For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 694 : 01.08.2022

Chess games 10202
Chess tournaments 81

View all included tournaments

Altenkirchen GER, 19th Senioren Open

Rank SNo.    Name                          Rtg FED Club                                     Type Pts BH.  SB   
   1    1 GM Legky Nikolay A              2374 FRA Odessa                                        7½  48  44,25 
   2    3 IM Boidman Yuri                 2286 GER SC Heimbach-Weis/Neuwied                       7  48½ 40,00 
   3   11    Hassenrück Helmut            2143 GER SG Gladbeck 19/23                              7  39  33,50 
   4    7    Köhler Gerhard  Dr.          2184 GER USV Halle                                     6½  46½ 35,50 
   5    6    Hülsmann Josef               2212 GER Langenfelder Sfr. 1933                        6½  46½ 32,75 
   6   13    Vautrin Stefan               2119 GER Post SV Neustadt                              6½  41½ 32,75 
   7    2 IM Klundt Klaus                 2288 GER SC Heusenstamm                           S75   6  49½ 34,50 
   8    5    Juhnke Jürgen                2240 GER HSK Lister Turm                                6  46½ 32,50 
   9   12    Krüger Erich                 2135 GER Sfr. Essen-Katernberg                    S75   6  44  29,00 
  10   27    Richter Gerald               1966 BEL Siegener SV 1878                               6  41½ 27,00 
  11   20    Siebenhaar Erich             2020 GER TSV Schott Mainz                               6  41  27,25 
  12    8 FM Rosen Willy                  2158 GER Sfr. Essen-Katernberg                    S75   6  39  27,75 
  13   22    Kurka Dieter                 2005 GER Kölner SK Dr. Lasker                           6  38½ 26,75 
  14   17    Cichy Michael  Dr.           2031 GER SC Braunschweig Gliesmarode                   5½  47  27,50 
  15    4    Brock Friedemann Prof. Dr.   2249 GER TSG 1861 Taucha                               5½  46  28,75 
  16   55    Mortensen Soren K.           1802 DEN Randers Skakklub                              5½  45  26,50 
  17   24    Waltenberger Udo             1994 GER SV Eiche Reichenbrand                         5½  45  25,00 
  18   16    Hüttemann Karl-Heinz         2062 GER Sfr. Essen-Katernberg                    S75  5½  42½ 26,75 
  19   26    Stümer Paul                  1984 GER SV Bergneustadt/Derschlag                     5½  42½ 22,75 
  20   15    Mertens Klaus                2076 GER FC 1934 Wiesbaden-Bierstadt                   5½  40½ 26,50 
  21   21    Kripp Wolfgang               2005 GER SAbt SG 1945 Dietzenbach                 S75  5½  40½ 25,50 
  22   25    Lares Harald                 1993 GER SC Pirmasens 1912                             5½  37  22,50 
  23   23 FM Lacrosse Marc                2003 BEL Koninklijke Gentse Schaakkring Ruy Lopez       5  46  23,25 
  24   43    Müller Norbert               1870 GER SC Bad Windsheim 1920                          5  45½ 23,00 
  25   28    Paashaus Detlef              1964 GER HSK Lister Turm                                5  44  26,50 
  26   31    Esterluss Johannes           1946 GER SC 1970 Lorsch                                 5  41  21,75 
  27   33    Walther Reinhard             1922 GER SK 1911 Herzogenaurach                   S75   5  40½ 21,50 
  28   52    Kalkmann Hans                1809 GER SC Springer St. Tönis                    S75   5  39½ 20,25 
  29   45    Blosze Winfried              1861 GER SV KS 1929 Großauheim                    S75   5  39½ 17,00 
  30   56    Fasel Joerg                  1801 GER SK Kufstein                                    5  39  21,75 
  31   39    Cleve-Prinz Wolfgang         1883 GER SK Altenkirchen                                5  39  18,50 
  32   18 FM Zunker Reinhard  Dr.         2022 GER SV 1920 Hofheim                          S75   5  38  22,25 
  33   19    Paus Franz                   2022 GER Schachfüchse Kempen 1986                 S75   5  37½ 21,00 
  34   58    Löhr Hans-Gerd  Dr.          1768 GER Turm Kandel                                    5  37½ 20,50 
  35   44    Türtmann Dieter              1870 GER ESV "1949 Eberswalde"                    S75   5  36½ 17,25 
  36   40    Meyer Dieter                 1879 GER SK Dahn                                        5  33  17,75 
  37   35    Kalepky Helmut               1891 GER Sfr.Heidesheim                                4½  45½ 22,25 
  38   34    Hesse Rutger                 1896 GER SV Caissa Gosenbach-Eiserfeld            S75  4½  42½ 19,00 
  39    9    Weidlich Günter              2157 GER SV Fortschritt Pirna                          4½  42  19,75 
  40   49    Wegemund Hubert              1834 GER SK Norderstedt von 1975                       4½  42  19,25 
  41   32    Lehmann Martin               1945 GER Brackweder SK von 1924                        4½  41½ 18,75 
  42   36    Supplieth Peter              1888 GER TTC Blau-Weiß Geldern Veert                   4½  39  17,50 
  43   30    Schulte Stefan               1948 GER SK Marburg 1931/72                            4½  38  19,25 
  44   38    Zens Rolf                    1884 GER Godesberger SK 1929                           4½  37½ 17,75 
  45   46    Wild Helmut                  1861 GER SK Gau-Algesheim                              4½  35½ 17,00 
  46   10    Haase Reinhard               2144 GER SC Fulda                                      4½  35  17,00 
  47   62    Platten Herbert              1735 GER SC ML Kastellaun                              4½  33  14,00 
  48   70    Boscher Hans                 1579 GER SC Bad Soden                                  4½  32  16,75 
  49   75    Hotz Herbert                 1513 GER SC 1970 Lorsch                                4½  28½ 12,75 
  50   57    Kurpiela Franz               1782 GER TSG Öhringen                                   4  41½ 16,75 
  51   48    Schwarz Hans                 1837 GER SV Rochade Magdeburg 96                  S75   4  41  15,50 
  52   54    Ranker Klemens               1804 GER SC Hauptstuhl                                  4  38½ 14,50 
  53   53    Schwab Wolfgang              1807 GER SV Turm Sankt Augustin                         4  38  14,50 
  54   50    Höfer Heijo                  1833 GER SK Altenkirchen                                4  38  14,00 
  55   47    Hansult Manfred              1838 GER SF Bad Herrenalb                               4  37½ 15,25 
  56   37    Schmieder Siegfried          1884 GER SG Schwäbisch Gmünd 1872                 S75   4  37  16,25 
  57   65    Huber Helmut                 1727 GER Brackweder SK von 1924                         4  33½ 13,50 
  58   79    Scheffler Jürgen             1420 BEL SV Prümer Springer                       S75   4  29½ 11,50 
  59   78    Jonckers Marie-Jeanne      F 1464 BEL KMSK Mechelen                                  4  26  10,50 
  60   42    Duijker Bert                 1873 NED ASV Arnhem                                    3½  41  14,25 
  61   63    Steinke Hans-Jörg            1730 GER SV Erkenschwick 1923                          3½  41  14,00 
  62   67    Linz Stefan                  1613 LUX SC 1971 Bad Marienberg                   S75  3½  33½ 12,00 
  63   60    Dorn Hans-Jürgen             1745 GER SC Bayer Uerdingen                       S75  3½  33½ 11,25 
  64   64    Bertram Thomas               1727 GER SV 1919 Grimma                                3½  32  10,00 
  65   76    Jovi Klaus                   1492 GER Grevenbroich                             S75  3½  30  11,00 
  66   72    Mayer Rolf                   1553 GER SC Flörsheim 1921                             3½  30  9,25  
  67   69    Schulze Forsthövel Manfred   1599 GER SV Heiden 62                                  3½  30  9,00  
  68   59    Bruns Patrick  Dr.           1748 GER OSG Baden-Baden                                3  38  11,00 
  69   29    Gerl Hans  Dr.               1954 GER SGem 1882 Fürth                          S75   3  35  10,50 
  70   68    Kozlowski Stephan            1601 GER SC Heimbach-Weis/Neuwied                       3  33½ 8,50  
  71   51    Schowalter Gerd              1812 GER Kreuznacher SV 1921                      S75   3  32  9,75  
  72   61    Cordsen Heinrich             1744 GER SK Varel                                       3  32  9,00  
  73   66    Köllmer Hans                 1615 GER Sfr.Heidesheim                           S75   3  30½ 7,75  
  74   80    Nelles Werner                1370 GER SC Sondernheim                                 3  29½ 8,50  
  75   77    Hehemann Hein-Peter          1478 GER SK Mannheim-Lindenhof 1865                     3  25½ 7,25  
  76   82    Judt Gerhard                 1312 GER Siegener SV 1878                              2½  33½ 8,50  
  77   83    Walther Renate             F 1210 GER SK 1911 Herzogenaurach                        2½  29  7,75  
  78   73    Schütt Günter                1550 GER SV Strand von 1974                            2½  29  5,75  
  79   81    Bertram Marina             F 1369 GER SV 1919 Grimma                                2½  28  6,00  
  80   84    Pfaff Helmut                 1201 GER Frankfurt                                     2½  26½ 6,00  
  81   71    Alicke Manfred               1572 GER SG Kaarst 1912/35                        S75  2½  26  7,00  
  82   14    Müller Erich                 2108 GER SK 1962 Ladenburg                              2  37  9,50  
  83   74    Sombetzki Detlef             1526 GER Bochumer SV 02                                 1  27½ 3,00  
  84   41    Augustin Achim               1873 GER SC Schwarz-Weiß Nürnberg Süd                   0  23½ 0,00 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year