For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 585 : 20.07.2019

Online chess games 10052
Chess tournaments 73

View all included tournaments

Les Sables d'Olonne FRA, 6th Open

6e Open International d'Echecs Sables d'Olonne
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 f DUBOUE Peio 2409 F SenM PDL Echiquier de l'Erdre 7 43½ 2433
2 m COLIN Vincent 2370 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 7 43½ 2427
3 g PRIE Eric 2436 F SepM OCC Echiquier Carcassonnais 44 2410
4 f VIDAL Llewellyn 2336 F SenM OCC Echecs Club Montpellier 43½ 2390
5 m BUJISHO Benjamin 2326 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 43 2334
6 f LUCAS Arthur 2286 F CadM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 42 2286
7   MARIETTE Lucas 2244 F MinM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 40 2306
8 f EUGENE Floryan 2300 F JunM PDL Echiquier de l'Erdre 6 44½ 2347
9   BESSON Bastien 2204 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 6 40 2216
10 ff REDONDO ARGUELLES Graciela 2043 F SenF 6 39½ 2149
11   DURAND-LE LUDEC Brendan-Budok 2199 F SenM BRE Betton Echecs Club 6 38½ 2225
12 f FRICK Christoph 2134 F VetM EST Mulhouse Philidor 6 38 2086
13   DELABBEY Florian 1904 F JunM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 6 34½ 2088
14   PICART Laurent 2061 F SenM BRE Echiquier Quimpérois 42 2158
15   MALEKI Nicolas 2088 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 41½ 2215
16   POTTIER Simeon 2192 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 38 2056
17   ANGERMUENDE Dirk 1972 F SepM 38 2016
18   TROUBAT Alexandre 1932 F MinM BRE Echiquier Gouesnousien 37½ 1920
19   VION Jean-Francois 1960 F SepM PDL Cercle d'Echecs de Cholet 35½ 1974
20   BOULOS Jean 1860 F VetM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 35½ 1943
21   LAMBERT Thomas 1965 F JunM BRE Rennes Paul Bert 35½ 1912
22   EUGENE Nathael 1353 F PouM PDL Club d'Echecs de Sautron 34½ 1578
23   ROLLOT Florence 1899 F CadF OCC Echiquier Carcassonnais 32½ 1877
24   DALAUD Dorian 2220 F MinM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 5 40½ 2104
25   LE PEN Steven 2094 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 5 39 2064
26   SAUCOURT Nathan 1762 F MinM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 5 39 2033
27   FLACHET Thierry 2043 F SepM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 5 37 1924
28   RENARD Emmanuel 1834 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 5 36 1923
29   GAUBERT Cedric 2006 F CadM NAQ Echiquier Niortais 5 36 1896
30   SEMPE Pierre 1765 F SenM PAC L'Echiquier du Roy René 5 36 1777
31   DROGOU Gerard 1927 F VetM IDF C.S.M. Puteaux Echecs 5 35½ 1793
32   BRIAND Amaury 1896 F BenM PDL Carquefou Echecs 5 34½ 1968
33   BURGALAT Eliot 1832 F BenM NAQ Echiquier Henri IV Pau 5 34½ 1831
34   NEATHERWAY A Philip 1793 F SepM 5 33½ 1806
35   MARUEJOLS Claude 1861 F VetM PAC L'Echiquier du Roy René 5 33½ 1798
36   CAMPOS Leo 1193 F MinM PDL Club d'Echecs de Vertou 5 33½ 1567
37   LAPEYRE Pierre 2023 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 31½ 1795
38   HAVERKAMP Klaus 1953 F SepM 5 31½ 1728
39   FLAMANT Jacky 1620 F VetM EST Les 4 Fils Aymon Bogny sur Meuse 5 30½ 1638
40   RENAULT Jerome 2097 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 41½ 2057
41   WLODARCZYK Cyril 2098 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 40½ 2025
42   HENRY Florent 2022 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 38½ 1871
43   ROLLOT Jean-Louis 1890 F SenM OCC Echiquier Carcassonnais 37½ 1894
44   LEBERTRE Youri 1687 F BenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 35½ 1841
45   LJUTOVAC Sreten 1729 F SepM NAQ Echiquier Surgerien 35½ 1806
46   COLANDREA Sauveur 1667 F SepM PAC Puy Ste Réparade 35½ 1689
47   GIRARD Eric 1993 F SenM IDF Cavalier de l'Espérance Cercle J.J. Paur 35 1897
48   BELTRAN ORTIZ Edda Georgina 1787 F SenF 35 1691
49   LALLEMAND Paul 1620 F SepM 34½ 1730
50   CASANAVE Matthieu 1292 F BenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 34½ 1571
51   AMERI Vincent 1487 F SepM PAC Echiquier du Pays Dignois 34 1552
52   BREHIER William 1865 F SenM CVL Chevau-légers de la Choisille 32½ 1778
53   DE MAUTOR Antoine 1779 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 32½ 1725
54   VIEL Jean-Marc 1547 F VetM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 32½ 1639
55   DESWARTE Come 1636 F CadM NAQ Rois et Dames des Trois Cites 32½ 1628
56   RENAULT Jean-Pierre 1612 F VetM NOR Agneaux Saint-Lô 31 1592
57   AMAR Chloe 1450 F BenF PAC Diagonale du Fou Echecs - Laragne 30½ 1432
58   DELABBEY Olivier 1505 F SenM NAQ Echiquier Rochefortais 27 1417
59 m COTONNEC Melkior 2293 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 4 40½ 2332
60   LOUASSIER Cedric 1840 F SenM NAQ Echiquier Surgerien 4 37½ 1828
61   JULIEN Jules-Alois 2093 F SenM PDL Club d'Echecs de la Bruffière 4 37 1966
62   SMADI Laurent 1671 F SenM ARA Cavalier Fou Bressan - Montrevel 4 35 1683
63   ROCHE Philippe 1724 F SepM NAQ Bordeaux ASPOM Echecs 4 34½ 1656
64   LOIZIL Joel 1621 F VetM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 33½ 1643
65   GARDE Guillaume 1587 F PouM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 4 33 1704
66   GAUTIER Michel 1500 F SepM PDL Club d'Echecs Gétignois 4 32½ 1522
67   TOMASZEWSKI Jade 1401 F JunF PAC Echiquier du Pays Dignois 4 31½ 1529
68   TOURNEUR Cloe 1742 F CadF NAQ Echiquier Surgerien 4 31½ 1500
69   LOUASSIER Nadege 1279 F SenF NAQ Echiquier Surgerien 4 31½ 1460
70   JOUSSET Jean-Michel 1445 F SenM PDL Echiquier de Sèvre et Maine 4 31½ 1450
71   CAILLOT Arnaud 1576 F SenM BRE Olympic Club Montalbanais 4 31 1506
72   MARIETTE Fabrice 1291 F SenM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 4 30½ 1404
73   PAIRAUD-BILARD Evann 1629 F CadM PDL Carquefou Echecs 4 30 1538
74   DESCHUYTENEER Lucien 1376 F VetM 4 30 1371
75   LAPERSONNE Patrick 1459 F VetM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 4 29½ 1372
76   FOURMOND Tony 1345 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 29 1305
77   GOUTARD Luc 1275 F SepM BRE Association Sportive de Gévezé 4 28 1352
78   PEROCHON Sami 1145 F MinM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 26½ 1283
79   TROGNON Philippe 1416 F SenM IDF Le Cavalier Fou Melun 34 1493
80   JUGEAU Frederic 1412 F SepM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 30½ 1391
81   DELIAS Gerard 1565 F VetM EST L'Echiquier Aubois 30½ 1367
82   LOUASSIER Timothe 1299 F BenM NAQ Echiquier Surgerien 28½ 1439
83   DORE Vincent 1370 F SepM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 28 1238
84   DESCAMPS Serge 1313 F SepM PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 27½ 1263
85   FERNANDES MERLET Nolan 1151 F PupM PDL Jade Echecs - Pornic 26 1230
86   MACE Christophe 1261 F SepM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 25 1209
87   ROLLOT Nathalie 1381 F SenF OCC Echiquier Carcassonnais 3 30 1311
88   DEWILDE Rudi 1302 F SepM 3 28½ 1393
89   DURANCEAU Elena 1010 N BenF PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 3 28½ 1241
90   ROLLOT Priscillia 1053 F PouF OCC Echiquier Carcassonnais 3 28½ 1144
91   DECEUNINCK Andre 1544 F SepM 3 28 1352
92   PLA Jean 1309 F VetM PAC CE Vitrolles 3 28 1320
93   SYRE Patrick 1407 F VetM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 3 24½ 1286
94   VILLANOVE Jean-Francois 1191 F SepM IDF Le Cavalier Fou Melun 3 24½ 1124
95   BONNIFAIT Michel 1121 F VetM NAQ Aytré - La Rochelle Echecs 3 21 1128
96   BRANCARD Yannick 1161 F SepM PDL Cavalier Noir les Herbiers Echecs 29 1267
97   CALLEBAUT Katia 1283 F SenF 25 1089
98   TRAINEAU Cyprien 1026 F BenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 2 29½ 1108
99   HOUDIN Jerome 1320 N SepM PDL Club Echecs La Roche sur Yon 2 25 997
100   BERTHOME Sylvain 1199 E MinM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 25 912
101   BARRE Thibault 1099 E PupM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 1 28 877
102   HEILIGENSTEIN Pascal 1399 E SepM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 1 25½ 985
103   MORILLON Emmanuel 1495 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne ½ 25 1104
104   GAUBERT Sylvie 1040 F SepF NAQ Echiquier Niortais 0 23½ 668


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year