For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 516 : 20.08.2017

Online chess games 5052
Chess tournaments 42

View all included tournaments

Praha CZE, Summer Open 2017

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club                           Type Gr Pts BH. BH. Vict 
   1    8 GM  Mammadov Zaur                    2424 AZE                                     F   8  39½ 50   7   
   2   10 FM  Urtnasan Nasanjargal             2419 MGL                                     F  7½  39½ 51½  7   
   3    1 GM  Iordachescu Viorel               2581 MDA                                     F   7  45  56½  6   
   4   11     Brokken Dennis                   2401 NED De Drie Torens                      F   7  42½ 55   6   
   5    5 GM  Lin Chen                         2450 CHN                                     F   7  41½ 52½  5   
   6    7 FM  Vichnar David                    2428 CZE Sk Sokol Vysehrad                   F   7  38½ 50   6   
   7    9 IM  Kraus Tomas                      2424 CZE Sk Ad Jicin                         F  6½  41½ 52½  5   
   8   14 IM  Plischki Sebastian               2383 GER                                     F  6½  38½ 49½  6   
   9    2 GM  Xiu Deshun                       2532 CHN                                     F   6  43  54   5   
  10    3 GM  Chernyshov Konstantin            2496 RUS                                     F   6  41½ 52   4   
  11   15 IM  Saiyn Zhanat                     2381 KAZ Sk Omarova Astana                   F   6  39  50½  4   
  12   13 GM  Yagupov Igor                     2395 RUS                                     F   6  38  50   5   
  13   12 GM  Domogaev Sergey                  2400 RUS                                     F   6  37½ 48   5   
  14   28 FM  Matras Ondrej                    2264 CZE Tj Sokol Praha - Vrsovice           F   6  36  47½  6   
  15   61     Slovak Kilian                    2101 CZE Tj Kobylisy                         F   6  36  44½  3   
  16   34 FM  Karayev Kanan                    2228 AZE                                U16  F   6  35½ 44½  5   
  17   18 FM  Aliyev Ravan                     2346 AZE                                U16  F   6  35  47   4   
  18   30     Pauly Carlo                      2261 GER Sg Porz                             F   6  35  45   5   
  19   27 FM  Nitish Belurkar                  2269 IND                                U16  F   6  34  43½  4   
  20    6 GM  Campora Daniel                   2436 ARG                                S60  F  5½  41½ 54   4   
  21   53     Zlatin Alex                      2149 ISR                                U16  F  5½  39  48½  4   
  22    4 GM  Neuman Petr                      2457 CZE Sk Rapid Pardubice                  F  5½  38  49½  5   
  23   17 FM  Hoefelsauer Thomas               2357 GER                                     F  5½  37  47   2   
  24   16 FM  Lamorelle Julien                 2358 FRA                                     F  5½  36½ 47½  3   
  25   21 IM  Petran Peter                     2308 SVK Sk Slovan Bratislava           S60  F  5½  36  48   4   
  26   48 FM  Baasansuren Erdene               2169 MGL                                U16  F  5½  36  44½  3   
  27   33     Vanek Ladislav                   2235 CZE Tatran Litovel                      F  5½  35½ 46½  4   
  28   37     Egorov Pavel                     2205 RUS                                     F  5½  35½ 45½  4   
  29   43     Toman Ondrej                     2187 CZE Tj Klasterec Nad Ohri               F  5½  35  45½  5   
  30   41     Yuan Ye                        F 2197 CHN                                     F  5½  35  45½  2   
  31   35 FM  Sbarra Marco                     2228 ITA                                     F  5½  35  44   4   
  32   38     Sindler Michal                   2201 CZE Sk Loko Praha                       F  5½  34½ 44½  4   
  33   51     Soural Jan                       2163 CZE Tj Pankrac Praha                    F  5½  34½ 43½  4   
  34   19 FM  Chkhaidze Nikoloz                2341 GEO                                     F  5½  34  46   5   
  35   22 WGM Kulkarni Bhakti                F 2291 IND                                     F  5½  34  44   4   
  36   23 FM  Certek Pavel                     2287 SVK Slovan Bratislava              S60  F  5½  33½ 43   5   
  37   25 FM  Hollan Petr                      2273 CZE Sk Oaza Praha                       F  5½  32½ 43   5   
  38   26 FM  Schmitz Thorsten                 2273 GER Sc Garching 1980                    F  5½  32½ 42   3   
  39   45     Haase Pavel                      2177 CZE Sk Porg Praha                  U16  F  5½  31½ 42   4   
  40   39     Mukashev Assan                   2199 CZE Sk Aurora                           F  5½  31½ 41   3   
  41   29 FM  Haag Martin                      2263 GER Sc Bonn/Beuel                       F  5½  31  40   4   
  42   42     Anaskin Arsenij                  2188 CZE Sk Aurora Praha                     F  5½  30  41   5   
  43   67     Mustafayev Farid                 2076 AZE                                U16  F   5  40  47½  5   
  44   47 WIM Richterova Natasa              F 2172 CZE Sk Ad Jicin                         F   5  38½ 48   4   
  45   40 IM  Gokhale Chandrashekhar           2197 IND                                     F   5  37  48   4   
  46   44     Egorov Konstantin                2180 RUS                                     F   5  35½ 45½  3   
  47   88     Vrecion Jiri                     1979 CZE Ks Ricany 1925                      F   5  35  43½  3   
  48   62     Simecek Bohumil                  2086 CZE Sk Loko Praha                       F   5  34½ 44   3   
  49   36 WFM Radeva Viktoria                F 2214 BUL                                U16  F   5  33½ 43   4   
  50   54     Tatarintsev Egor                 2126 RUS                                U16  F   5  33½ 42   3   
  51   60     Domanski Lukasz                  2102 POL Akademia Szachowa Gliwice           F   5  32½ 41   5   
  52   58     Fogel Pierre                     2106 BEL Landen                              F   5  28½ 37½  4   
  53   77     Babicka Michal                   2022 CZE Sk Decin                            F   5  27  36½  5   
  54   24 WIM Mammadova Narmin               F 2277 AZE                                     F  4½  36  48   3   
  55   71     Pulpan Matej                     2054 CZE Sk 2222 Polabiny               U16  F  4½  35½ 44½  3   
  56   66 CM  Zoldan Matteo                    2082 ITA                                     F  4½  35  44   3   
  57  117     Hu Zhiheng                       1829 CHN                                     F  4½  35  44   2   
  58   52     Pranav Anand                     2155 IND Aicf                           U16  F  4½  33½ 42½  3   
  59   73 WFM Afanasieva Alexandra           F 2041 RUS                                U16  F  4½  32½ 41½  3   
  60  103     Pribyl Viktor                    1906 CZE Sk Porg Praha                  U16  F  4½  32½ 41   3   
  61   76     Horton Justin                    2030 ENG                                     F  4½  32  41½  3   
      104     Lindblom Roar                    1904 NOR Asker Schachkklubb             S60  F  4½  32  41½  3   
  63   90     French Max                       1968 ENG Frome                          U16  F  4½  32  40½  4   
  64   57     Krivanek Vladimir                2107 CZE Ddm Praha 6                         F  4½  31  39½  3   
  65  110     Nehyba Martin                    1875 CZE Tj Sokol Skalicka Z.S.         U16  F  4½  31  38½  4   
  66   78     Jayaram Ramanna                  2021 IND                                     F  4½  30½ 41   2   
  67   74     Kastner Oldrich                  2037 CZE Sk Bohemia Pardubice                F  4½  30  39½  3   
  68   55     Lushnikov Evgeny                 2121 RUS Petrosyan Moskva                    F  4½  30  39   4   
  69   50     Hiller Simon                     2164 GER Sc Rochade Emsdetten                F  4½  30  38½  2   
  70   92 WFM Patil Mitali Madhukar          F 1959 IND                                     F  4½  30  38   3   
  71   59     Fraczek Dariusz                  2104 POL                                     F  4½  28½ 36½  2   
  72   49 FM  Bjornsson Tomas                  2169 ISL Fjolnir                             F  4½  28½ 36½  1   
  73   83     Sprenar Petr                     1999 CZE Sk Karlovy Vary                U16  F  4½  28  36   3   
  74   63     Cristofari Antoine               2085 FRA Echecs Club Ajaccien                F  4½  27½ 34½  4   
  75   95     Kohtz Andreas                    1946 GER Fc St. Pauli 1910                   F  4½  26½ 35   3   
  76   80     Montero Campuzano Rafael         2011 ESP                                     F  4½  26  34½  4   
  77  105     Fiser Jiri                       1901 CZE Unichess                       S60  F  4½  25½ 33½  3   
  78   56     Kaderabek Jiri                   2120 CZE Sokol Bakov Nad Jizerou             F  4½  25½ 33½  2   
  79   31     Mikes Jan                        2253 CZE Sk Podluzan Prusanky                F   4  33  42   2   
  80   72     Jurcisin Imrich                  2049 SVK Tj Slavia Kosice                    F   4  32  41½  3   
  81   79     Sura Jaroslav                    2018 CZE Sk Slavoj Litomerice, Z.S.          F   4  30½ 38½  3   
  82   99     Drahorad Daniel                  1925 CZE Bohemians Praha                     F   4  30  39   4   
  83   84     Maza Lopez De Los M Santiago     1994 ESP Claret                              F   4  30  38½  3   
  84   69     Usleber Helmut                   2056 AUT Ask Salzburg                        F   4  29½ 38½  3   
  85   81     Plasil Petr                      2007 CZE Sokol Praha-Kobylisy                F   4  29½ 38   3   
  86   85     Kucera Tomas                     1993 CZE Dopravni Podnik Praha               F   4  29½ 37½  3   
  87   87 WFM Baysarsaikhan Yanjinlkham      F 1988 MGL                                     F   4  29  37   2   
  88  130     Gokhale Rishabh Chandrashekhar   1703 IND                                U16  F   4  28½ 36½  2   
  89   86     Svetly Jiri                      1993 CZE So Tj Dukla Praha                   F   4  28  34   4   
  90  108     Vinay Kurth Koti                 1881 IND                                     F   4  27½ 36   3   
  91  127     Mar Tomas                        1728 CZE Klub Sachistu Ricany 1925           F   4  25  32½  3   
  92  100     Pavlicek Petr                    1923 CZE Sk Loko Praha                  S60  F   4  24½ 32½  2   
  93  132     Arya Nirag Shah                  1664 IND                                U16  F   4  23  30   3   
  94   75     Battesti Saveriu                 2034 FRA Scacchi Di U Centre                 F  3½  35  46   3   
  95   65     Zanikov Konstantin               2083 CZE Sk Smichov Praha                    F  3½  34½ 43   2   
  96  113     Nguyen Thai Dai Vinh             1857 CZE Mss Interchess                 U16  F  3½  33  43   2   
  97   91     Davies Peter                     1966 WLS The Full Ponty                 S60  F  3½  33  42½  2   
  98   82 WCM Pribylova Sofie                F 2003 CZE Sk Porg Praha                  U16  F  3½  31½ 40½  3   
  99  115     Jun Rudolf                       1834 CZE 2222 Sk Polabiny               U16  F  3½  29  36½  2   
 100   68     Malinovsky Petr                  2057 CZE Lokomotiva Krnov                    F  3½  28  37½  2   
 101  126     Thrish Karthik                   1746 IND                                U16  F  3½  28  35½  2   
 102  107     Bartos Miroslav                  1887 CZE Bohemians Praha                     F  3½  28  33½  2   
 103  111     Van Loy Rick                     1874 NED Egs                                 F  3½  27½ 35½  3   
 104   96     Oviedo Rodriguez Miguel Angel    1945 ESP                                     F  3½  27½ 35½  2   
 105  128     Uibos Andre                      1725 EST                                     F  3½  27½ 34½  3   
 106   89     Solger Bernhard                  1978 GER Sc Sendling                         F  3½  23½ 32   3   
 107  123     Kadonas Kestutis                 1801 LTU                                     F  3½  23½ 29   3   
 108  106     Martirosyan Ara                  1901 CZE Sk Aurora                      U16  F   3  32  40½  2   
 109   46     Aroven Mikael                    2175 SWE                                     F   3  31½ 39½  2   
 110   97     Skokan Frantisek                 1933 CZE Sachklub Mesta Dobrovice, Z.S.      F   3  31½ 38   2   
 111   32     Slampa Jan                       2252 CZE Unichess                            F   3  31  40   2   
 112   93     Kelm Daniel                      1952 GER Sc Norbertus Magdeburg              F   3  30½ 37   2   
 113   70     Molkanov Oleg                    2054 CZE Sokol Praha -  Kobylisy        U16  F   3  28½ 37½  3   
 114  134     Bellos Dimitrios                 1571 GRE                                     F   3  27½ 34½  2   
 115  101     Borondo Garcia Raul              1922 ESP                                     F   3  27  36   2   
 116  120     Kling Maxmilian                  1809 GER                                     F   3  27  34   3   
 117  121     Stepanek Svatopluk               1807 CZE Sk Sokol Vysehrad                   F   3  25  33   1   
 118  102     Tejkal Jiri                      1917 CZE Sk Loko Praha                  S60  F   3  24½ 32½  2   
 119  122     Srimathi R                       1803 IND                                U16  F   3  24  30½  1   
 120  109     Tichy Petr                       1879 CZE Sk Spartak Celakovice               F   3  22  27½  2   
 121   64     Van Vliet Dennis                 2085 BEL Sk Wachtebeke                       F  2½  30  39   1   
 122  116     Balkova Anna                   F 1831 CZE Unichess                            F  2½  30  38   0   
 123   98     Knight David                     1932 NED Baarnse Sv                          F  2½  29½ 37   2   
 124  124     Hlavina Matous                   1772 CZE Sokol Nebusice                 U16  F  2½  29  36½  1   
 125  119     Ingason Sigurdur                 1812 ISL Viking Chess Club                   F  2½  28  36   0   
 126  112     Prachar Josef                    1864 CZE Grop Praha                     S60  F  2½  25½ 32½  2   
 127  133     Drahoradova Zuzana             F 1664 CZE Tj Bohemians Praha                  F  2½  23½ 29½  2   
 128  129     Rahulan Thivyaa                  1709 ENG                                U16  F  2½  23  30   2   
 129  125     Konvalinka Vladislav             1764 CZE Tj Kralupy Nad Vltavou         S60  F  2½  19½ 25   2   
 130   94     Narendran Gouthaman              1952 IND                                U16  F   2  27  36   1   
 131  114     Martinec Karel                   1850 CZE Kaucuk Kralupy N/Vlt           S60  F   2  26½ 34   1   
 132  118     Horyna Josef                     1814 CZE Tj Sokol Vrsovice              S60  F   2  19½ 24½  1   
 133   20 FM  Gedajlovic Max                   2312 CAN                                U16  F  1½  28½ 36½  1   
 134  131     Zak Jiri                         1667 CZE Sk Mosad Ceska Kamenice        S60  F  1½  20  26   0   
 135  135     Zabehlicky Jiri                  1487 CZE Sk Cesky Brod                       F   1  22  29   0 


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year