For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 563 : 10.12.2018

Online chess games 6377
Chess tournaments 48

View all included tournaments

Zagreb CRO, 3rd Hulak Mem

Rank SNo.     Name                         Rtg FED Club                                            Type Pts BH. BH. Fide Vict 
   1    3 GM  Martinović Saša             2554 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                               7½  42½ 53½ 41½   6   
   2    2 GM  Nikolov Momchil             2567 BUL                                                      7½  42  54   38   6   
   3    9 IM  Plenča Jadranko             2475 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                            U20   7  42½ 54½ 38½   5   
   4   11 IM  Yankelevich Lev             2441 GER                                                       7  40½ 51½  35   7   
   5   19 IM  Lončar Robert               2397 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi                     7  33½ 43  30½   6   
   6   16 FM  Srbiš Jurica                2415 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica                             6½  43½ 54½  38   6   
   7    8 GM  Kotronias Vasilios          2482 GRE                                                      6½  43  54½  37   4   
   8    1 GM  Kožul Zdenko                2601 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                    6½  42½ 54½ 35½   6   
   9   15 GM  Sulava Nenad                2425 MNC ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi                    6½  41  53  35½   5   
  10   13 IM  Tomazini Zan                2437 SLO                                                      6½  41  51½  37   5   
  11   18 NM  Iveković Božidar            2406 CRO ŠŠK Konaki, Novo Virje                               6½  40  51½ 34½   6   
  12   10 IM  Livaić Leon                 2474 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            U20  6½  39½ 51½ 33½   5   
  13    6 GM  Cvitan Ognjen               2503 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                               6½  39½ 50½  35   5   
  14    4 GM  Palac Mladen                2553 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                    6½  39  49½ 34½   4   
  15   17 IM  Rogulj Branko               2409 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb               S60  6½  38½ 48½  34   5   
  16    7 GM  Enchev Ivajlo               2491 BUL                                                      6½  37½ 48½  33   5   
  17   21 FM  Blažeka Matej               2382 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                                 6½  36½ 45½ 31½   5   
  18    5 GM  Zelčić Robert               2530 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                    6½  36  47   32   5   
  19   14 IM  Rakotomaharo Fy Antenaina   2429 MAD                                                 U20   6  40  51½  34   6   
  20   29 NM  Jurković Ante               2282 CRO ŠK Goranka, Ravna Gora                          S60   6  38  48½ 31½   5   
  21   30 FM  Muškardin Mario             2280 CRO ŠK Lošinj, Mali Lošinj                                6  38  48½  31   6   
  22   26 GM  Hecht Hans-Joachim          2332 GER                                                 S60   6  36½ 45½ 32½   5   
  23   47 MK  Frouth Nenad                2174 CRO ŠK Krapina, Krapina                                   6  36  46   30   6   
  24   12 IM  Tica Sven                   2439 CRO ŠK Rijeka, Rijeka                               U20   6  35½ 47   33   4   
  25   36 MK  Čupić Lovro                 2218 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      6  32½ 41½ 28½   5   
  26   24 FM  Vernački Srđan              2348 CRO ŠK Stridon, Štrigova                                 5½  40½ 51½ 31½   5   
  27   23 IM  Biti Ozren                  2369 CRO ŠK Đakovo, Đakovo                                    5½  38½ 50  31½   4   
  28   22 FM  Ostović Matija              2377 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica                             5½  38½ 48   31   5   
  29   25 IM  Vujaković Branko            2341 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            S60  5½  38  48½ 31½   4   
  30   80 MK  Takač Zvonko                2015 CRO ŠK Končar, Zagreb                               S60  5½  36½ 44½ 29½   4   
  31   39 WGM Medić Mirjana             F 2202 CRO ŠK Polet, Buševec                                    5½  35½ 46½ 28½   4   
  32   33 FM  Božinović Bogdan            2237 CRO ŠK Silent, Zagreb                               S60  5½  35½ 46  28½   5   
  33   28 IM  Mrđa Milan                  2301 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                S60  5½  34½ 45   29   4   
  34   58 FM  Lasić Luka                  2096 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                      5½  34½ 44½  26   5   
  35   56 MK  Cvitković Filip             2107 CRO ŠK Končar, Zagreb                                    5½  34  42½  29   5   
  36   34 FM  Pandurević Miro             2233 BIH ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                 S60  5½  33½ 43½  29   5   
  37   46 MK  Starčević Ante Leon         2186 CRO ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                 U20  5½  33½ 43  28½   3   
  38  141 III Radovčić Gabrijel           1688 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            U16  5½  33  42  24½   5   
  39   51 FM  Ujhazi Ivan                 2148 SRB                                                 S60  5½  32  42½ 27½   4   
  40   53 MK  Raljić Mirko                2128 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                      5½  32  41½ 26½   5   
  41   94 MK  Globan Tomislav             1945 CRO ŠK Špansko, Zagreb                                   5½  31½ 41½  23   4   
  42   45 WFM Purgar Ivona              F 2189 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                                 5½  31  41   28   3   
  43   57 MK  Soldo Robert                2104 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                              5½  30  39  24½   5   
  44   70 WFM Blažeka Mihaela           F 2043 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            U20  5½  30  37½  26   4   
  45   20 IM  Bukal Vladimir Jr.          2390 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                      5  41  52½  32   4   
  46   27 FM  Bratović Blaž               2307 SLO                                                       5  38½ 48½ 30½   4   
  47   41 MK  Blagojević Marijan          2199 CRO ŠK Bjelovar, Bjelovar                                 5  36  46  28½   4   
  48   65 MK  Vukić Aleksandar            2063 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                       5  36  46  26½   4   
  49   37 FM  Cvitan Ena                F 2211 CRO ŠK Goran, Vrbovsko                              U20   5  36  45  28½   3   
  50   72 FM  Efremov Vladislav           2029 RUS                                                 U16   5  35½ 46   28   3   
  51   69 MK  Kinez Ivo                   2045 CRO Hrvatski šahovski savez                               5  35½ 46  26½   4   
  52   49 MK  Zadravec Matija             2152 CRO ŠK Gornji Mihaljevec, Gornji Mihaljevec-Macinec U20   5  34½ 44  27½   4   
  53  101  I  Kaplan Jan                  1893 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb               U20   5  34½ 44  23½   4   
  54   79 WFM Hrescak Ivana             F 2018 SLO                                                 U20   5  34½ 42½  27   4   
  55   71 MK  Marković Franjo-Josip       2038 CRO ŠK Sloboda, Mihovljan-Čakovec                   U20   5  33½ 42½  26   5   
  56   68 MK  Basarić Srđan               2048 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                         S60   5  33½ 42  26½   4   
  57   61 MK  Kovačević Krsto             2075 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      5  32½ 41½  26   4   
  58   66 MK  Pavčević Bruno              2059 CRO ŠK Končar, Zagreb                               U20   5  32½ 41  26½   4   
  59   73 MK  Hećimović Ivan              2028 CRO ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb                    S60   5  32½ 40½  25   4   
  60   93 II  Gal Igor                    1953 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                                5  32  42   24   3   
  61   42 FM  Krištović Marijan           2197 CRO ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje                 S60   5  31½ 42   23   4   
  62   82  I  Gavran Marinko              2004 CRO ŠK Dugo Selo, Dugo Selo                               5  31½ 41½  22   4   
  63   67 MK  Martić Josip                2057 CRO ŠK Tomislav-Goran, Sveti Ivan Žabno                   5  30  38½  25   5   
  64   38 MK  Lalić Kristijan             2203 CRO ŠK Slatina, Slatina                                  4½  37½ 47½ 28½   4   
  65   40 MK  Dragojević Miodrag          2202 CRO ŠK Zaprešić, Zaprešić                                4½  37  47  26½   4   
  66   86     Gohshtein Pavel             1989 RUS                                                      4½  34½ 44½  22   4   
  67   83 NM  Frank Vladimir              2000 CRO ŠK Krapina, Krapina                             S60  4½  33½ 44  21½   4   
  68   78  I  Božičević Ivan              2019 CRO ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb                         4½  33½ 42½ 23½   4   
  69   89 MK  Ćosić Radoslav              1976 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                S60  4½  32½ 42  22½   4   
  70   87  I  Jergović Andrija            1985 CRO ŠK Gospić, Gospić                                    4½  32½ 41½  22   3   
  71   32 FM  Bender Ivan                 2252 CRO ŠK Dubrovnik, Dubrovnik                              4½  31½ 41½ 24½   4   
  72   55 FM  Aščić Anto                  2116 CRO ŠKI Kralj, Slavonski Brod                       S60  4½  31  40½  22   2   
  73   48 MK  Fajdetić Hrvoje             2169 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                               4½  30½ 39½  22   3   
  74   74 MK  Jakupec Denis               2026 CRO ŠK Zaprešić, Zaprešić                                4½  30½ 38   25   3   
  75   90 MK  Ognjačević Alen             1969 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                     4½  30  40  20½   3   
  76   63 MK  Klem Davor                  2072 CRO ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb                     4½  30  38½ 23½   3   
  77   91 MK  Prskalo Zoran               1963 CRO ŠK INA, Zagreb                                  S60  4½  29½ 39  20½   4   
  78   95     Vaupot Luka                 1941 SLO                                                 U16  4½  29½ 38½ 19½   4   
  79   81  I  Balen Teo                   2010 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb                    4½  29½ 38  21½   3   
  80  113 WIM Dubois Martine            F 1854 MNC                                                      4½  29½ 37½  19   3   
  81   64 MK  Horvat Damjan               2065 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                     4½  29  39   24   3   
  82   43 FM  Ćosić Marin                 2194 CRO ŠK Vukovar '91, Vukovar                         S60  4½  29  38   21   4   
  83   75  I  Gujić Vladimir              2026 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                     4½  29  36   21   3   
  84   84  I  Meško Andrej                1999 CRO ŠK Hrvatska čitaonica, Valpovo                       4½  28½ 39  20½   2   
  85   50 FM  Petrović Zvonko             2150 CRO ŠK Tomislav-Goran, Sveti Ivan Žabno             S60  4½  27½ 37½ 22½   4   
  86   98  I  Tucaković Zdravko           1931 CRO ŠK Lapjak, Velika                               S60  4½  26½ 35  17½   4   
  87  131 III Kostelić Tihomir            1750 CRO ŠK Krapina, Krapina                                  4½  25½ 31½ 15½   4   
  88  163 MK  Radić Goran                 2052 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                                4  35½ 46½  24   1   
  89  114 NM  Golub Nikolina            F 1843 CRO ŠK Draga, Rijeka                                U20   4  35  42½  22   2   
  90   44 MK  Bedić Željko                2192 CRO KŠK Karlovački šahovski klub, Karlovac                4  34½ 44½ 23½   3   
  91   35 MK  Babić Zvonko                2219 CRO ŠK Bjelovar, Bjelovar                                 4  34  43½ 23½   3   
  92   31 FM  Dutina Dario                2268 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                      4  32½ 42   24   4   
  93  128 II  Maravić Ivan                1763 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       U16   4  32½ 40½ 21½   3   
  94  116 II  Beneš Miodrag               1818 CRO ŠK Slatina, Slatina                                   4  32  40½ 17½   3   
  95  152 II  Gal Andrej                  1477 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                          U16   4  31  40   20   4   
  96  108  I  Blažeka Đuro                1868 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                                  4  31  38  20½   1   
  97  118 II  Matana Zoran                1814 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      4  30½ 39½ 18½   3   
  98   92  I  Novak Ivo                   1956 CRO ŠK Petar Žaja, Aržano                                 4  30  40  19½   3   
  99  112 MK  Ikica Ante                  1857 CRO ŠK Vladimir Gortan, Poreč                       S60   4  29  38   17   3   
 100  124 II  Fauković Matija             1780 CRO ŠK Samobor, Samobor                             U16   4  29  36   17   2   
 101  102 MK  Lovrić Dušan                1892 CRO                                                 S60   4  28½ 38½  18   4   
 102   97 MK  Mišković Stevo              1934 CRO ŠK Rugvica - Vrbani, Rugvica                    S60   4  28½ 36  18½   3   
 103  125     Skrbec Leon                 1777 SLO                                                 U16   4  28½ 35½ 16½   2   
 104   54 WFM Iveković Tihana           F 2124 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                                  4  28  37½  21   3   
 105   88 II  Mrvac Petar                 1982 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                          U16   4  28  37½  16   2   
 106   60 MK  Nikolić Emil                2078 CRO ŠK Silent, Zagreb                               S60   4  28  36   19   3   
 107  143 VK  Dragić Marko                1685 CRO ŠK Batana, Rovinj                                     4  28  35   15   2   
 108   76 NM  Špiranec Noemi            F 2024 CRO ŠD Sisak, Sisak                                 U20   4  27  34½ 18½   3   
 109  103 IV  Backović Hrvoje             1889 CRO ŠK Špansko, Zagreb                                    4  26½ 34½  18   4   
 110  122 II  Huljak Krešimir             1787 CRO ŠK Gaj, Mače                                          4  26  33½  15   3   
 111  127 II  Biljak Tomislav             1769 CRO ŠK INA, Zagreb                                  S60   4  22½ 29½  12   3   
 112  107  I  Leskovar Viktor             1870 CRO ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                 U20  3½  34  42  21½   2   
 113  164 VK  Šabić Tomislav              1654 CRO ŠK Vrustun 1252, Vurnovec                            3½  32½ 42   24   3   
 114   96  I  Švec Darko                  1940 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    3½  32½ 42  19½   3   
 115   85  I  Deriš Antun                 1993 CRO ŠK Jaska, Jastrebarsko                          S60  3½  32  42½  17   2   
 116   52 MK  Vujčić Toni                 2132 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    3½  31½ 40   21   2   
 117  126 III Žibrat Matija               1773 CRO KŠK Karlovački šahovski klub, Karlovac               3½  31  39  18½   3   
 118  115 II  Pongrac Franjo              1839 CRO ŠK Prelog, Prelog                                    3½  31  38½  17   2   
 119   77 NM  Roklicer Heike            F 2019 CRO ŠK Donji Miholjac, Donji Miholjac               U20  3½  30  38   21   3   
 120  110 II  Tomić Stjepan               1862 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                                 3½  30  37  17½   2   
 121  100 II  Babaja Mladen               1909 CRO ŠK Rugvica - Vrbani, Rugvica                    S60  3½  28½ 38  16½   3   
 122  105 II  Ševelj Berislav             1873 CRO ŠK Epetium, Stobreč                             S60  3½  28  35½ 16½   3   
 123  137 II  Živčić Oliver               1698 CRO ŠK Duga Resa, Duga Resa                         U16  3½  28  35   13   3   
 124  142 III Vraneša Ivan                1685 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       U16  3½  27  35½ 12½   2   
 125  129  I  Golemović Tvrtko            1755 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    3½  26½ 33½ 14½   3   
 126  139 III Pejić Ante                  1691 CRO ŠK HAŠK, Zagreb                                      3½  26  33  14½   3   
 127  136 II  Aščić Matoš                 1707 CRO ŠK Gorjanac, Gorjani                            S60  3½  25  30½  14   2   
 128  147 III Isić Muris                  1647 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                     3½  24  30½  13   3   
 129  140 MK  Maroslavac Ivana          F 1689 CRO ŠK Vinkovci, Vinkovci                           U20  3½  21½ 28½  11   3   
 130  133 MK  Muha Magdalena            F 1747 CRO ŠK Picok Đurđevac, Đurđevac                     U16   3  32½ 42½  20   3   
 131   59 FM  Levar Nenad                 2086 CRO ŠK Karlobag, Karlobag                                 3  32½ 42   20   3   
 132  106  I  Vukovojac Vedran            1872 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                                3  31  40½ 15½   2   
 133  138 II  Kezerić Miroslav            1691 CRO ŠK Vrustun 1252, Vurnovec                             3  30  39½ 16½   2   
 134  132 II  Franc Borna                 1747 CRO ŠK Samobor, Samobor                             U16   3  30  37   17   2   
 135  145  I  Katulić Zlatko              1672 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                       3  28½ 36½  17   3   
 136  146 III Lisić Mihovil               1659 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      3  28½ 36½ 14½   2   
 137  160 III Cvetković Božo              1299 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       U16   3  28½ 36½  14   3   
 138  120 III Tomaško Miljenko            1801 CRO ŠK Rugvica - Vrbani, Rugvica                          3  28  36  13½   2   
 139  154 VK  Mikolaci Saša               1385 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      3  28  35½ 12½   2   
 140  134 III Jurilj Ivan                 1732 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      3  27½ 35   15   3   
 141  117 II  Molnar Ivan Dorian          1817 CRO                                                       3  26  33   13   3   
 142  148 IV  Damjanović Šimun            1642 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                U20   3  23½ 30½ 11½   2   
 143  144 VK  Bracanović Luka             1681 CRO ŠK Maksimir, Zagreb                                   3  23  30   10   3   
 144  149 IV  Tomečak Neven               1615 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      3  23  29½  9    3   
 145  156 VK  Sertić Luka                 1384 CRO KŠK Karlovački šahovski klub, Karlovac          U20   3  21½ 28  10½   2   
 146  104 II  Žigovečki Vladimir          1883 CRO ŠK Gaj, Mače                                    S60  2½  29½ 38  16½   2   
 147  111 II  Bogi Tomislav               1859 CRO ŠK Gaj, Mače                                         2½  29  37½ 13½   2   
 148  162 VK  Kurevija Marcelina Ivona  F 1092 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    2½  24½ 32   12   1   
 149  158 III Orač Leo                    1347 CRO ŠK Vrustun 1252, Vurnovec                       U16  2½  24½ 30½  8    1   
 150  155 II  Špilek Kristina           F 1384 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    2½  23½ 30½  7½   1   
 151  151 II  Vuljanić Ana              F 1481 CRO ŠK Silent, Zagreb                                    2½  23  29½  9½   2   
 152  121 II  Peles Ivan                  1800 CRO ŠK AER, Zagreb                                        2  28½ 35½  13   2   
 153  119 NM  Zelić Marina              F 1801 CRO ŠK Špansko, Zagreb                              S60   2  26  35  11½   1   
 154  109  I  Vukman Branko               1865 CRO ŠK Špansko, Zagreb                              S60   2  24½ 32  12½   1   
 155  153  I  Purkić Ruža               F 1445 CRO ŠŠK Konaki, Novo Virje                          U20   2  24  31½  8    2   
 156  161 III Halužan Samanta           F 1229 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       U16   2  23½ 30   10   1   
 157  150 VK  Rodić Toma                  1578 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                    1½  27½ 36   13   1   
 158   62 MK  Korov Zvonko                2074 CRO ŠK Dugo Selo, Dugo Selo                         S60  1½  25½ 34½ 12½   1   
 159  123 II  Keller Luka                 1783 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                      1  25½ 32   7    1   
 160  135 IV  Domazet Danijel             1731 CRO ŠK Prigorje, Zagreb-Markuševec                        1  24  31½  6    1   
 161  159 IV  Fiolić Luka                 1341 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       U16   1  23  30   6    0   
 162   99 II  Glasinović Juraj            1928 CRO ŠK INA, Zagreb                                        1  22½ 31   7    1   
 163  157 VK  Komljenović Kristina      F 1383 CRO ŠK Silent, Zagreb                                     1  19  23½  1    0   
 164  130 II  Beljan Mladen               1752 CRO ŠK Kastav, Kastav                                     0  21½ 28½  0    0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year