For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 659 : 10.08.2021

Chess games 8395
Chess tournaments 70

View all included tournaments

Bryansk RUS, Zilberstein Mem July 2021

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                  Pts BH. 
   1    1 GM  Andreikin Dmitry        2740 RUS Рязанская область     8½  79½ 
   2   11 GM  Paravyan David          2634 RUS Москва                8½  73½ 
   3    2 GM  Oparin Grigoriy         2736 RUS Москва                 8  83  
   4    6 GM  Matlakov Maxim          2667 RUS Санкт-Петербург        8  78  
   5    5 GM  Sarana Alexey           2669 RUS Москва                 8  77½ 
   6    3 GM  Motylev Alexander       2701 RUS Москва                 8  77½ 
   7   23 GM  Kobalia Mikhail         2540 RUS Москва                 8  76  
   8    8 GM  Sjugirov Sanan          2653 RUS Самарская область      8  76  
   9   12 GM  Predke Alexandr         2633 RUS Самарская область      8  73½ 
  10   26 GM  Iljiushenok Ilia        2516 RUS ХМАО - Югра            8  71½ 
  11    4 GM  Tomashevsky Evgeny      2681 RUS Саратовская область    8  70  
  12   14 GM  Azarov Sergei           2619 BLR                       7½  76  
  13   22 GM  Goganov Aleksey         2544 RUS Санкт-Петербург       7½  75½ 
  14   10 GM  Alekseev Evgeny         2639 RUS Санкт-Петербург       7½  74  
  15   30 IM  Nozdrachev Vladislav    2495 RUS Московская область    7½  72½ 
  16   40 IM  Ivanov Oleg V           2435 UKR Московская область    7½  71  
  17   18 GM  Aleksandrov Aleksej     2575 BLR                       7½  69½ 
       28 GM  Stupak Kirill           2503 BLR                       7½  69½ 
  19   53 FM  Rudenko Naum            2352 RUS Псковская область     7½  68½ 
  20   41 GM  Zakhartsov Vladimir     2429 RUS Москва                7½  68½ 
  21   13 GM  Zvjaginsev Vadim        2620 RUS Москва                7½  65½ 
  22   37 GM  Gleizerov Evgeny        2444 RUS Брянская область       7  78  
  23   42 IM  Suleymenov Alisher      2423 KAZ                        7  76  
  24   21 GM  Volkov Sergey           2547 RUS Республика Мордовия    7  75½ 
  25   17 GM  Najer Evgeniy           2576 RUS Москва                 7  75  
  26    7 GM  Rakhmanov Aleksandr     2655 RUS Вологодская область    7  75  
  27   35 GM  Romanov Evgeny          2474 RUS Санкт-Петербург        7  73  
  28    9 GM  Fedorov Alexei          2640 BLR                        7  73  
  29   39 GM  Matinian Nikita         2437 RUS Саратовская область    7  69½ 
  30   55 FM  Gubajdullin Alexei      2328 RUS Москва                 7  69  
  31   25 GM  Frolyanov Dmitry        2520 RUS Самарская область      7  68½ 
  32   38 IM  Kozionov Kirill         2442 RUS Москва                 7  65½ 
  33   32 IM  Faizrakhmanov Ramil     2485 RUS Республика Татарстан   7  61½ 
  34   44 FM  Ivlev Aleksey           2400 RUS Астраханская область  6½  78  
  35   86 FM  Grebnev Aleksey         2147 RUS Самарская область     6½  71½ 
  36   27 GM  Gabrielian Artur        2505 RUS Ростовская область    6½  70  
  37   34 GM  Nesterov Arseniy        2483 RUS Новгородская область  6½  69½ 
  38   24 GM  Rozum Ivan              2540 RUS Вологодская область   6½  68½ 
  39   16 GM  Timofeev Artyom         2591 RUS Республика Татарстан  6½  68  
  40   33 GM  Sychev Klementy         2484 RUS Москва                6½  67  
  41   66 WGM Maltsevskaya Aleksandra 2260 RUS Москва                6½  67  
  42   72     Usov Aleksandr E.       2241 RUS Москва                6½  66  
  43   47 GM  Ulybin Mikhail          2383 RUS Свердловская область  6½  65½ 
  44   15 GM  Ponkratov Pavel         2609 RUS Москва                6½  64½ 
  45   65 FM  Skatchkov Valery        2261 RUS Самарская область     6½  64  
  46   77     Aminov Andrey           2198 RUS Воронежская область   6½  64  
  47   31 GM  Danin Alexandre         2493 RUS Брянская область      6½  63½ 
  48   50 IM  Mokshanov Alexey        2375 RUS Самарская область     6½  62½ 
  49   64 IM  Lavrov Maxim            2262 RUS Москва                6½  62  
  50   98 FM  Kavyev Ruslan           2083 RUS Саратовская область   6½  49  
  51   20 GM  Afanasiev Nikita        2551 RUS Москва                 6  70½ 
  52   73 FM  Grigorjev Iljya         2231 RUS Липецкая область       6  70  
  53   69 FM  Shapiro David           2246 RUS Самарская область      6  68  
  54   51 WGM Voit Daria              2361 RUS Москва                 6  66½ 
  55   57 CM  Mikhailovsky Vladimir   2305 RUS Москва                 6  66½ 
  56   70 FM  Ter-Saakian Grigorii    2245 RUS Московская область     6  65½ 
  57   56 FM  Nazaretyan Tigran       2320 RUS РСО — Алания           6  65½ 
  58  134     Bezukhov Aleksandr      1814 RUS Белгородская область   6  64½ 
  59   85     Mishin Alexei           2150 RUS Владимирская область   6  63  
  60   80     Balashov Arseny         2179 RUS Рязанская область      6  62  
  61   29 IM  Murzin Volodar          2497 RUS Московская область     6  61  
  62   19 GM  Geller Jakov            2570 RUS Москва                 6  60½ 
  63   83 WFM Protopopova Anastasiya  2159 RUS Саратовская область    6  58½ 
  64   36 IM  Pershin Denis           2466 RUS Санкт-Петербург        6  57½ 
  65  104 WFM Yakimova Mariya         2035 RUS Республика Татарстан   6  56½ 
  66  113 WFM Markelova Lubov         1992 RUS Республика Татарстан   6  55½ 
  67   52 IM  Gevorgyan David Sh.     2354 ARM                        6  53  
  68  118     Lvov Nikita             1946 RUS Новгородская область   6  50½ 
  69  107 CM  Rostovtsev Dmitry       2021 RUS Москва                5½  67  
  70   49     Smirnov Alexey          2375 RUS Пермский край         5½  66½ 
  71   87 WFM Lysenko Margarita       2146 RUS Московская область    5½  66  
  72  110     Egorov Pavel            2011 RUS Брянская область      5½  65  
  73   45 FM  Vlassow Valentin        2399 RUS Псковская область     5½  64½ 
  74   46 FM  Belousov Danila         2395 RUS Брянская область      5½  63½ 
  75   59 FM  Kononenko Dmitry        2287 UKR Смоленская область    5½  63  
  76   82     Kazmin Semen            2159 RUS Липецкая область      5½  62  
  77   78     Khudyakov Stanislav     2190 RUS Москва                5½  62  
  78   48     Yatzenko Anton          2379 RUS Нижегородская область 5½  62  
  79   61 FM  Goltsev Dmitry          2284 RUS Нижегородская область 5½  61½ 
  80  137     Tarasenko Iaroslav      1794 RUS Пензенская область    5½  61½ 
  81   93 FM  Borisova Ekaterina      2097 RUS Москва                5½  61½ 
  82   91     Selensky Andrey         2110 RUS Орловская область     5½  61  
  83  101 FM  Fedotov Nikita          2065 RUS Брянская область      5½  60  
  84  125     Pogorelskikh Sofia      1912 RUS Санкт-Петербург       5½  57½ 
  85   97 WIM Smirnova Ekaterina      2087 RUS Москва                5½  56  
  86  108     Orekhov Stepan          2020 RUS Владимирская область  5½  55½ 
  87  127     Novozhilov Semen        1877 RUS Ярославская область   5½  55  
  88   95     Yakovlev Egor           2088 RUS Волгоградская область 5½  55  
  89  121     Uskov Artem             1921 RUS Москва                5½  52  
  90   81     Parfenov Viktor N.      2172 RUS Смоленская область    5½  48½ 
  91  114     Chentsov Daniil         1991 RUS Смоленская область    5½  47½ 
  92   68 IM  Badelka Olga            2254 BLR                        5  66½ 
  93   54 IM  Dragomarezkij Evgeni    2346 RUS Москва                 5  66  
  94   63 IM  Nozdrachev Leonid       2271 RUS Московская область     5  65  
  95   89     Gusarov Aleksey         2129 RUS Самарская область      5  64½ 
  96  100 WFM Gvanceladze Anna        2067 RUS Москва                 5  60½ 
  97  133     Andreev Konstantin      1821 RUS Москва                 5  59½ 
  98  106     Tsydendambaev Artur     2023 RUS Москва                 5  59  
  99   94 WFM Miroshnik Ekaterina     2090 RUS Москва                 5  59  
 100   76 IM  Khakimov Timur          2219 RUS Санкт-Петербург        5  57½ 
 101  131     Gavrilov Maxim          1839 RUS Московская область     5  57½ 
 102   92     Arkhipenko Daniil       2100 RUS Москва                 5  55½ 
 103   88 FM  Pogorelskikh Sergey     2132 RUS Санкт-Петербург        5  55  
 104   71 FM  Pavlovski Yaroslav      2243 RUS Ульяновская область    5  55  
 105   67 FM  Pogosian Georgy         2255 RUS Смоленская область     5  54  
 106  116     Nur-Mukhametova Alisa   1957 RUS Республика Татарстан   5  53½ 
 107  102     Lisin Egor              2047 RUS Нижегородская область  5  53½ 
      138     Veselov Yaroslav        1766 RUS Московская область     5  53½ 
 109  142     Kuznetsov Ivan V.       1759 RUS Московская область     5  53  
 110  115 WFM Yurasova Daria          1964 RUS Санкт-Петербург        5  52½ 
 111  149     Kuznetsova Marina       1660 RUS Курская область        5  51½ 
 112  147     Varankin Leonid         1681 RUS Московская область     5  49  
 113  117     Korshunov Sergey And.   1954 RUS Москва                 5  46½ 
 114   74     Strekha Igor            2229 RUS Брянская область      4½  61  
 115   90     Zhuravlev Stepan        2122 RUS Московская область    4½  60½ 
 116   79     Tarasov Ilya            2180 RUS Санкт-Петербург       4½  57  
 117  130     Zemlyanskii Ivan        1839 RUS Тюменская область     4½  57  
 118  135     Fedosov Alexander       1805 RUS Москва                4½  55  
 119   84     Egorenkov Igor          2153 RUS Смоленская область    4½  54  
 120  128     Bukatin Arseny          1874 RUS Липецкая область      4½  53½ 
 121  123     Tereshchenko Oksana     1917 RUS Брянская область      4½  53½ 
 122  120     Usacheva Glafira        1929 RUS Москва                4½  49½ 
 123  126     Kitaev Roman            1895 RUS Брянская область      4½  49½ 
 124  129     Gatilov Denis           1851 RUS Орловская область     4½  49½ 
 125  151     Boykov Pavel            1636 RUS Астраханская область  4½  49  
 126  132     Minakov Artemij         1837 RUS Владимирская область  4½  48½ 
 127   58     Bulatov Ramil           2293 RUS Тюменская область      4  62½ 
 128  150     Kulnev Aleksandr        1654 RUS Псковская область      4  60  
 129  157     Kornienko Konstantin    1535 RUS Волгоградская область  4  58  
 130  148     Chernov Evgenii         1663 RUS Республика Марий Эл    4  56  
 131   75     Bragin Alexander        2220 RUS Брянская область       4  54½ 
 132  124     Popova Irina            1912 RUS Орловская область      4  54  
 133  152     Kleymenova Valeria      1630 RUS Ульяновская область    4  53½ 
 134  145     Maimin Leonid           1687 RUS Москва                 4  51½ 
 135  122     Denisov Matvey          1918 RUS Калужская область      4  50½ 
 136  109     Efimov Leonid           2018 RUS Республика Татарстан   4  48½ 
 137   99     Zhileykin Andrey        2080 RUS Воронежская область    4  47  
 138  136     Poliakova Varvara       1800 BLR                        4  47  
 139  141     Zhuravlev Ignat         1761 RUS Московская область     4  47  
 140  156     Khalimov Daniil         1591 RUS Орловская область     3½  58½ 
 141   62     Tyutyunnikov Alexey     2278 RUS Брянская область      3½  56½ 
 142  153     Alimova Dana            1608 RUS Орловская область     3½  55  
 143  139     Pankova Julia           1762 RUS Санкт-Петербург       3½  50½ 
 144   96     Dankin Maxim            2087 RUS Московская область    3½  46½ 
 145  112     Arsenov Anton           2005 RUS Рязанская область     3½  46  
 146   60 FM  Simakov Vladimir A.     2286 RUS Брянская область      3½  45  
 147  111     Kachkin Konstantin      2007 RUS Новосибирская область 3½  44½ 
 148  105     Komshanov Dmitry        2028 RUS Псковская область     3½  41  
 149  103     Dektiarov Yaroslav      2042 RUS Краснодарский край    3½  40  
 150  154     Efimova Darya           1604 RUS Тульская область       3  50½ 
 151  158     Chekan Varvara          1488 RUS Московская область     3  50½ 
 152  143 WFM Kasaeva Sofiia          1726 RUS Москва                 3  49  
 153  155     Tinina Kristina         1602 RUS Белгородская область   3  48½ 
 154   43 IM  Grishchenko Sergey      2408 RUS Смоленская область    2½  55½ 
 155  159     Ryzhov Sergei           1288 RUS Смоленская область    2½  53  
 156  144     Usov Dmitry E.          1699 RUS Москва                2½  47  
 157  140     Perevezentsev Artem     1761 RUS Калужская область     2½  43  
 158  146     Lysenko Olesya          1685 RUS Московская область    2½  42½ 
 159  119     Danilov Sergey S.       1934 RUS Чувашская Республика   2  46½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year