For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 513 : 20.07.2017

Online chess games 11665
Chess tournaments 82

View all included tournaments

Rennes FRA, Ille et Vilaine Open 2017

10e open international 35 - Principal
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1 m BAILET Pierre 2525 F SenM FRA LOR Vandoeuvre-Echecs 8 44½ 54½ 2556
2 m COTONNEC Melkior 2320 F SenM FRA IDF C.E. de Rueil Malmaison 7 43 53 2355
3 f STEPHAN Victor 2352 F SenM FRA NOR Club d'Echecs Lexovien 7 40½ 49½ 2308
4 m PIANKOV Evgenij 2249 F VetM UKR IDF Issy-Les-Moulineaux 44½ 52½ 2281
5   WILSCHUT Peter 2259 F SenM NED 44 51½ 2297
6   DURAND-LE LUDEC Brendan-Budok 2184 F SenM FRA BRE Betton Echecs Club 41½ 50 2194
7   BORDAIS Benjamin 2114 F SenM FRA NOR A.C.L. Orbec Echecs 6 40 49 2102
8   DAMEN Igor 1997 F SenM NED 6 40 44 2071
9   SEITE Yamina 1786 F CadF FRA BRE Echiquier Domloupéen 6 36½ 45 2099
10   THEON Pierre 2150 F SepM FRA BRE Rennes Paul Bert 6 36 44 1965
11   SAUVAGET Franck 2065 F SenM FRA BRE Rennes Paul Bert 39 47 2068
12   FERRET-LEGER Gaspard 1897 F SenM FRA BRE Rennes Paul Bert 34½ 40½ 1937
13   TARDI Oscar 1900 F SenM FRA IDF Clichy-Echecs-92 34 40 1927
14   BOURGOIS Bastien 2068 F SenM FRA BRE Echiquier Guingampais 5 46 56 2141
15   NEAU Julien 1930 F SenM FRA NAQ Poitiers-Migne Echecs 5 41½ 50 2032
16   JACKSON Thomas 2043 F MinM FRA IDF Le Petit Pouchet Paris 5 39½ 45 2028
17   MARIE Xavier 1851 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 5 39 45½ 1994
18   PELLEGRINI Thibaud 1795 F SenM FRA PDL Club d'Echecs de Sautron 5 37 44½ 1963
19   TROUBAT Alexandre 1760 F BenM FRA BRE Echiquier Gouesnousien 5 36½ 44 1952
20   MOCQUARD Yves 1923 F SepM FRA BRE Rennes Paul Bert 5 35 41½ 1838
21   QUELLEC Yannick 1902 F SenM FRA NOR Saint Hilaire Petitville 5 34 41 1794
22   HOULGATE Anthony 1878 F SenM FRA NOR Saint Hilaire Petitville 5 33½ 40 1869
23   FRANCEZ Theo 1926 F CadM FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 5 32½ 38 1799
24   FOURNIS D'ALBIAT Vincent 1445 F CadM FRA BRE Olympic Club Montalbanais 5 30½ 36 1843
25   RUHLMANN Helene 1861 F SenF FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 41 50½ 1981
26   LE DUIGOU Goulven 1916 F SenM FRA BRE Betton Echecs Club 36 41½ 1826
27   RIDER Palmer 1847 F SenM FRA BRE Haute Bretagne Echecs 35½ 40½ 1855
28   ALOE Kevin 1770 N SenM FRA BRE Rennes Paul Bert 33½ 39½ 1873
29   PACHON Bernard 1787 F SepM FRA IDF Maubuee-Gondoire Echecs 33½ 39½ 1821
30   VAN KEMPEN Roderick 2019 F SenM NED 32½ 39 1797
31   DELARUELLE Christian 1778 F VetM FRA NOR Saint Thomas - Le Havre - Echecs 32½ 38½ 1861
32   SEITE Sullian 1886 F MinM FRA BRE Echiquier Domloupéen 4 36½ 44 1859
33   LETEMPLE Frederic 1937 F SenM FRA CVL Club d'Echecs de Châteauroux 4 35½ 40½ 1773
34   MERCIER Jean-Loup 1665 F SepM FRA PDL Cercle d'Echecs de Nantes 4 34½ 42 1825
35   GREGO Pierre 1891 F SepM FRA GUA Echiquier Saint Franciscain 4 34 41½ 1692
36   LAHOCHE Dorian 1602 F BenM FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 4 33½ 41 1826
37   DUPITIER Mickael 1789 F SenM FRA BRE Echiquier Domloupéen 4 31 36½ 1733
38   ONEY Fatmanur 1724 F SepF TUR 4 31 35½ 1676
39   DECENEUX Christophe 1682 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 4 30 37 1767
40   CAILLOT Arnaud 1652 F SenM FRA BRE Olympic Club Montalbanais 4 28 32½ 1682
41   RAGNEAU Freddy 1755 F SenM FRA NAQ Echiquier Poitevin 32½ 38½ 1632
42   STEPHAN Arthur 1694 F SenM FRA BRE Rennes Paul Bert 32 36½ 1690
43   ONEY Remel 1873 F SenF TUR PDL Echiquier Club Le Mans 30 36 1652
44   HERREMAN-BOUTOT Samuel 1548 F PouM FRA BRE Rennes Paul Bert 29½ 35½ 1691
45   DEROUIN Stephane 1664 F SepM FRA BRE Rennes Paul Bert 29 35 1676
46   ROUILLE Michel 1865 F SepM FRA BRE Echiquier Briochin 27 31 1589
47   GIL Miguel 1659 F VetM FRA NOR Caen Alekhine 25½ 28 1585
48   MARCHAIS Antoine 1794 F BenM FRA BRE Rennes Paul Bert 3 33 37 1643
49   HAVARD Alain 1492 F VetM FRA NOR Saint Thomas - Le Havre - Echecs 3 30½ 34 1667
50   DUMONT Francois 1650 N SenM FRA BRE Rennes Paul Bert 3 29½ 33½ 1649
51   DODARD Herve 1602 F SenM FRA BRE Echiquier Vitréen 3 28½ 35 1601
52   WILLE Frederic 1565 F SepM FRA CHA Club d'Echecs de la Francheville T.G.V. 3 24 26½ 1555
53   HUARD Herve 1729 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 28½ 32 1511
54   FLAMANT Jacky 1654 F SepM FRA CHA Les 4 Fils Aymon Bogny sur Meuse 27 29½ 1545
55   GAZAGNES Jacques 1400 F VetM FRA PDL Cercle d'Echecs de Laval Hilard 2 28 33½ 1364
56   CORBEAU Jean-Philippe 1687 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 1 25 30 1374
57   LEMASLE Raphael 2057 F SenM FRA BRE Echiquier Guingampais 0 24½ 27 0
10e open international 35 - Moins de 1700
Classement après la ronde 7
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1   DANET Claude 1478 F VetM FRA BRE Olympic Club Montalbanais 29 32½ 1655
2   PERNOT Damien 1423 F SenM FRA BRE Betton Echecs Club 28½ 30½ 1690
3   CATHERINOT Laetitia 1501 F SenF FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 26 28 1627
4   HERREMAN-BOUTOT Louise 1545 F BenF FRA BRE Rennes Paul Bert 5 28½ 31½ 1638
5   JACKSON Edgar 1655 F SenM FRA OCC Gondrin Echecs Loisirs 5 26 28½ 1582
6   COUSSOT Jean-Claude 1680 F VetM FRA IDF Cergy Pontoise Echecs 5 24½ 26½ 1633
7   LE MEUR Bernard 1635 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 27 30½ 1587
8   RUHLMANN Dominique 1376 F SepM FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 25½ 28½ 1455
9   MERCIER Franck 1491 F SepM FRA BRE Echiquier Guichenais 25 28 1544
10   TREBON Cedric 1461 F SenM FRA BRE L'Echiquier Vezinois 4 25½ 27½ 1507
11   JOYEUX Chloe 1487 F SenF FRA NAQ LEC Echiquier Limousin 4 24 27 1347
12   BOISYVON Eric 1401 F SenM FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 4 23½ 24 1411
13   EZANNO Yvon 1464 F SepM FRA BRE Olympic Club Montalbanais 4 22 25 1291
14   LE DEVEHAT Francois 1365 F SenM FRA BRE Echiquier Briochin 4 22 23½ 1428
15   JOYEUX Gerard 1507 F VetM FRA BRE Haute Bretagne Echecs 25½ 27½ 1418
16   AUBRY Pascal 1490 F SenM FRA BRE Echiquier Domloupéen 23 25 1333
17   GOUTARD Luc 1286 F SepM FRA BRE Association Sportive de Gévezé 21½ 23 1363
18   DUVAL Lucie 1124 F BenF FRA BRE Rennes Paul Bert 21 22½ 1313
19   DORE Alexandre 1182 F MinM FRA BRE Haute Bretagne Echecs 20½ 21 1338
20   LE FLOCH Yannick 1020 N SepM FRA BRE Rennes Paul Bert 19½ 21½ 1180
21   SARAZIN Amelie 1267 F PupF FRA BRE Echiquier Domloupéen 3 23½ 25 1367
22   JACKSON Sue 1364 F SenF FRA OCC Gondrin Echecs Loisirs 3 23 25 1280
23   PELLERIN Thierry 1332 F SepM FRA BRE Echiquier Domloupéen 3 22½ 24½ 1451
24   LEZOT Pierre 1427 F VetM FRA BRE Rennes Paul Bert 3 20 21½ 1272
25   DETOURNAY Claude 1102 F SepM FRA BRE Rennes Paul Bert 3 17½ 18 1199
26   MAUBERT Hugues 1195 F BenM FRA BRE Rennes Paul Bert 23 25 1280
27   LIEUTAUD Marcel 1077 F VetM FRA BRE Mat Club de Guipavas 20½ 22 1038
28   GAUER Pierre 1401 F SenM FRA IDF Tour Blanche Echecs 19 19½ 1071
29   SUAREZ-PAZOS Olivier 1423 F SenM FRA NAQ Rois et Dames des Trois Cites 2 22 23½ 1146
30   LE CAINEC Erwan 1076 F SenM FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 2 19 20½ 1047
31   PINEAU Gerard 1094 F SepM FRA BRE Betton Echecs Club 2 19 19½ 1033
32   COZIC Guy 1080 N VetM FRA BRE Association Sportive de Gévezé 17 17½ 936
33   ARMSTRONG-SMITH Vivien 1030 F VetF FRA BRE Echiquier du pays de Liffré 1 16 17½ 533


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year