For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 653 : 10.06.2021

Chess games 1770
Chess tournaments 21

View all included tournaments

Anapa RUS, Black Sea Grand Prix 2021

Rank SNo.     Name                      Rtg FED Club                  Type  Gr  Pts BH. BH. Vict 
   1    6 GM  Ильюшенок Илья           2530 RUS Хмао-Югра                   МС  7½  52  49   6   
   2    1 GM  Понкратов Павел          2627 RUS Москва                      МС   7  56  51½  6   
   3    3 GM  Петров Никита            2552 RUS Краснодарский Край          кмс  7  54  50½  5   
   4    8 GM  Габриелян Артур          2456 RUS Ростовская Область          МС   7  52  48   6   
   5    4 GM  Моисеенко Вадим          2549 RUS Вологодская Область         МС   7  50  45   7   
   6    9 IM  Лавров Максим            2401 RUS Москва                      кмс  7  48  44   5   
   7   15 FM  Галактионов Артем        2318 RUS Москва                <2400 кмс 6½  55  51   5   
   8    5 GM  Афанасьев Никита         2542 RUS Москва                      кмс 6½  52½ 49   5   
   9    2 GM  Гоганов Алексей          2581 RUS Санкт-Петербург             МС  6½  52  48½  5   
  10   11 GM  Хрущев Алексей           2382 MDA Московская Область    <2400 кмс 6½  50½ 45½  5   
  11   14 WGM Кованова Баира         F 2318 RUS Саратовская Область     ж   МС  6½  50  46   5   
  12   18 FM  Манелюк Даниил           2285 RUS Тульская Область       ю02  кмс  6  54  50   5   
  13   16 IM  Стамбульян Арсен         2306 ARM Краснодарский Край    анапа кмс  6  53  48½  6   
  14    7 GM  Захарцов Владимир        2506 RUS Москва                      МС   6  52½ 48   6   
  15   12 IM  Апрышко Глеб             2382 RUS Москва                <2400 кмс  6  50½ 48   5   
  16   10 IM  Трускавецкий Александр   2386 RUS Республика Крым       <2400 МС   6  50½ 46   5   
  17   13 WGM Войт Дарья             F 2354 RUS Москва                  ж   МС   6  49½ 45½  5   
  18   67     Толстых Иван             1618 RUS Санкт-Петербург        ю08   1   6  49  46   5   
  19   17 FM  Борисова Екатерина     F 2304 RUS Москва                  ж   кмс  6  48½ 44½  6   
  20   31     Тарасенко Ярослав        1960 RUS Пензенская Область     ю02  кмс  6  48  44   5   
  21   60     Николаев Никита          1693 RUS Санкт-Петербург       <1700 кмс  6  44½ 41   6   
  22   54     Строкин Данил            1768 RUS Краснодарский Край     ю08  кмс  6  43  39½  6   
  23   27     Осипов Александр         2062 RUS Ростовская Область     ю02  кмс 5½  47  43   5   
  24   26     Курченко Егор            2068 RUS Санкт-Петербург        ю08  кмс 5½  46½ 43½  5   
  25   28     Каламбетов Антон         2007 RUS Астраханская Область  <2200 кмс 5½  45½ 44½  5   
  26   33     Порожняк Майя          F 1952 RUS Краснодарский Край    <2000 кмс 5½  44½ 41   5   
  27   43     Братов Адемир            1854 RUS Янао                  <2000 кмс 5½  43½ 40½  5   
       71     Назарова Евгения       F 1544 RUS Астраханская Область   д02   1  5½  43½ 40½  5   
  29   41     Шакун Аркадий            1906 RUS Краснодарский Край     ю02  кмс 5½  43  39½  5   
  30   19 IM  Калмачевских Виктор      2273 RUS Хмао-Югра             <2400 кмс 5½  42  39½  4   
  31   25 FM  Бирюков Сергей           2112 RUS Москва                <2200 кмс 5½  41  39   5   
  32   37     Романов Никита           1925 RUS Санкт-Петербург       <2000  1  5½  38½ 36   5   
  33   74     Переверзев Тимофей       1485 RUS Москва                <1700  1  5½  37½ 35   5   
  34   20 FM  Гительсон Аркадий        2230 RUS Саратовская Область   <2400 кмс  5  49½ 45½  5   
  35   39     Пономарев Денис          1920 RUS Санкт-Петербург       <2000 кмс  5  47  43   5   
  36   53     Шпакивская Алина       F 1774 RUS Краснодарский Край     д02  кмс  5  46  44½  5   
  37   42     Сабиров Тимур            1865 RUS Янао                   ю02  кмс  5  46  43   4   
  38   96     Ерёмкин Игорь            1242 RUS Свердловская Область   ю02  кмс  5  43½ 41   4   
  39   45     Добрынин Иван            1820 RUS Московская Область    <2000  1   5  43  41   4   
  40   48     Друченко Михаил          1812 RUS Янао                   ю02   1   5  42½ 39½  4   
  41   29     Толстых Кирилл           1971 RUS Санкт-Петербург        ю08   1   5  42  38½  4   
  42   47     Шахов Дмитрий            1814 RUS Янао                  <2000  1   5  41½ 38½  5   
  43   36     Ванишвили Мариам       F 1931 RUS Челябинская Область     ж   кмс  5  41½ 38½  4   
  44   24 IM  Надеждин Дмитрий         2132 RUS Санкт-Петербург       <2200 кмс  5  41½ 38½  3   
  45   72     Сабиров Дамир            1532 RUS Тульская Область       ю02   1   5  41½ 38   5   
  46   22 FM  Багдасаров Виталий       2201 RUS Москва                <2400 кмс  5  41  38   4   
  47   23 IM  Чудиновских Александр    2153 RUS Москва                 м61  кмс  5  39½ 37½  5   
  48   44     Зорина Елизавета       F 1844 RUS Курская Область         ж    1   5  38  35   5   
  49   95     Рассадников Илья         1249 RUS Московская Область    <1700 кмс  5  37½ 34½  5   
  50   32     Кириллов Николай         1953 RUS Московская Область     м61  кмс  5  36½ 34½  5   
  51   30     Махно Мария            F 1966 RUS Хмао-Югра             <2000 кмс 4½  44½ 41   3   
  52   40     Алексеев Михаил          1914 RUS Москва                <2000  1  4½  42½ 39½  4   
  53   55     Мейди Игорь              1751 RUS Янао                   ю02   1  4½  42  39½  3   
  54   87     Борщ Александр           1335 RUS Нижегородская Область  ю08   1  4½  42  38½  4   
  55   50     Алексеенко Мария       F 1805 RUS Янао                   д02  кмс 4½  41½ 39½  3   
  56   65     Шепель Иван              1626 RUS Ставропольский Край   <1700 кмс 4½  41  39   4   
  57   63     Сулейманов Эмирлан       1671 RUS Ставропольский Край    ю08  кмс 4½  41  38   4   
  58   66     Калашников Фёдор         1622 RUS Нижегородская Область  ю08  кмс 4½  39½ 36½  4   
  59   57     Риль Евгений             1735 RUS Янао                  <2000  1  4½  38  36   4   
  60   56     Кузнецов Иван            1744 RUS Московская Область     ю08   1  4½  37  36   4   
  61   73     Букреев Станислав        1496 RUS Москва                 ю08   1  4½  37  34   4   
  62   83     Каленский Валерий        1371 RUS Краснодарский Край    <1700 кмс  4  45  41½  3   
  63   69     Ананьев Александр        1600 RUS Московская Область    <1700  1   4  45  41   4   
  64   52     Строганова Карина      F 1777 RUS Янао                   д02  кмс  4  43½ 42   4   
  65   70     Бадажков Егор            1558 RUS Санкт-Петербург        ю02   1   4  41½ 38½  4   
  66   46     Цыбулькин Иван           1816 RUS Янао                  <2000 кмс  4  40½ 37½  4   
  67   64     Афанасьев Сергей         1642 RUS Янао                         1   4  39  37   4   
  68  111     Кулагин Николай          1000 RUS Тульская Область       б/р  кмс  4  39  36   4   
  69   34     Бут Светлана           F 1947 RUS Янао                    ж   кмс  4  39  36   3   
  70   51     Шишкин Вадим             1781 RUS Санкт-Петербург       <2000  1   4  38½ 36½  2   
  71   49     Пономарев Евгений        1806 RUS Краснодарский Край    <2000  1   4  38½ 36   3   
  72   80     Матвеев Эрик             1442 RUS Московская Область     ю02  кмс  4  38½ 35½  3   
  73   76     Курьеров Тимофей         1483 RUS Санкт-Петербург       <1700  1   4  38  36   3   
  74   79     Бородкина София        F 1453 RUS Нижегородская Область  д02   1   4  37  35½  3   
  75   35     Шадура Александр         1942 RUS Ставропольский Край   <2000 кмс  4  37  34   4   
  76   38     Багдасарян Семен         1922 RUS Краснодарский Край    <2000 кмс  4  35½ 33½  3   
  77  100     Сальников Даниил         1157 RUS Нижегородская Область  ю02  кмс  4  34  32½  4   
  78   86     Гришина Жанна          F 1364 RUS Пермский Край         <1700 кмс  4  31  29   4   
  79   97     Исаев Дмитрий            1209 RUS Москва                <1700 кмс  4  30  28½  3   
  80  101     Дурнов Даниил            1138 RUS Самарская Область     <1700 кмс  4  30  28   4   
  81   59     Лебедев Артём            1698 RUS Краснодарский край     ю08   1  3½  45½ 42   2   
  82   77     Макаров Михаил           1462 RUS Тульская Область       ю02  кмс 3½  37½ 35½  3   
  83   58     Ягутьян Мария          F 1718 RUS Ярославская Область    д02  кмс 3½  36  34   3   
  84   92     Калустова Марина       F 1289 RUS Московская Область     д02  кмс 3½  35  32½  2   
  85   90     Шапоренко Максим         1320 RUS Ставропольский Край    ю02  кмс 3½  35  32½  2   
  86  103     Елаков Алексей           1080 RUS Свердловская Область  <1700 кмс 3½  33½ 32½  3   
  87   89     Иванова Мария          F 1322 RUS Янао                   д02  кмс 3½  32½ 31   3   
  88  109     Алексеев Николай         1000 RUS Новгородская Область   б/р  кмс 3½  32  31   3   
  89   61     Айрапетян Валентин       1672 RUS Краснодарский Край    <1700 кмс  3  39½ 36½  3   
  90   78     Юсиф Мохамед             1462 RUS Алтайский Край        <1700 кмс  3  39  36½  1   
  91  102     Баскакова Александра   F 1106 RUS Республика Коми        д02  кмс  3  38½ 36   2   
  92   62     Хайруллин Данил          1672 RUS Янао                   ю02   1   3  37  34   1   
  93   85     Романюта Илья            1365 RUS Краснодарский Край    <1700 кмс  3  36½ 33½  2   
  94   93     Парамонова Екатерина   F 1287 RUS Архангельская Область  д02  кмс  3  34  32½  3   
  95   82     Сергеева Анна          F 1403 RUS Янао                   д02  кмс  3  34  32   3   
  96   91     Кугушев Ефим             1307 RUS Москва                 ю02  кмс  3  33½ 31   2   
  97   98     Галяева Дарья          F 1190 RUS Янао                   д02  кмс  3  33  31   2   
  98  110     Железов Алексей          1000 RUS Краснодарский Край     б/р  кмс  3  32  30   3   
  99   99     Иванов Андрей            1169 RUS Тульская Область       ю02  кмс  3  31½ 30   2   
 100   88     Сумарокова Вера        F 1328 RUS Архангельская Область  д02  кмс  3  30½ 28½  3   
 101  104     Морохин Дмитрий          1007 RUS Республика Коми        ю02  кмс  3  28  26½  3   
 102   21 CM  Белоусов Александр       2221 RUS Ульяновская Область   <2400 кмс 2½  40½ 37   1   
 103   68     Кузнецов Юрий            1606 RUS Московская Область     м61   1  2½  34  31½  2   
 104   75     Васильев Сергей          1485 RUS Краснодарский Край    анапа кмс 2½  32  30   2   
 105  106     Соколов Виктор           1240 RUS Ставропольский Край    б/р  кмс 2½  28  26½  1   
 106  105     Карпов Максим            1467 RUS Санкт-Петербург        ю02  кмс 2½  27½ 26½  2   
 107   81     Широков Виктор           1404 RUS Тульская Область       м61   1   2  33½ 32   2   
 108   94     Кугушев Аким             1273 RUS Москва                 ю02  кмс  2  32  30½  2   
 109  108     Власова Валентина      F 1132 RUS Краснодарский Край     б/р  кмс  2  28  27   1   
 110  107     Кунщиков Андрей          1212 RUS Свердловская Область   б/р  кмс  2  24½ 23½  2   
 111  112     Скоматин Евгений         1000 RUS Тульская Область       б/р  кмс  2  21½ 20½  1   
 112   84     Высоцкий Константин      1371 RUS Янао                  <1700  1  1½  25½ 24½  0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year