For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 535 : 01.03.2018

Online chess games 4207
Chess tournaments 38

View all included tournaments

Rochefort FRA, 17th Open

Rochefort Master 2018
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g SUMETS Andrey 2569 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 42½ 2607
2 m DIMITROV Radoslav 2478 F SenM 42 2620
3 g SOLODOVNICHENKO Yuri 2528 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 42 2493
4 m ENCHEV Ivajlo 2492 F SenM 41 2614
5 m GASCON DEL NOGAL Jose Rafael 2477 F SenM 41 2604
6 g DEMCHENKO Anton 2671 F SenM 40½ 2595
7 g SHYAM Sundar M. 2521 F SenM 40½ 2501
8 g MAIOROV Nikita 2547 F SenM 6 42½ 2484
9 g IKONNIKOV Vyacheslav 2532 F SepM EST L'Echiquier du Rhin Gambsheim 6 41 2501
10 m FILIP Lucian-Ioan 2401 F SenM 6 37 2484
11 m RAKOTOMAHARO Fy Antenaina 2410 F JunM IDF Clichy-Echecs-92 6 36½ 2327
12 f DEVALLEE Jeremie 2186 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 6 34½ 2331
13   LAGARDE Dimitri 2222 F MinM PAC Cannes Echecs 6 31½ 2236
14 m CASTELLANOS RODRIGUE Renier 2501 F SenM 42½ 2476
15   KULKARNI Rakesh 2332 F SenM 42½ 2449
16 g MARTINEZ DUANY Lelys Stanley 2509 F SenM 42 2474
17 m IDER Borya 2514 F SenM EST Mulhouse Philidor 40½ 2442
18 g GABRIELIAN Artur 2502 F SenM 38½ 2387
19 f SAADA Julien 2283 F SenM NAQ Poitiers-Migne Echecs 38 2277
20 m STETS Dmitry 2398 F SenM NOR Rouen Echecs 36½ 2410
21   BORICHA Ketan 2081 F SenM 36 2232
22 m COLLAS Silvia 2261 F SenF OCC Echiquier Nîmois 34 2286
23 m SHIRAZI Kamran 2324 F VetM IDF Tremblay en France 33½ 2310
24 g NIKOLOV Momchil 2545 F SenM 5 42½ 2417
25 m MIRON Lucian-Costin 2489 F SenM NAQ Echiquier Médocain 5 38½ 2314
26   NIRAJ Saripalli 2083 F SenM 5 38½ 2295
27 mf GALUNOVA Tsveta 2177 F SenF 5 38 2298
28 f LEMEAUX David 2306 F SenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 5 36 2245
29   MALASSAGNE Raphael 2276 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 5 34½ 2209
30 mf SGIRCEA Silvia-Raluca 2193 F SenF 5 34 2215
31 m KURAYAN Ruslan 2374 F SenM NOR Rouen Echecs 5 32½ 2195
32   YOUSSOUPOV Moisse 2231 F SenM OCC La Tour de Caylus 5 32½ 2182
33 f JAKSLAND Tim 2205 F SepM 5 32½ 2153
34   ROSELLE Tristan 2105 F SenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 5 31½ 2166
35   LE MAREC Simon 2237 F SenM BRE Echiquier Guingampais 5 31 2121
36 g SPIRIDONOV Nikola 2141 F VetM IDF Savigny-Le-Temple Echecs 38½ 2228
37   BARTAKKE Amardeep S. 2078 F SenM 36½ 2266
38   SELEBRAN Henri 2151 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 36½ 2217
39   RINGUET Noe 2213 F SenM HDF Echiquier de Picardie Maritime 34 2161
40   LOPEZ GOMEZ Jose Pablo 2055 F SenM OCC C.E.I. Toulouse 33 2090
41   FOURNIER Loic 1962 F CadM NAQ Echiquier Tressois 30 2081
42   MALOBERTI David 2152 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 39 2195
43   MARIETTE Lucas 2094 F MinM PDL Club d'Echecs de Sautron 4 38½ 2210
44   GIACOMINI Hector 2203 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 4 35 2170
45   SAENZ NARCISO Miguel Angel 2243 F SenM 4 35 2063
46   POTTIER Simeon 2056 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 34½ 2095
47   VALETTE Christian 2017 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 32½ 2061
48 mf HAUSSERNOT Cecile 2146 F JunF EST Mulhouse Philidor 4 32 2048
49 m PERIC Slavisa 2123 F SepM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 31½ 2038
50   GIRARD Eric 2009 F SenM IDF Cavalier de l'Espérance Cercle J.J. Paur 4 31 2053
51   LARAND Manuel 1898 F SepM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 31 2000
52   SALVAING Jean-Louis 1886 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 30½ 2033
53   BAT Bilguun 1880 F PupM NOR Rouen Echecs 4 30½ 2028
54   NILSSON Lars Kjoller 1962 F SepM 4 30 2025
55   BOULET Philippe 2049 F SepM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 4 29½ 2047
56   LADISIC Alex-Sacha 1970 F VetM IDF Tour Blanche Echecs 35 2047
57   DELMAS-GOYON Francois 1900 F SepM IDF Club d'Echecs de Guyancourt 31½ 2006
58   LAPEYRE Pierre 1982 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 31 2000
59   PEDERSEN Carsten 1924 F SepM 30½ 2022
60   GOULESQUE Camille 1932 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 29½ 1972
61   MOINE Philippe 1909 F SenM NAQ Aytré - La Rochelle Echecs 29½ 1940
62   GIRAUD Stephane 2013 F SepM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 28½ 1941
63   LAGUNES Jean-Renaud 1974 F VetM NAQ Echiquier Bordelais 28 1982
64   FABER Michel 2110 F VetM NAQ Le Fleix - La Tour Infernale (ALAC) 27 1911
65   DELABBEY Florian 1975 F CadM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 3 32½ 1970
66   LUCIDARME Damien 1933 F SepM HDF Saint André - Echec et Mat 3 27½ 1932
67   LAURON Wesley 2067 F CadM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 3 27½ 1922
68   CATTONI Manuel 1912 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 3 27 1937
69   JIMENEZ MARTINEZ Dario Alberto 2076 F SenM 3 27 1817
70   LERICHE Ines 1929 F JunF NAQ Poitiers-Migne Echecs 33 1930
71   JACOBSEN Hans Endrup 1960 F VetM 32 1845
72   LUCBERNET Thomas 1919 F SenM NAQ Merignac Echecs 28½ 1874
73   BARON Daniel 1931 F SepM IDF C.E. de Magnanville 27½ 1854
74   FERNANDEZ Leon 1903 F BenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 2 30 1791
75   KOZLOWSKI Thierry 2010 F SenM IDF J.E.E.N. 1 27 1390
76   ARISTEGUI Michel 1966 F SepM CVL Echiquier Tourangeau 0 23½ 1384


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year