For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 517 : 01.09.2017

Online chess games 10448
Chess tournaments 76

View all included tournaments

Split CRO, 7th Open

Rank SNo.     Name                             Rtg FED Club                              Type Pts BH. BH. BH. 
   1    1 GM  Martinovic Sasa                 2570 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                  8  52  46½ 56½ 
   2    2 GM  Saric Ante                      2538 CRO ŠK Mornar, Split                        8  49  44  53½ 
   3    5 FM  Srbis Jurica                    2417 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica               7½  52  47½ 56  
   4   25     Talyansky Seth D                2202 USA                                   U18   7  49  43½ 54  
   5   14 FM  Ruff Maximilian                 2304 GER                                         7  47½ 42  52  
   6   13 FM  Zelic Mladen                    2305 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                  7  47  42½ 50½ 
   7    4 IM  Plenkovic Zdenko                2417 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi      6½  49½ 44  54½ 
   8   10 FM  Gjuran Denis                    2342 SLO                                        6½  47  42½ 51½ 
   9   28     Olcum Ahmet                     2187 TUR                                        6½  47  42½ 51  
  10   12 FM  Piskur Mitja                    2308 SLO                                        6½  45½ 40½ 50  
  11   32 FM  Maes Wim                        2153 BEL                                        6½  44  39  48½ 
  12   46     Michalski Filip                 2070 POL                                   U18  6½  42  37½ 45  
  13   71     Kejzar Petra                  F 1977 SLO                                        6½  38  35  40½ 
  14    3 IM  Dobrowolski Piotr               2423 POL                                         6  51½ 46½ 55  
  15   40 CM  Yuksel Atilla Koksal            2097 TUR                                         6  49½ 45  53  
  16   30 FM  Bozanic Ivica                   2160 CRO ŠK Primošten, Primošten                 6  47  42  51½ 
  17    8 FM  Lamorelle Julien                2358 FRA                                         6  46½ 42½ 50  
  18   20 FM  Biliskov Vjekoslav              2247 CRO ŠK Goran, Bibinje                       6  46½ 42½ 50  
  19   22 NM  Curic Drazen                    2213 CRO ŠK Brda, Split                          6  45  40½ 49½ 
  20    6 FM  Burdalev Kirill                 2368 CZE                                         6  44½ 39½ 48½ 
  21   49 MK  Mihalic Goran                   2065 CRO ŠK Ivanić, Ivanić-Grad                  6  44  40½ 46  
  22   16 FM  Belli Giorgio                   2273 ITA                                   U18   6  44  39½ 48½ 
  23   31 WIM Berke Ana                     F 2160 CRO                                         6  43½ 39½ 47½ 
  24   27     Zuttioni Federico               2192 ITA                                         6  43  38½ 46  
  25    7 FM  Ostovic Matija                  2360 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica                6  42½ 38  46½ 
  26   19 FM  Muha Miljenko                   2252 CRO                                   U18  5½  49½ 44½ 54  
  27   29 MK  Karabaic Ivan                   2166 CRO ŠK Krk, Krk                            5½  46  41½ 50  
  28   11 IM  Armanda Ivica                   2335 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                 5½  45½ 41  49½ 
  29   24 FM  Topak Engin                     2206 TUR                                        5½  45½ 41  49½ 
  30    9 GM  Yrjola Jouni                    2343 FIN                                        5½  44½ 40½ 48  
  31   33     Marn Jan                        2146 SLO                                   U14  5½  44½ 40½ 47  
  32   26 MK  Makovec Bruno                   2193 CRO ŠK Sloboda, Mihovljan-Čakovec     U18  5½  44½ 40  48½ 
  33   18     Veres Andrej                    2255 SVK                                        5½  44½ 40  48½ 
  34   72     Hefner Felix                    1973 GER                                        5½  43  39  45½ 
  35   17 FM  Bender Ivan                     2264 CRO ŠK Dubrovnik, Dubrovnik                5½  42  37½ 46  
  36   51 WFM Kolaric Spela                 F 2057 SLO                                        5½  41  37  44½ 
  37   62  I  Bacetic Marin                   2008 CRO ŠK Mornar, Split                       5½  40½ 36½ 43½ 
  38   67 II  Kos Bruno                       1987 CRO ŠK Polet, Buševec                      5½  40  36  44  
  39   79     Balen Teo                       1964 CRO                                        5½  39½ 36  43  
  40   68  I  Dzaja Martin Zorislav           1985 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                 5½  39½ 36  40½ 
  41   23 FM  Bozinovic Bogdan                2210 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete       5½  39½ 35½ 43½ 
  42   69     Hund Sarah                    F 1984 SUI                                        5½  38½ 35½ 40  
  43   48 MK  Luetic Ante                     2069 CRO ŠK Dubrovnik, Dubrovnik                5½  37  33½ 40  
  44   21 WGM Srebrnic Ana                  F 2223 SLO                                         5  45½ 41  49  
  45   47 MK  Glavan Marko                    2069 CRO ŠK Sveti Vid, Privlaka                  5  43½ 40  47  
  46   36     Jerkovic Maroje                 2109 CRO                                         5  43  39  46½ 
  47   39     Simoni Giulio                   2100 ITA                                         5  42  38  45½ 
  48   87  I  Dabic Stjepan                   1881 CRO ŠK Sladorana, Županja             U14   5  41½ 37½ 43½ 
  49  102 II  Bulic Braculj Luka              1786 CRO ŠK Mornar, Split                  U18   5  41½ 37  45  
  50   81 II  Porobija Antonio                1947 CRO ŠK Ploče, Ploče                         5  41  37½ 44  
  51   64     Gogollok Carsten                2003 GER                                         5  40  36  42½ 
  52   60     Goeke Bernd                     2021 GER                                         5  39½ 35½ 41½ 
  53   53  I  Simunic Krunoslav               2045 CRO ŠK Mornar, Split                  U18   5  39  35½ 42  
  54  103     Luque Marin Pedro Antonio       1783 ESP                                         5  36½ 33½ 38  
  55   76     Hendrix Joachim                 1969 GER                                         5  36½ 33  38½ 
  56   82 II  Novak Ivo                       1911 CRO ŠK Petar Žaja, Aržano                   5  36  33  38½ 
  57   94 II  Juric-Cvitanovic Alen           1834 CRO ŠK Mornar, Split                        5  32½ 30  34½ 
  58   92  I  Kolanovic Kazimir               1863 CRO ŠK Sveti Vid, Privlaka                  5  29½ 27  31½ 
  59   37 MK  Starcevic Ante Leon             2102 CRO HAŠK Mladost, Zagreb              U18  4½  44  40  47½ 
  60   75     Fiedorek Michal                 1969 POL                                   U14  4½  43  39  46½ 
  61   15 FM  Sokac Marko                     2275 CRO ŠŠK Konaki, Novo Virje                 4½  41½ 37½ 45½ 
  62   77  I  Tomic-Potrebujes Zlatko         1965 CRO ŠK Brda, Split                         4½  40½ 37  42½ 
  63   34 MK  Tomas Ante                      2135 CRO ŠK Bačvice, Split                      4½  40½ 36½ 44  
  64   52     Hercog Nusa                   F 2052 SLO                                   U14  4½  40½ 36  44  
  65   58     Marziali Giulio                 2024 ITA                                        4½  40  36½ 42½ 
  66   42 MK  Cotic Borna                     2087 CRO ŠK Mornar, Split                  U18  4½  40  36  43½ 
  67   91 II  Margetic Danijel                1873 CRO ŠK Bačvice, Split                      4½  39½ 35½ 42½ 
  68   73     Eisenbeiser Karlheinz           1972 GER                                        4½  39  35½ 40½ 
  69   57     Volman Vaclav Jr.               2026 CZE                                        4½  38½ 35½ 41½ 
  70   61 MK  Glavicic Tino                   2008 CRO ŠK Makarska, Makarska                  4½  38½ 35  41  
  71   44     Trajber Daniel                  2072 HUN                                        4½  38½ 34½ 42  
  72   54  I  Jokic Bozo                      2044 CRO                                        4½  38  34½ 41½ 
  73  119     Leko Ian E                      1630 ENG                                        4½  38  33½ 41½ 
  74   88 II  Turicar Goran                   1879 CRO ŠK Đurđenovac, Đurđenovac              4½  37½ 34  41  
  75   66     Danko Jiri                      1993 CZE                                        4½  37½ 34  41  
  76   99     Bernard Federico                1802 ITA                                        4½  37  34½ 39  
  77   89 II  Peric Mijo                      1875 CRO ŠK Bačvice, Split                      4½  37  33½ 40½ 
  78   35 MK  Soric Romeo                     2110 CRO ŠK Goran, Bibinje                      4½  36½ 33  40  
  79   56     Greis Bernhard                  2026 GER                                        4½  36  32½ 39½ 
  80   74     Antonini Luigi                  1969 ITA                                        4½  36  32½ 39½ 
  81  117  I  Cacic Marija                  F 1642 CRO ŠK Polet, Buševec                      4½  35½ 32  38  
  82  107 III Vukovic Igor                    1713 CRO ŠK  Student, Split                     4½  35½ 32  37  
  83  101     Storkebaum Ulrike             F 1788 GER                                        4½  34½ 31½ 37½ 
  84   85     Mangei Jasmin                 F 1894 GER                                        4½  33½ 30½ 36½ 
  85   86     Bonetti Carlo                   1892 ITA                                        4½  30½ 27½ 33  
  86  132 IV  Matosin Jurica                  1451 CRO ŠK Primošten, Primošten           U14  4½  30  27  32½ 
  87   95 II  Simunic Neno                    1832 CRO ŠK Epetium, Stobreč                    4½  29  26  32  
  88   55     Schuhmacher Jakob               2028 GER                                         4  40½ 36½ 43½ 
  89   45     Matosevic Ivica                 2070 CRO ŠK Strmac, N. Gradiška            U20   4  39½ 35  43  
  90  114     Dlouhy Milan                    1660 CZE                                         4  38½ 34½ 41½ 
  91   80     Erwich Frans                    1949 NED                                         4  38  34½ 41  
  92   65  I  Horvat Damjan                   1996 CRO ŠK Klaka, Zagreb                        4  37½ 34½ 40  
  93  105 III Tadinac Sasa                    1766 CRO ŠK Sinj, Sinj                           4  37  34  39½ 
  94   93     Paveglio Mattia                 1835 ITA                                         4  37  33½ 40  
  95  106     Ciani Davide                    1737 ITA                                         4  35½ 33  38  
  96  100  I  Paradjina Dusko                 1792 CRO                                         4  35½ 32½ 38  
  97   41 MK  Milosavljevic Jovan             2089 CRO ŠK Mornar, Split                        4  35½ 32  38½ 
  98  146     Drevensek Miran                    0 SLO                                         4  35  31  38½ 
  99   43  I  Miskovic Bozo                   2073 CRO ŠK Omiš, Omiš                           4  34½ 31½ 37½ 
 100   70  I  Maslov Zeljko                   1978 CRO ŠK Bačvice, Split                       4  33½ 30  36½ 
 101   59     Hurtak Otto                     2022 CZE                                         4  32½ 29½ 35½ 
 102  113 II  Vucenovic Damian                1675 CRO ŠK Casper, Zadar                  U12   4  32½ 29½ 35  
 103  111 IV  Jerkovic Sanjin                 1687 CRO                                         4  31  28  33  
 104  108 WFM Walta Paivi                   F 1708 FIN                                         4  30½ 27½ 33  
 105   50     Trajber Csaba Dr.               2064 HUN                                        3½  40½ 36  44  
 106  112     Jablanovic Sasa                 1676 ESP                                        3½  37½ 34  40½ 
 107   63 II  Dropulic Elvis                  2004 CRO ŠK Epetium, Stobreč                    3½  37  33½ 40  
 108   83     Fernandez Quintero Jose Anton   1908 ESP                                        3½  36½ 33½ 39½ 
 109  118 III Zaja Stjepan                    1636 CRO ŠK Petar Žaja, Aržano                  3½  36½ 32½ 40½ 
 110   96 III Klaric Ante                     1826 CRO                                        3½  36  33  39  
 111  109  I  Vukovic Nina                  F 1708 CRO ŠK  Student, Split                     3½  36  32½ 39  
 112  148     Grubisic Josip                     0 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                 3½  36  32  39½ 
 113   90 II  Saric Branko                    1874 CRO ŠK Omiš, Omiš                          3½  35½ 32  37½ 
 114  124 III Jankovic Antonio                1562 CRO ŠK Casper, Zadar                  U18  3½  35½ 31½ 38  
 115   84     Warnk Torsten                   1902 GER                                        3½  35  32  38  
 116  129 III Denic Marin                     1484 CRO ŠK Mornar, Split                  U14  3½  35  32  36½ 
 117  134     Claus Gregoire                  1406 FRA                                   U18  3½  35  31½ 38  
 118  123     Trunk Mika                      1572 GER                                   U14  3½  34½ 31½ 37½ 
 119  130 III Delic Juraj                     1471 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi U14  3½  33½ 30  35½ 
 120  116 II  Alfirevic Duje                  1644 CRO ŠK Brestje, Sesvete               U18  3½  33  30½ 35  
 121   78     Krebs Ralf                      1965 GER                                        3½  33  30  36  
 122   97 II  Peric Davor                     1816 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi      3½  32½ 29½ 34½ 
 123  131 III Petricevic Mateo                1471 CRO ŠKD Hvar, Hvar                    U14  3½  32½ 29  35½ 
 124  110 III Kovac Mihael                    1708 CRO ŠK AER, Zagreb                         3½  32  29½ 34  
 125  128 III Duplancic Luka                  1490 CRO ŠK Podsused, Zagreb               U12  3½  32  29½ 33½ 
 126  122     Benassi Virginio                1575 ITA                                        3½  31  28  33½ 
 127  152     Milinkovic Dominik                 0 CRO ŠK Strmac, N. Gradiška            U12  3½  29  27  30½ 
 128  138 III Munitic Duje                    1360 CRO                                         3  33½ 31  35  
 129  142     Drevensek Doroteja            F 1219 SLO                                   U12   3  33½ 30½ 34½ 
 130  133     Licandro Michele                1447 ITA                                         3  33  30  36  
 131  141     Claus Camille                 F 1274 FRA                                   U18   3  32  30  33½ 
 132  120     Denz Annika                   F 1623 GER                                         3  32  29½ 33½ 
 133  135 III Vuljanic Ana                  F 1387 CRO ŠK Silent, Zagreb                       3  31½ 28  34½ 
 134  126     Vrljicak Luka                   1532 CRO ŠK Bačvice, Split                       3  30½ 29  31½ 
 135  149     Krka Jakov                         0 CRO                                   U18   3  30½ 28½ 32½ 
 136  104  I  Pejcinovic Vitomir              1782 CRO                                         3  30  27½ 31  
 137  125     Jonckers Marie-Jeanne         F 1556 BEL                                         3  28  26  29½ 
 138  140 IV  Cecic-Sule Dino                 1339 CRO ŠK Mornar, Split                  U18  2½  37  33½ 40  
 139  127     Erwich Ankie                  F 1507 NED                                        2½  34  31  36  
 140   38 MK  Krnic Ivan                      2101 CRO ŠK Brda, Split                         2½  33  29½ 36½ 
 141  143 III Kos Nikola                      1213 CRO ŠK Polet, Buševec                 U12  2½  32½ 29½ 35½ 
 142  137     Jablanovic Milos                1375 ESP                                        2½  31  28½ 32½ 
 143  145     Ujevic Ivan                     1042 CRO ŠK Mornar, Split                  U14  2½  31  27½ 32  
 144  144     Drevensek Gasper                1182 SLO                                   U12  2½  30½ 27½ 32  
 145  157     Roegner Lars                       0 GER                                   U12  2½  29½ 26½ 31½ 
 146  121 III Grgantov Marin                  1601 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi U12   2  31  28½ 32½ 
 147  139 IV  Ercegovic Ivan                  1359 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin            U12   2  30½ 27½ 33  
 148  136     Marovic Luka                    1379 CRO                                   U12   2  28½ 26  30  
 149  151     Markus David                       0 SLO                                   U12   2  28½ 25½ 30½ 
 150  150     Lekic Karlo                        0 CRO ŠK Strmac, Nova Gradiška          U12   2  28  26  29  
 151  153     Nusa Drevensek                F    0 SLO                                   U12   2  24  23  24½ 
 152  115 III Hodnikovic Nenad                1654 CRO ŠK AER, Zagreb                         1½  33½ 30½ 36  
 153   98 IV  Labrovic Jakov                  1816 CRO ŠK Brda, Split                         1½  33  30  35½ 
 154  147     Ercegovic Josip                    0 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin            U12  1½  29½ 27  30½ 
 155  155     Pellay Louis                       0 FRA                                   U12  1½  26½ 24  28½ 
 156  156     Rehak Bozidar                      0 CRO                                   U12   1  26½ 24  28½ 
 157  154     Pejkovic Andro                     0 CRO                                   U14   0  26  24½ 27


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year