For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 626 : 10.09.2020

Chess games 4483
Chess tournaments 22

View all included tournaments

Chelyabinsk RUS, Kurnosov Mem 2020

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                                Pts BH. 
   1   10 GM  Demidov Mikhail         2636 RUS Москва                               9  81½ 
   2    1 GM  Artemiev Vladislav      2769 RUS Республика Татарстан                8½  76½ 
   3    5 GM  Rakhmanov Aleksandr     2665 RUS Вологодская Область                 8½  75  
   4   12 GM  Demchenko Anton         2631 RUS Краснодарский Край                   8  79  
   5   28 GM  Savchenko Boris         2552 RUS Москва                               8  78½ 
   6   15 GM  Sarana Alexey           2618 RUS Москва                               8  78  
   7   16 GM  Vitiugov Nikita         2616 RUS Санкт-Петербург                      8  78  
   8   14 GM  Lysyj Igor              2626 RUS Челябинская Область                  8  77  
   9    6 GM  Matlakov Maxim          2660 RUS Санкт-Петербург                      8  77  
  10   21 GM  Zvjaginsev Vadim        2585 RUS Москва                               8  76½ 
  11   13 GM  Esipenko Andrey         2629 RUS Московская Область                   8  75  
  12   47 GM  Iljiushenok Ilia        2443 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —  8  75  
  13   29 GM  Aleksandrov Aleksej     2549 BLR Беларусь                             8  72½ 
  14    9 GM  Sjugirov Sanan          2640 RUS Самарская Область                   7½  79½ 
  15   19 GM  Timofeev Artyom         2597 RUS Республика Татарстан                7½  79  
  16   38 IM  Faizrakhmanov Ramil     2472 RUS Республика Татарстан                7½  78  
  17   39 GM  Frolyanov Dmitry        2471 RUS Самарская Область                   7½  77  
  18   18 GM  Paravyan David          2606 RUS Москва                              7½  74  
  19   11 GM  Chigaev Maksim          2635 RUS Тюменская Область                   7½  73  
  20    7 GM  Kokarev Dmitry          2648 RUS Пензенская Область                  7½  73  
  21   17 GM  Bocharov Dmitry         2608 RUS Новосибирская Область               7½  72  
  22    2 GM  Fedoseev Vladimir       2714 RUS Санкт-Петербург                     7½  69½ 
  23   20 GM  Pridorozhni Aleksei     2589 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ — 7½  69½ 
  24   26 IM  Afanasiev Nikita        2565 RUS Москва                              7½  68  
  25   31 GM  Romanov Evgeny          2524 RUS Санкт-Петербург                     7½  62½ 
  26    8 GM  Predke Alexandr         2645 RUS Самарская Область                    7  77  
  27   32 IM  Drygalov Andrey         2519 RUS Курганская Область                   7  76½ 
  28    3 GM  Ponkratov Pavel         2683 RUS Москва                               7  74½ 
  29   22 IM  Khanin Semen            2579 RUS Новосибирская Область                7  74  
  30   37 IM  Bryakin Mikhail         2476 RUS Москва                               7  72½ 
  31    4 GM  Shimanov Aleksandr      2678 RUS Санкт-Петербург                      7  72  
  32   35 GM  Gabrielian Artur        2491 RUS Ростовская Область                   7  71  
  33   46 GM  Naumkin Igor            2449 RUS Москва                               7  70  
  34   51 GM  Gunina Valentina        2427 RUS Москва                               7  70  
  35   42 GM  Ulybin Mikhail          2459 RUS Свердловская Область                 7  64  
  36   86 FM  Solovjev Nikolay        2164 RUS Курганская Область                   7  59½ 
  37   62 IM  Remizov Yaroslav        2338 RUS Челябинская Область                  7  59  
  38   34 IM  Belyakov Bogdan         2497 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     6½  77  
  39   33 GM  Zakhartsov Vladimir     2517 RUS Москва                              6½  76½ 
  40   30 GM  Stupak Kirill           2537 BLR Беларусь                            6½  74½ 
  41   40 WGM Girya Olga              2471 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ — 6½  74  
  42   44 GM  Matinian Nikita         2455 RUS Саратовская Область                 6½  73½ 
  43   24 GM  Yudin Sergei            2574 RUS Новосибирская Область               6½  73  
  44   73 IM  Badelka Olga            2246 BLR Беларусь                            6½  71  
  45   27 GM  Volkov Sergey           2564 RUS Республика Мордовия                 6½  69½ 
  46   23 GM  Goganov Aleksey         2575 RUS Санкт-Петербург                     6½  69  
  47   71     Odegov Artem            2258 RUS Свердловская Область                6½  69  
  48   41 GM  Kryakvin Dmitry         2461 RUS Ростовская Область                  6½  68½ 
       55 WGM Shuvalova Polina        2379 RUS Москва                              6½  68½ 
  50   60 FM  Sergeyev Alexander      2349 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     6½  67  
  51   57 IM  Makarian Rudik          2369 RUS Москва                              6½  66½ 
  52   45     Nesterov Arseniy        2453 RUS Новгородская Область                6½  66  
  53   48 GM  Sveshnikov Evgeny       2440 RUS Челябинская Область                 6½  66  
  54   66     Tsvetkov Pavel          2331 RUS Челябинская Область                 6½  65½ 
  55  124     Grebnev Aleksey         1925 RUS Самарская Область                   6½  65½ 
  56   43 IM  Makhmutov Rail          2456 RUS Республика Татарстан                6½  63½ 
  57   74 WGM Garifullina Leya        2243 RUS Свердловская Область                6½  63½ 
  58  101     Safin Timur             2088 RUS Челябинская Область                 6½  62½ 
  59   59 WGM Voit Daria              2361 RUS Москва                              6½  62½ 
  60   54 IM  Gutenev Alexander       2410 RUS Челябинская Область                 6½  62  
  61   83     Baigildin Albert        2183 RUS Челябинская Область                 6½  60  
  62   68 FM  Matsenko Andrei         2301 CZE Челябинская Область                 6½  59  
  63   85     Sharikov Alexander      2168 RUS Самарская Область                   6½  51½ 
  64   49 GM  Gleizerov Evgeny        2440 RUS Брянская Область                     6  73  
  65   52 IM  Savitskiy Sergey        2416 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      6  71  
  66   78 WIM Goltseva Ekaterina      2217 RUS Нижегородская Область                6  70  
  67   36     Salemgareev Tagir       2488 RUS Курганская Область                   6  68  
  68   25 IM  Kezin Roman             2565 RUS Новосибирская Область                6  67½ 
  69   50 IM  Kalegin Evgenij         2433 RUS Республика Башкортостан              6  66½ 
       63 FM  Tsvetkov Andrey         2337 RUS Москва                               6  66½ 
  71   89 IM  Schekachikhin Maksim    2149 RUS Санкт-Петербург                      6  66  
  72   72 FM  Skatchkov Valery        2252 RUS Самарская Область                    6  65½ 
  73   91 FM  Vetokhin Savva          2140 RUS Москва                               6  65  
  74   69     Dilmukhametov Artur     2296 RUS Санкт-Петербург                      6  64  
  75   90 FM  Khubukshanov Erdem      2147 RUS Республика Бурятия                   6  63½ 
  76   77 WIM Maletina Tatiana        2222 RUS Новосибирская Область                6  62  
  77   81 FM  Safin Robert            2198 RUS Республика Татарстан                 6  62  
  78   56 IM  Kardashevskiy Evgeny    2372 RUS Алтайский Край                       6  62  
       75 FM  Poniaev Ruslan          2230 RUS Удмуртская Республика                6  62  
  80  104 WFM Loskutova Viktoriya     2053 RUS Алтайский Край                       6  61  
  81  118     Danilenko Denis O.      1955 RUS Челябинская Область                  6  61  
  82   67 WGM Kovanova Baira          2315 RUS Саратовская Область                  6  60½ 
  83   53 GM  Balashov Yuri S         2412 RUS Московская Область                   6  60  
  84   94 FM  Borisova Ekaterina      2119 RUS Москва                               6  59  
  85   76 FM  Radzhabov Rodion        2226 RUS Челябинская Область                  6  58½ 
  86   88     Khokhlova Daria         2156 RUS Курская Область                      6  55  
  87  154 CM  Yonal Timur             1721 RUS Москва                               6  52  
  88   58 WGM Maltsevskaya Aleksandra 2361 RUS Москва                              5½  69  
  89   64 GM  Potapov Alexander       2334 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     5½  67  
  90   87 WFM Protopopova Anastasiya  2158 RUS Саратовская Область                 5½  65½ 
  91  110     Morozov Ivan            2014 RUS Челябинская Область                 5½  65½ 
  92   84 WGM Tomilova Elena          2173 RUS Республика Крым                     5½  64½ 
  93  102 FM  Kavyev Ruslan           2080 RUS Саратовская Область                 5½  63½ 
  94   79     Azimov Ilyas            2206 RUS Санкт-Петербург                     5½  60½ 
  95   82 WGM Strutinskaia Galina     2184 RUS Москва                              5½  60  
  96  100 CM  Pingin Artem            2097 RUS Свердловская Область                5½  59½ 
  97   61 IM  Lavrov Maxim            2345 RUS Москва                              5½  59  
  98   97 WIM Smirnova Ekaterina      2106 RUS Москва                              5½  56  
  99  134     Dudarev Vladislav       1869 RUS Новосибирская Область               5½  56  
 100  144     Komissarova Soigina     1754 RUS Республика Бурятия                  5½  55½ 
 101   93     Rezvy Lev               2129 RUS Челябинская Область                 5½  54  
 102  121     Kostin Ilya             1942 RUS Челябинская Область                 5½  54  
 103  165     Zhambalov Bator         1581 RUS Республика Бурятия                  5½  53½ 
 104   70 IM  Kozlov Oleg             2295 RUS Свердловская Область                5½  53½ 
 105  172     Grekhov Roman           1491 RUS Республика Бурятия                  5½  52  
 106   95 WIM Semenova Elena          2117 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      5  65½ 
 107  105 WFM Nasyrova Ekaterina      2047 RUS Республика Татарстан                 5  64½ 
 108   98     Kuzmin Roman            2100 RUS Свердловская Область                 5  63  
 109  125     Abramov Ilya            1922 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      5  62½ 
 110  138     Ponomarev Andrey A.     1819 RUS Новосибирская Область                5  62  
 111  109 WFM Stepanyan Eva           2015 RUS Москва                               5  61½ 
 112  119     Shvetsov Maksim         1954 RUS Томская Область                      5  60½ 
 113   65 IM  Kanter Eduard           2331 RUS Пермский Край                        5  60½ 
      116     Antonovsky Anton        1984 RUS Челябинская Область                  5  60½ 
 115  132     Bobylev Nikita          1888 RUS Челябинская Область                  5  59  
 116  128     Kirienko Maxim          1908 RUS Челябинская Область                  5  59  
 117  103     Chyndygyr Tamerlan      2067 RUS Республика Тыва                      5  59  
      127 WFM Filippova Margarita     1918 RUS Свердловская Область                 5  59  
 119  115 WFM Vifleemskaia Svetlana   1986 RUS Нижегородская Область                5  58½ 
 120  140     Leolko Ludmila          1803 RUS Оренбургская Область                 5  57½ 
 121  120 WFM Mironenko Galina        1950 RUS Челябинская Область                  5  57  
 122   92     Fomkin Alexander        2134 RUS Новосибирская Область                5  56½ 
 123  130     Makov Artem             1892 RUS Свердловская Область                 5  55½ 
 124  133     Bratov Ademir           1882 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      5  53½ 
 125  108 WFM Mukhina Jana            2028 RUS Челябинская Область                  5  53  
 126   80 WGM Prudnikova Svetlana     2201 SRB Сербия                               5  53  
 127  145     Shakhov Dmitriy         1743 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      5  52½ 
 128  157     Druchenko Mikhail       1691 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      5  52½ 
 129  129     Yumshanov Leonid        1903 RUS Свердловская Область                 5  52  
 130  146     Simbelov Roman T.       1742 RUS Республика Бурятия                   5  51½ 
 131  163     Pridannikov Daniil      1591 RUS Челябинская Область                  5  49½ 
 132  175     Kazakulov Marsel        1466 RUS Республика Башкортостан              5  48½ 
 133   96 WGM Ruchieva Natalia        2117 UKR Севастополь                          5  47  
 134   99 WFM Filippova Darya         2098 RUS Челябинская Область                 4½  63½ 
 135  113     Nur-Mukhametova Alisa   2009 RUS Москва                              4½  63  
 136  123     Lebzak Yaroslav         1927 RUS Челябинская Область                 4½  61½ 
 137  106 FM  Sotnikov Alexander I.   2044 RUS Челябинская Область                 4½  61½ 
 138  111 WFM Petrukhina Olga         2010 KAZ Красноярский Край                   4½  61  
 139  122     Dobshinov Vladislav     1928 RUS Республика Бурятия                  4½  59  
 140  112     Fomkin Dmitry           2009 RUS Новосибирская Область               4½  56  
 141  126     Shnayder Violetta       1919 RUS Челябинская Область                 4½  53  
 142  135     Drozdov Maksim          1836 RUS Челябинская Область                 4½  52½ 
 143  156     Averin Nikolay          1691 RUS Москва                              4½  52  
 144  159     Zemlyanskii Ivan        1636 RUS Тюменская Область                   4½  52  
 145  149     Gridnev Selantiy        1728 RUS Москва                              4½  48½ 
 146  114 WFM Chigaeva Anastasia      2004 RUS Тюменская Область                   4½  47  
 147  150     Nikolaeva Nadezhda      1728 RUS Новосибирская Область                4  57  
 148  141     Stoletniy Alexey        1791 RUS Челябинская Область                  4  56  
 149  136     Kamarova Zhanbota       1833 RUS Новосибирская Область                4  54½ 
 150  139 WFM Matsenko Elena          1816 RUS Челябинская Область                  4  54  
      153     Danzandorzhiev Bulat    1722 RUS Республика Бурятия                   4  54  
 152  142     Andreev Konstantin      1778 RUS Москва                               4  54  
 153  147     Karmanova Olga Dm.      1740 RUS Санкт-Петербург                      4  52  
      171     Namay Viktoria          1502 RUS Новосибирская Область                4  52  
 155  152     Nasybullina Dayana      1724 RUS Челябинская Область                  4  51  
 156  143     Stroganova Karina       1774 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      4  50½ 
 157  169     Toledo Flores Marianna  1513 RUS Свердловская Область                 4  50½ 
 158  131     Kovaleva Ekaterina      1892 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —  4  48½ 
      164     Tykheev Aldar           1586 RUS Республика Бурятия                   4  48½ 
 160  158     Shamsutdinova Karina    1689 RUS Челябинская Область                  4  48½ 
 161  155     Baranova Elizaveta      1717 RUS Челябинская Область                  4  47½ 
 162  117     Gertsyk Nikolai         1958 UKR Свердловская Область                 4  47½ 
 163  151     Iamalitdinov Eldar      1726 RUS Челябинская Область                  4  47  
 164  168     Isaev Alexey            1551 RUS Челябинская Область                  4  45  
 165  161     Bezverhaya Marina       1610 RUS Новосибирская Область                4  45  
 166  176     Telelyukhina Elizaveta  1434 RUS Челябинская Область                  4  42  
 167  137     Vakhtin Petr            1821 RUS Челябинская Область                 3½  60½ 
 168  107 WGM Saunina Ludmila         2033 RUS Свердловская Область                3½  54  
 169  170     Baranov Andrey          1504 RUS Челябинская Область                 3½  51  
 170  148     Troyanovskiy Egor       1738 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     3½  49½ 
 171  185     Bogdanov Aldar          1237 RUS Республика Бурятия                  3½  42  
 172  173     Darmaeva Nomina         1477 RUS Республика Бурятия                   3  50½ 
      187     Galyaeva Darya          1150 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ      3  50½ 
 174  162     Aleshina Arina          1604 RUS Челябинская Область                  3  50  
 175  181     Balandin Semen          1366 RUS Курганская Область                   3  49½ 
 176  166     Khegai Darya            1571 RUS Алтайский Край                       3  45  
 177  160     Dymchikov Aur           1620 RUS Республика Бурятия                   3  44½ 
 178  167     Volchkova Alena         1554 RUS Курганская Область                   3  42  
 179  186     Gabdullin Mikhail       1208 RUS Челябинская Область                  3  42  
 180  180     Leiman Kai              1367 RUS Челябинская Область                  3  39  
 181  174     Sargaeva Darima         1470 RUS Республика Бурятия                   3  37½ 
 182  183     Rezchikov Vitalii       1306 RUS Челябинская Область                  3  37½ 
 183  177     Mesheryakova Anfisa     1410 RUS Челябинская Область                 2½  46½ 
 184  178     Kolesnikov Egor         1392 RUS Челябинская Область                 2½  40½ 
 185  184     Zeitunyan David         1241 RUS Свердловская Область                 2  43½ 
 186  179     Toledo Flores Sofia     1391 RUS Свердловская Область                 2  41  
 187  188     Valiullina Lyaisan      1141 RUS Челябинская Область                  2  38½ 
 188  182     Kuzminykh Matvei        1342 RUS Челябинская Область                 1½  38½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year