenF IDF ETUDIANT 2 22 1480
221   WU Clara 1390 R PupF IDF Lutèce Echecs 2 21 1402
222   MCDONALD Margaret 1256 R SepF IDF Tour Blanche Echecs 24½ 1255
223   ROSSI Stepan 1440 R PupM IDF Nomad' Echecs 22 1339
224   TRIDON Olivier 1750 R SepM IDF L'Echiquier Chellois 1 23½ 1274
225   GOUBIN Thomas 1399 E SenM ETUDIANT 1 22½ 958
226   BATTESTI Stephane 1399 E SenM 1 20½ 883


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year