For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 646 : 01.04.2021

Chess games 3611
Chess tournaments 41

View all included tournaments

Chelyabinsk RUS, Open March 2021

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                                Pts BH. 
   1    1 GM  Ponkratov Pavel         2619 RUS Москва                              7½  55½ 
   2   14 IM  Drygalov Andrey         2500 RUS Курганская Область                   7  58½ 
   3    3 GM  Lysyj Igor              2605 RUS Челябинская Область                  7  56  
        6 GM  Shomoev Anton           2563 RUS Республика Бурятия                   7  56  
   5    9 GM  Fedorov Alexei          2529 BLR Беларусь                             7  55½ 
   6   12     Utegaliyev Azamat       2507 KAZ Казахстан                            7  55  
   7   13 IM  Khanin Semen            2506 RUS Новосибирская Область                7  54½ 
   8    4 GM  Azarov Sergei           2604 BLR Беларусь                             7  52½ 
   9   19 GM  Nesterov Arseniy        2476 RUS Новгородская Область                 7  49  
  10   24 IM  Makarian Rudik          2458 RUS Москва                              6½  55½ 
  11    2 GM  Demchenko Anton         2610 RUS Краснодарский Край                  6½  51  
  12   47 WGM Bivol Alina             2370 RUS Москва                              6½  50½ 
  13   18     Salemgareev Tagir       2480 RUS Курганская Область                  6½  47½ 
  14   30 IM  Pogosyan Stefan         2444 RUS Москва                              6½  43  
  15   31 IM  Suleymenov Alisher      2440 KAZ Казахстан                            6  57  
  16   20 IM  Shuvalova Polina        2476 RUS Москва                               6  56½ 
  17   34 WGM Girya Olga              2432 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —  6  55½ 
  18   27 GM  Gabrielian Artur        2448 RUS Ростовская Область                   6  54½ 
  19   60 FM  Grachev Alexey          2302 RUS Кемеровская Область                  6  53½ 
  20   22 IM  Bryakin Mikhail         2464 RUS Москва                               6  53½ 
  21    8 GM  Frolyanov Dmitry        2542 RUS Самарская Область                    6  52  
  22   25 GM  Bezgodov Alexei         2452 RUS Курганская Область                   6  50  
  23   10 GM  Afanasiev Nikita        2519 RUS Москва                               6  49½ 
  24    7 GM  Aleksandrov Aleksej     2563 BLR Беларусь                             6  48½ 
  25   55 WGM Maltsevskaya Aleksandra 2327 RUS Москва                               6  47  
  26   29 GM  Kosic Dragan            2445 MNE Черногория                           6  44  
  27   52 FM  Tsoi Dmitry             2334 RUS Московская Область                   6  43½ 
  28   38 IM  Remizov Yaroslav        2411 RUS Челябинская Область                 5½  55½ 
  29   44 FM  Kovalchuk Alexey        2379 RUS Ростовская Область                  5½  54½ 
  30   33 IM  Sitnikov Anton          2437 UKR Украина                             5½  54  
  31   28 IM  Zarubitski Viachaslau   2446 BLR Беларусь                            5½  53½ 
  32   32 GM  Harutjunyan Gevorg      2439 ARM Армения                             5½  52  
       42 GM  Simantsev Mikhail       2389 UKR Украина                             5½  52  
  34   35 IM  Kardashevskiy Evgeny    2427 RUS Алтайский Край                      5½  52  
  35   21 GM  Gleizerov Evgeny        2468 RUS Брянская Область                    5½  51½ 
  36   59 IM  Iljin Timofey           2314 UKR Украина                             5½  51  
  37    5 GM  Petrov Nikita           2571 RUS Краснодарский Край                  5½  50½ 
  38   36 IM  Buksa Nataliya          2419 UKR Украина                             5½  50½ 
  39   39 FM  Obgolts Erik            2404 RUS Новосибирская Область               5½  50  
  40   16 GM  Stupak Kirill           2492 BLR Беларусь                            5½  49½ 
  41   69 FM  Borisova Ekaterina      2256 RUS Москва                              5½  49  
  42   65     Grebnev Aleksey         2283 RUS Самарская Область                   5½  48  
  43   11 GM  Kotsur Pavel            2517 KAZ Казахстан                           5½  47½ 
  44   50 FM  Radzhabov Rodion        2344 RUS Челябинская Область                 5½  46½ 
  45   41 GM  Khruschiov Alexey       2392 MDA Московская Область                  5½  45½ 
  46   26 IM  Gutenev Alexander       2451 RUS Челябинская Область                  5  52  
  47   46 WGM Garifullina Leya        2375 RUS Свердловская Область                 5  51½ 
  48   40 FM  Tsvetkov Andrey         2404 RUS Москва                               5  48½ 
  49   45 FM  Pingin Artem            2378 RUS Свердловская Область                 5  48  
  50   17 GM  Yudin Sergei            2484 RUS Новосибирская Область                5  47½ 
  51   49 FM  Barseghyan Armen Ar.    2360 ARM Армения                              5  47  
  52   84     Safin Timur             2154 RUS Челябинская Область                  5  45  
  53   37 GM  Kostenko Petr           2418 KAZ Казахстан                            5  44½ 
  54   57 IM  Gevorgyan David Sh.     2316 ARM Армения                              5  44  
  55   62 IM  Egorov Evgeny           2293 KAZ Белгородская Область                 5  44  
  56   43 IM  Nugumanov Bakhtiyar     2388 KAZ Казахстан                            5  43  
  57   54 IM  Vlassov Nikolai         2331 RUS Кемеровская Область                  5  40½ 
  58   89 WFM Loskutova Viktoriya     2096 RUS Алтайский Край                       5  40  
  59   51 IM  Ovod Evgenija           2341 RUS Россия                               5  39  
  60   53 FM  Ansat Aldiyar           2333 KAZ Казахстан                           4½  50  
  61   83 WFM Kamalidenova Meruert    2161 KAZ Казахстан                           4½  46  
  62   58 FM  Makoveev Ilya           2315 RUS Краснодарский Край                  4½  45½ 
  63   56 FM  Kononenko Dmitry        2322 UKR Смоленская Область                  4½  45  
  64   61 FM  Odegov Artem            2298 RUS Свердловская Область                4½  44½ 
  65   23 GM  Ulybin Mikhail          2462 RUS Свердловская Область                4½  42½ 
  66   63     Blinkov Pavel           2286 FIN Ленинградская Область               4½  38  
  67   64 FM  Skatchkov Valery        2283 RUS Самарская Область                    4  49  
  68   79 WGM Prudnikova Svetlana     2180 SRB Сербия                               4  48½ 
  69   70 FM  Zhukov Anton            2224 RUS Москва                               4  48  
  70   86     Rezvy Lev               2153 RUS Челябинская Область                  4  44½ 
  71   78     Babakekhyan Artem       2181 RUS Кемеровская Область                  4  44½ 
  72   68 IM  Korneevets Alexander    2267 BLR Беларусь                             4  43½ 
  73   85 WFM Dubnikova Anastasia     2154 RUS Свердловская Область                 4  43  
  74   81     Khokhlova Daria         2164 RUS Курская Область                      4  40  
  75   48 IM  Mischuk Dmitry          2370 UKR Украина                              4  39½ 
       74 WGM Doluhanova Evgeniya     2212 UKR Украина                              4  39½ 
       75     Somkin Kirill           2189 RUS Челябинская Область                  4  39½ 
  78   91 WFM Petrukhina Olga         2080 KAZ Красноярский Край                    4  39  
  79   96     Nasybullina Dayana      1888 RUS Челябинская Область                  4  39  
  80   71     Botoyan Smbat           2224 ARM Армения                              4  38  
  81   90     Lebzak Yaroslav         2096 RUS Челябинская Область                  4  35½ 
  82   94     Kleymenova Valeria      2022 RUS Ульяновская Область                  4  34  
  83   72     Polosin Evgeni          2219 RUS Челябинская Область                 3½  44  
  84   80 WGM Benderac Ana            2179 SRB Сербия                              3½  43  
  85   82 WIM Doroshenko Diana        2162 RUS Краснодарский Край                  3½  42½ 
  86   76     Kurmangaliyeva Liya     2186 KAZ Казахстан                           3½  41½ 
  87   67 WFM Grigorieva Yulia        2273 RUS Республика Башкортостан             3½  37½ 
  88   77     Yumakhuzhin Vadim       2182 RUS Челябинская Область                  3  46  
  89   93 WFM Mironenko Galina        2041 RUS Челябинская Область                  3  41  
  90   95     Shnayder Violetta       1910 RUS Челябинская Область                  3  37  
  91   88     Popovich Alexey         2102 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —  3  37  
  92   97     Vanishvili Mari         1854 RUS Челябинская Область                  3  34½ 
  93   92 WFM Mukhina Jana            2074 RUS Челябинская Область                  3  32  
  94   73     Baigildin Albert        2215 RUS Челябинская Область                 2½  45½ 
  95   87     Alekseeva Irina         2113 RUS Курганская Область                  2½  35½ 
  96   15 GM  Maiorov Nikita          2495 BLR Беларусь                             2  42  
  97   66 FM  Kholopov Alexander A.   2281 RUS Челябинская Область                  0  31½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year