For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 664 : 01.10.2021

Chess games 7055
Chess tournaments 64

View all included tournaments

Chelyabinsk RUS, Panchenko Mem 2021

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                                Type Gr  Pts BH. BH. Vict 
   1   31 IM  Salemgareev Tagir       2463 RUS Курганская Область                       МС  7½  63½ 60   5   
   2   10 GM  Pridorozhni Aleksei     2550 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —      МС  7½  60½ 56½  5   
   3   11 GM  Afanasiev Nikita        2548 RUS Москва                                   кмс  7  67  62½  4   
   4    6 GM  Timofeev Artyom         2583 RUS Республика Татарстан                     МС   7  64  59   5   
   5   13 GM  Volkov Sergey           2534 RUS Республика Мордовия                      ГР   7  64  58½  4   
   6    1 GM  Sargsyan Shant          2642 ARM Армения                                       7  63½ 58   4   
   7   15 GM  Fedorov Alexei          2532 BLR Беларусь                                      7  61½ 57½  5   
   8    7 GM  Lintchevski Daniil      2561 RUS Ленинградская Область                    МС   7  61  56½  5   
   9   22 IM  Drygalov Sergey         2500 RUS Курганская Область                       МС   7  60½ 56   4   
  10   27 GM  Nesterov Arseniy        2483 RUS Новгородская Область                Ю19  МС   7  59½ 55   5   
  11    4 GM  Azarov Sergei           2603 BLR Беларусь                                      7  58½ 55   6   
  12   26 GM  Levin Evgeny A.         2485 RUS Санкт-Петербург                          МС   7  55½ 52   4   
  13   47 GM  Matinian Nikita         2436 RUS Саратовская Область                      кмс  7  55  51½  5   
  14    9 GM  Sivuk Vitaly            2552 UKR Украина                                      6½  62½ 57½  4   
  15   50 IM  Gutenev Alexander       2430 RUS Челябинская Область                      МС  6½  62  57½  5   
  16   17 GM  Aleksandrov Aleksej     2525 BLR Беларусь                                     6½  61½ 56½  3   
  17    5 GM  Kokarev Dmitry          2584 RUS Пензенская Область                       МС  6½  59½ 57   3   
  18   45 IM  Lazavik Denis           2440 BLR Беларусь                            Ю19      6½  59½ 56½  4   
  19    2 GM  Petrosyan Manuel        2611 ARM Армения                                      6½  59  54   4   
  20   46 IM  Schekachikhin Maksim    2438 RUS Санкт-Петербург                          кмс 6½  57  53   5   
  21   34 GM  Gabrielian Artur        2459 RUS Ростовская Область                       МС  6½  55  51½  5   
  22   21 IM  Nikitenko Mihail        2501 BLR Беларусь                                     6½  54½ 50   5   
  23   55 IM  Zarubitski Viachaslau   2416 BLR Беларусь                                     6½  53½ 51½  4   
  24   38 IM  Urazayev Arystanbek     2453 KAZ Казахстан                                    6½  53½ 50   5   
  25   52 IM  Agmanov Zhandos         2425 KAZ Казахстан                                    6½  53  50   5   
  26    3 GM  Tiviakov Sergei         2604 NED Нидерланды                                    6  61½ 56½  4   
  27    8 GM  Petrov Nikita           2555 RUS Краснодарский Край                       кмс  6  60½ 55½  3   
  28   42 GM  Maiorov Nikita          2446 BLR Беларусь                                      6  58½ 55   4   
  29   14 GM  Frolyanov Dmitry        2533 RUS Самарская Область                        МС   6  57½ 53   3   
  30   33 IM  Samusenko Maksim        2460 RUS Республика Татарстан                     кмс  6  57  53   6   
  31   54 IM  Nigmatov Ortik          2418 UZB Узбекистан                                    6  57  52   3   
  32   18 GM  Bocharov Dmitry         2524 RUS Новосибирская Область                    кмс  6  56½ 53   5   
  33   49 IM  Savitskiy Sergey        2431 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ          МС   6  56  52½  5   
  34   23 IM  Kazakouski Valery       2500 LTU Литва                                         6  54  49½  2   
  35   30 IM  Shubin Kirill           2467 RUS Санкт-Петербург                     Ю19  кмс  6  53  49½  3   
  36   40 IM  Suleymenov Alisher      2449 KAZ Казахстан                                     6  53  49   5   
  37   62 IM  Tologontegin Semetey    2377 KGZ Кыргызстан                                    6  52½ 49   5   
  38   61 IM  Remizov Yaroslav        2388 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс  6  52  48½  3   
  39   68 FM  Tsoi Dmitry             2349 RUS Московская Область                  Ю19  кмс  6  50½ 47   3   
  40   74 FM  Vetokhin Savva          2323 RUS Москва                              Ю14  кмс  6  50  46½  5   
  41   44 IM  Mokshanov Alexey        2442 RUS Самарская Область                        кмс  6  48  45½  3   
  42   78 FM  Pingin Artem            2302 RUS Свердловская Область                Ю14  кмс  6  47½ 46   4   
  43   53 GM  Harutjunyan Gevorg      2419 ARM Армения                                       6  47½ 45   4   
  44   65 FM  Khubukshanov Erdem      2366 RUS Республика Бурятия                  Ю19  кмс  6  47  44½  4   
  45   56 FM  Tsvetkov Andrey         2409 RUS Москва                              Ю19  кмс  6  42½ 39½  5   
  46   71 FM  Barseghyan Armen Ar.    2338 ARM Армения                             Ю19      5½  58½ 55   3   
  47   29 FM  Grebnev Aleksey         2473 RUS Самарская Область                   Ю19  кмс 5½  57½ 53½  3   
  48   28 IM  Makarian Rudik          2474 RUS Москва                              Ю19  МС  5½  57  52½  4   
  49   25 IM  Faizrakhmanov Ramil     2488 RUS Республика Татарстан                     кмс 5½  57  52½  3   
  50   19 IM  Drygalov Andrey         2522 RUS Курганская Область                       МС  5½  56  51½  3   
  51   67 IM  Nugumanov Bakhtiyar     2357 KAZ Казахстан                                    5½  55  52½  2   
  52   39 GM  Mirzoev Azer            2449 AZE Азербайджан                                  5½  54½ 50   4   
  53   24 GM  Stupak Kirill           2492 BLR Беларусь                                     5½  54½ 50   1   
  54   60 FM  Kotlyar Kirill          2390 RUS Тюменская Область                        МС  5½  52½ 49   4   
  55   48 GM  Kostenko Petr           2435 KAZ Казахстан                                    5½  52  48½  4   
  56   63 GM  Simantsev Mikhail       2374 UKR Украина                                      5½  51½ 49   4   
  57   36 GM  Balashov Yuri S         2455 RUS Московская Область                   В   ГР  5½  51  47½  3   
  58   57 IM  Kalegin Evgenij         2401 RUS Республика Башкортостан              В   МС  5½  50½ 48   4   
  59   99     Sapenov Daniyal         2169 KAZ Казахстан                           Ю14      5½  47½ 44½  5   
  60   86 FM  Ibadov Dashgyn          2264 RUS Забайкальский Край                       кмс 5½  47  44½  4   
  61   41 IM  Aitbayev Aslan          2447 KAZ Казахстан                                    5½  45½ 44   3   
  62  127     Novozhilov Semen        1976 RUS Ярославская Область                 Ю14  кмс 5½  45½ 42½  3   
  63   16 GM  Shaposhnikov Evgeny     2529 RUS Саратовская Область                      МС   5  57½ 54   3   
  64   20 IM  Lobanov Sergei          2519 RUS Санкт-Петербург                          МС   5  55½ 51   3   
  65   59 IM  Ansat Aldiyar           2396 KAZ Казахстан                           Ю14       5  55  52½  3   
  66   35 IM  Belyakov Bogdan         2455 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ          МС   5  55  51   3   
  67   32 GM  Gleizerov Evgeny        2463 RUS Брянская Область                    В50  кмс  5  54  49½  4   
  68   97     Gusarov Aleksey         2181 RUS Самарская Область                        кмс  5  53  49½  3   
  69   37 GM  Bezgodov Alexei         2454 RUS Курганская Область                  В50  кмс  5  52½ 51   3   
  70  102     Trofimov Pavel          2157 RUS Тюменская Область                   Ю19  кмс  5  52½ 48   2   
  71   12 GM  Tsydypov Zhamsaran      2545 RUS Республика Бурятия                       МС   5  52  48½  5   
  72   43 GM  Teterev Vitaly          2444 BLR Беларусь                                      5  51½ 48   3   
  73   64 FM  Radzhabov Rodion        2370 RUS Челябинская Область                      кмс  5  50½ 47½  4   
  74   58     Smirnov Anton           2396 RUS Чувашская Республика                Ю19  кмс  5  50  47   4   
  75  113     Kalambetov Anton        2051 RUS Астраханская Область                Ю19  кмс  5  50  46½  5   
  76   81 FM  Efremov Vladislav       2279 RUS Санкт-Петербург                     Ю19  кмс  5  49  47   4   
  77   82     Sadubayev Airat         2274 KAZ Казахстан                                     5  49  46½  3   
  78   76 FM  Kavyev Ruslan           2306 RUS Саратовская Область                 Ю19  кмс  5  48½ 46   4   
  79   79 FM  Skatchkov Valery        2298 RUS Самарская Область                   Ю19  кмс  5  48½ 45½  4   
  80  108     Sharikov Alexander      2120 RUS Самарская Область                        кмс  5  48  45   4   
  81   70 FM  Manelyuk Daniil         2339 RUS Тульская Область                    Ю19  кмс  5  47½ 45½  4   
  82   90 CM  Ismagilov Damir         2231 RUS Санкт-Петербург                     Ю19  кмс  5  47½ 44   4   
      105     Bazyrtsyrenov Kirill    2138 RUS Москва                              Ю19       5  47½ 44   4   
  84   89 FM  Stribuk Artiom          2234 BLR Беларусь                            Ю19       5  46½ 44   5   
  85   66 FM  Grachev Alexey          2363 RUS Кемеровская Область                 Ю19  кмс  5  46½ 44   3   
  86  112 CM  Nurgaliyev Sauat        2059 KAZ Казахстан                           Ю14  кмс  5  46  43   4   
  87   75 FM  Usov Aleksandr E.       2318 RUS Москва                              Ю14  кмс  5  45  42½  4   
  88   85 IM  Borisenko Viacheslav    2268 UKR Украина                                       5  44  41½  2   
  89  101 CM  Zverev Lev              2163 RUS Москва                              Ю14       5  41  38½  4   
  90  124     Vozmilov Lev            2006 RUS Свердловская Область                Ю19  кмс 4½  52  47½  3   
  91  115 WFM Kairbekova Amina      F 2036 KAZ Казахстан                           Ю19      4½  49½ 47   3   
  92   51     Chyndygyr Tamerlan      2425 RUS Республика Тыва                     Ю19  кмс 4½  49½ 45½  3   
  93   92 GM  Naumkin Igor            2215 RUS Москва                              В50  кмс 4½  49  46   3   
  94  141     Danilenko Denis O.      1882 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс 4½  48  44   2   
  95  106 CM  Volkov Maksim           2128 RUS Республика Марий Эл                 Ю14      4½  46½ 44½  4   
  96   69 FM  Bobkov Vadim            2341 RUS Самарская Область                   Ю19  кмс 4½  46½ 44½  3   
  97   73 FM  Palachev Petr           2336 RUS Самарская Область                        кмс 4½  46  43   2   
  98  107     Kopylov Artem           2127 RUS Свердловская Область                Ю19  кмс 4½  44½ 42   1   
  99   80 FM  Kurmangaliyeva Liya   F 2287 KAZ Казахстан                           Ю19      4½  44½ 41   1   
 100  123     Lvov Nikita             2007 RUS Новгородская Область                Ю19  кмс 4½  44  41   4   
 101   98     Baigildin Albert        2174 RUS Челябинская Область                      кмс 4½  44  41   3   
 102   93     Rezvy Lev               2203 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс 4½  43½ 41½  3   
 103   87     Somkin Kirill           2262 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс 4½  42  39½  2   
 104   96     Volkov Roman            2182 RUS Санкт-Петербург                              4½  41½ 39½  3   
 105   94 CM  Thing Bibek             2190 NEP Непал                                        4½  39½ 36½  3   
 106  114     Plyasunov Daniil        2047 RUS Новосибирская Область               Ю19  кмс 4½  39  36½  3   
 107   95     Polosin Evgeni          2186 RUS Челябинская Область                      кмс 4½  36  34   3   
 108  147     Sychov Alexandr         1828 RUS Тюменская Область                   Ю19  кмс  4  51  47½  3   
 109   88     Kozlov Denis            2245 RUS Курганская Область                  Ю19  кмс  4  50  46½  2   
 110  109     Averin Nikolay          2116 RUS Москва                              Ю14  кмс  4  49  45½  2   
 111   77 FM  Dolsonov Ayusha         2302 RUS Забайкальский Край                       кмс  4  48  45½  3   
 112  120     Pankov Daniil           2015 RUS Курганская Область                  Ю19   1   4  47  44   2   
 113  134     Makov Artem             1932 RUS Свердловская Область                Ю19  кмс  4  46½ 43½  3   
 114   84 IM  Gnusarev Pavel          2270 KAZ Казахстан                                     4  46  42½  1   
 115  143     Ivanov Matvei           1872 RUS Республика Татарстан                Ю19  кмс  4  44½ 41½  3   
 116  146     Sabirov Timur           1834 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     Ю19  кмс  4  44  42   2   
 117  144     Efimov Leonid           1866 RUS Республика Татарстан                Ю14  кмс  4  43½ 41   3   
 118  100     Marchuk Rostislav       2165 RUS Алтайский Край                           кмс  4  42½ 40   3   
 119  142     Bespalov Elisei         1877 RUS Самарская Область                   Ю14   1   4  37  35½  2   
 120  121     Zemlyanskii Ivan        2013 RUS Тюменская Область                   Ю14      3½  52½ 48   2   
 121  125     Tarasenko Iaroslav      2001 RUS Пензенская Область                  Ю19  кмс 3½  51  46½  1   
 122  116     Lebzak Yaroslav         2025 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс 3½  47½ 45   2   
 123  104     Mochalin Faddey         2138 RUS Самарская Область                   Ю19  кмс 3½  46½ 43   3   
 124  138     Gusev Kirill            1897 RUS Ивановская Область                  Ю14   1  3½  44½ 42½  3   
 125  111     Marchenko Nikolay       2060 RUS Астраханская Область                     кмс 3½  44½ 42   1   
 126  103 CM  Begmuratov Khumoyun     2148 UZB Узбекистан                          Ю14      3½  44  41½  2   
 127  137     Suslov Dmirtry          1904 RUS Ивановская Область                  Ю14   2  3½  44  40½  1   
 128   91     Safin Timur             2216 RUS Челябинская Область                      кмс 3½  43½ 41   3   
 129  126 CM  Dovbnia Nikita          1986 RUS Свердловская Область                Ю14  кмс 3½  43½ 40   0   
 130  122     Pogorelskikh Sofia    F 2011 RUS Санкт-Петербург                     Ю19  кмс 3½  42½ 41   3   
 131  133     Koshulyan Egor A.       1960 RUS Челябинская Область                 Ю14  кмс 3½  42½ 40   1   
 132  135     Bobylev Nikita          1926 RUS Челябинская Область                 Ю19  кмс 3½  42  39   1   
 133  145     Shishkin Demid          1855 RUS Пермский Край                       Ю19   1  3½  38½ 37   2   
 134  129     Petrovsky Nikita        1967 RUS Москва                              Ю19   1   3  47½ 45   2   
 135  118     Ismagilov Igor          2023 RUS Санкт-Петербург                     Ю19  кмс  3  45½ 42   1   
 136  139     Popovich Alexey         1891 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ — Ю19  кмс  3  41  38½  2   
 137  140     Bugaev Anton            1889 RUS Московская Область                  Ю19   1   3  40  37   1   
 138  117     Plotnikov Boris         2025 RUS Ивановская Область                  Ю14   1   3  37½ 36   1   
 139  131     Lisenkov Svyatoslav     1964 RUS Московская Область                  Ю14   1   3  36½ 34   1   
 140  128     Nikolaev Matvei         1974 RUS Республика Татарстан                Ю19  кмс 2½  45  41½  2   
 141  130     Rudakov Sergey S.       1965 RUS Воронежская Область                 Ю19  кмс 2½  44  41½  1   
 142  136     Bratov Ademir           1922 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ     Ю19  кмс 2½  43½ 42   2   
 143  132     Gusev Mikhail           1964 RUS Москва                              Ю14   2  2½  37  35½  1   
 144  119     Andreev Konstantin      2020 RUS Москва                              Ю19   1   2  46½ 43½  2   
 145  110 FM  Sotnikov Alexander I.   2077 RUS Челябинская Область                  В   кмс  2  35½ 34½  0   
 146   72 FM  Bublei Pavel            2337 RUS Новосибирская Область                    МС  1½  39½ 37   1   
 147   83 FM  Matsenko Andrei         2271 CZE Челябинская Область                      кмс  0  32  31   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year