For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 565 : 01.01.2019

Online chess games 11871
Chess tournaments 65

View all included tournaments

Sitges ESP, 5th Sunway Open

Rank SNo.     Name                                Rtg FED Club                                          Type  Gr  Pts BH. Man BH.  SB   
   1   27 GM  Alonso Rosell Alvar                2524 ESP C.E. Gerunda                                       2550  8  61      64½ 50.50 
   2    3 GM  Inarkiev Ernesto                   2693 RUS                                                         7½  61½     66½ 47.25 
   3    4 GM  Sasikiran Krishnan                 2673 IND Oil and Natural Gas Corporation Ltd.                    7½  59½  1  63  45.00 
   4    1 GM  Andreikin Dmitry                   2719 RUS                                                         7½  59½     63½ 46.50 
   5   34 GM  Dragnev Valentin                   2483 AUT                                                H        7½  56½     60½ 43.50 
   6   28 GM  Santos Ruiz Miguel                 2523 ESP And                                                     7½  56      60½ 45.00 
   7    8 GM  Indjic Aleksandar                  2620 SRB                                                         7½  56      60½ 44.75 
   8    2 GM  Ivanchuk Vassily                   2717 UKR                                                         7½  53      57  42.50 
   9    5 GM  Edouard Romain                     2644 FRA Club de Ajedrez Sestao                                   7  59½     63½ 41.75 
  10    6 GM  Vocaturo Daniele                   2629 ITA                                                          7  55½     60  41.00 
  11   14 GM  Santos Latasa Jaime                2584 ESP Ext                                                      7  52½     56½ 38.00 
       32 IM  Sosa Tomas                         2488 ARG                                                          7  52½     56½ 38.00 
  13   18 GM  Xu Xiangyu                         2565 CHN                                                          7  50½     55  37.75 
  14   20 GM  Kadric Denis                       2554 BIH                                                          7  49½     53  35.50 
  15   17 GM  Petrosyan Manuel                   2565 ARM                                                         6½  62½     66½ 40.00 
  16    9 GM  Lagarde Maxime                     2616 FRA Barcelona C.E.                                     2616 6½  59      64  39.00 
  17   11 GM  Romanov Evgeny                     2614 RUS                                                         6½  59      63½ 39.50 
  18   26 IM  Harutyunian Tigran K.              2528 ARM                                                         6½  59      63  36.50 
  19   13 GM  Peralta Fernando                   2584 ARG Escola d'Escacs de Barcelona                       2598 6½  58½     63½ 39.50 
  20   12 GM  Liang Awonder                      2589 USA Wisconsin                                     H16       6½  57      61½ 37.75 
  21   16 GM  Nihal Sarin                        2576 IND                                                16       6½  56½     61½ 37.50 
  22   68 IM  Krishna Teja N                     2340 IND                                                A        6½  56½     60½ 37.75 
  23   41 IM  Sadhwani Raunak                    2434 IND ChessBase India                               16A       6½  55½     59  34.75 
  24   35 IM  Gukesh D                           2466 IND                                                12       6½  55      59  35.75 
  25   25 GM  Praggnanandhaa R                   2530 IND                                               H16       6½  54½     57½ 35.50 
  26   10 GM  Gordievsky Dmitry                  2614 RUS                                                         6½  53      57  36.75 
  27   33 IM  Henderson De La Fuente Lance       2484 ESP Ajedrez Metro Club Marbella                   H16       6½  53      56½ 34.25 
  28   21 GM  Halkias Stelios                    2552 GRE E.O.A.O. Fysiolatris Nikaias                   H        6½  52½     57  35.00 
  29   15 GM  Lopez Martinez Josep Manuel        2580 ESP                                                          6  60      64  35.25 
  30    7 GM  Adly Ahmed                         2626 EGY                                                          6  58      64  37.00 
  31   19 GM  Kulaots Kaido                      2555 EST                                                H         6  57      60½ 31.50 
  32   31 GM  Vasquez Schroeder Rodrigo          2495 CHI Colon Sabadell Chessy                              2526  6  56      60½ 33.50 
  33   24 GM  Kelires Andreas                    2535 GRE                                                H         6  55½     60  33.75 
  34   30 GM  Stella Andrea                      2503 ITA Colon Sabadell Chessy                              2460  6  54½     59  33.75 
  35   29 IM  Keymer Vincent                     2508 GER                                               H16        6  53½     58  31.50 
  36   73 WGM Vaishali R                       F 2329 IND                                                HA        6  52½     57  31.75 
  37   36 WGM Pogonina Natalija                F 2465 RUS                                                          6  52½     56½ 31.75 
  38   46 IM  Raja Rithvik R                     2415 IND                                               16A        6  52      55½ 30.50 
  39   43 IM  Seyb Alexander                     2419 GER Schachfreunde Berlin                           HA        6  50½     54½ 31.50 
  40   95 CM  Bharath Subramaniyam H             2234 IND Chess Gurukul                                 12B        6  50½     53½ 29.75 
  41   53 FM  Ayats Llobera Gerard               2395 ESP Llinars, C.E.                                  HA  2366  6  50      54  28.25 
  42   23 GM  Beliavsky Alexander G              2544 SLO Maribor                                        65        6  49½     53  30.75 
  43  116     Manu David Suthandram R            2153 IND Mastermind Chess Academy                       B         6  49½     53  30.00 
  44   37 GM  Romanishin Oleg M                  2451 UKR Chess Club of Lviv                             65        6  49      52½ 31.50 
  45   74 IM  Dhulipalla Bala Chandra Prasad     2328 IND                                                A         6  49      52½ 26.50 
  46   79 FM  Ortega Ruiz Jose Miguel            2298 ESP Collado Villalba	                              B         6  49      51½ 28.00 
  47   54 IM  Duran Vega Sergio                  2391 CRC                                                HA        6  48½     53  28.00 
  48   58 IM  Low Zhen Yu Cyrus                  2384 SGP                                               H16A       6  48      52  27.75 
  49   97 FM  Sande Edreira Jose Antonio         2230 ESP Gal                                            HB        6  48      50½ 27.25 
  50   56 IM  Alarcon Casellas Rolando           2387 CUB Tora C.E.                                      A   2478  6  47½     50½ 28.00 
  51   64 IM  Meister Peter                      2355 GER Casino Prado Suburense                         A   2380  6  47½     50  25.50 
  52   51     Korobkov Piotr                     2398 UKR                                                A         6  46½     50  29.25 
  53   47 FM  Martinez Reyes Pedro Ramon         2408 VEN Blanco y Negro                                 A         6  46½     50  27.00 
  54   67 FM  Demianjuk Alexander                2344 RUS                                                HA        6  45½     48½ 26.75 
  55   65 GM  Pogorelov Ruslan                   2354 UKR Escola Escacs Salou                            A   2456 5½  54½     57  29.50 
  56   63 IM  Gual Pascual Antonio               2357 ESP Cerdanyola Valles C.E.                         A   2460 5½  52      55½ 29.00 
  57   86 FM  Pranav Anand                       2274 IND All India Chess Federation                    H12B      5½  51½     54½ 26.50 
  58   71 IM  Sarkar Justin                      2332 USA                                                A        5½  51½     54  25.00 
  59   38 IM  Wang Kevin                         2449 USA                                                A        5½  51      55  27.75 
  60   70 FM  Shubin Kirill                      2334 RUS Petrovskaya Ladya                             H16A      5½  51      54½ 27.25 
  61   57 FM  Medarde Santiago Luis Marcos       2386 ESP Gal                                            A        5½  50½     54  27.00 
  62   66 FM  O`donnell Conor                    2346 IRL                                                A        5½  50½     53½ 24.50 
  63   39 IM  Garriga Cazorla Pere               2448 ESP Mollet C.E.                                    HA  2495 5½  50      53  24.25 
  64   55 FM  Di Nicolantonio Lucas              2389 FRA Club d'échecs de l'agglomération chambérienne  A        5½  49½     53  24.00 
  65   91     Blasco Coll Andreu                 2240 ESP C.E. Castelldefels                             B   2335 5½  48½     52½ 27.75 
  66  139 WFM Cholleti Sahajasri               F 2069 IND                                                C        5½  48½     51  25.50 
  67   88     Ingebretsen Jens E                 2251 NOR Oslo Schakselskap (OSS)                       H16B      5½  48½     50½ 23.50 
  68   44 IM  Ahlander Bjorn                     2417 SWE Lunds Akademiska Schackklubb                   HA       5½  48      52½ 26.25 
  69   80 FM  Chkhaidze Nikoloz                  2297 GEO Guria                                          HB       5½  47      50  25.50 
  70   60 IM  Borocz Istvan                      2377 HUN                                                A        5½  47      50  24.25 
  71   62 FM  Pablo Mari Alejandro               2375 ESP Terrassa del Csc C.E.                          A   2436 5½  46      48½ 22.75 
  72   82 IM  Cruz Filemon                       2289 PER Tres Peons C.E.                                B   2371 5½  46      48½ 22.25 
  73  177     Ilamparthi A R                     1796 IND                                               H12       5½  45      48½ 24.00 
  74   48 IM  Arjun Kalyan                       2406 IND T-Nagar Chess Academy                         16A       5½  45      47½ 22.75 
  75   78 IM  Bobadilla Viera Jorge Samuel       2302 VEN                                                A        5½  43      46  23.75 
  76   87 WIM Solozhenkina Elizaveta           F 2258 RUS                                               16B        5  53½     57  26.25 
  77   85 CM  Mullick Raahil                     2276 IND                                               12B        5  53      56  24.75 
  78   69 FM  Lillo Castany Victor               2336 ESP Sant Cugat C.E.                                A   2387  5  51      54  22.25 
  79   81 WIM Priyanka Nutakki                 F 2293 IND                                               16B        5  50½     54  24.50 
  80   49 CM  Rohith Krishna S                   2399 IND All India Chess Federation                    16A        5  50½     53½ 24.25 
  81   42 WGM Soumya Swaminathan               F 2428 IND                                                A         5  50      54½ 25.00 
  82  130     Ruperez Miguel                     2115 ARG Peón Doblado                                   C   2223  5  49½     53  24.50 
  83   76 FM  Garcia Ramos Daniel                2304 ESP Peona i Peó                                    HA  2355  5  49      52  21.25 
  84  101 FM  Kholopov Alexander A.              2210 RUS South Ural Medical University                  HB        5  47      49½ 21.25 
  85  145     French Max                         2059 ENG                                               H16C       5  46      50  24.25 
  86   75 IM  Henni Mohamed                      2314 ALG                                                A         5  46      49½ 22.00 
  87  153     Asatryan Gor                       2012 RUS                                               16C        5  45      49  24.00 
  88   45 IM  Vardaan Nagpal                     2415 IND                                               H16A       5  45      49  23.25 
  89  119     Tastambekov Timur                  2146 KAZ Central Chess Club                             HC        5  45      48½ 21.25 
  90  131     Hoffmann Max                       2110 GER DJK Aufwärts St. Josef Aachen 1920	            C         5  45      48½ 20.00 
  91  174 CM  Ansat Aldiyar                      1807 KAZ Central Chess Club                            H12        5  44½     48  21.75 
  92  146 WIM Varela La Madrid Tilsia Carolina F 2049 VEN                                                C         5  43      45  19.00 
  93  143     Benet Morant Damia                 2060 ESP Reus Deportiu                                  C   2277  5  41½     45  21.00 
  94  179 AGM Vignesh B                          1740 IND                                                16        5  40½     43½ 19.75 
  95   98 FM  Martinez Lopez Ivan                2228 ESP C.E. Lleida                                    B   2325  5  36      38½ 17.00 
  96   59 IM  Roy Prantik                        2382 IND                                                A        4½  53      57  22.25 
  97   90     Sreeshwan Maralakshikari           2244 IND                                               12B       4½  53      56  24.50 
  98   96     Moksh Amit Doshi                   2233 IND                                               16B       4½  50½     54  21.25 
  99  138 CM  Low Kevin                          2072 CAN                                               H16C      4½  49½     53½ 23.25 
 100  120     Ajay Karthikeyan                   2143 IND                                               16C       4½  49      52  20.50 
 101  114 FM  Goormachtigh Johan                 2159 BEL                                                HB       4½  48      51½ 21.25 
 102  169 FM  Gluckman Paul                      1889 RSA                                                16       4½  47½     52  23.00 
 103  148     Shyam Prasad Reddy K               2030 IND                                               16C       4½  46½     50½ 19.00 
 104   99     Real Thibault                      2220 BEL Club d'Echecs de Watermael-Boitsfort           B        4½  45½     48½ 16.50 
 105  112     Rey Malde Henrique                 2171 ESP Gal                                            B        4½  45      48½ 18.50 
 106  100     Sorensen Hampus                    2219 SWE SK Rockaden                                   16B       4½  44      46½ 18.25 
 107  175     Mihalache Paul-Stelian             1807 ROU Clubul Sfinxul Iași                                     4½  43½     47½ 19.75 
 108  125     Fernandez Fuentes Fco. Javier      2133 ESP Reus Deportiu                                  C   2266 4½  43      46  17.25 
 109  107 WFM Movileanu Daniela                F 2180 ITA                                                B        4½  43      45½ 18.00 
 110  136     Wang Shanshan                    F 2076 CHN                                                HC       4½  42      45  18.50 
 111  121     Rakshitta Ravi                   F 2141 IND                                               16C       4½  42      44½ 17.75 
 112   94 IM  Blechzin Igor                      2237 RUS Overtime                                      H65B      4½  42      44½ 17.00 
 113  164     Mahitosh Dey                       1931 IND All India Chess Federation                     16       4½  41½     45  19.75 
 114  167     Arjun C Krishnamachari             1895 IND Mastermind Chess Academy                                4½  41½     45  18.75 
 115  102     Villar Reymundo Juan Antonio       2198 PER Castelldefels C.E.                             B   2336 4½  41½     44  17.50 
 116  105     Asensio Linan Teodoro              2191 ESP C.E. Badalona                                  B   2313 4½  40½     43½ 16.25 
 117  122     Garcia Gil Javier                  2136 ESP Ideal D´En Clave C.E.                          C   2253 4½  40½     43  16.00 
 118   22 GM  Del Rio De Angelis Salvador G.     2546 ESP Club de Ajedrez Sestao                                  4½  38½     41½ 17.50 
 119  166 WCM Kairbekova Amina                 F 1905 KAZ Central Chess Club                            H12       4½  36½     39½ 17.25 
 120   89     Jimenez Ruano Adrian               2245 ESP Barcelona C.E.                                 HB  2325  4  48½     52½ 16.75 
 121   77 FM  Antova Gabriela                  F 2303 BUL Shah XXI                                      16A        4  48½     52  17.50 
 122   52 GM  Perez Mitjans Orelvis              2396 ESP Barcelona C.E.                                 A   2484  4  47      51  18.25 
 123  103 CM  Fernandez De Bobadilla Gabriel     2196 ESP La Casa del Ajedrez                            HB        4  46½     49  15.75 
 124  108     Natarajan C                        2177 IND Mastermind Chess Academy                       B         4  44      47  15.50 
 125  129     Cespedes Llaverias Llibert         2117 ESP Tres Peons C.E.                               16C  2175  4  44      47  15.00 
 126   61 GM  Baghdasaryan Vahe                  2376 ARM                                                A         4  43½     46½ 16.50 
 127  111     Linsenmeyer Mario                  2172 GER FSV Großenseebach                              HB        4  43½     46  13.75 
 128  113 WIM Llaneza Vega Patricia            F 2165 ESP Foment Martinenc C.E.                          B   2299  4  43      45½ 15.25 
 129  106     Alok Sinha                         2187 IND Delhi Chess Association                       H16B       4  42½     45½ 13.00 
 130  126     Machlik Edit                     F 2124 NOR                                                C         4  42      44  11.00 
 131  127     Maloberti David                    2122 FRA Cercle d'Echecs de Bischwiller                 HC        4  41½     44½ 16.25 
 132  180     Minko Olga                       F 1737 RUS Shkola Botvinnika                             H16        4  41½     44½ 14.50 
 133  152     Guix Torres David                  2012 ESP C.E. Les Franqueses                            C   2155  4  41½     43½ 13.25 
 134  162     Sosa Suarez Carla Cristina       F 1939 ESP Can                                           H16        4  39½     42  13.25 
 135  135     Ruiz Gonzalez Jorge                2083 ESP C. A. Alfaro                                  16C        4  38      40½ 12.50 
 136  142     Sanchez Lopez Juan Manuel          2065 ESP C.E. Barcelona Unió Gracienca d'Escacs - UGA   HC        4  37½     40  12.75 
 137  178     Perez Bolanos David                1747 ESP Sociedad La Montaña                           H12        4  34½     37  12.00 
 138   72 FM  Esplugas Esteve Vicenc             2330 ESP C.E. Valls                                     A   2421 3½  48      51½ 18.00 
 139   92 AGM Siddharth Jagadeesh                2240 SGP                                               12B       3½  48      51½ 14.50 
 140  137 CM  Menac Comas Joan Ramon             2073 ESP Catalonia C.E.                                 C        3½  45½     48½ 15.50 
 141  133 CM  Nunez Lucero Francisco             2102 ESP Sant Marti C.E.                                C        3½  45      49  15.25 
 142  132     Minko Dmitry                       2105 RUS Shkola Botvinnika                             H16C      3½  45      48½ 14.75 
 143  134     Perdomo Araujo Angel Eduardo       2087 VEN Deporte es vida                                C        3½  44½     47½ 14.75 
 144  118     Aflalo Sophie                    F 2147 FRA                                                C        3½  44      46½ 12.00 
 145  157     Gjestemoen-Vonhirsch Andre         1993 NOR Stavanger Sjakklubb                           H16       3½  42½     45½ 15.25 
 146  124     Moreto Quintana Alex               2134 ESP Mislata                                        C        3½  42      45  12.50 
 147  115 CM  Dev Shah                           2159 IND                                               H12B      3½  39      41½ 10.75 
 148  168     Mabille Natacha                  F 1895 BEL                                                         3½  36½     39  10.00 
 149  151     Bono Monreal Alberto               2014 ESP Camp de Morvedre                               C        3½  36½     38½ 11.25 
 150  128     Ezquerro Luque Albert              2118 ESP Montmelo C.E.                                  HC  2267 3½  35½     38  9.00  
 151  141     Garcia Marin Guillem               2066 ESP Mollet C.E.                                    C   2183  3  46½     50  15.25 
 152  117     Lorenzo Duran Marcos               2149 ESP Gal                                            C         3  44      47  10.50 
 153  144     Herms Agullo Jordi                 2059 ESP Granollers-Canovelles                          C   2208  3  41½     44½ 11.75 
 154  104 IM  Gluckman David                     2192 RSA                                                HB        3  41½     44  10.50 
 155  160     Aarav Dengla                       1955 IND                                                12        3  41      43½ 11.50 
 156   84 FM  Rodriguez Alvarez Vidal            2277 VEN Badia C.E. I Cultura                           B   2218  3  40½     44  11.75 
 157  154     Sismeiro Miguel                    2006 POR Escola de Xadrez do Porto                     16C        3  40      43  11.00 
 158  161     Prieto Alberto                     1953 USA                                                H         3  40      42  11.25 
 159  150     Prats Rodriguez Juan Bosco         2018 ESP C.E. Sant Boi                                  HC  2192  3  38½     41½ 10.00 
 160  155     Skagseth Havard M                  2002 NOR Tromsø Sjakklubb                               C         3  38½     41  10.50 
 161  163     Munoz Suarez Luis Alberto          1937 ESP Club de Ajedrez Ramiro                         H         3  38      40½ 9.25  
 162  176     Rocher Gonzalez Vicenc             1798 ESP C.E. Masnou                                   H65  1997  3  33½     35½ 7.50  
 163  172     Lopez Capape Armando               1827 ESP Club de Ajedrez Ramiro                         H         3  30½     33  7.50  
 164  165     Moreno Latorre Fco Jose            1930 ESP Club de Ajedrez Ramiro                         H        2½  37½     39½ 7.50  
 165  159     Casares Bonals Ainhoa            F 1967 ESP Llinars C.E.                                   16  2057 2½  36½     38½ 6.00  
 166  181     Perez Bolanos Joel                 1717 ESP Sociedad La Montaña                           H12       2½  33½     36  7.25  
 167  156     Garcia De Blas Esteban             2000 ESP Montcada Unio Escacs                           C   2108  2  39½     42½ 8.00  
 168  183     Anguera Staina Maxim               1302 ESP Casino Prado Suburense                         12  1570  2  39      41½ 8.25  
 169  173     Arias Castanedo Jacinto            1811 ESP Unamuno                                       H65        2  36      38  6.25  
 170  158     Castells Briones Miquel            1986 ESP Sant Boi C.E.                                      2134  2  35      37½ 5.25  
 171  182     Villa Tornero Alex                 1598 ESP Montornes C.E.                                 12  1733 1½  32½     33  1.75  
 172  171     Serrano Martinez Francisco Jose    1831 ESP Mad                                            H         1  31      33  2.00  
 173  170     Scott Luke                         1842 IRL Trinity College Dublin                                   ½  31      32½ 1.25  
 174   93 FM  Garcia Trobat Francisco            2239 ESP Val                                            B         0  32½     33½ 0.00  
 175   40 IM  Petrisor Adrian-Marian             2435 ROU                                                A         0  31½     32½ 0.00  
       50 IM  Soysal Serkan                      2398 TUR                                                A         0  31½     32½ 0.00  
       83 IM  Adu Oladapo                        2288 NGR                                                B         0  31½     32½ 0.00  
      109 CM  Adesina Adeyinka                   2175 NGR                                                B         0  31½     32½ 0.00  
      110 CM  Oragwu Chukwunonso                 2172 NGR                                                B         0  31½     32½ 0.00  
      123 CM  Dieyi Roland                       2135 NGR                                                C         0  31½     32½ 0.00  
      147     Attalib Osama A.                   2040 LBA                                                C         0  31½     32½ 0.00  
      149     Abo Moliana Montasar               2029 LBA                                                C         0  31½     32½ 0.00  
 183  140     Palacin Martin Ricardo             2068 ESP Cornella C.E.                                  C   2215  0  31      32  0.00 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year