For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 589 : 01.09.2019

Chess games 9608
Chess tournaments 71

View all included tournaments

Feffernitz AUT, 28th Open

Rank SNo.     Name                             Rtg FED Club                           Pts BH. 
   1    3 IM  Akash G                         2394 IND                                 7  53½ 
   2    1 GM  Solodovnichenko Yuri            2570 UKR                                 7  52½ 
   3    2 GM  Levin Felix                     2471 GER Sv Lingen                       7  52½ 
   4    4 FM  Leisch Lukas                    2330 AUT Spg Freistadt/Wartberg         6½  54½ 
   5    5 FM  Perhinig Robert  Mag.           2281 AUT Esv Askoe Admira Villach       6½  52  
   6    6 FM  Markun Bostjan                  2261 SLO                                6½  51½ 
   7   13     Kölber Daniel                   2125 AUT Leoben                          6  49½ 
   8   16     Kersic Matej                    2087 SLO Sk Suetschach-Feistritz         6  49½ 
   9   23     Stolz Julius                    2047 AUT Sv Steyregg                     6  48½ 
  10   24     Pantovic Dragan M               2030 SRB Esv Askoe Admira Villach        6  47½ 
  11   12     Koller Hans-Jürgen              2163 AUT Spg Freistadt/Wartberg          6  46  
  12   20     Birkenmaier Rainer              2076 GER Tg Biberach                     6  45½ 
  13   28     Fenner Martin                   1934 GER Schach-Klub Tönsberg Oerlingha  6  44  
  14    8 FM  Kesik Klaus-Dieter              2216 GER Fvs Asp Hoyerswerda             6  42½ 
  15   10     Hoffmann Sebastian              2199 GER Sk Royal Salzburg              5½  50½ 
  16   11     Postlmayer Jakob                2188 AUT Spg Freistadt/Wartberg         5½  49  
  17    7 FM  Riemelmoser Franz  Dr.          2244 AUT Esv Askoe Admira Villach       5½  48  
  18   22 FM  Behling Robert                  2048 GER Sabt Tsv Haunstetten           5½  47½ 
  19   19     Vita Fabrizio                   2078 ITA                                5½  47½ 
  20   14     Arbinger Roland  Dr.            2108 GER Sk 1858 Gießen                 5½  47½ 
  21   17     Pacher Simon                    2083 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      5½  46  
  22   34     Kainz Josef  Dr.                1905 AUT Esv Askoe Admira Villach       5½  45½ 
  23   21     Feit Florian                    2058 AUT Sv Bg 16                       5½  45½ 
  24   33     Tscheinig Gert                  1925 AUT Askoe Finkenstein              5½  44½ 
  25   26 WFM Swati Mohota                    2004 IND                                5½  44  
  26   18     Strobel Matthias                2081 GER Stuttgarter Sf 1879            5½  43½ 
  27    9 MK  Mitter Gerd  Dr.                2204 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       5  49  
  28   25     Kobas Mihael                    2022 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan           5  45½ 
  29   36     Oberbichler Robert              1885 AUT SV Nussdorf Debant              5  43½ 
  30   29     Bulatovic Milorad               1932 SLO                                 5  43  
  31   27     Babic Dragan                    1951 BIH Sgs Spittal                     5  43  
  32   38     Saxer Bernhard                  1867 AUT Sc Die Klagenfurter             5  39  
  33   45     Otter Nils                      1795 AUT Sc Kreuzberg E.V.               5  39  
  34   39     Grabenweger Hans                1856 AUT Spg Freistadt/Wartberg          5  34  
  35   66     Schmücker Markus                1612 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf      4½  43  
  36   60     Szolga Ludwig                   1691 AUT Sv Urfahr                      4½  42½ 
  37   82     Markun Ozbej                    1363 SLO                                4½  41½ 
  38   42     Kuttnig Roland                  1813 AUT Asv Linz                       4½  41  
  39   32     Tarmann Johannes                1927 AUT Schachfreunde Villach          4½  40½ 
  40   30     Turian Hans                     1930 AUT Post-Sv Kärnten                4½  40  
  41   50     Peierl Walter                   1760 AUT Post-Sv Kärnten                4½  39½ 
  42   35     Raschun Gerhard                 1889 AUT Sg Magistrat Klagenfurt        4½  39½ 
  43   52     Binder Christopher              1734 AUT Spg Freistadt/Wartberg         4½  38½ 
  44   46     Zeiler Georg                    1794 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf      4½  38½ 
  45   62     Hersel Richard                  1684 AUT Sv Kremsmünster                4½  38  
  46   41     Engelman Tomaz                  1820 SLO                                4½  38  
  47   65     Engesser Philipp                1628 AUT Esv Askoe Admira Villach       4½  36½ 
  48   78     Steininger Markus               1430 AUT Jsv U. Mühlviertel             4½  34  
  49   51     Miesenberger Wolfgang           1752 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  41½ 
  50   85     Rabitsch David                  1246 AUT Sk Woelfnitz                    4  41  
  51   54     Zoehrer Gregor                  1727 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       4  41  
  52   72     Saiger Kevin                    1531 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf       4  40  
  53   31     Schröder Frank                  1927 AUT Sg Magistrat Klagenfurt         4  39½ 
  54   48     Laustsen Karl-Johan             1776 GER 1.Fc Marktleuthen               4  39  
  55   56     Reichert Maximilian             1704 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  38½ 
  56   55     Danninger Simon                 1707 AUT Spg Freistadt/Wartberg          4  38½ 
  57   40     Schramml Alfred                 1854 AUT Schachverein Wolfsberg          4  37  
  58   58     Kummer Heinz                    1696 AUT Esv Askoe Admira Villach        4  35½ 
  59   69     Angerer Elias                   1569 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  35½ 
  60   76     Riegler Katharina               1454 AUT Jsv U. Mühlviertel              4  35  
  61   89     Gritsch Borbala                 1064 AUT Atsv Vorwärts Steyr             4  34½ 
  62   44     Kesik Marco                     1797 GER Sportverein Senftenberg         4  32  
  63   15     Acimovic Radivoje               2103 SRB                                3½  45  
  64   43     Wiesinger Johann                1808 AUT Sv Amstetten                   3½  38½ 
  65   74     Liotta Marcel                   1483 AUT Askoe Finkenstein              3½  36½ 
  66   59     Tasdemir Muhammed               1695 AUT Sv Steyregg                    3½  36  
  67   68     Dzhagraeva Anaid                1590 RUS                                3½  35½ 
  68   53     Spitzl Robert                   1734 AUT Sc Ottensheim                  3½  35  
  69   75     Standhartinger Joachim          1471 AUT Sc Haag/Hausruck               3½  34½ 
  70   77     Oberberger Sandra               1437 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      3½  33  
  71   67     Söllei Andreas                  1611 AUT Sg Magistrat Klagenfurt         3  40  
  72   81     Lasinger Christoph              1406 AUT Jsv U. Mühlviertel              3  37½ 
  73   61     D Incecco Stefano  Dr.          1686 ITA Moebel Zimmermann Hermagor      3  36½ 
  74   63     Gruber Otmar                    1682 AUT Sv Sparkasse Feldkirchen        3  35  
  75   79     Grünwald Simon                  1428 AUT Frauental                       3  34  
  76   87     Würger Simon                    1138 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf       3  27½ 
  77   47     Griessnig David  Mag.           1792 AUT Zugzwang Klagenfurt Otoce      2½  42½ 
  78   64     Janke Georg                     1669 GER Sc Bad Schussenried E.V.       2½  33½ 
  79   57     Saringer Hubert                 1704 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz      2½  33½ 
  80   71     Raicht Philipp                  1552 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf      2½  33  
  81   83     Walcher Johann                  1295 AUT                                2½  29  
  82   88     Grünwald Stefan  Dipl.-Ing, Dr. 1124 AUT                                2½  29  
  83   80     Hoffmann Steffen                1426 GER                                2½  26½ 
  84   86     Würger Lukas                    1232 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf       2  29½ 
  85   49     Zeber Karl                      1765 AUT Sv Raika Rapid Feffernitz       2  29½ 
  86   37     Rigo Gianfrancesco              1868 ITA                                1½  35  
  87   73     Felleitner Christina            1510 AUT Spg Freistadt/Wartberg         1½  34½ 
  88   70     Hartoonian Vartkez              1562 AUT Esv Askoe Admira Villach       1½  31  
  89   84     Mohr Adolf                      1262 AUT Esv Askoe Admira Villach       1½  29½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year