For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 590 : 10.09.2019

Online chess games 6036
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Innsbruck AUT, 3rd Open

Rank SNo.     Name                   Rtg FED Club                             Pts BH. 
   1    1 GM  Van Den Doel Erik     2599 NED Charlois Europoort               7½  45½ 
   2    6 FM  Gschnitzer Adrian     2410 GER SV 1947 Walldorf                  7  43  
   3    2 GM  Epishin Vladimir      2553 RUS SV Lingen                        6½  49  
   4    3 GM  Marcelin Cyril        2439 FRA Schachsport Union Innsbruck      6½  45  
   5   10 IM  Soham Das             2339 IND Schachsport Union Innsbruck      6½  43½ 
   6   13 FM  Lavrinenkov Vadim     2304 GER SK Kriegshaber                    6  45  
   7    5 IM  Schenk Andreas        2424 GER Fürstenfeld                       6  41½ 
   8   19     Delaney Killian       2247 IRL                                   6  37½ 
   9    4 IM  Kilgus Georg          2435 AUT Sv Grieskirchen                  5½  47  
  10   12     Chittka Julius        2317 GER VfSuF Düsseldorf-Süd             5½  43  
  11    9 FM  Ruff Maximilian       2353 GER SF Sasbach e.V.                  5½  42½ 
  12   20 FM  Svanda Ondrej         2245 CZE                                  5½  42  
  13   17     Wohlfahrt Herbert     2273 AUT Innsbruck-Pradl                  5½  40  
  14   14 FM  Neuschmied Siegfried  2295 AUT Schachklub Kufstein              5½  38½ 
  15   18     Moroder Stefan        2251 ITA Rochade Rum                      5½  37  
  16   23     Kranzl Julian         2215 AUT Hohenems                         5½  36½ 
  17    8 GM  Okhotnik Vladimir     2363 FRA                                   5  44½ 
  18   32     Murray David          2126 IRL                                   5  42  
  19   11 WGM Efroimski Marsel      2318 ISR                                   5  42  
  20   44     Schnabl Andreas  Dr.  2032 AUT Absam                             5  39½ 
  21   15     Bokelbrink Uwe        2285 GER SF Hamburg e.V. 1934              5  38½ 
  22   26     Pfatteicher Lukas     2149 GER Karlsruher SF 1853                5  38  
  23   34     Perman Sergey         2113 SUI                                   5  36½ 
  24   24     Hofer Emilian         2191 AUT Hohenems                          5  36½ 
  25   22 WIM Muetsch Annmarie      2233 GER SC Viernheim 1934 e.V.           4½  45½ 
  26   43 CM  Bai Adelard           2033 TPE                                  4½  42  
  27   31 WIM Varshini V            2128 IND                                  4½  42  
  28   40 WFM Katkov Michelle       2071 ISR                                  4½  41½ 
  29   54     Mahitosh Dey          1981 IND                                  4½  40  
  30   30     Kather Yannick        2135 GER SC Schwarz-Weiß Lichtenrade e.V. 4½  40  
  31   33     Wittmann Matthias     2120 GER Schachklub Kufstein              4½  33  
  32   16 IM  Kolbus Dietmar        2281 GER Mianx Liberty 4NCL                4  44  
  33   37     Kruckenhauser Arthur  2096 AUT Schach Ohne Grenzen               4  39½ 
  34   27     Bernardi Ruben        2147 ITA SK Gröden                         4  37  
  35   38 IM  Peric Slavisa         2094 SRB                                   4  36½ 
  36   58     Kienboeck Benjamin    1853 AUT Hohenems                          4  36  
  37   42     Kornitzky Tino        2057 GER FC Bayern München                 4  34½ 
  38   21     Sarvadh Sathiaram     2239 IND                                   4  34  
  39   28     Kücher Wolfgang       2141 AUT Ranshofen                         4  33½ 
  40   59 WFM Dhyana Patel          1814 IND                                   4  32  
  41   45     Viaggi Stefano        2027 ITA Scacchi Padova                    4  31½ 
  42   41     Lorenz Jannik         2062 GER Kuppenheim                        4  31½ 
  43   35 FM  Hrbolka Ladislav      2108 CZE TJ Sokol Udlice                  3½  40  
  44   39     Walter Thomas         2091 GER TV Tegernsee                     3½  36½ 
  45   49 FM  Modi Yashil           2016 RSA                                  3½  33½ 
  46    7 GM  Ristic Nenad          2376 SRB                                  3½  33½ 
  47   29 AIM Kondrak Christoph     2139 AUT Schwaz                           3½  33  
  48   57     Dirmeier Carolin      1946 GER FC Bayern München                3½  32  
  49   36 MK  Sucher Johannes  Mag. 2105 AUT Innsbruck-Pradl                  3½  31  
  50   51     Gula Julian           2003 GER SF Düsseldorf-Süd                3½  29½ 
  51   25 FM  Pilz Dieter           2152 AUT Absam                            3½  27  
  52   52     Vrchotka Josef        2000 CZE SK Teplice                        3  35  
  53   53     Pellicoro Nathalie    1985 SUI SK Bern                           3  33  
  54   56     Casadio Niccolo`      1955 ITA Richter Lask BZ                   3  31  
  55   47     Federovski Adi        2021 ISR Rishon Lezion                     3  31  
  56   48     Wischounig Laurin     2017 AUT Tiroler Schachschule              3  30½ 
  57   55     Nussbaumer Vincent    1979 AUT Hohenems                         2½  37  
  58   46 FM  Titz Heimo  Dr.       2026 AUT Sc Die Klagenfurter              2½  29  
  59   50     Thoeny Hermann  Dr.   2015 AUT Völs & Hak Ibk                    2  29


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year