For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 598 : 01.12.2019

Online chess games 6717
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Khanty-Mansiysk RUS, 15th Ugra Cup

Rank SNo.     Name                      Rtg FED Club                                     Type Pts BH. BH. Vict Res. 
   1    2 GM  Понкратов Павел          2619 RUS Москва                                        6½  41½ 38½  5    0   
   2    3 GM  Кокарев Дмитрий          2601 RUS Пензенская область                             6  49½ 45   3    0   
   3    4 GM  Сакаев Константин        2595 RUS Санкт-Петербург                                6  47  43   3    0   
        5 GM  Тимофеев Артем           2595 RUS Республика Татарстан                           6  47  43   3    0   
   5    7 GM  Волков Сергей            2572 RUS Республика Мордовия                            6  46  42½  4    0   
   6   10 GM  Фрольянов Дмитрий        2556 RUS Самарская область                              6  46  42   4    0   
   7    9 GM  Гоганов Алексей          2565 RUS Санкт-Петербург                                6  44½ 41½  4    0   
   8   19 IM  Погосян Стефан           2455 RUS Москва                                   U16   6  42  39   5    0   
   9   13 IM  Афанасьев Никита         2508 RUS Москва                                   U20   6  41  39   5    0   
  10   12 GM  Бочаров Дмитрий          2519 RUS Новосибирская область                         5½  47  43   4    0   
  11   20 GM  Луговской Максим         2444 RUS Краснодарский край                            5½  45½ 42½  5    0   
  12    6 GM  Розум Иван               2593 RUS Вологодская область                           5½  44½ 41   4    0   
  13   14 IM  Ханин Семён              2503 RUS Новосибирская область                    U20  5½  41½ 38   3    0   
  14    1 GM  Рахманов Александр       2638 RUS Вологодская область                            5  51  47   3    0   
  15   21 IM  Савицкий Сергей          2396 RUS Ямало-Ненецкий автономный округ                5  46  43   2    0   
  16    8 IM  Бочаров Иван             2571 RUS Новосибирская область                          5  46  42½  3    0   
  17   11 GM  Ильюшенок Илья           2532 RUS Ханты-Мансийский автономный округ — Югра       5  45½ 42   4    0   
  18   34 WFM Лысенко Маргарита      F 2243 RUS Московская область                       U20   5  41½ 38   4    0   
  19   17 GM  Потапов Павел            2489 RUS Ямало-Ненецкий автономный округ                5  41  39   3    0   
  20   15 IM  Бильгуун Сумия           2496 MGL Монголия                                       5  39½ 36   4    0   
  21   16 IM  Беляков Богдан           2495 RUS Ямало-Ненецкий автономный округ                5  38  35   3    0   
  22   18     Нестеров Арсений         2489 RUS Новгородская область                     U16  4½  47  43½  3    0   
  23   25 IM  Гусева Марина          F 2366 RUS Московская область                            4½  43  40   4    0   
  24   32 WIM Семенова Елена         F 2282 RUS Ямало-Ненецкий автономный округ               4½  38  37   4    0   
  25   29 FM  Скачков Валерий          2309 RUS Самарская область                        U16  4½  38  36   3    0   
  26   33 WFM Якимова Мария          F 2276 RUS Республика Татарстан                     U14  4½  37½ 34½  4    0   
  27   37     Сафин Роберт             2182 RUS Республика Татарстан                     U14   4  43½ 41½  3    0   
  28   27 IM  Закарян Давид            2338 RUS Краснодарский край                             4  41  37½  2    0   
  29   26 FM  Найдин Данил             2357 RUS Ростовская область                             4  39½ 37½  4    0   
  30   24 FM  Обгольц Эрик             2371 RUS Новосибирская область                    U18   4  39  36   0    0   
  31   30     Чингуун Сумъяя           2307 MGL Монголия                                 U14   4  37  36   3    0   
  32   23 IM  Чеклецов Илья            2386 RUS Свердловская область                     U20   4  37  35   3    0   
  33   36     Мочалин Фаддей           2188 RUS Самарская область                        U14   4  36  35   3    0   
  34   28 WGM Мальцевская Александра F 2332 RUS Москва                                   U18  3½  38½ 36½  2    0   
  35   22 FM  Ремизов Ярослав          2394 RUS Челябинская область                      U16  3½  37½ 36½  2    0   
  36   41 FM  Мартынюк Елизавета     F 2020 RUS Москва                                   U20  3½  37  36   3    0   
  37   40 WFM Мухина Яна             F 2105 RUS Челябинская область                      U20  3½  31½ 29½  3    0   
  38   38     Скворцов Андрей          2139 RUS Нижегородская область                          3  40½ 37½  2    0   
  39   31 WFM Шафигуллина Зарина     F 2295 RUS Республика Татарстан                     U18   3  37½ 35½  2    0   
  40   43     Воскресенская Марта    F 1859 RUS Ханты-Мансийский автономный округ — Югра U16   3  33  32   2    0   
  41   42     Рябов Георгий            1887 RUS Ханты-Мансийский автономный округ — Югра U14   3  30  29   3    0   
  42   35 WFM Мироненко Галина       F 2236 RUS Челябинская область                      U14   2  31  30   1    0   
  43   39 WFM Кочукова Анна          F 2117 RUS Воронежская область                      U18   2  28  27   1    0   
  44   44     Дорофеева Ньургуйаана  F 1848 RUS Республика Саха (Якутия)                 U20   1  29½ 27½  1    0   


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year