For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 513 : 20.07.2017

Online chess games 11665
Chess tournaments 82

View all included tournaments

St. Veit/Glan AUT, 36thOpen

Rank SNo.     Name                           Rtg FED Club                            Birth age Type Pts BH. 
   1    1 GM  Bosiocic Marin  Mag.          2616 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan      1988/08/08  28       8  51½ 
   2   10 FM  Singer Christoph              2355 GER Sv Grieskirchen            1970/11/26  46      7½  50½ 
   3    2 GM  Brkic Ante                    2566 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan      1988/00/00  29      6½  54½ 
   4    4 GM  Gutman Lev                    2453 GER Sv Asvoe St.Veit/Glan      1945/00/00  72 S70  6½  50½ 
   5    7 IM  Schneider-Zinner Harald       2393 AUT 1. Sk Ottakring            1968/04/01  49      6½  48½ 
   6   12 IM  Danner Georg                  2300 AUT Sv Hörsching               1946/10/26  70 S70  6½  47½ 
   7    8 IM  Koop Thorben                  2389 GER Sv Asvoe St.Veit/Glan      1997/00/00  20       6  52½ 
   8    3 IM  Diermair Andreas              2481 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz  1986/09/29  30       6  50½ 
   9   17 FM  Dietmayer-Kraeutler Marco     2266 AUT Leoben                     1986/03/06  31       6  48½ 
  10   16 MK  Hechl Gerald  Mag.            2268 AUT Sc Donaustadt              1976/05/01  41       6  44½ 
  11   11 IM  Kummer Helmut                 2313 AUT Sc Donaustadt              1965/10/24  51       6  43½ 
  12   13     Khalakhan Jurij               2288 AUT Schachfreunde Graz         1999/04/24  18 U18   6  41½ 
  13    5 IM  Halvax Georg                  2421 AUT Schachclub Mpoe Maria Saal 1993/01/19  24      5½  52½ 
  14   24     Steindl Johannes              2160 AUT 1. Sk Ottakring            1998/05/10  19      5½  50  
  15   31     Schwab Lukas                  2134 AUT Sc Donaustadt              1999/08/26  17 U18  5½  48½ 
  16   19 FM  Hofmann Thomas                2223 AUT Sv Mistelbach              1993/08/18  23      5½  47½ 
  17   15 CM  Mostbauer Florian             2269 AUT Union Ansfelden            1994/07/29  22      5½  44  
  18   56     Schuh Rüdiger                 2038 GER Fvs Asp Hoyerswerda        1970/00/00  47      5½  43  
  19   20 NM  Schwab Rene  Mag.(fh)         2182 AUT Sc Donaustadt              1964/02/13  53      5½  42½ 
  20   25 FM  Titz Heimo  Dr.               2155 AUT Sc Die Klagenfurter        1936/04/29  81 S70  5½  38½ 
  21   48 WMK Mayrhuber Nikola            F 2053 AUT 1. Sk Ottakring            2000/05/13  17 U18   5  46  
  22   42     Hafner Robert                 2073 AUT Esv Askoe Admira Villach   1963/12/13  53       5  45½ 
  23   29     Pantovic Dragan M             2140 SRB Esv Askoe Admira Villach   1968/00/00  49       5  44  
  24   22     Ofner Maximilian              2182 AUT Ej. Gleisdorf              1996/11/18  20       5  44  
  25   21     Frank Paul  Dr.               2182 AUT Esv Askoe Admira Villach   1982/09/28  34       5  43½ 
  26   18     Franz Karsten                 2226 GER Sv Dresden-Leuben          1963/00/00  54       5  42  
  27   14 FM  Sandhöfner Florian            2285 AUT Ask St. Valentin           1981/12/28  35       5  40½ 
  28   33 WFM Rozman Monika               F 2130 SLO Sv Raika Rapid Feffernitz  2000/12/27  16 U18   5  40  
  29   58     Prato Simon                   2020 AUT Schachfreunde Graz         2002/03/23  15 U18   5  39  
  30   34     Higatsberger Michael  DDr.    2123 AUT Sk Austria Wien            1956/04/25  61 S60   5  38½ 
  31   37     Bauer Claus  Dr.              2102 GER Sfr.Mainz 1928             1967/00/00  50       5  38½ 
  32   23 WIM Berke Ana                   F 2179 CRO ŠK Draga, Rijeka           1988/04/01  29       5  38½ 
  33   52     Peyrer Konstantin             2048 AUT 1. Sk Ottakring            2003/03/27  14 U18   5  37½ 
  34   41 MK  Smole Albert                  2073 AUT Post-Sv Kärnten            1952/10/29  64 S60   5  37  
  35   50     Waldner Alois                 2049 AUT Mattighofen                1970/10/26  46       5  34  
  36    9 IM  Mazi Leon                     2355 SLO Sv Asvoe St.Veit/Glan      1959/04/19  58      4½  45½ 
  37   60     Tomitz Hermann                2010 AUT Schachmaty Ruden           1972/02/01  45      4½  42  
  38   51     Pali Philipp                  2048 AUT Jugendschachklub Landeck   2002/05/18  15 U18  4½  42  
  39   54     Hofbauer Peter                2038 AUT Sc Donaustadt              1965/03/28  52      4½  41  
  40   65     Ablinger Bernhard             1995 AUT Schachfreunde Graz         1989/11/02  27      4½  40½ 
  41   39     Gutmann Alois                 2083 AUT Spg. Feldbach-Kirchberg    1980/06/24  37      4½  40½ 
  42   26 FM  Praznik Anton                 2151 SLO SD Vrhnika                 1949/08/29  67 S60  4½  40½ 
  43   35     Schippel Gert  Mag.           2122 AUT Bsg Raiffeisen Klagenfurt  1969/10/19  47      4½  40  
  44   32     Scheffknecht Philipp          2131 AUT 1. Sk Ottakring            1981/02/23  36      4½  39  
  45   30     Mostbauer Maximilian          2136 AUT Union Ansfelden            1997/04/04  20      4½  39  
  46   27     Kersic Matej                  2151 SLO Sk Suetschach-Feistritz    1971/01/07  46      4½  38½ 
  47   46     Charaus Florian               2056 AUT Ask Nettingsdorf           1993/05/17  24      4½  38  
  48   40     Kosin Jens                    2082 GER Ronsdorfer Schachverein    1964/00/00  53      4½  37½ 
  49   71     Tauber Andreas                1953 AUT Su Bad Leonfelden          1999/08/24  17 U18  4½  36½ 
  50   72     Praxmarer Christian           1951 AUT Innsbruck-Pradl            1969/01/25  48      4½  33½ 
  51   38     Matosec Thomas                2085 AUT Styria Graz                1975/05/01  42       4  48½ 
  52   44     Gelbenegger Patrick           2068 AUT Ask St. Valentin           2000/03/29  17 U18   4  40  
  53   70     Kobas Mihael                  1964 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan      1993/04/05  24       4  39½ 
  54   53 Mk  Horvath Reka                F 2044 AUT Spg. Feldbach-Kirchberg    1985/03/28  32       4  38  
  55   43     Hatzl Johannes                2072 AUT Fürstenfeld                1977/11/30  39       4  37½ 
  56   28 MK  Sucher Johannes  Mag.         2140 AUT Innsbruck-Pradl            1966/08/14  50       4  35½ 
  57   49 MK  Lipp Alfred                   2050 AUT Sk Zwettl, Noe             1961/07/23  55       4  34  
  58   82 MK  Groiss Werner                 1816 AUT Sv Asvoe St.Veit/Glan      1936/10/27  80 S70   4  32½ 
  59    6 FM  Schnider Gert                 2412 AUT Schachfreunde Graz         1979/04/09  38      3½  45½ 
  60   66     Mayrhuber Tobias              1989 AUT 1. Sk Ottakring            1997/05/20  20      3½  43  
  61   80     Wischounig Laurin             1839 AUT Tiroler Schachschule       2002/06/30  15 U18  3½  39½ 
  62   73     Wild Helmut                   1949 GER                            1953/00/00  64 S60  3½  39  
  63   78     Kuttnig Roland                1879 AUT Asv Linz                   1966/04/18  51      3½  38  
  64   47     Fasching Markus               2055 AUT Sc Die Klagenfurter        1998/02/16  19      3½  38  
  65   77     Keitsch Steve                 1890 GER Sv "gambit" Kamenz         1980/00/00  37      3½  38  
  66   63     Gampersberger Herbert         2002 AUT Irdning                    1966/03/26  51      3½  37½ 
  67   57     Logar Metod                   2024 SLO Slow. Sv/Posojilnica-Bank  1960/12/20  56      3½  37  
  68   68     Elpons Walter                 1975 AUT Grazer Schachgesellschaft  1974/09/08  42      3½  36½ 
  69   45     Missethan Michael             2065 AUT Ej. Gleisdorf              1994/09/29  22      3½  36½ 
  70   55     Kuhn Gerhard                  2038 GER Sk Marburg 1931/72         1964/00/00  53       3  37  
  71   62     Natter Markus                 2004 AUT Götzis                     1972/06/26  45       3  36½ 
  72   36     Schriebl Alexander            2106 AUT Styria Graz                1972/01/30  45       3  36  
  73   76     Braguine Victor  Dr.          1912 AUS Währinger Sk               1949/09/03  67 S60   3  35½ 
  74   75     Schloffer Jasmin-Denise     F 1916 AUT Spg. Feldbach-Kirchberg    2000/06/28  17 U18   3  35  
  75   83     Rosol Alexander               1787 AUT Sc Donaustadt              2004/12/02  12 U18   3  35  
  76   69     Baumgartner Martin  DDr.DI.   1973 AUT Sv Bg 16                   1959/11/08  57       3  35  
  77   64     Höbarth Günter  Ing.          1999 AUT Sv Hörsching               1956/07/10  61 S60  2½  33  
  78   79     Thier Robert                  1841 AUT Sk Sparkasse Ternitz       1955/03/24  62 S60  2½  33  
  79   61     Zivanovic Vladimir            2010 SRB Schachmaty Ruden           1982/11/30  34      2½  32½ 
  80   59     Kahlig Martin                 2014 AUT Askoe Finkenstein          1978/10/20  38       2  35½ 
  81   81     Prammer Franz  Dr.            1828 AUT Sk Hernals                 1950/07/18  67 S60   2  32  
  82   67     Ramusch Arnulf  Dr.           1977 AUT Schachclub Mpoe Maria Saal 1947/08/11  69 S70   2  31½ 
  83   74     Hagenhoff Georg               1918 GER Lsv Turm Lippstadt         1948/00/00  69 S60   2  30


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year