For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 557 : 10.10.2018

Online chess games 10759
Chess tournaments 18

View all included tournaments

Sochi RUS, Rapid Ch (m) 2018

MEN

Rank SNo.    Name                   NRtg IRtg FED Club                            Type Gr  Pts BH. BH. Vict Res. ratP 
   1    1 GM Artemiev Vladislav     2748 2764 RUS Республика Татарстан                 МС  8½  80½ 75½  6    0   2794 
   2   12 IM Bocharov Ivan          2618 2668 RUS Новосибирская область                МС  8½  80½ 75   7    0   2777 
   3    3 GM Tomashevsky Evgeny     2721 2726 RUS Саратовская область                  ГР  8½  76  72   6    0   2670 
   4   28 GM Esipenko Andrey        2584 2605 RUS Московская область              U18  МС  8½  75  70   6    0   2730 
   5    6 GM Dubov Daniil           2639 2697 RUS Москва                               МС  8½  73  72½  8    0   2664 
   6   23 GM Demchenko Anton        2632 2620 RUS Краснодарский край                   МС  8½  73  68   7    0   2736 
   7   34 GM Bocharov Dmitry        2594 2568 RUS Новосибирская область                кмс 8½  72  67   8    0   2715 
   8   16 GM Savchenko Boris        2677 2652 RUS Москва                               ГР   8  80  74½  7    0   2750 
   9   10 GM Oparin Grigoriy        2684 2671 RUS Москва                               МС   8  77½ 72½  4    0   2743 
  10   31 GM Moiseenko Vadim        2574 2577 RUS Вологодская область                  МС   8  71½ 67½  7    0   2657 
  11   39 IM Khanin Semen           2522 2523 RUS Новосибирская область                МС   8  70½ 66   6    0   2680 
  12    9 GM Morozevich Alexander   2644 2672 RUS Москва                                   7½  81½ 77   6    0   2645 
  13    2 GM Sjugirov Sanan         2724 2735 RUS Самарская область                    ГР  7½  76  71   6    0   2639 
  14    8 GM Matlakov Maxim         2673 2678 RUS Санкт-Петербург                      ГР  7½  75  70   6    0   2648 
  15   26 GM Sarana Alexey          2583 2612 RUS Московская область              U18  МС  7½  74½ 70   6    0   2659 
  16   19 GM Timofeev Artyom        2609 2636 RUS Республика Татарстан                 МС  7½  72½ 67   5    0   2540 
  17   24 GM Kobalia Mikhail        2614 2617 RUS Москва                               ГР  7½  72½ 66½  6    0   2553 
  18   33 GM Maletin Pavel          2584 2570 RUS Новосибирская область                МС  7½  72  67½  7    0   2619 
  19   41 GM Potapov Pavel          2527 2509 RUS ЯНАО                                 МС  7½  72  67   6    0   2557 
  20   13 GM Grachev Boris          2670 2667 RUS Москва                               МС  7½  70½ 65   6    0   2559 
  21   47 GM Lugovskoy Maxim        2488 2476 RUS Краснодарский край                   кмс 7½  70  65   7    0   2513 
  22   29 IM Demidov Mikhail        2601 2595 RUS Москва                               МС  7½  69  64   5    0   2566 
  23   38 GM Gabrielian Artur       2523 2532 RUS Ставропольский край                  МС  7½  68½ 64   6    0   2568 
  24   46 GM Krylov Mikhail         2507 2481 RUS Москва                               кмс 7½  67½ 64   6    0   2559 
  25   20 GM Pridorozhni Aleksei    2631 2632 RUS ХМАО-Югра                            МС  7½  67½ 62½  6    0   2478 
  26   57 IM Oganian Miran          2435 2450 RUS Краснодарский край                   МС  7½  66  62½  7    0   2497 
  27   14 GM Alekseev Evgeny        2672 2655 RUS Санкт-Петербург                      ГР   7  81½ 76   4    0   2608 
  28   21 GM Paravyan David         2607 2630 RUS Москва                               МС   7  79  73   6    0   2589 
  29    4 GM Ponkratov Pavel        2710 2708 RUS Челябинская область                  МС   7  78½ 73   7    0   2612 
  30   30 IM Sychev Klementy        2562 2578 RUS Москва                               кмс  7  75  70½  7    0   2599 
  31   17 GM Lysyj Igor             2634 2644 RUS Челябинская область                  МС   7  74½ 69½  6    0   2531 
  32    5 GM Chigaev Maksim         2680 2704 RUS Тюменская область                    МС   7  74½ 69½  6    0   2510 
  33   51 IM Gutenev Alexander      2439 2463 RUS Челябинская область                  МС   7  73½ 68½  5    0   2516 
  34   43 IM Triapishko Alexandr    2487 2493 RUS Московская область              U18  МС   7  72  67½  4    0   2576 
  35    7 GM Rakhmanov Aleksandr    2688 2688 RUS Вологодская область                  МС   7  71  65½  6    0   2490 
  36   22 GM Yuffa Daniil           2602 2625 RUS Тюменская область                    МС   7  70  65   5    0   2501 
  37   36 GM Shcherbakov Ruslan     2551 2555 RUS Челябинская область                  кмс  7  69½ 64   5    0   2476 
  38  123 FM Avalyan Artur          2111 2111 RUS Ярославская область             U18  кмс  7  67½ 63   5    0   2470 
  39   25 GM Rozum Ivan             2619 2612 RUS Вологодская область                  МС   7  67½ 62½  5    0   2515 
  40   54 FM Dzhumagaliev Yan       2475 2454 RUS Новосибирская область                кмс  7  66½ 62½  6    0   2435 
  41   53 IM Pogromsky Mikhail      2454 2462 RUS Свердловская область                 кмс  7  65½ 61   6    0   2452 
  42   72 FM Yashmetov Mikhail      2386 2370 RUS Костромская область             U18  кмс  7  65  61   6    0   2437 
  43   67 IM Malakhov Igor          2401 2387 RUS Санкт-Петербург                      МС   7  64  60   6    0   2289 
  44   44 IM Chekhov Sergei         2486 2487 RUS Воронежская область                  МС   7  63½ 59½  6    0   2396 
  45   48 IM Kozionov Kirill        2455 2475 RUS Москва                               МС   7  60  57   7    0   2179 
  46   18 GM Antipov Mikhail Al.    2628 2642 RUS Москва                               МС  6½  81½ 75½  6    0   2606 
  47   52 FM Kezin Roman            2482 2462 RUS Новосибирская область                кмс 6½  74  69½  5    0   2535 
  48   11 GM Alekseenko Kirill      2626 2668 RUS Санкт-Петербург                      МС  6½  72  67   6    0   2515 
  49   27 IM Iljiushenok Ilia       2578 2611 RUS ХМАО-Югра                            МС  6½  72  67   5    0   2495 
  50   61 FM Fakhrutdinov Timur     2415 2425 RUS Свердловская область            U18  кмс 6½  70  66   5    0   2301 
  51   60 GM Smagin Sergey          2445 2442 RUS Москва                          S50  кмс 6½  70  65½  4    0   2493 
  52   42 GM Gordievsky Dmitry      2498 2498 RUS Москва                               МС  6½  69½ 64½  4    0   2468 
  53   40 IM Belyakov Bogdan        2503 2523 RUS ЯНАО                                 МС  6½  68½ 63½  5    0   2474 
  54   63 IM Lobanov Sergei         2410 2415 RUS Санкт-Петербург                 U18  МС  6½  68  64   6    0   2335 
  55   35 GM Kryakvin Dmitry        2570 2559 RUS Ставропольский край                  МС  6½  67½ 62½  4    0   2403 
  56   70 IM Gogolev Artem          2362 2375 RUS Вологодская область                  кмс 6½  66½ 62½  5    0   2391 
  57   76 FM Tsoi Dmitry            2354 2365 RUS Московская область              U14  кмс 6½  66  61½  5    0   2331 
  58  107 FM Remizov Yaroslav       2146 2205 RUS Челябинская область             U18  кмс 6½  65½ 61   5    0   2362 
  59   84 FM Sadovsky Artem         2375 2333 RUS Тульская область                     МС  6½  64½ 61½  5    0   2365 
  60   45 IM Usmanov Vasily         2477 2486 RUS Санкт-Петербург                      МС  6½  64½ 61   5    0   2348 
  61   89 IM Derjabin Ilja          2304 2305 UKR Республика Крым                      МС  6½  64½ 59½  6    0   2300 
  62   69 FM Kozak Alexander        2360 2383 RUS Кабардино-Балкарская Республика      кмс 6½  64  60½  6    0   2331 
  63   37 GM Panarin Mikhail        2534 2541 RUS Краснодарский край                   МС  6½  64  60   5    0   2296 
  64  108    Dudin Gleb             2180 2201 RUS Москва                          U14  кмс 6½  61  57½  5    0   2295 
  65   59 GM Kabanov Nikolai        2473 2443 RUS ХМАО-Югра                            МС  6½  59½ 56½  6    0   2231 
  66   85    Dilmukhametov Artur    2271 2332 RUS Свердловская область                 кмс 6½  59½ 56   6    0   2174 
  67  125    Shemyakin Valeriy      2140 2083 UKR Республика Крым                 U18  кмс 6½  59½ 55½  6    0   2248 
  68   74 IM Slavin Alexey          2369 2368 RUS Самарская область                    кмс 6½  59  55   5    0   2255 
  69  122    Pervakov Sergey        2128 2118 UKR Республика Крым                      кмс 6½  58  54½  6    0   2227 
  70   75 IM Truskavetsky Alexandr  2418 2366 UKR Республика Крым                      МС   6  78½ 73½  5    0   2514 
  71   15 GM Sakaev Konstantin      2649 2654 RUS Санкт-Петербург                      кмс  6  76½ 73   4    0   2522 
  72   81    Jary Sergey            2297 2353 UKR Республика Крым                      кмс  6  70½ 67½  4    0   2423 
  73  128 CM Kirillov Dmitry        2128 2080 RUS Ивановская область              U14  кмс  6  69  65½  4    0   2400 
  74   68 FM Ivlev Aleksey          2388 2387 RUS Астраханская область                 кмс  6  69  64½  6    0   2347 
  75   64 IM Sharafiev Azat         2415 2402 RUS Республика Татарстан                 МС   6  69  64½  5    0   2404 
  76   32    Vastrukhin Oleg        2532 2574 RUS Краснодарский край                   кмс  6  68½ 65   6    0   2404 
  77   73 FM Apryshko Gleb          2395 2369 RUS Москва                               кмс  6  68  63½  6    0   2371 
  78   50 IM Drygalov Sergey        2439 2467 RUS Курганская область                   кмс  6  67  63½  4    0   2421 
  79   82    Inozemtsev Sergei      2362 2348 RUS Свердловская область                 кмс  6  66  62   5    0   2303 
  80   83 FM Smirnov Timofey        2338 2348 RUS Московская область              U18  кмс  6  65½ 63   5    0   2276 
  81   65    Bykov Oleg             2373 2396 RUS Московская область              U18  кмс  6  65½ 62   5    0   2222 
  82   98    Taysayev Timur         2263 2266 RUS РСО-Алания                           кмс  6  65  61½  6    0   2181 
  83   86 CM Mikhailovsky Vladimir  2297 2331 RUS Москва                               кмс  6  64½ 62   6    0   2277 
  84   96 IM Orlinkov Maxim L.      2278 2279 RUS Москва                          S50  кмс  6  64½ 60½  5    0   2249 
  85   90 FM Miroshnichenko Pavel   2301 2303 RUS Москва                               кмс  6  64½ 60½  4    0   2231 
  86   91 IM Stambulian Arsen       2283 2302 ARM Краснодарский край              S50  кмс  6  63  60   6    0   2174 
  87   79 IM Kozlov Oleg            2304 2361 RUS Свердловская область            S50  МС   6  63  59½  6    0   2198 
  88   87    Linker Mikhail         2334 2319 UKR Республика Крым                      кмс  6  62½ 60   5    0   2305 
  89   49    Sviridov Valery        2472 2470 RUS Томская область                      МС   6  61  57½  6    0   2201 
  90   93 FM Kretov Evgenij         2281 2285 RUS Москва                               кмс  6  61  57½  5    0   2163 
  91  102    Temirkanov David       2213 2236 RUS Кабардино-Балкарская Республика      кмс  6  59½ 57   4    0   2073 
  92  101 IM Kurbedinov Ramis       2263 2244 UZB Республика Крым                      кмс  6  58½ 56   5    0   2187 
  93  103 FM Tenikashvili Georgij   2232 2232 RUS РСО-Алания                           кмс  6  58  55½  5    0   2058 
  94  140    Averyanov Grigori      1973 2020 RUS Ярославская область             U14  кмс  6  53½ 50½  6    0   1978 
  95  156    Tverdokhleb Aleksandr  1913 1909 RUS Москва                          U18  кмс  6  50½ 48   6    0   1858 
  96   55 GM Hasangatin Ramil       2466 2451 RUS Республика Татарстан                 МС  5½  68  64   4    0   2362 
  97   97 FM Chizhikov Vladislav    2262 2276 RUS Москва                               кмс 5½  67½ 64½  5    0   2184 
  98   78 FM Sergeyev Alexander     2355 2363 RUS ЯНАО                            S50  кмс 5½  66½ 63   4    0   2250 
  99   58 IM Savitskiy Sergey       2428 2449 RUS ЯНАО                                 МС  5½  66½ 62   5    0   2316 
 100   66 FM Ofitserian Boris       2386 2388 RUS Московская область              U18  кмс 5½  65½ 62   5    0   2315 
 101   80 FM Nazaretyan Tigran      2338 2353 RUS РСО-Алания                           кмс 5½  65  61   5    0   2279 
 102   71    Ozgibcev Anatoly       2376 2372 RUS Свердловская область            S50  кмс 5½  65  61   4    0   2161 
 103  100 IM Gorbatov Alexej        2232 2249 RUS Московская область              S50  МС  5½  63½ 60   5    0   2192 
 104  163    Volkov Maksim          1757 1796 RUS Республика Марий Эл             U14  кмс 5½  62½ 59   4    0   2300 
 105  111 FM Tsvetkov Andrey        2202 2167 RUS Москва                          U14  кмс 5½  62  58   5    0   2218 
 106   95 FM Rozhko Dmitry          2245 2281 RUS Ставропольский край                  кмс 5½  61  57½  5    0   2148 
 107  120    Mnatsakanian Arsen     2121 2129 RUS Краснодарский край              U18  кмс 5½  61  57   5    0   2092 
 108   88 FM Murzin Volodar         2310 2319 RUS Московская область              U14  кмс 5½  60½ 57½  5    0   2223 
 109  141    Mrykhin Igor           1944 2017 RUS Краснодарский край                   кмс 5½  60  57   5    0   2202 
 110   77 IM Papenin Nikolai        2350 2365 UKR Республика Крым                      МС  5½  59½ 56   4    0   2035 
 111   62 GM Solozhenkin Evgeniy    2410 2420 RUS Ленинградская область           S50  МС  5½  58½ 54½  4    0   2110 
 112  110    Oganyan Arsen          2156 2171 RUS Краснодарский край                   кмс 5½  56½ 53   4    0   2064 
 113  117    Gimadutdinov Ilnur     2147 2142 RUS Тюменская область                    кмс 5½  55½ 53   5    0   1999 
 114  169    Balayan Eduard         1620 1680 RUS Краснодарский край              U14  кмс 5½  55½ 52½  4    0   2032 
 115  118    Girshgorn Leonid       2085 2131 RUS Москва                          U14  кмс 5½  54½ 51   5    0   2110 
 116  109 FM Poliakov Artem         2129 2197 RUS Красноярский край               U18  кмс 5½  54½ 50½  5    0   2024 
 117   99    Artamonov Valery       2261 2258 RUS Санкт-Петербург                      кмс 5½  52  50½  5    0   2025 
 118  121    Dolgov Alexey S        2118 2125 RUS Новосибирская область                кмс 5½  46  43½  5    0   1694 
 119  104 IM Rjabzev Konstantin     2207 2231 RUS Краснодарский край                   кмс  5  65  61   4    0   2091 
 120  155    Mochalin Faddey        1945 1911 RUS Самарская область               U14  кмс  5  64  59½  4    0   2158 
 121  124 FM Shkurkin Andrey        2087 2090 RUS Тульская область                U18  кмс  5  63  59½  3    0   2186 
 122  105    Nuristani Iman         2199 2223 RUS Ставропольский край             U18  кмс  5  61  58½  4    0   2172 
 123  144    Basiev Valeriy P.      1985 1997 RUS РСО-Алания                      S50  кмс  5  61  57½  5    0   2129 
 124  133    Potapenko D.           2012 2071 RUS Краснодарский край                   кмс  5  60½ 57½  5    0   2109 
 125  114    Barsamian Eduard       2134 2148 RUS Краснодарский край                   кмс  5  60  56   4    0   2027 
 126  138    Semukhin Mihail        2045 2028 UKR Республика Крым                      кмс  5  59½ 57   4    0   2031 
 127  132    Kalinin Nikita         2021 2071 RUS Московская область                   кмс  5  58½ 54½  4    0   2033 
 128  106 FM Uzhva Andrey           2173 2216 RUS Белгородская область                 кмс  5  57  54½  4    0   1971 
 129  145    Zhakamukhov Eduard     1986 1974 RUS Ставропольский край             U14  кмс  5  57  54   4    0   1939 
 130  131    Esipenko Aleksandr     2040 2075 RUS Краснодарский край              U14  кмс  5  57  53   5    0   1988 
 131  112    Indzhiev Aldar         2184 2167 RUS Республика Калмыкия             U18  кмс  5  56½ 54   5    0   1924 
 132  139    Kuzmin Roman           2002 2021 RUS Свердловская область            U14  кмс  5  56  53   5    0   1965 
 133  126    Arbuzov Mikhail        2039 2082 RUS Ярославская область             U18  кмс  5  56  52½  5    0   1953 
 134  148    Terzyan Nazar          1880 1935 RUS Ставропольский край             U14  кмс  5  55  52½  4    0   1920 
 135  161    Babayan Arman S.       1657 1833 RUS Ставропольский край             U14  кмс  5  55  52   5    0   1925 
 136  136    Prokhorko Mikhail      2004 2032 RUS Краснодарский край                   кмс  5  55  51½  5    0   1924 
 137  129    Sargsyan Anatoly       2033 2078 RUS Ставропольский край             U14  кмс  5  54½ 51   4    0   1968 
 138  143    Varnazov Lev           1747 2001 RUS Москва                               кмс  5  54  51   5    0   1865 
 139  142 FM Ponikarovsky Alexey    1841 2010 RUS Вологодская область                       5  54  51   4    0   1919 
 140  147    Udovenko Dmitry        1894 1949 RUS Ставропольский край                  кмс  5  53½ 51   5    0   1900 
 141  146    Kusimov Gennady        1392 1971 RUS Ставропольский край                  кмс  5  52½ 49½  5    0   1819 
 142  115    Daurbekov Murad        2105 2145 RUS Республика Ингушетия                 кмс  5  51½ 48   4    0   1925 
 143  151    Mamochev Andrei        1773 1931 RUS Санкт-Петербург                 S50  кмс  5  50½ 47½  5    0   1771 
 144  193    Gaydamak Vsevolod      1298 1364 RUS Москва                          U14  кмс  5  45½ 43   5    0   1567 
 145  179    Kuznetsov Sergey       1463 1601 RUS Краснодарский край              U14  кмс  5  44  41½  5    0   1679 
 146   94 IM Alexeev Alexey         2246 2283 UKR Республика Крым                      МС  4½  69½ 65½  4    0   2184 
 147  116    Pashkov A              2144 2144 RUS Краснодарский край                       4½  64  61½  4    0   2194 
 148  152    Neklyudov Taras        1925 1927 RUS Московская область              U14  кмс 4½  60½ 57   4    0   2052 
 149  113 FM Cherenkov Andrey       2149 2157 RUS Москва                               кмс 4½  58½ 55   4    0   2051 
 150  137    Kharitonov Egor        1944 2030 RUS Свердловская область            U14  кмс 4½  58  55   4    0   1977 
 151  177    Khripachenko Alexander 1702 1616 RUS Краснодарский край              U14  кмс 4½  58  54½  4    0   2042 
 152  162    Tyurin Artem           1855 1823 RUS Волгоградская область           U14  кмс 4½  56  53½  4    0   2057 
 153  166    Yarikov Artem          1726 1757 RUS Московская область              U14  кмс 4½  55½ 52½  4    0   2058 
 154  164 CM Pingin Artem           1921 1792 RUS Свердловская область            U14  кмс 4½  55½ 52   3    0   1907 
 155  134    Liberman Evgeny        2078 2063 RUS Самарская область                    кмс 4½  51½ 49   4    0   1744 
 156  168    Krivenko Dmitry        1816 1724 RUS Москва                          U14  кмс 4½  51  50½  4    0   1756 
 157  157    Zasukhin Mikhail       1919 1905 RUS Сахалинская область                  кмс 4½  50  49½  4    0   1864 
 158  180    Lebedev Artem S.       1284 1566 RUS Краснодарский край              U14  кмс 4½  49  46½  3    0   1667 
 159  172    Matushchak Daniil      1630 1646 RUS Краснодарский край              U18  кмс 4½  48  45½  4    0   1762 
 160  200    Inozemtsev Lev         1178 1264 RUS Ставропольский край             U14  кмс 4½  42½ 40   2    0   1592 
 161   56 IM Gochelashvili David    2477 2450 RUS Краснодарский край                   кмс  4  62  58   4    0   2165 
 162  178    Derevschikov Nikita    1429 1610 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  61½ 58½  4    0   2072 
 163  165    Matushchak Nikita      1643 1766 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  60½ 57   3    0   2112 
 164  176 CM Vetokhin Savva         1733 1621 RUS Москва                          U14  кмс  4  56  53½  4    0   1849 
 165  150    Grinev Boris           1829 1932 RUS Краснодарский край                   кмс  4  55½ 54   3    0   1774 
 166  160    Grigoriants Boris      1780 1858 RUS Ставропольский край             U18  кмс  4  54½ 51   2    0   1924 
 167  186    Zhugin Nikolay         1478 1477 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  53  49½  3    0   1857 
 168  167    Chertkov Maksim        1733 1730 RUS Московская область              U14  кмс  4  53  49   3    0   1750 
 169  158    Nakhodkin Gennadiy     1675 1891 RUS Санкт-Петербург                 S50  кмс  4  52½ 50   4    0   1796 
 170  171    Dobrynin Ivan          1639 1661 RUS Московская область              U14  кмс  4  52½ 50   3    ½   1807 
 171  135    Kryzhanovskiy Mikhail  1963 2045 RUS Краснодарский край                   кмс  4  52½ 50   3    ½   1743 
 172  173    Markosian Sergey       1474 1643 RUS Краснодарский край              S50  кмс  4  50½ 48   4    0   1682 
 173  159    Mkrtchyan Artak        1814 1858 RUS Ставропольский край                  кмс  4  50½ 47½  4    0   1763 
 174  174    Lebedinskiy Valeriy    1335 1634 RUS Краснодарский край                   кмс  4  49  46½  4    0   1717 
 175  181    Gubarev Vladislav      1271 1545 RUS Ставропольский край             U14  кмс  4  48½ 46   3    0   1626 
 176  175    Maisakov Mikhail       1584 1629 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  46½ 44   4    0   1576 
 177  184    Lilyak Arseniy         1134 1509 RUS Ставропольский край             U14  кмс  4  46  44½  4    0   1586 
 178  194    Markelenko Alexander   1165 1339 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  45  43½  4    0   1604 
 179  204    Orlov Georgy           1278 1234 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  45  42½  3    0   1554 
 180  206    Mardoyan Tigran        1243 1191 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  42  39½  3    0   1468 
 181  202    Kartalyan Gaspar       1335 1250 RUS Краснодарский край              U14  кмс  4  38½ 38   3    0   1337 
 182  198    Gordeev Denis          1391 1267 RUS Свердловская область            U14  кмс  4  38  37½  4    0   1499 
 183  130    Mumdgan Suren          2062 2076 RUS Краснодарский край                   кмс 3½  58½ 55½  3    0   2109 
 184  149    Khmelev Mikhail        1906 1934 RUS Москва                          U18  кмс 3½  57  53½  3    0   1853 
 185  119    Pshmahov Osman         2125 2129 RUS Краснодарский край              U14  кмс 3½  57  53   3    0   1877 
 186  153    Berko Igor             1931 1923 RUS Москва                               кмс 3½  54½ 52   2    0   1849 
 187  197    Nalgiev Ruslan         1375 1272 RUS Краснодарский край              U14      3½  48½ 46   3    0   1725 
 188  170    Nosenko Dmitry         1516 1673 RUS Ставропольский край                  кмс 3½  48  45   2    0   1551 
 189  189    Dumanyan Artem         1395 1399 RUS Краснодарский край              U14  кмс 3½  47  44½  3    0   1588 
 190  183    Krasnoperov Platon     1660 1515 RUS Московская область              U14  кмс 3½  46  45½  3    0   1561 
 191  199    Kotelnikov Matvei      1274 1265 RUS Краснодарский край              U14  кмс 3½  43½ 41   3    0   1578 
 192  182    Inozemtsev Aleksandr   1308 1535 RUS Ставропольский край             S50  кмс 3½  41½ 39   3    0   1449 
 193  192    Akhmedov David         1488 1368 RUS Краснодарский край              U14  кмс  3  54  50½  3    0   1711 
 194  195    Mnatsakanyan Tigran    1247 1319 RUS Краснодарский край              U14  кмс  3  52  48½  3    0   1667 
 195  185    Gasparov Sergo G.      1502 1502 RUS Краснодарский край              U14  кмс  3  47½ 47   3    0   1574 
 196  196    Golitsyn Georgiy       1490 1313 RUS Москва                          U14  кмс  3  47½ 45   2    0   1649 
 197  188    Nikolaev Artemiy       1404 1418 RUS Ставропольский край             U14  кмс  3  46½ 45   3    0   1505 
 198  191    Alikhanyan Zorik       1084 1389 RUS Краснодарский край                   кмс  3  45  43   2    0   1397 
 199  201    Rodionov Mihail        1249 1262 RUS Ставропольский край             U14  кмс  3  43½ 41   3    0   1380 
 200  207    Shakhmelyan Mark       1139 1066 RUS Краснодарский край              U14  кмс  3  42  41½  2    0   1375 
 201  209    Belyy Artem            1000    0 RUS Краснодарский край                        3  40½ 40   2    0   1325 
 202  190    Pashinin Maxim         1298 1396 RUS Краснодарский край              U14  кмс 2½  52  49   1    0   1679 
 203  205    Papazyan Georgy        1272 1228 RUS Краснодарский край              U14      2½  46  43½  2    0   1575 
 204  187    Adzhar Timur           1465 1421 RUS Краснодарский край              U14  кмс 2½  41  39½  1    0   1295 
 205  203    Yarikov Sergei         1068 1240 RUS Московская область              U14       2  33½ 33   1    0   1055 
 206   92 FM Nechaev Oleg           2302 2290 RUS Ставропольский край                  кмс  1  46½ 44½  1    0    0   
 207  210    Egorov Vladislav K.    1000    0 RUS Краснодарский край              U18  кмс  1  41½ 40   0    0   717  
 208  154    Gorobets Sergey        1907 1917 RUS Краснодарский край                   кмс  ½  36½ 35   0    0   1318 
 209  127    Semenkov Alexander     2026 2081 RUS Липецкая область                     кмс  0  38½ 37½  0    0    0   
 210  208    Strelnikov Nazar       1334    0 RUS Краснодарский край              U14       0  37  36   0    0    0

WOMEN

Rank SNo.     Name                      NRtg IRtg FED Club                  Type Gr  Pts BH. BH. Vict Res. ratP 
   1    7 WIM Shuvalova Polina        F 2325 2342 RUS Москва                U18  МС   9  77½ 72   9    0   2507 
   2   14 WIM Dordzhieva Dinara       F 2243 2248 RUS Москва                     МС   9  75½ 70   9    0   2424 
   3    8 WGM Ambartsumova Karina     F 2322 2327 RUS Республика Татарстан       МС  8½  82  75½  8    0   2448 
   4    5 FM  Voit Daria              F 2353 2355 RUS Москва                     МС   8  78½ 74   7    0   2387 
   5   10 IM  Guseva Marina           F 2328 2320 RUS ХМАО-Югра                  МС   8  74½ 69½  6    0   2386 
   6    9 WGM Bivol Alina             F 2291 2322 RUS Московская область         МС  7½  75½ 70½  6    0   2291 
   7   18 WIM Drozdova Dina           F 2193 2206 RUS Москва                     МС  7½  74½ 69½  6    0   2317 
   8   25     Maltsevskaya Aleksandra F 2199 2194 RUS Москва                U18  МС  7½  70  66   6    0   2323 
   9   12 WIM Tomilova Elena          F 2240 2275 RUS Ставропольский край        МС  7½  70  65½  6    0   2272 
  10   28 WFM Bykova Anastasia        F 2114 2170 RUS Краснодарский край         кмс 7½  69  64   6    0   2276 
  11   20 WGM Belenkaya Dina          F 2209 2204 RUS Санкт-Петербург            МС  7½  68  63   7    0   2230 
  12   47     Borisova Ekaterina      F 2010 2040 RUS Москва                U18  кмс 7½  67½ 65   7    0   2117 
  13   27 WIM Baraeva Irina           F 2175 2174 RUS Краснодарский край         кмс 7½  66½ 61½  7    0   2240 
  14    6 IM  Kashlinskaya Alina      F 2352 2353 RUS Москва                     МС   7  79  75½  7    0   2337 
  15    1 IM  Bodnaruk Anastasia      F 2450 2479 RUS Санкт-Петербург            МС   7  69½ 65½  7    0   2215 
  16   35 WGM Shaydullina Sandugach   F 2155 2129 RUS Московская область         МС   7  63  59   6    0   2070 
  17   48 WCM Garifullina Leya        F 2114 2030 RUS Свердловская область  U14  кмс 6½  77½ 71½  5    0   2345 
  18   11 WGM Kovanova Baira          F 2320 2317 RUS Саратовская область        кмс 6½  74½ 69   4    0   2225 
  19   17 WIM Styazhkina Anna         F 2200 2214 RUS Санкт-Петербург            МС  6½  73½ 69   5    0   2242 
  20   55 WFM Bulatova Kamaliya       F 2003 1987 RUS Республика Татарстан  U18  кмс 6½  72  67½  6    0   2169 
  21   16 IM  Vasilevich Irina        F 2216 2226 RUS Москва                     МС  6½  72  67   5    0   2225 
  22   29 WGM Nebolsina Vera          F 2158 2157 RUS Ленинградская область      кмс 6½  71  67   6    0   2185 
  23   19 WIM Baraeva Marina          F 2211 2204 RUS Краснодарский край         МС  6½  70  65   4    0   2254 
  24   26 WIM Solozhenkina Elizaveta  F 2195 2189 RUS Ленинградская область U18  МС  6½  69  65½  5    0   2134 
  25   31 WFM Potapova Margarita      F 2124 2151 RUS Республика Крым       U18  кмс 6½  68  63   4    0   2208 
  26   15 WIM Maletina Tatiana        F 2237 2246 RUS Новосибирская область      МС  6½  67½ 62½  5    0   2164 
  27   33 WFM Zherebtsova Alexandra   F 2132 2137 RUS Москва                     кмс 6½  65½ 61½  6    0   2067 
  28    2 WFM Gritsayeva Oksana       F 2369 2388 RUS Республика Крым            МС  6½  63  59½  5    0   2110 
  29    3 IM  Vasilevich Tatjana      F 2382 2369 UKR Республика Крым            ГР  6½  62½ 58½  5    0   2087 
  30   24 WFM Chernyak Viktoria       F 2213 2197 RUS Санкт-Петербург            МС  6½  60½ 56½  5    0   2065 
  31   32 WIM Semenova Elena          F 2139 2147 RUS ЯНАО                       МС  6½  60  55½  6    0   2099 
  32   49 WFM Shafigullina Zarina     F 2033 2025 RUS Республика Татарстан  U18  кмс 6½  59  55   5    0   2091 
  33   23 IM  Ovod Evgenija           F 2189 2198 RUS Санкт-Петербург            ГР  6½  57½ 53½  5    0   2012 
  34    4 IM  Charochkina Daria       F 2361 2360 RUS Москва                     МС   6  71  66   4    0   2151 
  35   13     Sukhareva Evgeniya      F 2232 2258 RUS Ростовская область         кмс  6  66½ 62½  5    0   2135 
  36   37 WFM Kabanova Ekaterina      F 2104 2118 RUS ХМАО-Югра                  кмс  6  66  63   5    0   2094 
  37   40 WFM Protopopova Anastasiya  F 2162 2105 RUS Саратовская область   U18  кмс  6  66  62   4    0   2102 
  38   41 WFM Lysenko Margarita       F 2116 2099 RUS Московская область         кмс  6  65  62½  5    0   2057 
  39   43 WFM Vifleemskaia Svetlana   F 2082 2075 RUS Нижегородская область      кмс  6  62½ 59½  5    0   2018 
  40   34 WFM Smirnova Ekaterina      F 2101 2135 RUS Москва                     кмс  6  60½ 56½  4    0   2061 
  41   75     Zelenskaya Anastasiya   F 1745 1703 RUS Ставропольский край   U14  кмс  6  59½ 56   5    0   2095 
  42   67     Yurasova Daria          F 1876 1845 RUS Санкт-Петербург       U18  кмс  6  57  54   5    0   2013 
  43   69 WCM Bondareva Daria         F 1836 1791 RUS Москва                U14  кмс  6  56  53½  4    0   2037 
  44   46 WFM Markelova Lubov         F 2034 2049 RUS Республика Татарстан       кмс 5½  68  65½  5    0   2020 
  45   38     Diakonova Ekaterina     F 2098 2111 RUS Москва                     МС  5½  68  65   5    0   2004 
  46   30 WFM Ivanova Karina          F 2133 2153 RUS Москва                     кмс 5½  66  61½  4    0   1993 
  47   21 WFM Goltseva Ekaterina      F 2219 2203 RUS Нижегородская область U18  кмс 5½  65  60½  4    0   2076 
  48   63     Gutkovich Polina        F 1952 1887 RUS Самарская область     U18  кмс 5½  61½ 59   4    0   2024 
  49   58     Illina Natalia          F 1958 1976 RUS Республика Крым       U18  кмс 5½  61½ 57½  5    0   2023 
  50   54     Faizutdinova Diana      F 1933 1989 RUS Архангельская область      кмс 5½  61½ 57½  5    0   1920 
  51   61     Kirchei Viktoriia       F 1907 1917 RUS Москва                U14  кмс 5½  61½ 57½  5    0   1919 
  52   65     Selifonova Aleksandra   F 1754 1862 RUS Московская область         кмс 5½  54½ 53½  5    0   1867 
  53   60     Chan Naruna             F 1923 1953 RUS Московская область         кмс 5½  53½ 50   5    0   1796 
  54   62     Girshgorn Maria         F 1859 1916 RUS Москва                U14  кмс 5½  51  48   5    0   1705 
  55   50 WFM Miroshnik Ekaterina     F 1997 2011 RUS Новосибирская область U18  кмс  5  65  61½  2    0   2061 
  56   42 WGM Semenova Irina          F 2086 2091 RUS Воронежская область   S45  кмс  5  64½ 62   4    0   1930 
  57   39 WIM Tomashevskaya Lidia     F 2065 2107 RUS Саратовская область        МС   5  63  59½  4    0   1886 
  58   44 WFM Vinokur Yuliya          F 1996 2069 RUS Челябинская область   U18  кмс  5  62½ 61½  4    0   1940 
  59   45     Gubernatorova Lyudmila  F 2053 2057 RUS Краснодарский край    S45  МС   5  62  59   5    0   1847 
  60   51 WFM Sazonova Anastasia      F 1992 2009 RUS Тюменская область          кмс  5  61½ 59   3    0   1892 
  61   74     Nur-Mukhametova Alisa   F 1737 1757 RUS Москва                U14  кмс  5  59½ 56   3    0   1932 
  62   52 WFM Kudina Irina            F 1786 1993 RUS Ивановская область         кмс  5  57½ 54½  5    0   1812 
  63   57     Yakimova Mariya         F 1922 1981 RUS Республика Татарстан  U14  кмс  5  57½ 54½  4    0   1769 
  64   56     Shendrik Zhanna         F 2000 1986 RUS Нижегородская область      кмс  5  56  52½  5    0   1743 
  65   77     Mneyan Ripsime          F 1513 1554 RUS Краснодарский край    U14  кмс  5  54½ 52   5    0   1802 
  66   68     Pavlova Natalia         F 1797 1835 RUS ЯНАО                       кмс  5  53½ 51   4    0   1772 
  67   66 WFM Mironenko Galina        F 1872 1858 RUS Челябинская область   U14  кмс  5  51½ 49   5    0   1720 
  68   78     Ershova Margarita       F 1561 1546 RUS Республика Татарстан  U14  кмс  5  50½ 47½  4    0   1788 
  69   82     Muratova Eva            F 1458 1408 RUS Краснодарский край    U18  кмс  5  47½ 45   4    0   1609 
  70   73     Murzina Agata           F 1743 1772 RUS Московская область    U14  кмс 4½  62½ 59½  4    0   1972 
  71   64     Vyrtosu Natalia         F 1860 1877 RUS Москва                U14  кмс 4½  60  56½  3    0   1866 
  72   22 WGM Ruchieva Natalia        F 2203 2202 UKR Севастополь           S45      4½  59½ 55½  4    0   1834 
  73   59     Sergeeva Natalia        F 1872 1965 RUS Краснодарский край         кмс 4½  58  55   3    0   1828 
  74   79     Reva Liubov             F 1558 1536 RUS Республика Крым       U18  кмс 4½  49  48   4    0   1669 
  75   76 WFM Kasaeva Sofiia          F 1706 1700 RUS Москва                U14  кмс 4½  49  46   4    0   1680 
  76   80 WCM Zavivaeva Emilia        F 1594 1530 RUS Нижегородская область U14  кмс 4½  47  44½  4    0   1634 
  77   88     Mneyan Diana            F 1296 1142 RUS Краснодарский край    U14  кмс 4½  43  42   3    0   1513 
  78   70     Lysenko Olesya          F 1725 1783 RUS Московская область    U18  кмс  4  57  54   3    0   1627 
  79   81     Asatryan Maria          F 1075 1498 RUS Ставропольский край   U14  кмс  4  54  51   3    0   1737 
  80   71     Sukhareva Valentina     F 1454 1778 RUS Ростовская область         кмс  4  53½ 51   4    0   1694 
  81   72     Seregina Maria          F 1673 1775 RUS Москва                     кмс  4  51½ 50½  4    0   1674 
  82   84     Kozhevnikova Alena      F 1342 1384 RUS Краснодарский край    U14       4  50  47½  3    0   1551 
  83   87     Sirotkina Elizaveta     F 1133 1178 RUS Республика Татарстан  U14  кмс  4  45½ 44½  3    0   1441 
  84   53 WCM Nasyrova Ekaterina      F 1974 1991 RUS Республика Марий Эл   U14  кмс 3½  59½ 55   3    0   1691 
  85   36 WIM Sirotkina Nina          F 2120 2121 RUS Санкт-Петербург       S45  кмс 3½  56½ 53   3    0   1635 
  86   91     Khusneeva Alina         F 1228 1072 RUS Республика Татарстан  U14  кмс 3½  48  45½  2    0   1379 
  87   83     Maltseva Aleksandra     F 1540 1384 RUS Республика Татарстан  U14  кмс 3½  47½ 45   2    0   1529 
  88   86     Lakvitava Sarida        F 1099 1286 RUS Краснодарский край    U14      3½  41½ 39   2    0   1311 
  89   93     Murzina Adelina         F 1139    0 RUS Московская область    U14  кмс 3½  37½ 36½  2    0   1158 
  90   94     Mikheeva Daria          F 1000    0 RUS Смоленская область    U14  кмс  3  45½ 43   2    0   1329 
  91   85 WCM Zavivaeva Evelina       F 1377 1375 RUS Нижегородская область U14  кмс  3  45  42½  3    0   1390 
  92   95     Redzepova Varvara       F 1000    0 RUS Смоленская область    U14  кмс  3  41  40   2    0   1137 
  93   89     Sarvarova Alisa         F 1210 1121 RUS Республика Татарстан  U14  кмс  3  41  40   1    0   1190 
  94   90     Zheleznova Alina        F 1123 1120 RUS Смоленская область    U14  кмс  3  37½ 36½  2    0   1211 
  95   92     Dvorchenko Varvara      F 1000 1028 RUS Смоленская область    U14  кмс 1½  41½ 39   0    0   924


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year