For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 671 : 10.12.2021

Chess games 3043
Chess tournaments 36

View all included tournaments

Castelldefels ESP, 2nd Elllobregat Open

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club                                 Type  Gr  Pts BH. BH.  SB   
   1    1 GM  Abdusattorov Nodirbek            2646 UZB UZBEKISTAN                                      7  49  53½ 40,75 
   2    4 GM  Karthikeyan Murali               2630 IND AICF                                            7  46  49  37,25 
   3   36 IM  Garriga Cazorla Pere             2477 ESP CAT Mollet                                2527  7  42  45  33,25 
   4    5 GM  Erigaisi Arjun                   2627 IND AICF                                           6½  47½ 52  36,50 
   5   43 IM  Aditya Mittal                    2459 IND AICF                                           6½  47½ 48½ 32,25 
   6   14 GM  Meshkovs Nikita                  2557 LAT LETONIA                                        6½  46½ 50½ 34,75 
   7   12 GM  Yuffa Daniil                     2567 ESP VAL Paterna                                    6½  46½ 50  34,75 
   8   27 IM  Muradli Mahammad                 2501 AZE AZERBAIJAN                                     6½  45½ 50  34,50 
   9    3 GM  Santos Latasa Jaime              2633 ESP EXT Magic                                      6½  45  49½ 35,00 
  10    8 GM  Puranik Abhimanyu                2604 IND AICF                                           6½  43  46  32,00 
  11   20 GM  Van Foreest Lucas                2532 NED Shah 21                                        6½  41½ 43½ 29,50 
  12    6 GM  Sethuraman S.P.                  2620 IND AICF                                            6  48  52½ 33,50 
  13   11 GM  Safarli Eltaj                    2579 AZE AZERBAIJAN                                      6  47½ 52  33,25 
  14   25 GM  Krzyzanowski Marcin              2510 POL Silesia Raciborz                                6  47  51  31,00 
  15   33 IM  Beerdsen Thomas                  2484 NED Schaakstad Apeldoorn                            6  46½ 50  31,00 
  16   17 IM  Sosa Tomas                       2542 ARG CAT CE Mollet                             2554  6  44½ 47½ 29,75 
  17   13 GM  Fier Alexandr                    2563 BRA BRASIL                                          6  44  48½ 31,00 
  18    9 GM  Fedorchuk Sergey A.              2594 UKR UCRANIA                                         6  43½ 48  31,50 
  19    2 GM  Ponomariov Ruslan                2633 UKR Getxo                                           6  43½ 47  30,00 
  20   24 GM  Visakh N R                       2515 IND AICF                                            6  43½ 46  28,00 
  21   39 IM  Kacharava Nikolozi               2469 GEO GEORGIA                                         6  43  46  28,50 
  22   10 GM  Bernadskiy Vitaliy               2592 UKR UCRANIA                                         6  40  43½ 28,50 
  23   35 IM  Bharath Subramaniyam H           2479 IND AICF                                            6  40  41½ 24,25 
  24   19 GM  Arjun Kalyan                     2537 IND AICF                                            6  39½ 42½ 28,25 
  25   44 IM  Martinez Ramirez Lennis          2458 CUB CUBA                                            6  37½ 41  24,75 
  26   46 IM  Das Arghyadip                    2453 IND AICF                                           5½  45  49  28,00 
  27   54 IM  Das Sayantan                     2436 IND AICF                                           5½  45  48½ 28,25 
  28    7 GM  Iturrizaga Bonelli Eduardo       2606 ESP CAMPEON DE ESPAÑA                              5½  44½ 49  28,25 
  29   38 IM  Vrolijk Liam                     2470 NED Netherlands                                    5½  44½ 49  28,00 
  30   53 IM  Pantzar Milton                   2441 SWE SK Rockaden                                    5½  44½ 47½ 26,75 
  31   26 GM  Asis Gargatagli Hipolito         2502 ESP CAT CE Barcelona                          2567 5½  44  48  27,25 
  32   15 GM  Stocek Jiri                      2557 CZE CZECH REPUBLIC                                 5½  43½ 47½ 28,75 
  33   21 GM  Vetoshko Volodymyr               2525 UKR UCRANIA                                        5½  43½ 47  26,75 
  34   18 GM  Suleymanli Aydin                 2541 AZE Vugar Gashimov chess club                      5½  42½ 46½ 27,00 
  35   37 GM  Gretarsson Helgi Ass             2476 ISL Reykjavik Chess Club                           5½  42  45½ 26,00 
  36   31 GM  Harsha Bharathakoti              2489 IND AICF                                           5½  41½ 46  27,25 
  37   75 IM  Suarez Uriel Adrian              2343 ESP MAD Collado Villalba                           5½  41½ 43  23,50 
  38   23 GM  Narciso Dublan Marc              2519 ESP CAT Ateneu Colon                          2556 5½  41  44  25,75 
  39   61 IM  Maltsevskaya Aleksandra        F 2411 RUS RUSIA                                          5½  41  44  25,00 
  40   32 GM  Vasquez Schroeder Rodrigo        2485 CHI Club Chile de Ajedrez                          5½  40½ 45  26,75 
  41   56 IM  Kaasen Tor Fredrik               2432 NOR Valerenga                                      5½  40½ 44  23,00 
  42   55 IM  Molina Roberto Junio Brito       2434 BRA BRASIL                                         5½  39  42  23,50 
  43   16 GM  Iniyan P                         2554 IND AICF                                           5½  38½ 42  25,25 
  44   52 IM  Minzer Claudio Javier            2442 ARG BAL Megaescacs                                 5½  37  38  22,00 
  45   40 IM  Quintiliano Pinto Renato R.      2469 BRA Osasco                                         5½  35  38½ 23,50 
  46   86 FM  Samant Aditya S                  2297 IND AICF                                  A         5  45  50  27,25 
  47   29 GM  Karthik Venkataraman             2491 IND AICF                                            5  45  49½ 26,00 
  48   41 IM  Sankalp Gupta                    2468 IND AICF                                            5  45  49  24,00 
  49   84 FM  Kenneskog Theodor                2302 SWE SK Rockaden                                     5  42½ 46  22,25 
  50   73 FM  Ghazarian Kirk                   2346 USA USA                                             5  42½ 45  22,00 
  51   60 IM  Gines Esteo Pedro Antonio        2413 ESP CAT CE Barcelona                          2503  5  42  46  23,00 
  52   57 IM  Mohammad Nubairshah Shaikh       2429 IND PWD (Public Works Department)                   5  42  45½ 21,75 
  53   48 IM  Vignesh N R                      2450 IND AICF                                            5  41  44  23,00 
  54   89 CM  Liyanage Ranindu Dilshan         2282 SRI J'Pura Chess Club                     A         5  41  42½ 20,00 
  55   28 GM  Arizmendi Martinez Julen Luis    2491 ESP VAL Paterna                                     5  40  44  22,75 
  56   62 FM  Garrido Outon Alex               2411 ESP AND P.A. Isleña                                 5  39½ 42½ 20,25 
  57   78 FM  Klimkowski Jan                   2333 POL UKS Smecz Konin                                 5  39  42  21,75 
  58   59 GM  Perez Mitjans Orelvis            2425 ESP CAT Cor Marina                            2495  5  39  41½ 18,50 
  59   51 GM  Kjartansson Gudmundur            2443 ISL Reykjavik Chess Club                            5  38½ 41½ 19,00 
  60   69 IM  Ootes Lars                       2376 NED CAT Tres Peons                            2406  5  37½ 40½ 19,00 
  61   66 FM  Gurel Ediz                       2393 TUR Bursa Buyuksehir Belediyesi                     5  37  39½ 19,25 
  62   42 GM  Rios Cristhian Camilo            2460 COL COLOMBIA                                        5  37  39  19,00 
  63   83 FM  Dudognon Thibault                2305 FRA Vitrolles                                       5  36½ 40  20,00 
  64   49 IM  Zwirs Nico                       2450 NED Schaakstad Apeldoorn                            5  35  38  19,00 
  65   82 FM  Barbero Sendic Alejandro         2307 ESP CAT Sant Andreu                                 5  34½ 37  17,50 
  66   30 IM  Saduakassova Dinara            F 2491 KAZ KAZAKHSTAN                                     4½  42½ 46½ 21,50 
  67   58 FM  Garcia Ramos Daniel              2428 ESP CAT Colon Sabadell Chessy                 2456 4½  42  46  19,75 
  68  124     Alvarez Albiol Victor            2130 ESP CAT Foment Martinenc                  B   2337 4½  40½ 43½ 19,50 
  69   50 IM  Ayats Llobera Gerard             2448 ESP CAT CE Barcelona                          2510 4½  40½ 43½ 17,50 
  70   71 IM  Sidhant Mohapatra                2360 IND AICF                                           4½  40½ 42½ 18,75 
  71   67 FM  Suvorov Alexander                2391 GER Sg Porz                                        4½  40  43½ 19,25 
  72  108     Zhukenov Aituar                  2209 KAZ Zhansaya Abdumalik CA Almaty          A        4½  40  41½ 17,75 
  73   45 GM  Movsziszian Karen                2457 ARM CAT Sant Andreu                           2580 4½  39  42½ 19,25 
  74   74 IM  Valenzuela Gomez Fernando        2344 CHI CAT Colon Sabadell Chessy                 2413 4½  39  42  17,75 
  75   87 FM  Seemann Jakub                    2296 POL Szach Mat Zabrze                      A        4½  39  41  17,75 
  76   92 CM  Prraneeth Vuppala                2275 IND AICF                                  A        4½  38½ 41½ 18,50 
  77   68     Bhambure Shantanu                2384 IND AICF                                           4½  38½ 41  17,75 
  78  112 WIM Sharma Isha                    F 2185 IND AICF                                  B        4½  38  41  17,00 
  79   64 WGM Cori T. Deysi                  F 2396 PER PERU                                           4½  37½ 40½ 17,25 
  80   70 IM  Manish Anto Cristiano F          2371 IND Prochess Academy                               4½  37  40  16,75 
  81  107 WIM Navrotescu Andreea             F 2210 FRA CAT CE Valls                          A   2275 4½  37  39½ 16,75 
  82   94 FM  Real Thibault                    2257 BEL Club d'échecs de Watermael-Boitsfort  A        4½  37  38½ 14,75 
  83  104 FM  Piyumantha M Sasith Nipun        2214 SRI SOKIANS Chess Club                    A        4½  36½ 39½ 18,25 
  84  115     Sharan Rao                       2179 IND ChessBase India                       B        4½  35½ 38  16,50 
  85   76 GM  Pogorelov Ruslan                 2338 UKR CAT Salauris                              2395 4½  35½ 37½ 16,00 
  86  109 FM  Gombocz Ferenc Jr.               2202 HUN Pátyi SE                              A        4½  33½ 35  12,25 
  87  130     Vaibhav Jayant Raut              2097 IND AICF                                  C        4½  33  36  17,00 
  88   80 FM  Cadilhac Igor Tokuichi Kikuchi   2323 BRA CBX                                            4½  29½ 31  11,50 
  89  121     Fanninger Leon                   2160 AUT Schwarzach                                      4  40½ 44½ 18,75 
  90  129     Berglind Axel                    2109 SWE SK Rockaden                           B         4  40½ 44  17,75 
  91   91 FM  Milikow Yoav                     2275 ISR Kfar Saba                             A         4  39½ 43  16,75 
  92   85 FM  Habans Aguerrea Javier           2298 ESP NAV Oberena                           A         4  39½ 41½ 15,00 
  93   81 IM  Cruz Filemon                     2310 PER VAL Silla                                       4  39  42½ 16,50 
  94   63 IM  Filip Lucian-Ioan                2402 ROU RUMANIA                                         4  38½ 41½ 15,75 
  95  142 CM  Daneri Martin                    2039 ARG Circulo de Ajedrez del Atlántico      C         4  38  41½ 17,25 
  96  120     Stanetzek Carsten                2163 GER SG Niederkassel                       B         4  37½ 40½ 16,50 
  97   95 IM  Martin Gonzalez Angel            2248 ESP CAT CE Barcelona                      A   2293  4  37½ 40½ 16,00 
  98   22 GM  Lopez Martinez Josep Manuel      2520 ESP CAT CE Barbera                            2575  4  36  39  15,50 
  99   93 CM  Trost Edvin                      2274 SWE Rockaden SK                           A         4  36  38  14,50 
 100  106 CM  Blasco Coll Andreu               2211 ESP CAT CE Castelldefels                  A   2316  4  35  38  15,00 
 101  102 CM  Moll Arne                        2224 NED Caissa-Eenhoorn                       A         4  35  38  14,50 
 102  133     Iglesias Leon Francisco J.       2076 ESP AST Gijon 64                          C         4  33½ 36½ 14,25 
 103  103 FM  Jimenez Ruano Adrian             2220 ESP CAT CE Barcelona                      A   2342  4  33½ 36  12,75 
 104  146     Asensio Linan Teodoro            2003 ESP CAT Hortenc                           C   2158  4  33  36  13,75 
 105  118     Perea Fruet Lorenzo              2168 ESP AND El Caballo de Casabermeja         B         4  33  34½ 12,50 
 106  155     Bogdanov Artyom                  1837 KAZ Chess Academy of Zhansaya Abdumalik   C         4  32  34½ 13,75 
 107  139     Maloberti David                  2046 FRA Les sables d olonne                   C         4  31  33½ 13,75 
 108  137     Roca Planas Edgar                2056 ESP CAT Sant Andreu                       C   2217  4  31  33½ 13,00 
 109  141 FM  Lacrosse Marc                    2042 BEL BELGIUM                               C         4  30  32  11,75 
 110  105     Federzoni Enzo                   2212 BRA CBX                                   A         4  30  31½ 13,25 
 111  123 WGM Heredia Serrano Carla          F 2138 ECU ECUADOR                               B         4  29½ 31  12,00 
 112  148     Safarian Alek                    1995 AUS AUSTRALIA                             C         4  28½ 30½ 11,00 
 113   88 FM  Schippers Maurice                2290 NED Groninger Combinatie                  A        3½  42  45½ 15,25 
 114   72 FM  Guerrero Vargas Andres Jesus     2356 VEN Club Ajedrez Las Rozas                         3½  40½ 43½ 14,75 
 115   97     Martin Barcelo Carles            2244 ESP CAT CE Barcelona                      A   2368 3½  39  42½ 16,75 
 116  110 FM  Krasteva Beloslava             F 2194 BUL BULGARY                               B        3½  38  41  13,50 
 117   65 FM  Papadiamandis Elliot             2396 FRA Mulhouse Philidor                              3½  37  40  12,75 
 118   99 FM  Koskinen Henri                   2240 FIN EtVaS                                 A        3½  36½ 39½ 13,00 
 119   98     Filip Andrei                     2243 ROU RUMANIA                               A        3½  36½ 39½ 12,75 
 120  114     Jaferian Koosha                  2181 IRI Hart House Chess Club                 B        3½  35  36½ 9,75  
 121  122     Ruiz Buendia Miguel              2141 ESP MAD Colado Villalba                   B        3½  34½ 37  11,50 
 122   77 WGM Heinemann Josefine             F 2336 GER ALEMANIA                                       3½  34  37½ 13,50 
 123  138 AIM Gomez Aguirre Juan Alberto       2054 ESP AND Metro Marbella                    C        3½  33½ 36½ 13,25 
 124  127     Giacomini Hector                 2115 FRA Echiquier tourangeau                  B        3½  32½ 35½ 11,50 
 125  143     Dahale Atul                      2037 IND AICF                                  C        3½  32½ 35  11,75 
 126   34 IM  Dann Matthias                    2482 GER GERMANY                                        3½  32  34½ 11,75 
 127  117 FM  Thorarinsson Pall A.             2175 ISL ICELAND                               B        3½  32  33½ 8,75  
 128  134     Helmond Frans                    2064 NED DJZ                                   C        3½  30  31½ 8,00  
 129  132     Uritsky Yonathan                 2082 ISR Etude Ramat-Gan                       C        3½  30  31  8,25  
 130   96 FM  Nielsen Andre                    2246 NOR Alta sjakklubb                        A         3  37  40  11,75 
 131   79 IM  Garcia Martin Marta            F 2324 ESP Mislata                                         3  37  39  10,75 
 132  144     Verbin Valentina               F 2022 MDA MOLDAVIA                              C         3  34½ 37  11,75 
 133  128     Perkampus Laurin                 2113 GER Offerspill Sjakklubb                  B         3  34½ 36  8,00  
 134  131     Tsirilman Guy                    2089 ISR ISRAEL                                C         3  33½ 36  9,00  
 135  126 WFM Rodriguez Redondo Adhara       F 2116 ESP FAT Fundacion Cajacanarias            B         3  33½ 35½ 9,50  
 136  113 FM  Weeks Manuel                     2181 AUS AUSTRALIA                             B         3  33½ 34½ 6,25  
 137  136     Gonzalez Aguirre Luis            2061 ESP Ateneo Maritimo                       C         3  31½ 33½ 9,50  
 138  140     Comellas Blanchart Jordi         2044 ESP CAT Tres Peons                        C   2205  3  30  31  5,50  
 139  153     Smit Manuel                      1868 NED De Biltse Combinatie                  C         3  28½ 30½ 6,50  
 140  151 AFM Villa Tornero Alex               1891 ESP CAT Montornes del Valles              C   2100  3  25½ 27  6,00  
 141  154     Santamaria Baeza Adolfo          1839 ESP MAD Expansión de Hortaleza            C         3  25½ 26½ 4,50  
 142  111 FM  Paasikangas Johanna            F 2192 FIN EtVaS                                 B        2½  28½ 30  7,00  
 143  147     Gorny Michael                    1997 GER GERMANY                               C        2½  28  29  5,50  
 144  125     Halmeenmaki Tuomo                2128 FIN Aatos                                 B         2  35  37½ 7,00  
 145  119 FM  Gomez Jurado Luis Alberto        2163 ESP CAT CE Barcelona                      B   2309  2  33  34½ 6,25  
 146  145     Osuna Munoz Javier               2016 ESP CAT CE Castelldefels                  C   2170  2  32  33½ 5,50  
 147  156     Madrid Sole Antonio              1808 ESP CAT Jake                              C   2009  2  30  32½ 6,25  
 148  152     Gurrutxaga Telleria Jose Luis    1885 ESP CAT CE Castelldefels                  C   2075  2  29½ 31  5,00  
 149  135     Flaata Alexander R.              2061 NOR SOSS                                  C         2  29  30½ 4,75  
 150  149     Garcia De Blas Esteban           1960 ESP CAT Colon Sabadell Chessy             C   2118  2  28½ 29½ 4,25  
 151  116     Aranda Flores Jordi              2176 ESP CAT Tres Peons                        B   2286 1½  34½ 37  5,75  
 152  150     Millward Kevin P                 1949 ENG Athenaeum                             C        1½  25  26  3,50  
 153  101 CM  Milikow Elie                     2234 ISR Kfar Saba                             A         1  31  33  4,00  
 154  157     Valarezzo Ricard Pedro           1740 ESP CAT CE Castelldefels                  C   1951  1  29½ 31  1,50  
 155  100     Batchinsky Stephane              2238 SUI Club d'Echecs de Genève               A         1  29  31  3,75  
 156   90 IM  Pomes Marcet Juan                2275 ESP CAT Club Escacs Terrassa              A   2344  ½  29½ 31  1,75  
 157   47 GM  Munoz Miguel                     2450 PER CAT Lira Vendrellenca                     2518  ½  26  27½ 0,75 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year