For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 556 : 01.10.2018

Online chess games 2762
Chess tournaments 19

View all included tournaments

Sao Martinho do Porto POR, 1st Open

Rank SNo.     Name                         IRtg FED Club                      Type Pts Res. BH. BH.  SB   Vict 
   1    1 GM  IKONNIKOV Vyacheslav         2551 RUS                           S50   8   0   47  51½ 44,25  7   
   2    2 GM  GRIGORE George-Gabriel       2486 ROU                                7½   0   46½ 51  40,75  6   
   3    3 IM  SHARMA Dinesh K.             2276 IND                                 7   0   48  52  39,00  5   
   4    4 IM  VAN RIEMSDIJK Herman C.      2270 BRA Clube Pinheiros-São Paulo S65  5½   0   48  52  28,25  4   
        5 FM  PITSCHKA Claus               2262 GER                           S50  5½   0   48  52  28,25  4   
   6   13     OSIANU Tudor                 1978 ROU                                5½   0   46½ 51  28,25  4   
   7    8     LOCHTE Thomas                2071 GER                           S50  5½   0   44½ 48½ 25,75  4   
   8   12 CM  SCHMITZ Andreas Arnold       2008 GER                           S50  5½   0   44  47  23,25  5   
   9   10     BOUS Florian                 2019 GER                           S50  5½   0   42  45  26,25  4   
  10   18 WFM SCHMITZ Manuela            F 1931 GER                           S50  5½   0   41½ 45  26,00  3   
  11    7     GRUETTNER Ralf               2133 GER                           S50  5½   0   41  45  25,50  4   
  12   20     HART Alexander               1901 SWE                                5½   0   40½ 43½ 25,50  4   
  13    6     FERNANDES Ricardo Paulos     2160 POR Gx Alekhine               U14  5½   0   40  44  25,00  5   
  14   26     SIMÕES Miguel                1805 POR Ccd Corvos Do Lis         U14  5½   0   39½ 42½ 22,25  4   
  15   29     SELKIRK Rebecca            F 1733 RSA                                5½   0   38  41½ 22,75  5   
  16   11     SISMEIRO Miguel              2014 POR Exp - Escola Xadrez Porto U14   5   0   43½ 46½ 24,75  2   
  17   25     PAIS Bruno                   1817 POR Aa De Coimbra                   5   0   39½ 42½ 19,75  4   
  18   35     OLIVEIRA Tomás               1596 POR Ap Cavalgante/Arneirense        5   0   39  42  21,25  3   
  19   16     LOPEZ DE TURISO Jose Angel   1942 ESP Filiados Na Fpx           S50   5   0   39  42  21,00  3   
  20   24     SPERBER Ulrich               1838 GER                                 5   0   38½ 41½ 19,00  4   
  21   22 NM  MORAIS Vitor Mestre          1893 POR Clube Edp                 S50  4½   0   42½ 44½ 18,00  4   
  22   32     BASÍLIO Rodrigo              1669 POR Ccd Corvos Do Lis         U12  4½   0   39½ 43½ 21,75  2   
  23   15     HAASE Georg                  1946 GER                           S65  4½   0   38  41½ 17,75  3   
  24   19     CASTANHEIRA António          1905 POR Gx Alekhine                    4½   0   37½ 41  17,50  4   
  25   14     KRUEGER Till                 1948 GER                           S50  4½   0   37½ 40½ 16,25  3   
  26   17 WIM FEBRUARY Jesse Nikki       F 1933 RSA                                 4   0   39½ 42½ 15,00  4   
  27   21     VONACH Bernhard Dr.          1894 GER                           S65   4   0   37½ 39½ 12,75  3   
  28    9     AMATO Giampiero              2031 ITA                                 4   0   36½ 38½ 13,00  4   
  29   27     HIELSCHER Ursula           F 1771 GER                                 4   0   36  39½ 16,75  1   
  30   23     KIEVELITZ Bernd              1842 GER                           S65   4   0   36  38½ 14,00  3   
  31   30     SCHLEIME Franz-Josef         1696 GER                           S50   4   0   35  37  11,75  3   
  32   28     HEIL Rudolf                  1737 GER                           S65   4   0   32  35  13,25  3   
  33   37     OSTER Jean-Marie             1479 FRA                           S65   4   0   32  34½ 13,50  3   
  34   31     NIELSEN Jørgen               1670 DEN                           S50   4   0   32  34  12,75  3   
  35   36     OLIVEIRA Fernando            1586 POR Ap Cavalgante/Arneirense  S50  3½   0   33½ 36½ 11,50  3   
  36   41     DONG Rafael                  1303 POR Cx Sintra                 U10  3½   0   32  34½ 12,00  3   
  37   40     MARTINS Domingos             1339 POR G D Ramiro José           S50  3½   0   32  34½ 11,50  1   
  38   34     DIAS José                    1622 POR Cine Clube Torres Novas   S50   3   0   34  36½ 8,50   3   
  39   33     MUELLER Dieter               1632 GER                           S65   3   0   32  34  9,25   2   
  40   42     DONG Fábio                   1289 POR Cx Sintra                 U10   3   0   32  34  8,50   2   
  41   38     COIMBRA João                 1429 POR Cp Vila Nova De Anços     S65   3   0   30  32  7,00   3   
  42   39     FONSECA René                 1392 POR Gx Alekhine                     3   0   29  31  8,00   3   
  43   45     MARQUES João                    0 POR Ap Cavalgante/Arneirense       2½   0   29½ 31½ 9,50   1   
  44   44     FERNANDES Martim             1092 POR Aa De Coimbra             U10   2   1   31  33  6,50   1   
  45   43     FERREIRA Cristina          F 1134 POR Gx Alekhine                     2   0   27  29  7,00   1


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year