For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 663 : 20.09.2021

Chess games 6392
Chess tournaments 51

View all included tournaments

Asnieres sur Seine FRA, Trophy Sep 2021

Le Trophée d'Anièrs-sur-Seine
Classement après la ronde 11
Pl   Nom Rapide Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g BACROT Etienne 2712 F SenM EST Bischwiller 10½ 68½ 2843
2 g TREGUBOV Pavel V. 2599 F SepM IDF Clichy-Echecs-92 9 71 2558
3 m GATINEAU Yovann 2222 F JunM EST Mulhouse Philidor 9 69 2402
4 g FLOM Gabriel 2401 F SenM IDF Tremblay en France 8 73½ 2462
5 g RELANGE Eloi 2454 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 8 68 2413
6 f MATERIA Marco 1875 F BenM EST Bischwiller 8 66 2294
7 f TERNAULT Mathieu 2248 F SenM NAQ Echiquier Agenais 67½ 2323
8 f DROIN Augustin 2103 F MinM IDF Nomad' Echecs 66½ 2257
9 f IGLESIAS Joachim 2249 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 64 2178
10 m KAMBRATH Yannick 2294 F SenM IDF Noisiel Echecs 63 2308
11 m SHIRAZI Kamran 2325 F VetM IDF Tremblay en France 62½ 2230
12 g VAISSER Anatoly 2436 F VetM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 62 2279
13   KARAGYOZIAN Edgar 2282 F SenM EST Reims Echec et Mat 62 2170
14 m SONG Julien 2179 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 62 2089
15 f MIRIMANIAN Hayk 2286 F SenM IDF Fontainebleau-Avon 61½ 2181
16 m GUICHARD Pauline 2308 F SenF IDF Asnières - Le Grand Echiquier 61 2219
17 f TEREKHOV Andrey 2126 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 7 71½ 2288
18   MEKHANE Adam 2023 F MinM IDF Tremblay en France 7 65½ 2091
19   LONCKE Matthieu 1474 F CadM HDF Roubaix-Echecs 7 59½ 1946
20 m MENSCH Etienne 2344 F SepM EST Bischwiller 7 59 2120
21   EL HIJAZI Amine 1919 F SenM 7 59 2094
22   EMMENECKER Pierre-Antoine 2073 F CadM IDF Issy-Les-Moulineaux 7 58 1971
23 ff SOUBIROU Oriane 2064 F SenF HDF Cercle Boulonnais des Echecs 7 57 1933
24   KIRSZENBERG Marc 2094 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 7 56 1942
25   HERNANDEZ Lara 1667 F SenF IDF Tremblay en France 7 53 1795
26   CAHEN Alexis 2051 F SenM HDF Cercle Boulonnais des Echecs 66½ 1998
27   WARNIER Yanis 1733 F MinM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 62½ 2032
28   GHERGHINOIU Lucas 1968 F MinM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 61 2138
29   YASTREBOV Andrey 1358 F PupM IDF Nomad' Echecs 60½ 1715
30   TOURE Vasanth 2065 F SenM IDF Noisiel Echecs 59 2011
31   VIERS Emmanuel 2088 F SenM IDF Club d'Echecs d'Ecouen 58½ 2063
32   EMMENECKER Philippe 2012 F SepM IDF Issy-Les-Moulineaux 58 1981
33   ROUBERT Emile 2002 F SenM NAQ Echiquier Agenais 57½ 1862
34   BOULOS Carlos 1991 F CadM IDF J.E.E.N. 57 1920
35   ROUAST Joseph 1721 F CadM IDF Club d'Echecs du Vesinet 55 1860
36   MAREK Yves 2028 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 54½ 1886
37   RODE Antony 1986 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 53 1784
38   DUMAS Charles 2171 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 6 64½ 1994
39 f DAURELLE Herve 2053 F SepM IDF Clichy-Echecs-92 6 62½ 2085
40   DENJOY Arnaud 2070 F SenM IDF Tour Blanche Echecs 6 61½ 1928
41 f DALAUD Dorian 1960 F JunM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 6 60½ 1921
42   ROUX Olivier 2166 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 59 1974
43   GUEDIRA Aimen 1826 F SenM IDF A.S.C.E.-S.E. Paris Est 6 58½ 1926
44   AHMED HOLI ALI Moawia 2122 F SenM IDF J.E.E.N. 6 58 1874
45   TOURE Shanthi 1663 F SenF IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande 6 58 1805
46   PELLISSERI Michel 2060 F SepM BFC Tour Prends Garde! Besancon 6 57 1908
47   THOMAS Olivier 1941 F SepM NOR Caen Alekhine 6 54½ 1771
48   TOUAT Naofel 1759 F BenM IDF Nomad' Echecs 6 53½ 1824
49 mf MOINGT Anne 2125 F SenF IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 53 1891
50   BOULOS Paul 1494 F PupM IDF J.E.E.N. 6 51½ 1657
51   MEYER Louis-Arthus 1180 F MinM IDF Le Cavalier de Neuilly 6 51½ 1535
52   KOLODZIEJCZYK Stephane 2062 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 49 1744
53   GUY Ange 1750 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 49 1648
54   MAUUARY Etienne 1980 N SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 57½ 1873
55   VANDERPOOTEN Raphael 1285 F BenM IDF Nomad' Echecs 57 1641
56   BRIQUET Jean-Pierre 1889 F SenM IDF Saint-Quentin en Yvelines 55½ 1762
57   MATOUSSI Wael 1950 F SenM IDF R2C2 Paris 14 54 1842
58   BRUEZ Cyriaque 1819 F SenM IDF Arcueil Chessland 54 1787
59   YOUSSEF Mohamed Khairi 1641 F SenM IDF A.S.C.E.-S.E. Paris Est 54 1742
60   BRONDEL Matthieu 1199 E MinM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 51½ 1758
61   RICHARD Nathan 1540 F BenM OCC Maison des Echecs Toulouse Lardenne 51½ 1605
62   AESCHLIMANN Manuel 1900 N SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 51 1731
63   DESTIC Elena 1570 F JunF IDF Nomad' Echecs 50 1558
64   LANDOLSI Iyad 1240 F PouM IDF J.E.E.N. 48½ 1416
65   BRUMANT Jean-Claude 1580 F SepM IDF M Echecs 42½ 1324
66   HAMDACHE Ayoub 1400 F MinM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 55½ 1662
67   DESARMAUX-DO Yanis-Huy 1591 F BenM EST Mulhouse Philidor 5 55 1722
68   BLANC Leonard 1383 F PupM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 5 52½ 1403
69   PERRINE Victor 1074 F BenM IDF Lutèce Echecs 5 52 1380
70   LORDIER Sophia 1677 F CadF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 5 51½ 1624
71   RANDRIANARIMANANA Alicia 1713 F CadF IDF Cavalier Bleu Drancy 5 51 1619
72   BAUMEL Laurent 1576 F SepM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 51 1612
73   FOUGERAT Emma 1365 F MinF IDF Tremblay en France 5 50½ 1440
74   YASTREBOV Daniel 1249 F PouM IDF Nomad' Echecs 5 50 1392
75   MULLER-MOINGT Bastien 1213 F PupM EST Bischwiller 5 47 1401
76   ABERLENC Thomas 1993 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 46 1626
77   DANG Louis 1415 F PouM IDF Palamede Echecs 5 46 1272
78   KOLODZIEJCZYK Boris 1120 N PpoM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 5 45½ 1239
79   LOUVRIER SAINT-MARY Jean-Roger 1767 F SepM IDF Les Echecs de Vincennes 5 45 1500
80   REBUFIE Leo 1260 F SenM IDF Cavalier de La Reine Bourg-La-Reine 5 43½ 1248
81   BARTHERE Gilles 1300 F VetM IDF CE Le Roi Soleil - Le Chesnay - Versail… 5 40 1157
82   SAMOUELIAN Solal 1396 F PouM IDF Nomad' Echecs 56 1519
83   JOUANDET Alfons 1203 F PupM IDF Club d'Echecs du Vesinet 51 1362
84   TU Leonie 1113 F MinF IDF C.E. de Bois-Colombes 49 1359
85   IZIKIAN Hayk 1332 F SenM IDF Aubervilliers 48½ 1341
86   GUILLOU Paul 1197 F BenM IDF Nomad' Echecs 47½ 1298
87   MAGED Gabriel 1233 F PupM IDF Nomad' Echecs 46 1259
88   HOUSSAIS Clement 1128 F SenM IDF Club d'Echecs du Vesinet 37½ 1172
89 m SOCHACKI Wojtek 2296 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 4 61 2175
90 m EDEN James 2218 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 4 58 2095
91   TOUAT Kais 1185 F PupM IDF Nomad' Echecs 4 49 1347
92   GHOMRANI Nasser 1199 E SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 4 47 1389
93   BRIQUET Tom 1199 F PouM IDF Saint-Quentin en Yvelines 4 47 1279
94   DESFERET Paul 1199 E CadM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 4 46½ 1384
95   EKWUSA Obinna 1318 F SenM IDF Bagneux 4 46 1392
96   RODIONOV Vadim 1238 F PupM IDF Palamede Echecs 4 46 1295
97   ESTIN-CHARBONNEL Lucie 1335 F CadF IDF Echiquier de Franconville 4 45½ 1216
98   BASSING Cassandre 1130 F MinF IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 4 45 1242
99   COSTES Arthur 1199 E SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 4 44½ 1273
100   TU Mathias 1058 F PouM IDF C.E. de Bois-Colombes 4 44½ 1193
101   OULAD EL GHAZI Yazid 1150 N MinM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 4 44 1286
102   KUNNE Ronald 1563 F SepM IDF Club d'Echecs d'Orsay 4 43½ 1308
103   KOLODZIEJCZYK Alexandre 1080 N PpoM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 4 40½ 1183
104   JOUANDET Nicolas 1350 F SepM IDF Club d'Echecs du Vesinet 4 39½ 1105
105   MAHE-PICHOU Pauline 1210 N PupF IDF C.E. de Bois-Colombes 4 38 1085
106   DENJOY Claire 1410 F SenF IDF Tour Blanche Echecs 42½ 1101
107   CHOTEAU Gurvann 1146 F PupM IDF C.E. de Bois-Colombes 41 1124
108   LIBOUREL Leo 1120 N PupM IDF C.E. de Bois-Colombes 3 49½ 1217
109   COULOMBEAU Jean-Noel 1083 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 3 44 1069
110   RODE Samuel 799 E PouM IDF Club d'Echecs du Vesinet 3 43 1098
111   JOUANDET Loup 1063 F MinM IDF Club d'Echecs du Vesinet 3 40½ 991
112   ABERLENC Raphael 1000 N PouM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 3 38 982
113   VALDIVIA MASSON Adrien 980 N PouM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 3 36 884
114   RENAUDEAU Felix 1199 E MinM 45½ 1085
115   CHARBIT Florent 1719 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 2 44 1689
116   RENAUDINEAU Theodore 880 N PupM IDF U.S.M.A. Saint-Ouen 2 43½ 817
117   DILLON Dolores 1199 E VetF IDF Club d'Echecs de Triel sur Seine 2 38 826
118   JEOFFROY Fabienne 1084 F SepF IDF Club d'Echecs de Triel sur Seine 2 36 892
119   AESCHLIMANN Lohengrin 1199 E JunM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 38½ 1030
120   HASSEINE Madiane 1767 F CadM CVL C'Chartres Echecs 0 36 0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year