For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 581 : 10.06.2019

Online chess games 5855
Chess tournaments 50

View all included tournaments

Kazan RUS, 41st Nezhmetdinov Mem

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Club                           Pts BH. 
   1    1 GM  Sarana Alexey             2636 RUS Московская Область              7  51  
   2    2 GM  Kokarev Dmitry            2605 RUS Пензенская Область              7  50½ 
   3    7 IM  Tsydypov Zhamsaran        2546 RUS Республика Бурятия              7  50½ 
   4    4 GM  Pridorozhni Aleksei       2588 RUS Ханты-Мансийский Автономный Ок  7  50  
   5    5 GM  Rozum Ivan                2568 RUS Вологодская Область             7  50  
   6   13 GM  Visakh N R                2518 IND Индия                           7  48  
   7   26 FM  Yeletsky Ivan             2422 RUS Москва                          7  47½ 
   8   11 GM  Moiseenko Vadim           2525 RUS Вологодская Область             7  47  
   9   17 IM  Belyakov Bogdan           2460 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру 6½  54½ 
  10   21 IM  Faizrakhmanov Ramil       2438 RUS Республика Татарстан           6½  53½ 
  11    3 GM  Timofeev Artyom           2602 RUS Республика Татарстан           6½  52  
  12   16 IM  Nozdrachev Vladislav      2489 RUS Московская Область             6½  52  
  13    8 GM  Frolyanov Dmitry          2538 RUS Самарская Область              6½  52  
  14   18 IM  Golubov Saveliy           2460 RUS Москва                         6½  50½ 
  15    6 GM  Puranik Abhimanyu         2548 IND Индия                          6½  50½ 
  16   20 GM  Kabanov Nikolai           2455 RUS Ханты-Мансийский Автономный Ок 6½  47½ 
  17   19 IM  Kazakovskiy Valeriy       2457 BLR Беларусь                       6½  47  
  18   45 FM  Tsoi Dmitry               2317 RUS Московская Область             6½  45  
  19   38 FM  Smirnov Timofey           2354 RUS Московская Область              6  51  
  20   50 FM  Makoveev Ilya             2290 RUS Краснодарский Край              6  49½ 
  21    9 GM  Svetushkin Dmitry         2536 MDA Молдавия                        6  48½ 
  22   28     Pershin Denis             2409 RUS Санкт-Петербург                 6  48½ 
  23   35 FM  Anikonov Dmitry           2372 RUS Красноярский Край               6  48  
  24   54 WIM Semenova Elena            2255 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру  6  47½ 
  25   29 FM  Popov Mikhail             2395 RUS Тюменская Область               6  47½ 
  26   24 FM  Bryakin Mikhail           2432 RUS Саратовская Область             6  46½ 
       47     Korovin Mikhail           2311 RUS Пензенская область              6  46½ 
  28   55 CM  Stukan Martin             2255 RUS Москва                          6  46  
  29   33 IM  Tologontegin Semetey      2386 KGZ Кыргызстан                      6  46  
  30   42 FM  Skatchkov Valery          2329 RUS Самарская Область               6  45½ 
  31   12 IM  Khanin Semen              2524 RUS Новосибирская Область          5½  51  
  32   27 IM  Kalegin Evgenij           2418 RUS Республика Башкортостан        5½  50  
  33   46 FM  Askerov Marat             2315 RUS Санкт-Петербург                5½  49  
  34   41 FM  Sadykov Ramil             2341 RUS Республика Татарстан           5½  48  
  35   25 IM  Kopylov Alexander A.      2427 RUS Тюменская Область              5½  48  
  36   34 GM  Tunik Gennady             2373 RUS Саратовская Область            5½  47  
  37   37     Yatzenko Anton            2354 RUS Нижегородская Область          5½  47  
       57 WCM Garifullina Leya          2251 RUS Свердловская Область           5½  47  
  39   31 IM  Makhmutov Rail            2390 RUS Республика Татарстан           5½  47  
  40   32 IM  Chekletsov Ilya           2387 RUS Свердловская Область           5½  46½ 
  41   49 WFM Shafigullina Zarina       2299 RUS Республика Татарстан           5½  46½ 
  42   14 GM  Maiorov Nikita            2514 BLR Республика Беларусь            5½  46  
  43   40     Ponfilenok Vladimir       2346 RUS Республика Татарстан           5½  46  
  44   23 IM  Suleymenov Alisher        2435 KAZ Казахстан                      5½  45  
       61 FM  Sargissyan Sargis         2228 ARM Армения                        5½  45  
  46  102     Averyanov Grigori         1994 RUS Ярославская Область            5½  44½ 
  47   43     Rogoznikov Andrey         2321 RUS Пермский Край                  5½  44  
  48   68     Ter-Saakian Grigorii      2177 RUS Московская Область             5½  44  
  49   98     Yakimova Mariya           2020 RUS Республика Татарстан           5½  44  
  50   36 FM  Bublei Pavel              2370 RUS Новосибирская Область          5½  43½ 
  51   64 WFM Markelova Lubov           2199 RUS Республика Татарстан           5½  43  
  52   62     Vafin Ayrat               2214 RUS Республика Татарстан           5½  43  
  53   52     Mamatov Melis             2265 KGZ Кыргызстан                     5½  42  
  54   65     Gitelson Arkady           2196 RUS Саратовская Область            5½  41½ 
  55  111     Kolchin Maxim             1918 RUS Нижегородская Область          5½  41  
  56   39 FM  Gubajdullin Alexei        2347 RUS Республика Татарстан           5½  39½ 
  57   66 CM  Maneluk Daniil            2195 RUS Тульская Область               5½  39  
  58   22 IM  Usmanov Vasily            2437 RUS Санкт-Петербург                 5  54  
  59   10 GM  Iljiushenok Ilia          2534 RUS Ханты-Мансийский Автономный Ок  5  52  
  60   15 GM  Yudin Sergei              2507 RUS Новосибирская Область           5  50  
  61   30 IM  Kanter Eduard             2392 RUS Пермский Край                   5  49  
  62   44 FM  Tokarev Ilya              2318 RUS Республика Татарстан            5  46½ 
  63   51 WIM Maletina Tatiana          2273 RUS Новосибирская Область           5  45½ 
  64   53     Nikologorsky Matfei       2256 RUS Москва                          5  43  
  65   92     Gavrilin Roman            2055 RUS Свердловская Область            5  42½ 
  66   63 FM  Shkurkin Andrey           2211 RUS Тульская Область                5  41½ 
  67   82     Novikov Roman             2077 RUS Республика Татарстан            5  41  
  68   69     Safin Robert              2175 RUS Республика Татарстан            5  40½ 
  69  110     Mischeryakov Alexey       1938 RUS Московская Область              5  40½ 
  70  146     Egorov Alexey             1760 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру  5  39½ 
  71   87     Maznov Sergey             2065 RUS Самарская Область               5  39½ 
  72   84     Vorobiev Sergey           2072 RUS Республика Татарстан            5  38  
  73   79     Sadykov Airat F.          2091 RUS Республика Татарстан            5  37  
  74   83     Suleimanov Albert         2072 RUS Республика Татарстан            5  35  
  75   73     Akhtariev Andrey          2143 RUS Свердловская Область           4½  48½ 
  76   96     Chekletsov Egor           2035 RUS Свердловская Область           4½  47½ 
  77   80     Mochalin Faddey           2079 RUS Самарская Область              4½  46½ 
  78   72     Palin Denis               2155 RUS Саратовская Область            4½  46  
  79   59     Imashev Ildar             2235 RUS Республика Башкортостан        4½  46  
  80   56     Kulikov Almaz             2253 RUS Республика Татарстан           4½  45  
  81   76 WFM Bulatova Kamaliya         2103 RUS Республика Татарстан           4½  44  
  82   78 WFM Khazieva Elza             2094 RUS Республика Татарстан           4½  43½ 
  83   60 WIM Cervantes Landeiro Thalia 2231 USA США                            4½  43½ 
       94     Yangutov Aleksey          2049 RUS Иркутская Область              4½  43½ 
      148     Kurinov Mikhail           1751 RUS Республика Татарстан           4½  43½ 
  86   71     Gabitov Ruslan            2155 RUS Республика Татарстан           4½  43½ 
  87   99     Bagautdinov Ilgiz         2018 RUS Республика Татарстан           4½  43  
  88   77     Makeev Nikolay            2097 RUS Оренбургская Область           4½  42  
  89   58 IM  Filipenko Alexander V     2244 RUS Удмуртская Республика          4½  41½ 
  90   89     Sadykov Renat             2059 RUS Республика Татарстан           4½  41  
  91   67     Mironov Vadim             2187 RUS Республика Коми                4½  41  
  92   70     Fedotov Alexey            2156 RUS Свердловская Область           4½  40½ 
  93   95 IM  Murzin Lenar              2036 RUS Республика Татарстан           4½  40½ 
  94  109     Kamilov Dmitry            1938 RUS Пермский Край                  4½  40  
  95  150     Fonichkin Egor            1726 RUS Республика Татарстан           4½  40  
  96  122     Usanin Mikhail            1869 RUS Пермский Край                  4½  40  
  97  105     Dubnikova Anastasia       1959 RUS Свердловская Область           4½  39  
  98  108     Makov Artem               1944 RUS Свердловская Область           4½  39  
  99   97     Kungurov Andrei           2026 RUS Республика Татарстан           4½  38½ 
      104     Makhno Maria              1971 RUS Московская Область             4½  38½ 
 101  106     Kharitonov Egor           1956 RUS Свердловская Область           4½  38  
 102   85     Bezdenezhnyh Pavel        2069 RUS Свердловская Область           4½  38  
 103   81     Gerasimov Aleksander      2079 RUS Свердловская Область           4½  37½ 
 104  100     Zlachevskiy Leonid        2008 RUS Республика Татарстан           4½  36½ 
 105  118     Novikov Kirill            1890 RUS Московская Область             4½  36  
 106  161     Frolov Artem              1602 RUS Московская Область             4½  35  
 107   88     Sairanov Talgat           2061 RUS Республика Татарстан           4½  34½ 
 108  143     Norkin Yaks               1773 RUS Республика Башкортостан        4½  34½ 
 109   90 WCM Bondareva Daria           2059 RUS Москва                          4  43  
 110   48 FM  Shoboev Dandar            2301 RUS Иркутская Область               4  41½ 
       75     Mullagaliev Nafis         2111 RUS Республика Башкортостан         4  41½ 
 112  144     Nikolaev Matvei           1773 RUS Республика Татарстан            4  41  
 113  119     Yadigarov Aivaz           1873 RUS Свердловская Область            4  40½ 
 114  153     Gaglazov Mikhail          1682 RUS Тамбовская Область              4  40  
 115  129     Zakirov Amir              1833 RUS Республика Татарстан            4  39½ 
 116  114     Gumenniy Evgeny           1909 RUS Республика Башкортостан         4  39½ 
 117  142     Pavlichenko Nikita        1774 RUS Республика Северная Осетия — А  4  39½ 
 118  117     Orshonova Anna            1891 RUS Иркутская Область               4  37½ 
 119   74     Volkov Maksim             2113 RUS Республика Марий Эл             4  37½ 
 120  124     Yunusov Artur             1868 RUS Республика Татарстан            4  36  
 121  145     Petrovsky Nikita          1768 RUS Самарская Область               4  35½ 
 122   93 WFM Orshonova Elena           2054 RUS Иркутская область               4  35½ 
 123  163     Ignatiev Aleksey          1599 RUS Республика Башкортостан         4  34½ 
 124   86     Usacheva Glafira          2066 RUS Московская Область              4  34  
 125  155     Shinkarov Artem           1679 RUS Нижегородская Область           4  33  
 126  132     Shubina Ekaterina         1820 RUS Московская Область             3½  43½ 
 127  149 CM  Dovbnia Nikita            1733 RUS Свердловская Область           3½  40  
 128  107 WIM Gerasimova Olga           1952 RUS Свердловская Область           3½  39  
      113     Gumirov Konstantin L      1910 RUS Москва                         3½  39  
 130  126     Mikhailov Pavel           1852 RUS Республика Башкортостан        3½  38½ 
 131  127 WCM Mikheeva Galina           1849 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру 3½  38½ 
 132  139     Suslova Vera              1786 RUS Оренбургская Область           3½  38  
 133  112     Nikitin Georgy            1913 RUS Республика Татарстан           3½  37½ 
 134  141     Bugaev Anton              1780 RUS Московская Область             3½  36½ 
 135  120     Khripachenko Alexander    1872 RUS Краснодарский Край             3½  36½ 
 136  101     Erokhin Artem             1998 RUS Свердловская Область           3½  36  
 137  130     Bigalin Ilnar             1825 RUS Республика Башкортостан        3½  35½ 
 138  136     Lazarev Artem             1803 RUS Республика Башкортостан        3½  35½ 
 139  135     Shatun Andrey             1808 RUS Свердловская Область           3½  35  
 140  154     Murzina Agata             1680 RUS Московская Область             3½  35  
 141  137     Baiburina Kamilla         1788 RUS Республика Башкортостан        3½  34½ 
      147     Bolikov Nicolai           1753 RUS Свердловская Область           3½  34½ 
 143  174     Selivanov Alexandr        1260 RUS Москва                         3½  34½ 
 144  159     Ismailov Amir             1634 RUS Республика Татарстан           3½  33  
 145  138     Maraktanov Andrey         1787 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру 3½  33  
 146  157     Gibadullina Rajana        1642 RUS Республика Татарстан           3½  32  
 147  160     Zhuravlev Ignat           1631 RUS Московская Область             3½  31  
 148  166     Molotov Aleksandr         1523 RUS Республика Татарстан           3½  30½ 
 149  156     Durnev Dmitry             1644 RUS Свердловская Область           3½  29½ 
 150  103     Baiburin Ildar            1990 RUS Республика Башкортостан        3½  29½ 
 151  169     Selivanov Sergey          1468 RUS Москва                         3½  28  
 152  125     Vasiliev Maxim            1863 RUS Новосибирская Область           3  40½ 
 153  131     Evstafyev Georgy          1824 RUS Республика Башкортостан         3  40½ 
 154  121     Bikieva Aigul             1870 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру  3  33  
      123     Safiullin Rafael          1869 RUS Республика Татарстан            3  33  
 156  151     Maltsev Vladimir          1726 RUS Республика Татарстан            3  32  
 157  165     Nagaeva Aliia             1531 RUS Республика Татарстан            3  32  
 158  164     Zhavoronkov Danil P.      1586 RUS Свердловская Область            3  28½ 
 159  162     Tarielashvili Diana       1600 RUS Московская Область              3  28½ 
 160  115 WFM Kudriavtseva Natalia      1905 RUS Свердловская область           2½  36  
 161   91 WFM Turkeeva Yulia            2056 RUS Свердловская Область           2½  35  
 162  134     Akhmetov Ruslan           1811 RUS Республика Татарстан           2½  34½ 
 163  128     Kurninov Andrei           1839 RUS Республика Татарстан           2½  32  
 164  167     Usubov Bogdan             1496 RUS Свердловская Область           2½  31½ 
 165  158     Muldiarov Valerij         1635 RUS Республика Татарстан           2½  31  
 166  140     Semenova Anastasia        1782 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру 2½  29½ 
 167  133     Chekletsova Darya         1815 RUS Свердловская Область           2½  28½ 
 168  172     Dambiev Fedor             1417 RUS Республика Тыва                2½  28  
 169  171     Lebedeva Ekaterina        1423 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Окру 2½  27  
 170  178     Makeeva Anastasiya N.     1048 RUS Оренбургская Область            2  33½ 
 171  168     Istomin Vyacheslav        1479 RUS Республика Коми                 2  27½ 
 172  170     Farkhutdinov Danil        1428 RUS Республика Башкортостан         2  27  
 173  177     Zubkov Daniil             1253 RUS Самарская Область               2  24½ 
 174  116     Gabitov Bulat             1901 RUS Республика Татарстан           1½  35  
 175  179     Garifullin Rodion         1000 RUS Свердловская Область           1½  32  
 176  173     Lozovoi Georgy            1328 RUS Краснодарский Край             1½  30  
 177  176     Khaialin Askar            1055 RUS Республика Татарстан           1½  29½ 
 178  175     Moskvina Arina            1246 RUS Республика Башкортостан        1½  26½ 
 179  152     Bitkinin Ruslan           1704 RUS Республика Татарстан            0  22½ 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year