For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 659 : 10.08.2021

Chess games 8395
Chess tournaments 70

View all included tournaments

Davos SUI, Summer Open 2021

Rank SNo.     Name                          Rtg FED Club                          Pts BH. 
   1   11     Cagnotto Marco               1993 ITA Milano - SSM                  4½  16½ 
   2    4     Decker Nils                  2074 GER Schachclub Bonn Beuel         4½  16  
   3    2     Jedinger Andreas  Mag.       2144 AUT Rochade Rum                    4  18  
   4    3     Eilenberg Jonas              2087 GER Sv Königsjäger Süd-West E.V.   4  16½ 
   5    1 FM  Hugentobler Patrik           2168 SUI Pfäffikon (Zh)                 4  15  
   6   12     Mattenberger Matthias        1961 SUI Dssp                           4  14  
   7   19 AGM Saketh Pedagandham           1841 IND                                4  13½ 
   8   34     Malli Suvirr                 1690 SUI Olten                          4  13  
   9   32     Papaux Steve                 1736 SUI Echallens                      4  12½ 
  10    7     Mamalis Prokopios            2037 GRE Baden Sg                      3½  14½ 
  11   10     Boschetti Claudio            2009 SUI Lugano Cs                     3½  14½ 
  12   23     Erne Raphael                 1787 SUI Neuchâtel Ce                  3½  13½ 
  13   27     Mortensen Soren K.           1771 DEN                               3½  13  
  14    5     Paleologu Vladimir           2049 SUI Lugano Cs                      3  16  
  15    8     Manukonda Arun               2033 IND                                3  15  
  16   26     Wunderlich Fabian            1782 GER Sc Kreuzberg E.V.              3  14½ 
  17   16     Lamartina Davide Mariano     1899 ITA Milano - Pedone  Impertinente  3  14  
  18   13     Schubert Martin              1921 GER Sf Pfullingen                  3  14  
  19   21     Spagnoli Benjamin            1819 FRA                                3  13½ 
  20    6     Collin Moritz Valentin       2043 SUI Dssp                           3  12½ 
  21   37     Wagner Victoria              1657 GER Sc 1868 Bamberg                3  11  
  22   28     Wehrle Maximilian            1750 GER Dssp                           3  10½ 
  23   44     Malli Shiivesh Sunil         1529 SUI Olten                          3  10  
  24   45     Mattenberger Dominik         1526 SUI Dssp                           3   7  
  25   14     Zargarov Mikayel             1915 SUI Payerne                       2½  16  
  26   18     Rueger Alexander             1843 GER Sf Pfullingen                 2½  14½ 
  27   22     Scagliarini Lara             1809 ITA J. RICHTER - LASK (BZ)        2½  14  
  28   24     Ferrari Nicola               1782 SUI Bellinzona                    2½  13½ 
  29   41     Tavernier Loris              1545 FRA                               2½  13  
  30   49     Wehrle Valentin              1487 GER Sc Brombach E.V.              2½  12  
  31   39     Guba Viktor                  1593 AUT Feldkirch                     2½  12  
  32   31     Joller Hans                  1736 SUI Pfäffikon (Zh)                2½  12  
  33   56     Kewalramani Abhir            1111 FID                               2½  9½  
  34   50     Eichenberger Dominique       1472 SUI Birseck                       2½   8  
  35   15     Wehrle Uwe                   1912 GER Dssp                           2  15½ 
  36   30     Desarmaux-Do Yanis-Huy       1737 FRA                                2  14  
  37   17     Keller Felix                 1895 SUI Döttingen-Klingnau             2  14  
  38   20     Franov Simon                 1825 SUI Luzern Tribschen               2  14  
  39   33     Schmied Stefan               1701 SUI Bern Schwarz-Weiss             2  13  
  40   46     Hayrumyan Artur              1511 ARM                                2  12  
  41   25     Galerne René                 1782 SUI Neuchâtel Ce                   2  11½ 
  42   35     Liedtke-Siems Jens           1678 SUI Aadorf                         2  11  
  43   43     Siems Keanu                  1535 SUI Aadorf                         2   9  
  44   59     Tramacere Dean                  0 SUI                                2   9  
  45   48     Galerne Nicolas              1497 SUI Neuchâtel Ce                   2  6½  
  46   40     Spalinger Pascal             1571 SUI                               1½  12½ 
  47   53     Tuor Elena                   1361 SUI Lugano Cs                     1½  11½ 
  48   29     Reust Erika                  1738 SUI Illnau-Effretikon             1½  11½ 
  49   42     Frei Gustav                  1539 SUI Muttenz                       1½  11  
  50   47     Burri Roland                 1504 SUI Niederlenz                    1½   7  
  51   36     Mitschka Manfred             1672 GER Sk Neuburg                     1  15  
  52   58     Moorhead Dimancesco Nicholas    0 SUI                                1  14  
  53   54     Monney Gonzague              1332 SUI                                1  12  
  54    9     Bender Dirk                  2032 GER Sg Turm Idstein                1  11  
  55   57     Fazis Urs                       0 SUI Olten                          1  11  
  56   38     Bannwart Remo                1640 SUI Chur Sk                        1  11  
  57   55     Beyeler Ueli                 1123 SUI Dssp                           1  9½  
  58   52     Beyeler Lilo                 1387 SUI Dssp                           1   9  
  59   51     Lenz Boris                   1450 SUI Frauenfeld                     0  9½  


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year