For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 590 : 10.09.2019

Online chess games 6036
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Guimaraes POR, Open 2019

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club                           Pts Res. 
   1   13 FM  Martín Duque Jesús               2353 ESP Aa De Coimbra                  6½   0   
   2    5 IM  Lizak Peter                      2448 HUN Gd Dias Ferreira                6   ½   
   3    1 GM  Grigoryan Karen H.               2562 ARM Gd Dias Ferreira                6   ½   
   4    2 GM  Duany Lelys Stanley Martinez     2526 CUB Gd Dias Ferreira               5½   0   
   5    8 FM  Lopez Mulet Iñigo                2397 ESP Juventude Sport Clube          5½   0   
   6   11 IM  Espineira Gonzalez Diego         2362 ESP O Amanhã Da Criança            5½   0   
   7   15 FM  Ruperez Benito Antonio           2331 ESP Gd Dias Ferreira               5½   0   
   8   14 FM  Veiga José Francisco Reis P N    2346 POR Exp - Escola Xadrez Porto      5½   0   
   9   18 FM  Nieves Cabanes Jose Manuel       2311 ESP Gd Dias Ferreira               5½   0   
  10   16 FM  Sánchez Aller Fernando           2331 ESP Exp - Escola Xadrez Porto      5½   0   
  11   21 WIM Moreno Yaniela Forgas            2276 CUB Gd Dias Ferreira               5½   0   
  12    9 IM  Ahlander Bjorn                   2390 SWE Gd Dias Ferreira                5   0   
  13   35     Garcia Romero Benjamin Abel      2164 ESP C Norton Matos                  5   0   
  14   12 FM  Chueca Forcen Alberto            2355 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  15   20 FM  Alonso Garcia Aaron              2291 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  16    4 IM  Tilicheev Viacheslav             2482 RUS Gd Dias Ferreira                5   0   
  17   46 CM  Dias Ivo Rodrigues               2100 POR Aa Didaxis - A2d                5   0   
  18   45     Gomez Peco David                 2104 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  19    3 GM  Galego Luis Miguel A Brito       2506 POR Assembleia Figueirense          5   0   
  20   17 IM  Camarena Jimenez Rufino          2317 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  21   10 FM  Portela Peleteiro Alberto        2375 ESP Exp - Escola Xadrez Porto       5   0   
  22   33     Carbonell Sancho Marc            2187 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  23   25     Lopez Gonzalez Alfonso           2219 ESP O Amanhã Da Criança             5   0   
  24   32     Lopez Quevedo Eduardo            2188 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  25   24     Lara Lopez Sergio                2226 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  26   37 FM  De Prado Rodriguez Oscar Bruno   2155 ESP Gd Ferroviarios Barreiro        5   0   
  27   38     Torrijos Garcia Borja            2153 ESP Gd Dias Ferreira                5   0   
  28   59     Martins Diogo Faria Oliveira     1984 POR Exp - Escola Xadrez Porto      4½   0   
  29   23 NM  Fidalgo André Neves              2261 POR Santoantoniense Fc             4½   0   
  30   48     Pintor Simão Maciel Abranches    2076 POR Profigaia/ Escola Profiss      4½   0   
  31   22 FM  Jimenez Martinez Jose Vicente    2264 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  32    6 GM  Campora Sivori Daniel Hugo       2426 ARG Aa Didaxis - A2d               4½   0   
  33   27     Nieves Cabanes Javier            2211 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  34   43 WFM Bukhteeva Viktoria               2128 RUS Gd Dias Ferreira               4½   0   
  35   40     Patino Romaris Juan Roberto      2141 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  36   88     Santos José Miguel Sereno        1749 POR Aa Didaxis - A2d               4½   0   
  37   36     Garcia Gimenez Santiago          2161 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  38   67     Jimenez Fernandez Rebeca         1928 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  39   39 WFM Prado Acebo Ines                 2142 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  40   49     Hernandez Torralba Jose Joaquin  2061 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  41   55     Sanleon Pravisano Nieves         1995 ESP Gd Dias Ferreira               4½   0   
  42   99     Silva Daniel Frederico Vascon    1655 POR Academia Xadrez Gaia           4½   0   
  43   47     Fidalgo Daniel Neves             2089 POR Santoantoniense Fc             4½   0   
  44   53     Soares Luis Francisco Almeida    2033 POR Ns São Miguel                  4½   0   
  45   26     Santos José Guilherme Bárria     2213 POR Gx Alekhine                    4½   0   
  46  129     Guimarães Henrique Oliveira      1412 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira       4½   0   
  47   51     Fernandes João Pedro Murtinho    2044 POR Aa De Coimbra                   4   0   
  48   19 FM  Garcia Moreno Carlos             2292 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  49   50     Sismeiro Miguel Borges Espera    2054 POR Exp - Escola Xadrez Porto       4   0   
  50   42 NM  Rodrigues Afonso Teotonio R M    2134 POR Academia De Xadrez A.Xat        4   0   
  51   58     Pinheiro Albano Pedro Bragança   1989 POR O Amanhã Da Criança             4   0   
  52   62     Silva Pedro Gil Ferreira         1960 POR Forum Airão São João            4   0   
  53   66     Reboredo Martinez Claudio        1931 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  54   54 WFM Redondo Arguelles Graciela       2021 ESP C Norton Matos                  4   0   
  55   44     Fernandes Miguel António Murtin  2108 POR Aa De Coimbra                   4   0   
  56   86     Giraldo Guerrero Laureano        1763 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  57   70     Bertomeu Ginestar Antoni         1883 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  58   71     Simões Miguel Patrício C         1870 POR Ccd Corvos Do Lis               4   0   
  59   82     Basilio Rodrigo                  1782 POR CCD Corvos do Lis               4   0   
  60  100     Gama João Gonçalo Cerejeira D    1642 POR Aa De Coimbra                   4   0   
  61   28 CM  Garcia Dorado Alberto            2205 ESP Aa De Coimbra                   4   0   
  62   78     Machado Carlos António De Fra    1830 POR Gdr Amigos Urgeses              4   0   
  63   80     Monteiro Paulo Alexandre Gome    1818 POR O Amanhã Da Criança             4   0   
  64   60     Gonzalez Eiris Daniel            1977 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  65  104     Soares Sara Joana De Moura Pe    1597 POR Exp - Escola Xadrez Porto       4   0   
  66   61     Korning Peter                    1972 SWE Gd Dias Ferreira                4   0   
  67   76     Silva Tiago Alexandre Pinho D    1833 POR Gxe / Palma E Arredores         4   0   
  68  124     Velumani Saran Vikash            1439 IND Gd Dias Ferreira                4   0   
  69   73     Hernandez Torralba Sergio        1856 ESP Gd Dias Ferreira                4   0   
  70  128     Sarabando Rodrigo Andias         1428 POR Cx Colégio Português            4   0   
  71   92     Areal Pedro Miguel Rosa De A.    1702 POR O Amanhã Da Criança             4   0   
  72  121     Palhas Miguel Branco             1460 POR Adc Perre                       4   0   
  73  107     Fonseca Pedro Miguel Ramos Da    1586 POR Academia Xadrez Gaia            4   0   
  74   34 NM  Costa Paulo Jorge Lopes Da       2186 POR Cine Clube Torres Novas        3½   0   
  75   64     Marques Ricardo Taborda Trigo    1958 POR Exp - Escola Xadrez Porto      3½   0   
  76   89     Barrento Jorge Maria Lopes       1745 POR Oficina Criativa - Fabrik      3½   0   
  77   68     Donadio Falcon Pablo             1925 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  78  184     Vasconcelos Robério Pereira Dos     0 POR Gd Dias Ferreira               3½   0   
  79   63     Pipiras Filipa Fortuna           1959 POR Gd Dias Ferreira               3½   0   
  80   31 FM  Garcia Sobrino David             2195 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  81   57     Tevar Becerra Alvaro             1990 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  82   81     Guimarães Álvaro José Esperan    1796 POR Cxb - Clube Xadrez Braga       3½   0   
  83   87     Andrade Ricardo Sarmento         1756 POR Gd Dias Ferreira               3½   0   
  84   75     Diaz Gomez Mateo                 1851 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  85   74     Ruiz De Alegria Madariaga Carlos 1854 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  86  102     Navarro Martinez Victor          1611 ESP C Norton Matos                 3½   0   
  87  117     Lemos Artur Jorge Capela Gome    1527 POR Gdr Amigos Urgeses             3½   0   
  88   69     Marinc Damir                     1895 SLO Gd Dias Ferreira               3½   0   
  89   56     Morato Tent Francisco            1990 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  90   93     Lopez Gonzalez Diego             1687 ESP O Amanhã Da Criança            3½   0   
  91   83     Duller Llopis Jouke              1781 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  92   90     Beltran Ortiz Edda Georgina      1729 ESP C Norton Matos                 3½   0   
  93  152     Areal Maria Beatriz Moura F      1141 POR O Amanhã Da Criança            3½   0   
  94  113     Marques Ricardo Martinho         1544 POR Gd Dias Ferreira               3½   0   
  95  103     Rubio Barrio Juan Antonio        1603 ESP Gd Dias Ferreira               3½   0   
  96  122     Reis Angelica Mufato             1444 BRA Gd Dias Ferreira               3½   0   
  97  141     Veleirinho Tomás Carvalho        1278 POR Cx Colégio Português           3½   0   
  98  139     Diéguez Novoa Pura               1294 ESP Exp - Escola Xadrez Porto (Nf) 3½   0   
  99  146     Cuna Moreira Joaquin             1192 ESP Ex Porto                        3   0   
 100   96     Goncalves Samuel Jesus Pereir    1679 POR Fc Barreirense                  3   0   
 101   84     Furtado Dinis Galvão             1775 POR Cx Colégio Português            3   0   
 102   79     Raro Gualda Javier               1824 ESP Gd Dias Ferreira                3   0   
 103  111     Perez Sousa Xabier               1557 ESP EX Porto                        3   0   
 104   98     Martins José Carlos Caetano      1655 POR Ax Portugal / Atlantidiag       3   0   
 105  112     Pina Tiago Miguel Catalão Lop    1548 POR Cxae Filipa De Lencastre        3   0   
 106  108     Nunes Eduardo Tavares            1566 POR Aa De Coimbra                   3   0   
 107  127     Dong Rafael                      1432 POR Cx Sintra                       3   0   
 108  110     Dias Jose Oliveira Gaspar        1563 POR Cine Clube  Torres Novas        3   0   
 109  149     Pinto José João Meireles Alve    1172 POR Aa Didaxis - A2d                3   0   
 110  101     Ribeiro Orlando Camilo Duarte    1621 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira        3   0   
 111  154     Vilarino Lorenzo Anton           1093 ESP Aa De Coimbra                   3   0   
 112   85     Martinez Ferreira Oscar          1773 ESP Forum Airão São João            3   0   
 113  115     Lopes Pedro Afonso Pinto O C     1536 POR Gd Dias Ferreira                3   0   
 114  143     Silva José Lucas Ferreira        1261 POR Forum Airão São João            3   0   
 115  120     Sousa Gil Oliva Teles            1476 POR Exp - Escola Xadrez Porto       3   0   
 116  130     Abdurramane Dánial Germano       1405 POR Ax Portugal / Atlantidiag       3   0   
 117  135     Lopez Diaz Pablo                 1340 ESP Gd Dias Ferreira                3   0   
 118  109     Gonçalves Lucas Jordão           1564 POR Cd Ginásio Louriçal             3   0   
 119  133     Tacuchian Marcelo De Oliveira    1381 POR Cx Sintra                       3   0   
 120  118     Almeida Jose Antonio Ferreira    1507 POR Ax Portugal / Atlantidiag       3   0   
 121   94     Barros Luis Carlos               1680 CPV Filiados Na Fpx                 3   0   
 122   97     Alves Fernando Pereira Ribeir    1678 POR Gx Alekhine                     3   0   
 123  145     Vilarino Lorenzo Uxio            1219 ESP Aa De Coimbra                   3   0   
 124  142     Silva Mark Orlov                 1273 POR Exp - Escola Xadrez Porto       3   0   
 125  148     Fernandes Tiago João Carneiro    1176 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira        3   0   
 126  147     Vinagre Raquel Marta Resende     1178 POR C Norton Matos                  3   0   
 127  126     Dong Fábio                       1433 POR Cx Sintra                       3   0   
 128  151     Pacheco João Daniel Barbosa      1157 POR Cxb - Clube Xadrez Braga        3   0   
 129  123     Mendes Bruno Daniel Durães Pe    1442 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira       2½   0   
 130   72     Ruiz De Alegria Garcia Carlos    1858 ESP Gd Dias Ferreira               2½   0   
 131  119     Fonseca Eurico Santos            1478 POR C Norton Matos                 2½   0   
 132  136     Diéguez Novoa Benjamin           1333 ESP Exp - Escola Xadrez Porto (Nf) 2½   0   
 133  132     Pinto André Jorge Pimparel Nu    1386 POR Cxb - Clube Xadrez Braga       2½   0   
 134   91     Calzada Cruz Osvaldo             1728 CUB Aa De Coimbra                  2½   0   
 135  125     Fernandes Rui Filipe Dos Sant    1434 POR Exp - Escola Xadrez Porto      2½   0   
 136  137     Roig Marino Ignacio              1314 ESP Gd Dias Ferreira               2½   0   
 137  114     Sousa David Oliva Teles          1537 POR Exp - Escola Xadrez Porto      2½   0   
 138  116     Funk Guenther Matthias Andrea    1531 POR Ns São Miguel                  2½   0   
 139  138     Veleirinho António Carlos Da Ro  1298 POR Cx Colégio Português           2½   0   
 140  174     Pereira Paulo Renato Sousa Da C     0 POR Adc Perre                      2½   0   
 141  140     Quintas Otero Anton              1294 ESP Gd Dias Ferreira               2½   0   
 142  134     Teixeira José Manuel             1361 POR Cx Afonsino                    2½   0   
 143  166     Ferreira Eduardo José Fernand       0 POR Cx Colégio Português           2½   0   
 144  175     Perez Sousa Maia                    0 ESP EX Porto                        2   0   
 145  177     Pontes Tiago José Freixo            0 POR Gd Ferroviarios Barreiro        2   0   
 146  179     Quintas Otero Lois                  0 ESP Gd Dias Ferreira                2   0   
 147  163     Cardoso Vitor Manuel Barroso        0 POR Torres De Pombeiro              2   0   
 148  180     Rodrigues Goncalo Pacheco           0 POR Cx Afonsino                     2   0   
 149  171     Peixoto Francisco Gouveia           0 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira        2   0   
 150  153     Almeida João Pedro Dias          1119 POR Cx Colégio Português            2   0   
      164     Desai Samara Lina                   0 USA Gdr Amigos Urgeses              2   0   
 152  144     Calero Duran Alberto             1228 ESP C Norton Matos                  2   0   
 153  160     Abreu Afonso Teixeira            1020 POR Cx Afonsino                     2   0   
 154  157     Carvalho Francisco Daniel S      1082 POR Forum Airão São João            2   0   
 155  167     Ferreira Pedro De Carvalho Dias     0 POR Ax Barcelos                     2   0   
 156  165     Dias João Pedro Lobo                0 POR Gd Dias Ferreira                2   0   
 157  178     Pontes Vicente João Freixo          0 POR Gd Ferroviarios Barreiro        2   0   
 158  162     Almeida Marta Dias                  0 POR Cx Colégio Português            2   0   
 159   77     Francisco Rodrig. José Carlos    1830 ESP Forum Airão São João           1½   0   
 160  150     Frolov Ilya                      1163 POR Cxb - Clube Xadrez Braga       1½   0   
 161  181     Silva Gonçalo Castro E              0 POR Cx Afonsino                    1½   0   
 162  172     Pereira João Diogo Macedo           0 POR Aa Didaxis - A2d               1½   0   
 163  168     Guimarães Rafael Oliveira           0 POR Cxe E.B. 2, 3 João Meira       1½   0   
 164   95     Caeiro Vitor Cristiano Dos An    1680 POR Juventude Sport Clube           1   0   
 165  161     Correia Daniel Carvalho          1020 POR Ax Barcelos                     1   0   
 166  156     Diéguez Novoa Laura              1083 ESP Exp - Escola Xadrez Porto (Nf)  1   0   
 167  159     Silva Diogo José Baptista Da     1021 POR Cx Afonsino                     1   0   
 168  170     Peixoto Bruno Azevedo               0 POR Forum Airão São João            1   0   
 169   41     Margarido José Miguel Teixeir    2135 POR Profigaia/ Escola Profiss       0   0   
 170    7     Mikhailov Anton                  2400 RUS Não filiado                     0   0   
 171   29 NM  Pinho Paulo Miguel Leitão Gom    2200 POR Gdr Amigos Urgeses              0   0   
       52     Tierraseca Montero Adrian        2036 ESP Não filiado                     0   0   
 173   65     Sousa Nuno Miguel Alves Cardo    1941 POR O Amanhã Da Criança             0   0   
 174   30     Airiyan Vladimir                 2200 RUS Não filiado                     0   0   
      105     Barros Arlindo                   1591 CPV Filiados Na Fpx                 0   0   
 176  106     Mano Alexandre Sérgio            1588 POR Gdr Amigos Urgeses              0   0   
 177  158     Machado Simão Pedro Rodrigues    1039 POR Forum Airão São João            0   0   
      182     Sousa Duarte Miguel Cunha E         0 POR Cx Afonsino                     0   0   
 179  155     Mendes José Abílio Correia       1085 POR Forum Airão São João            0   0   
      169     Mendes João Pedro Correia           0 POR Forum Airão São João            0   0   
 181  131     Carregado Garcia Raquel Xian     1386 ESP Não filiado                     0   0   
      176     Pinto Lino Da Silva                 0 POR Cx Afonsino                     0   0   
      183     Teixeira Antonio Pedro De Oli       0 POR Cx Afonsino                     0   0   
 184  173     Pereira Leandro Afonso T C          0 POR Adc Perre                       0   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year