For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 535 : 01.03.2018

Online chess games 4207
Chess tournaments 38

View all included tournaments

Serpukhov RUS, Rapid GP 2018

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Club                  Type Gr  Pts BH. BH. Vict 
   1   16 GM  Кряквин Дмитрий           2574 RUS Ставропольский край        МС   9  78½ 73½  7   
   2   10 GM  Бочаров Дмитрий           2628 RUS Новосибирская область      кмс 8½  80½ 75½  7   
   3    4 GM  Кокарев Дмитрий           2693 RUS Пензенская область         МС   8  82  76   5   
   4    5 GM  Рахманов Александр        2688 RUS Вологодская область        МС   8  77½ 72½  6   
   5    1 GM  Понкратов Павел           2737 RUS Челябинская область        МС   8  77  71½  7   
   6   11 GM  Морозевич Александр       2612 RUS Москва                     ЗМС  8  73½ 68½  6   
   7    6 GM  Савченко Борис            2674 RUS Москва                     ГР   8  72  67   7   
   8    2 GM  Грачев Борис              2695 RUS Москва                     МС  7½  81  75   4   
   9    8 GM  Придорожный Алексей       2652 RUS ХМАО-Югра                  МС  7½  79  73   6   
  10   13 GM  Волков Сергей             2581 RUS Республика Мордовия        ГР  7½  76  71   6   
       17 IM  Ноздрачев Владислав       2507 RUS Московская область         МС  7½  76  71   6   
  12   18 GM  Хасангатин Рамиль         2495 RUS Республика Татарстан       МС  7½  75  70   7   
  13    7 GM  Фрольянов Дмитрий         2655 RUS Самарская область          МС  7½  72½ 67   6   
  14   26 FM  Фахрутдинов Тимур         2403 RUS Свердловская область  Ю19  кмс 7½  72  67½  7   
  15   27 WGM Гиря Ольга              F 2399 RUS ХМАО-Югра             жен  ГР  7½  71  68   6   
  16   39     Новиков Константин        2263 RUS Тульская область           кмс 7½  65½ 60½  6   
  17   12 GM  Тимофеев Артем            2602 RUS Республика Татарстан       МС   7  79  74   4   
  18    3 GM  Алексеев Евгений          2694 RUS Санкт-Петербург            МС   7  78  73   4   
  19   20 GM  Крылов Михаил             2475 RUS Москва                     кмс  7  74½ 69   6   
  20    9 GM  Попов Иван                2647 RUS Москва                     ГР   7  71½ 66½  6   
  21   15 GM  Гоганов Алексей           2576 RUS Санкт-Петербург            МС   7  71½ 66   6   
  22   32 FM  Ноздрачев Леонид          2327 RUS Московская область         МС   7  68  63   6   
  23   29 FM  Сакун Владимир            2367 UKR Украина                         7  67  62   6   
  24   30 FM  Воловиков Антон           2359 UKR Украина                         7  65½ 62   6   
  25   43     Климентов Роман           2231 RUS Воронежская область        кмс  7  63  59   6   
  26   23 GM  Соложенкин Евгений        2415 RUS Ленинградская область      МС  6½  75½ 70½  5   
  27   24 IM  Лавров Максим             2414 RUS Москва                     кмс 6½  73  68   4   
  28   36 FM  Смирнов Тимофей           2301 RUS Московская область    Ю19  кмс 6½  70½ 66   5   
  29   22 GM  Харченко Борис            2460 UKR Украина                        6½  69½ 65½  5   
  30   19 GM  Евдокимов Александр       2484 RUS Астраханская область       кмс 6½  69  65   5   
  31   14 IM  Ильюшенок Илья            2576 RUS ХМАО-Югра                  МС  6½  69  64½  5   
  32   47     Журавлев Степан           2222 RUS Московская область    Ю19  кмс 6½  68  64   5   
  33   37 IM  Сергиенко Сергей          2287 RUS Воронежская область        кмс 6½  68  63   5   
  34   42     Бургер Константин         2247 RUS Москва                     кмс 6½  67  62½  6   
  35   46 FM  Черенков Андрей           2222 RUS Москва                     кмс 6½  65½ 61½  5   
  36   53     Фадеев Семён              2182 RUS ХМАО-Югра                  кмс 6½  63½ 59½  5   
  37   63 FM  Климентов Евгений         2082 RUS Воронежская область   Ю19  кмс 6½  63  61½  4   
  38   25 FM  Холин Александр           2410 UKR Украина                        6½  62  58   5   
  39   45 IM  Духов Александр           2226 RUS Московская область         кмс 6½  60½ 57   5   
  40   33 FM  Кретов Евгений            2326 RUS Москва                     кмс 6½  58  54½  5   
  41   71     Перов Герман              2020 RUS Москва                Ю19  кмс  6  73  68   5   
  42   40 FM  Гейвондян Арман           2257 RUS Москва                     кмс  6  72½ 67½  6   
  43   28     Бордовский Владимир       2380 UKR Украина                         6  69½ 66   5   
  44   72     Москвин Анатолий          2017 RUS Московская область    Ю19  кмс  6  68½ 63½  4   
  45   52     Архипенко Даниил          2187 RUS Москва                     кмс  6  67  63½  3   
  46   44 GM  Вуль Аркадий              2226 RUS Московская область    вет  МС   6  66½ 62½  5   
  47   35 FM  Агапов Сергей             2302 RUS Московская область         кмс  6  65½ 61   6   
  48   21 IM  Двалишвили Павел          2461 RUS Москва                     МС   6  65  61½  5   
  49   51     Сухарева Евгения        F 2189 RUS Ростовская область    жен  кмс  6  64½ 60½  5   
  50   38 WFM Гванцеладзе Анна        F 2271 RUS Москва                жен  МС   6  64½ 60   4   
  51   41 WIM Дроздова Дина           F 2248 RUS Москва                жен  МС   6  64  59½  3   
  52   60     Денисов Владислав         2119 RUS Москва                     кмс  6  62½ 60½  5   
  53   48     Беспалов Константин       2216 RUS Тульская область            1   6  62½ 59   6   
  54   34 FM  Коненкин Дмитрий          2320 RUS Московская область         кмс  6  62½ 58½  4   
  55   68 CM  Кириллов Дмитрий          2054 RUS Ивановская область    Ю15  кмс  6  62½ 58   5   
  56   56 WFM Смирнова Екатерина      F 2150 RUS Владимирская область  жен  кмс  6  62  59½  5   
  57   50 WIM Соложенкина Елизавета   F 2203 RUS Ленинградская область Д19  МС   6  62  58½  6   
  58   31 FM  Ермолаев Евгений          2338 RUS Удмуртская Республика      кмс  6  59½ 56   5   
  59   55 WFM Кабанова Екатерина      F 2165 RUS ХМАО-Югра             жен  кмс  6  59  56   6   
  60   49 WGM Шайдуллина Сандугач     F 2208 RUS Московская область    жен  МС   6  53½ 51   5   
  61   66     Усачева Глафира         F 2064 RUS Московская область    Д19   1   6  53½ 51   4   
  62   64     Новиков Алексей           2070 RUS Московская область    Ю19  кмс 5½  66½ 63   5   
  63   65     Закиров Владислав         2066 RUS Московская область    Ю19  кмс 5½  64½ 61   5   
  64   62     Сорокин Олег              2099 RUS Московская область         кмс 5½  63½ 60½  4   
  65   67 FM  Шкуркин Андрей            2056 RUS Тульская область      Ю19  кмс 5½  62  58½  5   
  66   58     Насонов Игорь             2142 RUS Московская область         кмс 5½  60  57   5   
  67   84     Садовников Константин     1839 RUS Московская область    Ю19   1  5½  59  55½  5   
  68   88 AIM Акимушкин Роман           1830 RUS Московская область          1  5½  57½ 54   5   
  69   61     Атаров Евгений            2116 RUS Москва                     кмс 5½  56½ 53   5   
  70   59     Крылов Алексей            2134 RUS Удмуртская Республика      кмс 5½  55½ 52½  4   
  71   70     Арбузов Михаил            2024 RUS Ярославская область   Ю19  кмс  5  67  62½  4   
  72   76 WCM Киселева Арина          F 1950 RUS Санкт-Петербург       жен  кмс  5  66  61½  4   
  73   74     Славинский Петр           1955 RUS Москва                     кмс  5  64  60½  4   
  74   99     Исрафилов Али             1727 RUS Московская область    Ю15   1   5  62  58   5   
  75   75 WFM Афанасьева Александра   F 1954 RUS Москва                Д19   1   5  62  58   3   
  76   87     Соломин Максим            1831 RUS Самарская область          кмс  5  61½ 59   4   
  77   80     Шорников Вячеслав         1884 RUS Московская область    вет   1   5  60  55½  3   
  78   93     Зайцева Людмила         F 1789 RUS Москва                Д19   1   5  59½ 56   4   
  79   81     Григорьева Дарья        F 1879 RUS Московская область    жен  кмс  5  58  55½  4   
  80   77     Муслимов Александр        1935 RUS Московская область         кмс  5  58  54   5   
  81   82     Кругликова Виктория     F 1867 RUS Москва                жен   1   5  56½ 54   5   
  82   96     Алексеев Михаил           1758 RUS Москва                     кмс  5  56  54½  4   
  83   73     Червонный Михаил          1980 RUS Московская область    вет  кмс  5  56  52½  4   
  84   69     Ясаков Игорь              2053 RUS Московская область         кмс  5  56  52   2   
  85  101     Китаев Роман              1683 RUS Брянская область      Ю15  кмс  5  53½ 51   3   
  86  115     Зимин Артур               1406 RUS Московская область    Ю15   2   5  50½ 47½  4   
  87  104     Панфилов Артем            1589 RUS Московская область          1   5  47½ 46   5   
  88  111     Павлов Александр          1459 RUS Рязанская область     вет   1   5  46  44   5   
  89  112     Котельников Константин    1429 RUS Москва                Ю15  3ю   5  45  43½  5   
  90  102     Журавлев Игнат            1654 RUS Московская область    Ю15   2   5  43  41½  4   
  91   79     Берко Игорь               1891 RUS Москва                      2  4½  68½ 63½  3   
  92   89     Юровских Ясмин          F 1828 RUS Москва                Д19  кмс 4½  59½ 56½  4   
  93   78     Махно Мария             F 1919 RUS Московская область    Д19  кмс 4½  58½ 55   3   
  94   90     Ефремов Владислав         1824 RUS Санкт-Петербург       Ю15  кмс 4½  56½ 55   4   
  95  107     Грунин Денис              1549 RUS Московская область    Ю15   1  4½  53  49½  3   
  96  109     Гурский Дмитрий           1532 RUS Московская область    Ю19   3  4½  52½ 50½  4   
  97  100     Булыкин Сергей            1684 RUS Московская область          2  4½  52½ 48½  3   
  98   98     Неклюдов Тарас            1727 RUS Московская область    Ю15   2  4½  50  47½  4   
  99  125     Василенко Алексей         1000 RUS Московская область          3  4½  50  47   3   
 100  105     Колоскова Любовь        F 1569 RUS Московская область    Д19   1  4½  48½ 46½  4   
 101  110     Гуков Даниил              1531 RUS Московская область    Ю15   2  4½  44½ 43   4   
 102   83     Новиков Кирилл            1846 RUS Московская область    Ю19  кмс  4  61½ 57½  4   
 103   85     Кульбачный Владимир       1837 RUS Московская область    вет  кмс  4  58  54   4   
 104   86     Никитенко Николай         1835 RUS Рязанская область     вет  кмс  4  57  54   4   
 105  108     Кушнаренко Егор           1540 RUS Москва                Ю15   2   4  51  48   4   
 106  128     Черенков Иван             1000 UKR Украина               Ю15       4  49½ 47   4   
 107  117     Кузнецов Иван             1330 RUS Московская область    Ю15   3   4  49  47   4   
 108  114     Гаврилов Максим           1422 RUS Московская область    Ю15   2   4  46  44½  3   
 109  116     Лаухина Маргарита       F 1401 RUS Московская область    Д15   2   4  44½ 41½  3   
 110  118     Беспалова Софья         F 1327 RUS Тульская область      Д15   2   4  40½ 39   3   
 111   94     Терентьева Алёна        F 1785 RUS Владимрская область   жен  кмс 3½  54  50½  2   
 112   97     Казаков Руслан            1744 RUS Московская область          1  3½  52½ 49   2   
 113   92     Санников Дмитрий          1805 RUS Московская область    вет   1  3½  50  47½  3   
 114   95     Татаринцев Николай        1766 RUS Московская область    вет   1  3½  48½ 46   3   
 115  119     Денисов Михаил            1321 RUS Москва                Ю15   3  3½  42  40½  3   
 116  126     Клепча Евгений            1000 RUS Московская область    Ю19   3  3½  34½ 33   2   
 117   57     Лауда Александр           2149 MDA Молдова                         3  56  54½  3   
 118   54     Харитонов Олег            2176 RUS Московская область         кмс  3  51  48   3   
 119   91     Мальцев Алексей           1817 UKR Московская область    Ю19       3  46  44   3   
 120  122     Повелица Николаий         1025 RUS Брянская область                3  44  42   3   
 121  123     Россошанский Богдан       1013 RUS Московская область    Ю15       3  39  37½  3   
 122  103     Гусев Дмитрий             1632 RUS Московская область    Ю15   2  2½  52½ 49½  2   
 123  120     Неклюдова Таисия        F 1265 RUS Московская область    Д15   3  2½  46  44½  2   
 124  113     Лебедева Полина         F 1426 RUS Московская область    Д15   2  2½  42  40½  2   
 125  106     Стрелков Даниил           1568 RUS Московская область    Ю19   1   2  51  48   2   
 126  124     Котельников Алексей       1007 RUS Москва                          2  40½ 39   2   
 127  127     Константинова Арина     F 1000 RUS Московская область    Д15       2  40  38½  1   
 128  121     Константинова Анастасия F 1152 RUS Московская область    Д15   2   2  36½ 35   1  


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year