For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 581 : 10.06.2019

Online chess games 5855
Chess tournaments 50

View all included tournaments

Dos Hermanas ESP, 31st Rapid

Rank SNo.    Name                                   Rtg FED Club                         Pts BH. 
   1    1 GM IBARRA JEREZ Jose Carlos              2626 AL  Almeria                      7½  39½ 
   2   13 FM DIAZ CASTRO Sergio                    2294 SE  Vistazul Tiempo Y Mente       7  38½ 
   3    6 FM ALSHAMEARY PUENTE Ismael              2444 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana  6½  42½ 
   4   12 FM GUERRA RIVERA Salvador                2344 MA  Malaga Metro                 6½  39  
   5    3 IM GOMEZ LEDO Roberto Carlos             2500 CUB Cuba                         6½  38  
   6    2 IM SOSA  Tomas                           2516 ARG Argentina                    6½  37  
   7    7 IM TERAN ALVAREZ Ismael                  2433 SE  Sevilla Cas                  6½  36  
   8    5 GM CAMPORA SIVORI Daniel Hugo            2465 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana  6½  34½ 
   9    9 IM BOBADILLA VIERA Jorge Samuel          2382 VEN Venezuela                     6  42  
  10    4 GM GASCON DEL NOGAL Jose Rafael          2466 VEN Venezuela                     6  39½ 
  11   15    DIAZ CASTRO Ismael                    2284 SE  Dos Hermanas Vistazul         6  38½ 
  12   17 FM SANCHEZ JIMENEZ Juan Carlos           2244 JA  Linares                       6  35½ 
  13   25    CHACON PEREZ Juan                     2121 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana   6  35  
  14   34    BARRIOS MUÑOZ Rafael Carlos           2054 CO  Cordoba Figueroa              6  35  
  15   39    SANJUAN GARCIA Miguel                 2006 MA  Huelva Metro                  6  34  
  16    8 IM MERARIO ALARCON Andres                2398 MA  Malaga Metro                  6  32½ 
  17   31    PEREIRA FIGUEROA Manuel               2063 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana   6  32½ 
  18   10 FM BERNABEU LOPEZ Carlos Javier          2378 CO  Cordoba Reina Brillante      5½  42  
  19   33    CESAR MAESTRE Bernardo                2056 CO  Cordoba Postal Cordobes      5½  38  
  20   16 FM SILVA LUCENA Cristian                 2282 SE  Dos Hermanas                 5½  38  
  21   11 IM BLANCO ACEVEDO Cristobal Jose         2344 CO  Cordoba Reina Brillante      5½  37  
  22   22    GARRIDO OUTON Alex                    2135 CA  Cadiz Isleña                 5½  36  
  23   26    ESPEJO MONTAGUT Jonathan              2120 HUN Ciudad De Huelva             5½  35  
  24   41    GARRIDO COLLANTES Jose Manuel         1998 CA  Cadiz Isleña                 5½  34  
  25   21    DIAZ MIÑO Pablo                       2181 CA  Algeciras                    5½  34  
  26   65    AGUILAR MARTIN Alberto                1818 CO  Cordoba Figueroa             5½  33½ 
  27   18 FM LOPEZ GONZALEZ Daniel                 2226 SE  Espartinas Alekhine          5½  33½ 
  28   24    GALVEZ EXTREMERA Francisco            2129 JA  Jaen Casino Primitivo        5½  33½ 
  29   32    TADEVOSYAN Aspet                      2061 SE  La Roda De And. Sierra Sur   5½  33½ 
  30   20    RODRIGUEZ DEL CERRO Ricardo           2188 SE  Sevilla Cas                  5½  32½ 
  31   14 CM ESQUIVIAS QUINTERO Luis Manuel        2292 SE  Cas                           5  39  
  32   23    RODRIGUEZ PEREZ Angel Mariano         2132 HUN Ciudad De Huelva              5  39  
  33   35    PERETE BERNAL Francisco Eugenio       2045 CO  Cordoba La Junta              5  36½ 
  34   37    DE DIOS ORTEGA Juan Manuel            2013 SE  Dos Hermans Vistazul          5  35  
  35   30    ORDOÑEZ TORRES Maria Del Carmen       2064 CO  Cordoba Ruy Lopez Baena       5  34½ 
  36   28    LECHUGA CABRERO Luis Miguel           2108 CO  Cordoba Figueroa              5  34½ 
  37   67    DIAZ MIÑO Daniel                      1814 CA  Algeciras                     5  33½ 
  38   38    INSUA MELLADO Jose Luis               2013 CA  Cadiz Isleña                  5  33½ 
  39   43    HIDALGO BEGINES Juan Jose             1982 SE  Dos Hermanas                  5  33½ 
  40   59    MARAÑON CANTON Antonio                1847 CO  Cordoba Figueroa              5  33½ 
  41   36    QUESADA AGUILERA Antonio              2015 SE  Dos Hermanas                  5  33½ 
  42   62    RAMOS SAAVEDRA Mario                  1826 CO  Cordoba Figueroa              5  33½ 
  43   53    SANCHEZ LOPEZ Jesus                   1913 CO  Cordoba Reina Brillante       5  33  
  44   78    GARCES ADAN Jose Angel                1770 CA  Cadiz Peña Alfil              5  32½ 
  45   70    BRIAND Clara Helena                   1795 SE  Sevilla Cas                   5  32½ 
  46  148    GARCIA JARRI Jonathan                 1283 SE  Sevilla Claret                5  32  
  47   73    OULKHIR BABICH Ismael                 1783 SE  Pilas                         5  32  
  48   61    CABALLERO GARCIA Lucas                1828 SE  Paradas                       5  32  
  49   66    TORRADO MACIAS Juan                   1817 SE  Dos Hermanas                  5  32  
  50   85    HIDALGO SANCHEZ Marcos                1726 SE  Camas                         5  31½ 
  51   91    HUETE COBOS Jesus                     1697 SE  Espartinas Alekhine           5  31½ 
  52   44    RAMIREZ GUERRERO Enrique              1978 SE  Dos Hermanas Vistazul         5  31½ 
  53   71    GONZALEZ DEL CAMPO Diego              1789 CO  Cordoba La Junta              5  31  
  54   64    GARCIA GARCIA Manuel                  1819 SE  Los Palacios                  5  30  
  55   82    GOMEZ GONZALEZ Agustin                1735 SE  Sevilla Pino Montano          5  30  
  56   40    FERNANDEZ RUIZ Manuel Alejandro       2002 SE  Sevilla Tussam                5  29½ 
  57   84    LAZARO LOPEZ Mario                    1727 CA  Cadiz Isleña                  5  28½ 
  58   19    FERNANDEZ TRONCOSO Francisco Manuel   2221 SE  Los Palacios                 4½  37  
  59   90    RODRIGUEZ PEREIRA Enrique             1705 SE  Espartinas Alekhine          4½  36  
  60   52    AGUILAR MARTIN Jorge                  1927 CO  Cordoba Figueroa             4½  34  
  61  122    CORDERO INFANTE Ivan                  1489 HUN Ciudad De Huelva             4½  33½ 
  62   46    REBOLLO PUYANA Daniel                 1969 CA  Cadiz Roteño                 4½  33½ 
  63   56    GIMENEZ JIMENEZ Jesus                 1897 CO  Cordoba Figueroa             4½  33½ 
  64   55    EXPOSITO GARCIA Francisco             1903 CO  Cordoba Figueroa             4½  33  
  65   48    JIMENEZ ALONSO Julio                  1957 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana  4½  33  
  66   95    BARRERA CARO Miguel Angel             1684 SE  Utrera Aleph                 4½  32½ 
  67   69    DE LA PUERTA FERNANDEZ Carlos Arcadio 1798 SE  Sevilla Mercantil            4½  29  
  68   92    JIMENEZ ROMERO Jose Antonio           1693 SE  Dos Hermanas                 4½  28  
  69   86    DE LA CRUZ FERNANDEZ Juan Carlos      1723 CA  Cadiz Peña Alfil             4½  27½ 
  70  102    DIAÑEZ SUAREZ Daniel                  1659 SE  Pilas                        4½  27½ 
  71   47    NUEVO PEREZ Antonio                   1961 SE  Camas                         4  36  
  72   50    DIAZ RODRIGUEZ Jose Antonio           1945 CO  Cordoba Figueroa              4  34  
  73   45    SOBRINO FORTE Alvaro                  1973 SE  Dos Hermanas Vistazul         4  33½ 
  74   49    COBA MONCADA Jacinto                  1955 SE  Gines                         4  32½ 
  75   99    BADIER CARAVE David Olivier           1674 SE  Espartinas Alekhine           4  32  
  76  114    GALLARDO OLAYA Fco. Javier            1535 TR  Cordoba Cañete De Las Torres  4  31  
  77   29    LOPEZ RODRIGUEZ Fernando              2082 SE  Gines                         4  31  
  78   79    RUIZ ALCAIDE Juan Luis                1770 SE  Sevilla Tussam                4  31  
  79   75    FERRETE RUEDA Juan Carlos             1777 SE  Osuna Urso                    4  30½ 
  80   87    LUQUE MARIN Pedro Antonio             1723 CA  Cadiz El Castillo             4  30½ 
  81   81    VALLADOLID MARTIN Francisco Jose      1745 HUN Huelva Gambito Playa          4  30½ 
  82   68    SERRANO GARCIA Luis                   1808 HUN Ciudad De Huelva              4  30½ 
  83  103    GUARDIA BENCOMO Tomas                 1653 CA  Cadiz Peña Alfil              4  30½ 
  84  118    VERHOEVEN Rudiger                     1507 CA  Cadiz Shahmat                 4  30  
  85   94    NARVAEZ CARPINTERO Sebastian          1687 CA  Cadiz Conil                   4  30  
  86  100    FERNANDEZ CALZADA Juan Antonio        1665 CO  Cordoba Figueroa              4  29½ 
  87  113    SANTOS OLIVERA Francisco              1542 SE  Dos Hermanas                  4  29  
  88   88    BARRERO ORTEGA Abraham                1711 SE  Sevilla Claret                4  28½ 
  89   89    LIRIO GARCIA Roberto                  1706 SE  Espartinas Alekhine           4  28½ 
  90  104    BARRERA GARCIA Rocio                  1646 SE  Utrera Aleph                  4  28½ 
  91  108    LIGERO MARIN Francisco                1607 CA  Cadiz Conil                   4  27½ 
  92   77    GARCIA ORTEGA Manuel                  1775 SE  Dos Hermanas                  4  27  
  93  116    MUÑOZ VILCHES Jose Carlos             1519 CA  Cadiz Cobijada                4  27  
  94   93    MARQUEZ POLVILLO Bartolome            1691 SE  Pilas                         4  27  
  95  136    ROMERO LLORENTE Pablo                 1384 SE  Sevilla Claret                4  26½ 
  96  117    FERNANDEZ PARRILLA Jose Antonio       1518 CA  Cadiz Shahmat                 4  26½ 
  97   76    OÑATE GOMEZ Ildefonso                 1776 CA  Cadiz Shahmat                 4  25½ 
  98  112    GIL FLORES Javier                     1547 SE  Torre De Los Guzmanes         4  25  
  99  131    PERDIGONES GOMEZ Mercedes             1415 HUN Ciudad De Huelva              4  24½ 
 100   83    MANZORRO RAMIREZ Ivan                 1734 CA  Cadiz Conil                   4  24  
 101  144    SERRANO PICON Jairo                   1333 SE  Dos Hermanas                  4  23½ 
 102   42    ALSHAMEARY PUENTE Daniel              1988 SE  Alekhine-Espartinas          3½  35  
 103   57    HERRERA OLIVA Enrique                 1896 SE  Sevilla Tussam               3½  33  
 104  105    SALAZAR ROMERO Abel                   1644 SE  Espartinas Alekhine          3½  31  
 105  138    CAMACHO MARIN Rafael                  1380 CO  Cordoba Figueroa             3½  29½ 
 106  129    AGUILERA CONCHA Jose David            1425 SE  Torre De Los Guzmanes        3½  29½ 
 107  128    DIAZ LOPEZ Rodrigo                    1430 SE  Espartinas Alekhine          3½  29½ 
 108  130    MARTIN SANCHEZ Javier                 1422 CO  Cordoba Reina Brillante      3½  29  
 109  110    VILLANUEVA MARQUEZ Santiago           1598 CA  Cadiz Roteño                 3½  28½ 
 110   96    CRUZ RODRIGUEZ Israel                 1679 SE  Sevilla Tussam               3½  28½ 
 111  147    MONGE FERNANDEZ Carlos                1284 SE  Dos Hermanas                 3½  27½ 
 112  135    AMADO CALDERON Sebastian              1389 CA  Cadiz Conil                  3½  27  
 113  120    RAMIREZ SANCHEZ Nicolas               1506 CO  Cordoba Reina Brillante      3½  26½ 
 114  145    DOMINGUEZ SALANOVA Abilio             1320 SE  Pilas                        3½  25½ 
 115   63    BUET Samuel                           1824 SE  Pilas                        3½  25½ 
 116  152    FORERO OSORIO Ruben Dario             1254 SE  Pilas                        3½  25  
 117  146    OLALLA TORRES Jorge                   1316 SE  San Jose De La Rinconada     3½  23½ 
 118  164    GARCIA PEREZ Miguel                   1119 SE  Sevilla Cas                  3½  23  
 119  115    CAMACHO MARIN Francisco Javier        1531 CO  Cordoba Figueroa              3  31  
 120  101    SALGUERO ROLDAN Francisco             1663 CA  Cadiz Portuense               3  30½ 
 121  154    BARON MARTINEZ Francisco              1239 CA  Cadiz Shahmat                 3  29½ 
 122  111    GARCIA QUINTANILLA Jordi              1596 SE  Sevilla Cas                   3  29½ 
 123  119    OLIVEROS MEJIAS Clemente              1506 SE  Alcala  De Gra. P A Oromana   3  29  
 124  125    RODRIGUEZ TRUJILLO Ignacio            1466 CA  Cadiz Conil                   3  29  
 125  170    BRIAND Noël Santiago                  1071 SE  Sevilla Cas                   3  28½ 
 126  141    REY PUJOL Eduardo                     1361 SE  Sevilla Mercantil             3  28½ 
 127  173    BAÑEZ DELGADO Jose Miguel             1001 HUN Huelva Gambito Playa          3  28½ 
 128  137    MUÑOZ RAMIREZ Bernabe Pedro           1382 CA  Cadiz Conil                   3  27  
 129  163    PANES MENDOZA Esteban                 1123 CA  Cadiz Conil                   3  26½ 
 130  156    BRIAND Nicolas Emmanuel               1198 SE  Sevilla Cas                   3  26½ 
 131  166    RUIZ LLAMAS Hector                    1101 CO  Cordoba Figueroa              3  26  
 132  126    VILLANUEVA RUIZ-MATEOS Juan Manuel    1432 CA  Cadiz Roteño                  3  25½ 
 133  165    SEQUEIRA FERNANDEZ Guillermo          1107 HUN Huelva Gambito Playa          3  25  
 134  151    CESAR MAESTRE Eduardo                 1269 CO  Cordoba Postal Cordobes       3  25  
 135  123    BAREA RAMOS Miguel Angel              1488 SE  Dos Hermanas                  3  25  
 136  162    HERRERO PEÑA Laura                    1123 CO  Cordoba Postal Cordobes       3  24  
 137  150    RODRIGUEZ RUFINO Juan Antonio         1271 CA  Cadiz Conil                   3  24  
 138  127    ROMERO MAHINDO Antonio                1431 SE  Sevilla Mercantil             3  22½ 
 139  124    GONZALEZ FERNANDEZ Manuel Jesus       1469 MA  Malaga Miraflores             3  22½ 
 140  132    GAVIRA MARQUEZ Joaquin                1414 SE  Pilas                         3  21½ 
 141  178    DIAÑEZ SUAREZ Ruben                    935 SE  Pilas                         3  16½ 
 142  107    VACA FERNANDEZ Francisco David        1618 SE  Espartinas Alekhine          2½  29  
 143   51 FM MONTECATINE RIOS Ricardo              1942 SE  Sevilla Tenis Betis          2½  28½ 
 144   98    GUERRERO APARICIO Jose Maria          1678 CA  Cadiz Cobijada               2½  27  
 145  133    GONZALEZ LOPEZ Francisco Jesus        1411 CO  Cordoba Figueroa             2½  25  
 146   80    DOMINGUEZ MATITO Antonio              1768 SE  Camas                        2½  24½ 
 147  109    BAUTISTA MARTINEZ Juan De Dios        1602 CA  Cadiz Shahmat                2½  24½ 
 148  134    DOMINGUEZ MAYO Juan Pablo             1407 SE  Los Palacios                 2½  24  
      175    ARENAS PINILLA Francisco               984 SE  Sevilla Mercantil            2½  24  
 150  160    PALOMINO LOPEZ Juan Carlos            1133 CA  Algeciras                    2½  19  
 151  174    MARTIN SANCHEZ Elena                   993 CO  Cordoba Reina Brillante      2½  16½ 
 152  155    LOPEZ BENITEZ Sergio                  1205 SE  Pilas                         2  27½ 
 153  161    MARTIN MARTINEZ Fernando Rafael       1127 CO  Cordoba Reina Brillante       2  25½ 
 154  149    INSUA CONESA Claudia                  1280 CA  Cadiz Isleña                  2  25½ 
 155  177    SOTO GOMEZ Gregorio                    952 SE  Espartinas Alekhine           2  24½ 
 156  143    GUERRERO MONTAÑO Pablo                1335 SE  Espartinas Alekhine           2  24½ 
 157  153    INSUA CONESA Enrique                  1242 CA  Cadiz Isleña                  2  24½ 
 158  159    GAYANGO HERRERO Marcos                1139 SE  Espartinas Alekhine           2  24  
 159   60    PEREZ BELLO Carlos                    1834 SE  Los Carteros                  2  23½ 
 160  169    MUÑOZ CORREA Ariadna                  1078 CA  Cadiz Cobijada                2  23½ 
 161  121    CANALEJO ALONSO Gonzalo               1505 SE  Zahara De La Sierra           2  23  
 162  167    ALFEREZ GRAJALES Juan                 1099 SE  Dos Hermanas J R Capablanca   2  20  
 163  171    RODRIGUEZ MAYEN Antonio               1049 CO  Cordoba Figueroa             1½  22  
 164  176    RODRIGUEZ MAYEN Teo                    984 CO  Cordoba Figueroa             1½  21  
 165  140    NARVAEZ DOMINGUEZ Antonio             1362 SE  Dos Hermanas                  1  23½ 
 166  158    MADRUGA DIEGO Francisco Manuel        1172 SE  Sevilla Mercantil             1  23  
 167  157    CAMACHO AGUILAR Francisco Javier      1197 CO  Cordoba Figueroa              1  21  
 168  179    CAMACHO MARIN Pedro                    864 CO  Cordoba Figueroa              1  20  
 169  172    SEQUEIRA MELGAREJO Tomas              1016 HUN Huelva Gambito Playa          1  19½ 
 170  180    LOPEZ CASTILLO Alvaro                    0 TR  Dos Hermanas                  1  18½ 
 171   27    CARRETERO ORTIZ Francisco             2114 SE  Sevilla Cas                   0  21  
       54    LOPEZ MUÑOZ Manuel                    1907 SE  Gines                         0  21  
       72    MALIA RAMIREZ Jose                    1783 CA  Algeciras                     0  21  
       74    NAVARRO COLOMA Antonio                1780 SE  San Jose De La Rinconada      0  21  
       97    GARCIA FELIZON Eduardo                1679 SE  Sevilla Mercantil             0  21  
      106    CARMONA PALMA Francisco De Paula      1618 SE  Dos Hermanas                  0  21  
      139    BARRIOS JIMENEZ Jose Angel            1371 TR  Cordoba                       0  21  
      142    ASUERO ALCANTARA Pablo                1359 SE  Sevilla Tussam                0  21  
      168    MAÇI ARJONA Gabriel Manuel            1089 CO  Cordoba Ruy Lopez Lucena      0  21  
      181    MUÑOZ LOBATO Alvaro                      0 TR  Sevilla                       0  21  
      182    PALOMO VAZQUEZ Jose Braulio              0     Dos Hermanas                  0  21  
 182   58    LIRIO GARCIA Carlos                   1871 SE  Espartinas Alekhine           0  18½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year