Chess games database – Yaroslavl RUS, Yaroslav Mudryj Open 18

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 550 : 01.08.2018

Online chess games 16210
Chess tournaments 82

View all included tournaments

Yaroslavl RUS, Yaroslav Mudryj Open 18

Rank SNo.     Name                        Rtg FED Club                  Type Pts Res. BH. Vict 
   1    1 IM  Zabotin Alexander          2465 RUS Владимирская область        7   0   54   5   
   2    5     Blinkov Pavel              2288 RUS Ленинградская область       7   0   51½  6   
   3    3 FM  Sadovsky Artem             2402 RUS Тульская область            7   0   49   6   
   4    4 IM  Okrugin Sergey             2334 RUS Ярославль             S50  6½   0   53   4   
   5   17 CM  Kirillov Dmitry            2107 RUS Ивановская область    U14  6½   0   48   4   
   6   25     Akochenok Daniil           2023 RUS Архангельск           U16  6½   0   46½  5   
   7   26 FM  Kapitsyn Mark              1997 RUS Москва                S50  6½   0   37   6   
   8    2 IM  Gogolev Artem              2405 RUS Вологодская обл.            6   0   53½  4   
   9    6     Shkalov Oleg               2286 RUS Кострома                    6   0   51½  4   
  10   18     Lebedev Oleg               2092 RUS Владимирская область        6   0   48   4   
  11   28     Abduraimov Esmet           1971 RUS Московская область    U16   6   0   47   5   
  12   20     Lyushin Maxim              2059 RUS Ярославская область         6   0   47   5   
  13   11     Novikov Sergey D           2169 RUS Ярославская область   U18   6   0   46½  4   
  14   14 WGM Shaydullina Sandugach    F 2141 RUS Московская область          6   0   44½  6   
  15   12     Yashmetov Nikolay          2158 RUS Костромская область   U18   6   0   42½  5   
  16   43     Shoshin Kirill             1875 RUS Вологодская область   U14  5½   0   48½  4   
  17   13     Arbuzov Mikhail            2148 RUS Ярославская область   U18  5½   0   48½  4   
  18   42     Sokolov Ilia               1876 RUS Санкт-Петербург       U20  5½   0   47   2   
  19   10     Morin Vladimir I.          2171 RUS Ярославская область        5½   0   46½  4   
  20   21 WFM Mokshanova Elizaveta     F 2046 RUS Ярославская обл.           5½   0   43   5   
  21    8     Sapegin Viktor             2201 RUS Ленинградская обл.         5½   0   43   4   
  22    9     Ovchinnikov Yury           2200 RUS Ярославская область   S65  5½   0   41½  3   
  23   19     Subbotin Andrey            2061 RUS Ярославль             S50  5½   0   40   3   
  24   24     Kuznetsov Mikhail          2024 RUS Санкт-Петербург       U20  5½   0   39   3   
  25    7 IM  Chetverik Maxim            2237 RUS Воронежская область   S50   5   0   50   4   
  26   16 WFM Arutyunova Asya          F 2131 RUS Владимирская обл.     U20   5   0   48½  3   
  27   61     Skorobogatova Anastasiya F 1664 RUS Костромская область   U16   5   0   45   4   
  28   35     Kirillov Mihail            1912 RUS Ярославская обл.            5   0   44   5   
  29   52     Shestakova Ekaterina     F 1792 RUS Воронежская область   U16   5   0   42½  2   
  30   31     Krivenko Dmitry            1955 RUS Москва                U12   5   0   42   4   
  31   53     Dmitriev Ivan              1751 RUS Псковская область     U20   5   0   42   2   
  32   23 FM  Ponikarovsky Alexey        2029 RUS Вологда                     5   0   41½  2   
  33   27     Kvasov Sergey              1975 RUS Москва                      5   0   40½  4   
  34   51     Perch Sofya              F 1799 RUS Ярославская область   U18   5   0   40   4   
  35   65     Introligator Demid         1636 RUS Ярославская область   U16   5   0   39½  3   
  36   29     Titov Alexander            1966 RUS Москва                U14   5   0   38   4   
  37   45     Klimov Petr                1857 RUS Ярославль             S65   5   0   37   4   
  38   37     Sadovnikov Konstantin      1907 RUS Московская область    U16   5   0   36   5   
  39   46     Dudin Vladimir             1833 RUS Ярославль             S50   5   0   33½  5   
  40   40     Slastikhin Vladislav       1888 RUS Республика Коми       U18  4½   0   47½  2   
  41   15     Baglaev Evgeniy            2137 RUS Респ. Бурятия              4½   0   45   3   
  42   33     Levicheva Ekaterina      F 1930 RUS Ярославская область   U16  4½   0   43½  3   
  43   34     Mischeryakov Alexey        1919 RUS Московская область         4½   0   42½  3   
  44   39     Dmitriev Leonid            1889 RUS Москва                U16  4½   0   42   4   
  45   54     Shlykov Yaroslav           1743 RUS Москва                U16  4½   0   41   3   
  46   44     Chelebaev Mikhail          1862 RUS Рязанская область     U16  4½   0   40½  3   
  47   49     Emelyanova Victoria      F 1806 RUS Псковская область     U18  4½   0   39½  4   
  48   86 AFM Kharitonov Maksim          1098 RUS Архангельская область U10  4½   0   37   3   
  49   58     Malozemova Darya         F 1712 RUS Ярославль             U18  4½   0   36½  3   
  50   84     Shilova Alena            F 1336 RUS Ярославская область   U16  4½   0   31   4   
  51   47     Borodin Georgy             1824 RUS Москва                U20   4   0   45   2   
  52   50     Saakyan Emil A.            1801 RUS Ярославская область   U18   4   0   44   3   
  53   63     Chagina Ulyana           F 1655 RUS Москва                U18   4   0   42   3   
  54   22     Bruyatskaya Mariya       F 2042 RUS Иваново                     4   0   42   3   
  55   48     Moskovkin Gennadiy         1815 RUS Ярославль             S50   4   0   41   3   
  56   73     Kulakov Timofei            1507 RUS Ярославская область   U12   4   0   41   3   
  57   75     Yagutian Mariya          F 1489 RUS Ярославская область   U14   4   0   41   2   
  58   41     Matveev Vladimir A.        1883 RUS Ярославская область   S65   4   0   40½  3   
  59   36     Dolgov Vitaliy             1908 RUS Ярославская обл.            4   0   39½  4   
  60   30     Orlovtsev Alexander        1965 RUS Рыбинск               S65   4   0   39   3   
  61   57     Alimova Dana             F 1716 RUS Орловская область     U14   4   0   36½  3   
  62   62     Shushunov Aleksei          1658 RUS Московская область    U12   4   0   35½  3   
  63   69     Finogenov Dmitrii          1579 RUS Москва                      4   0   34½  3   
  64   64     Gorelkina Viktoria       F 1650 RUS Костромская область   U20   4   0   34½  3   
  65   87     Larionov Dmitriy           1146 RUS Ярославль                   4   0   32½  4   
  66   38     Matjukhin Anatolij         1897 RUS Ярославская область   S65  3½   0   43   3   
  67   68     Gurova Natalia           F 1587 RUS Московская область    U16  3½   0   40   3   
  68   66     Volchkov Ivan              1620 RUS Костромская обл.      U18  3½   0   39½  2   
  69   67     Lebedeva Ulyana          F 1613 RUS Костромская область   U14  3½   0   38   3   
  70   82     Berezin Robert             1357 RUS Ярославская область   U18  3½   0   37½  2   
  71   77     Tsoi Matvey                1464 RUS Москва                U16  3½   0   35½  3   
  72   32     Slastushenskiy Yury        1938 RUS Москва                     3½   0   33½  2   
  73   56     Stepanov Ivan              1721 RUS Санкт-Петербург             3   0   44½  2   
  74   79     Krylova Mariya           F 1425 RUS 2256                  U16   3   0   41   2   
  75   59     Smirnov Ivan N.            1711 RUS Костромская обл.            3   0   36½  2   
  76   60     Sokolov Oleg               1669 RUS Владимирская область        3   0   35   2   
  77   78     Shkalikov Artem            1426 RUS Ярославская область   U16   3   0   34   3   
  78   72     Laukhina Margarita A.    F 1548 RUS Московская область    U14   3   0   32   2   
  79   81     Soblirova Sabina         F 1370 RUS Москва                U14   3   0   30   3   
  80   88     Siriy Vladislav            1000 RUS Ярославская обл.           2½   0   34   1   
  81   76     Kruk Sergej                1472 RUS Ярославль                  2½   0   33   1   
  82   70     Kanaev Sergey              1557 RUS Ярославль                  2½   0   30   1   
  83   83     Kornilov Ilya              1344 RUS Ярославская обл.      S65  2½   0   26½  1   
  84   74     Nelyubova Natalia        F 1503 RUS Ярославль                  2½   0   26½  1   
  85   71     Etuka Alexander            1554 RUS Москва                U12   2   0   38   2   
  86   85     Rodionov Nikita            1224 RUS Ярославль             U18   2   0   25½  1   
  87   80     Kastanieda Alla          F 1379 PER Московская обл.       U14  1½   0   29   0   
  88   55     Zaytsev Aleksandr M        1728 RUS Ярославль                   ½   0   27½  0   


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year